Image by Photo Mix from Pixabay

iPhone suya düştü, ne yapmalıyım?

Eğer iPhone’u banyo, tuvalet, mutfak lavabosu veya başka bir yerde suya düşürürseniz, ıslak telefonunuzu çöp kutusuna atmadan veya en yakın teknik servise gitmeden önce bunu okuyun. Cihazınızı hayata döndürmenize yardımcı olabiliriz.

Yapmanız gereken ve yapmamanız gerekenler için hızlı bir listeyle başlayalım.

iPhone suya düştüğünde ne yapılmalı?

 1. Hemen telefonu kapatın.
 2. Hava dolaşımını sağlamak için kasayı çıkartın.
 3. Aksesuarları çıkarın (kulaklıklar, kart okuyucuları vb.).
 4. Kağıt havlu kullanarak olabildiğince fazla suyu silin.
 5. Sıcak, kuru ve nemli olmayan bir yere koyun.
 6. Tekrar açmaya çalışmadan önce en az 48 saat bekleyin.
 7. Çalışmaya başlarsa verilerinizi hemen yedekleyin.

Son olarak, telefonunuzu denizde veya parçacık içeren herhangi bir sıvıya (çorba veya kirli su birikintisi gibi) düşürdüyseniz, birkaç dakika boyunca musluğun altında iyice yıkayın. Bu yanlış gelebilir, ancak tuz elektrik devrelerini tamamlar ve parçalar kısa devre yapabilir.

iPhone suya düştüğünde ne yapılmamalı?

 • Prize veya bilgisayara takmak.
 • Fırına koymak.
 • Üzerine saç kurutma makinesi üflemek.
 • Radyatörün üstüne koymak.
 • Pirinç kullanmak. Pirinç bir kurutma maddesi değildir. Durumu daha da kötüleştirebilir; İnce toz telefonun içine girebilir ve suyu kire dönüştürebilir.
 • Sallamak ya da döndürmek. Telefonunuz sadece az bir su aldıysa suyun hala kuru olan kısımlara girmesini istemezsiniz.
 • Açma tuşu veya ana ekran tuşuna basmak.

Bu adımlardan herhangi biri, ıslak iPhone'unuza daha fazla zarar verebilir.

iPhone'daki su nasıl çıkarılır?

Suya düşürdüğünüzde, suyu telefonunuzdan nasıl çıkarmanız gerekiyor?

Yine size yanlış gelebilir, ancak telefonunuzu çok çabuk kurutmamanız çok önemlidir. Hızlı ısıtma, suyun telefonun içinde buharlaşmasına neden olur. Isı kaynağından çıkar çıkmaz, su cihazınızın içinde yoğunlaşacak ve geri dönecektir. Bu durumda panik yapmamalı, yavaş ve istikrarlı bir şekilde ilerlemeli.

Nemli olmayan, sıcak ve kuru bir yer bulmanız gerekir. Evinizde sıcak ve havası kuru bir alan varsa, başlamak için iyi bir yer. Sıcak bir gün ise, dışarda bırakabilirsiniz (doğrudan güneş ışığında olmasa da). Telefonunuzu masa lambası altında bırakmak da iyi bir seçimdir.

 

iPhone hoparlörlerinden su nasıl çıkarılır?

Telefonunu tekrar çalıştırmaya yetecek kadar şanslı olsan bile, hala bir sorununuz olabilir: hoparlörlerdeki su.

Titreşimli hoparlörlere sahip bir iPhone pek kullanışlı olmaz. Müzik dinleyemez, podcast oynatamaz veya en önemlisi, hattın diğer ucundaki kişinin ne dediğini duyamazsınız.

Peki nasıl tamir edeceksin? Basınçlı hava kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak dikkatli olmanız gerekir. Telefona çok yakın tutarsanız, onarılamayacak şekilde zarar verebilirsiniz.

Ayrıca iPhone hoparlörlerinden nasıl su atılabileceğini merak edenler, ‎Sonic adlı uygulamayı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Nasıl çalıştığını anlamak için Apple Watch'a bakalım. Farkında değilseniz Apple Watch, hoparlörden sıvıyı çıkarmak için farklı frekanslardaki titreşimleri kullanan yerel bir özelliğe sahiptir. iPhone'ların böyle bir özelliği yoktur.

Sonic, Apple Watch işlevini telefona getirir. Sinüs dalgası üretir ve frekansı 0Hz ile 25KHz arasında bir değere ayarlamanıza izin verir.

 

Hepsinden iyisi, gerçekten işe yarıyor. App Store'da dört ve beş yıldızlı derecelendirmelere sahip. Bunların hepsi telefonlarını suya düşürenlerden oluşuyor.

iPhone sıvı teması tamiri nasıl yapılır?

Ne yazık ki, kolay bir düzeltme yok. Kendin tamir etmeye kalkarsan daha kötü sonuçlanabilir. Bunun için öncelikle telefonunuzu parçalara ayırmanız gerekir. Ve bu, iPhone'larda kolay bir iş değildir. Yine de, teknik yeteneklerinize güveniyorsanız deneyebilirsiniz.

 

Yakınlardaki Apple Destek mağazalarını bulun

Tamir biraz karmaşık geliyorsa veya telefonunuzu tekrar açtığınızda çalışmıyorsa, muhtemelen bir servise gitme vakti gelmiştir.

Evinize en yakın yerleri Apple Destek noktalarını bulmak için web sitesine bakabilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın