Ogznet.com
iPhone ve Android için En İyi Şifreli Mesajlaşma Uygulamaları Paylaş:
People vector created by pch.vector - www.freepik.com

iPhone ve Android için En İyi Şifreli Mesajlaşma Uygulamaları

Verileri şifreleyen bir mesajlaşma uygulaması kullanarak, yalnızca mesaj alışverişi yaptığınız kişilerin görebileceği mesajlar gönderebilirsiniz. Bu özelliğe uçtan uca şifreleme denir. Ancak her mesajlaşma uygulaması bu kullanışlı özelliği içermez. Sohbetlerinizi meraklı gözlerden ve kulaklardan uzak tutmak istiyorsanız, güçlü veri şifreleme yazılımına sahip bir güvenli mesajlaşma uygulamasına ihtiyacınız vardır.

Bu yazının içeriği: Kapat

Mobil platformlar için şu anda birçok uçtan uca şifreleme sağlayan güvenli mesajlaşma uygulaması olsa da, birçoğunun çalışma şekilleriyle, sahipleriyle veya her ikisiyle ilgili kusurları vardır. Örneğin, Facebook Messenger ve son zamanlarda adından oldukça bahsedilen WhatsApp hem uçtan uca şifreleme sunar hem de kendi başlarına oldukça iyi çalışırlar, ancak aynı zamanda gizlilikle sorunlu bir geçmişe sahip olan Facebook'a aittirler.

Apple, şifrelenmiş mesajlaşma özelliği sunan iMessage'ın sahibidir ancak bu uygulama da, mobil numaralar, meta veriler veya bulutta depolanan veriler gibi verileri şifrelemez.

Şifrelenmiş mesajlaşma uygulamalarının hiçbiri tam olarak istenileni vermese de, bu yazıda, mevcut en güvenli mesajlaşma uygulamalarını listeledik.

1. Signal - Gizli Mesajlaşma

Signal, mesajlaşmak ve HD kalitesinde sesli ve görüntülü aramalar için birçok insanın güvendiği gelişmiş gizlilik teknolojisi sunuyor. Açık kaynaklı mesajlaşma uygulaması olan Signal, konuşmalarınızı uçtan uca şifreleme ile güvence altına alır. Gizlilik, Signal uygulamasının ana odak noktası olmakla birlikte ve yavaş internet bağlantılarında bile düzgün bir şekilde çalışır.

Signal, gelişimi kullanıcılar tarafından desteklenen bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur. Uygulama ücretsiz olup, reklam veya izleyici yoktur. Güvenli bir şekilde mesajlaşmak için mevcut telefon numaranızı ve telefon rehberinizdeki kişileri kullanabilirsiniz. Herkes için özel uyarı tonları ayarlayabilir veya bildirim sesini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Uygulamanın yerleşik resim düzenleme özelliği ile gönderilen fotoğraflarınız üzerinde çizim, kırpma, döndürme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

2. Threema - Güvenli Mesajlaşma

Threema, dünyanın en çok satan güvenli mesajlaşma uygulamasıdır. Satan dedik çünkü bu, ücretli bir uygulamadır. Uçtan uca şifreli sesli aramalar yapmak, metin mesajları ve sesli mesajlar göndermek, videolar paylaşmak ve hatta anketler yapmak için Threema'yı anonim olarak kullanabilirsiniz. Yani, hizmet tamamen isimsiz olarak kullanılabilir. Threema açık kaynak kodludur, uçtan uca şifreli sesli ve görüntülü aramalar yapılmasına izin verir ve son teknoloji bir anlık mesajlaşma programından beklenebilecek her özelliği sunar. Threema Web ile Threema'yı bilgisayarınızdan da kullanabilirsiniz.

Uygulama, açık kaynaklı NaCl şifreleme kitaplığını kullanarak tüm iletişimi şifreler. Çok az sunucu tabanlı veri üretir ve grup üyelikleri ve kişi listeleri bulutta değil, doğrudan cihazınızda depolanır. İletiler teslim edildikten sonra silinir ve konuşmalardaki yerel dosyalar da şifrelenir. Oluşturulan şifreleme anahtarları, arka kapı erişimini veya kopyaları önlemek için cihazınızda saklanır. Uygulamanın kabul et / katılmıyorum özelliğiyle yanıt verebilir ve bir kişinin kişisel QR kodunu tarayarak kimliğini doğrulayabilirsiniz. Her Threema kullanıcısı ayrıca rastgele bir Threema Kimliği alır. Bu, telefon numarası veya mail adresi gerekmediği anlamına gelir. Bu, uygulamayı gizli bilgileri ifşa etmeden anonim olarak kullanmanıza olanak tanır.

3. Telegram - Basit, Hızlı, Güvenilir Mesajlaşma

Telegram, insanları dünya üzerinde benzersiz, dağıtılmış veri merkezleri ağı üzerinden birbirine bağlayan piyasadaki en hızlı mesajlaşma uygulamasıdır. Mesajlarınıza tüm cihazlarınızdan aynı anda erişebilirsiniz. Bu senkronizasyon özelliği, telefonunuzda bir iletişim başlatıp tabletinizde veya dizüstü bilgisayarınızda devam edebilmeniz için tüm cihazlarınızdan aynı anda mesaj göndermenize ve bunlara erişmenize olanak tanır. Mesajı telefonunuzdan yazmaya başlayın ve tabletinizden veya dizüstü bilgisayarınızdan bitirin. Verilerinizi bir daha asla kaybetmeyin.

200.000'e kadar üye için grup sohbetleri oluşturabilir, büyük videolar ve belgeler paylaşabilir ve hatta belirli görevler için botlar oluşturabilirsiniz. Tüm sohbet geçmişiniz, gruplarınız ve medya dosyalarınız, 256 bit simetrik AES şifreleme, 2048 bit RSA şifreleme ve Diffie-Hellman güvenli anahtar değişiminin bir kombinasyonu aracılığıyla Telegram bulutunda güvenli bir şekilde saklanır. Telegram, güçlü fotoğraf ve video düzenleme araçlarına ve açık bir çıkartma ve GIF platformuna sahiptir. Gizli Sohbetler özelliği, mesajlaşılan her iki cihazdan da otomatik olarak mesajların silinmesine olanak sağlar.

4. Dust - Güvenli Mesaj Gönder

Gizli mesajlar mı göndermek istiyorsunuz? DUST, dijital yaşamınız üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. DUST, dijital iletişimleriniz üzerinde, meraklı gözlerden, veri madenciliğinden ve bilgisayar korsanlarından uzak tam kontrol sunar.

Arkadaşlarınızla, ailenizle ve iş arkadaşlarınızla günlük mesajlaşmak ve fotoğraf paylaşmak veya kredi kartları, kimlik numaraları, banka bilgileri, banka havalesi talimatları, şifreler veya tıbbi kayıtlar gibi daha hassas bilgileri paylaşmak için DUST, en güvenli özel mesajlaşma uygulamasıdır.

Mesajlarınızın ekran görüntüsü alınırsa sizi uyarır ve 24 saat sonra mesaj geçmişini siler. DUST görüşmeleri büyük ölçüde şifrelenir ve kimse tarafından erişilemez. Hatta arkadaşınızın telefonundaki mesajları gerçek zamanlı olarak kaldırabilirsiniz.

5. Viber Messenger - Anlık Mesajlaşma, Görüntülü Arama

Viber, internet bağlantısı aracılığıyla dünyadaki herkesle bağlantı kurmanı sağlayan, görüntülü sohbet programları arasında bilinen, ücretsiz bir messenger uygulamasıdır. Viber ile ücretsiz uluslararası aramalar yapabilir, metin mesajları, fotoğraflar, videolar, GIF'ler ve çıkartmalar gönderebilir, bir grup sohbeti açabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Hem sesli hem de görüntülü aramalar için masaüstü ve tablet arasında tamamen senkronize edilebilir. Viber Out adlı yardımcı bir servis, sabit hatları da aramanıza izin verir.

Tüm iletişimler, yalnızca kullanıcı cihazlarında şifreleme anahtarları ile uçtan uca şifreleme ile korunmaktadır. Gizli Sohbetler, her mesajı yok etmenize olanak tanır, böylece mesajınız okunduktan sonra alıcının telefonundan otomatik olarak silinir. Viber, favori bağlantılara, Viber çıkartmalarına, GIF'lere ve videolara, Yelp'e, YouTube'a, Spotify'a ve daha fazlasına yönelik Sohbet uzantılarıyla tamamlanan sınırsız üyeli toplulukları destekler.

İsteğe bağlı Viber Out abonelikleri, uygulama içinden satın alınan ve çeşitli aralıklarla yenilenen, belirli bir hedefi aramak için kullanılan bir arama paketinden oluşur.

6. Wickr Me - Özel Mesajlaşma

Uçtan uca şifreleme kullanan ücretsiz bir mesajlaşma uygulaması istiyorsanız, Wickr Me tam size göre. Videolar, resimler, dosyalar, metin mesajları, sesli notlar ve sesli aramalar dahil tüm mesajları bir tuşla gönderebilir ve bire bir veya 10'a kadar büyük gruplar halinde sohbet edebilirsiniz.

Wickr, konuşmalarınızdan herhangi bir meta veri kaydetmez ve mesajlarınıza veya kişilerinize asla erişmezler. İçeriğinize kimlerin erişebileceğini ve içeriğinizin ne kadar süreyle erişilebilir kalacağını tam olarak kontrol sahibi olun.

Daha da iyisi, hizmete kaydolmak için bir mail adresine veya telefon numarasına ihtiyacınız yoktur ve kişileri akıllı telefonunuzun adres defterine kaydetmez. Gizliliğinizde daha da fazla güvenlik istiyorsanız, Wickr, uygulamada sahip olduğunuz tüm iletişimler için son kullanma tarihlerini de belirlemenize izin verir.

7. Wire - Güvenli Mesajlaşma

Wire, en güvenli işbirliği platformudur. Bilgilerinizi gizli tutarken ekibinizdeki verimliliği arttırır. Wire, ekibinizin her zaman bağlantı içinde, kolay ve güvenli bir şekilde (mesajlar, dosyalar, konferans görüşmeleri veya özel konuşmalar) iletişim kurmasına ve bilgi paylaşmasına olanak tanır.

Wire, güvenli bir platformda iletişim kurmak, özel görüşmeler yapmak, konferans görüşmeleri yapmak veya dosya paylaşmak isteyen ekipler ve gruplar için idealdir. Wickr gibi, grup veya özel tartışmalar yapabilir ve bağlantılar, belgeler ve dosyalar aracılığıyla ekibinizle birlikte çalışabilirsiniz. Uygulama, size sesli veya görüntülü toplantılar için tek tıklamayla konferans araması düğmesi sağlarken, başkalarını da özel sohbet odalarına davet edebilirsiniz. Uygulama aynı zamanda geçici mesajlaşma ve cihaz parmak izi desteği de sunuyor. Wire, herhangi bir cihazda ve işletim sisteminde kullanılabilir, böylece ekibinizin hem ofiste hem de hareket halinde işbirliği yapmasını sağlayabilisiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz