Ogznet.com

Dizüstü Bilgisayarın Fan Hızını Değiştirme veya Kontrol Etme

Bilgisayar fan hızını değiştirmek için çok sayıda program vardır. Ancak gerçekten çalışan faz hızı ayarlama programı bulmak zordur. Bu nedenle, size yardımcı olması için Windows 10 işletim sistemi de dahil olmak üzere Windows sisteminizle uyumlu en iyi PC fan hızı kontrol programlarını listeledik.

Bilgisayar, fan hızlarını manuel olarak değiştirebilir veya kontrol edebilirsiniz, ancak işlem biraz zordur. Windows sisteminize manuel bir fan denetleyicisi bağlamanız gerekir ve bu, fanları farklı hızlara ayarlayacaktır.

Bu nedenle, bilgisayarın fan hızını kontrol etmek için yazılım aracılığıyla otomatik seçeneği kullanmak en iyisidir. Otomatik PC fan hızı kontrol programı çok sayıda kaynaktan gelen sıcaklıkları izler ve gerektiğinde makinenizdeki fan hızlarını değiştirmenizi sağlar.

SpeedFan son derece güçlü bir araç olduğu için listenin başında geliyor. Bu fan denetleyici programı, donanım monitör çipi ile sistemdeki voltajları, sıcaklıkları ve fan hızlarını izler.

SpeedFan

SpeedFan, donanım monitörü yongaları olan bilgisayarlardaki gerilimleri, fan hızlarını ve sıcaklıkları izleyen bir programdır. SpeedFan, S.M.A.R.T bilgilerine bile erişebilir ve sabit disk sıcaklıklarını gösterebilir. SpeedFan, SCSI disklerini de destekler. SpeedFan bazı donanımlarda FSB'yi bile değiştirebilir. SpeedFan dijital sıcaklık sensörlerine erişebilir ve fan hızlarını buna göre değiştirerek gürültüyü azaltır. SpeedFan, tüm Windows sürümlerinde sorunsuz çalışır. Ayrıca Windows 64 bit ile de çalışır.

Open Hardware Monitor, bilgisayarın sıcaklık sensörlerini, fan hızlarını, gerilimleri, yük ve saat hızlarını izleyen ücretsiz bir açık kaynak yazılımdır.

Open Hardware Monitor

Open Hardware Monitor, günümüz anakartlarında bulunan çoğu donanım izleme çipini destekler. CPU sıcaklığı, Intel ve AMD işlemcilerin çekirdek sıcaklık sensörlerini okuyarak izlenebilir. ATI ve Nvidia ekran kartlarının sensörleri ve SMART sabit sürücü sıcaklığı görüntülenebilir. İzlenen değerler ana pencerede, özelleştirilebilir bir masaüstü aracında veya sistem tepsisinde görüntülenebilir. Ücretsiz Open Hardware Monitor yazılımı 32 bit ve 64 bit Microsoft Windows XP / Vista / 7/8 / 8.1 / 10 ve herhangi bir x86 tabanlı Linux işletim sisteminde kurulum olmadan çalışır.

NBFC, dizüstü bilgisayarlar için platformlar arası bir fan kontrol hizmetidir. Birçok farklı dizüstü bilgisayar modeline ayarlanmasına izin veren güçlü bir yapılandırma sistemi ile birlikte gelir.

NoteBook FanControl yazılımı kullanıcılara bilgisayarın fan hızını kontrol etme olanağı sunar. Kurulumdan sonra PC'nin görev çubuğunda çalışır.

Bu PC fan kontrol programı gerçek zamanlı CPU sıcaklığını ve mevcut fan hızını verir. Fan denetleyicisi, fan kontrol hizmetinin etkinleştirilmesini ve devre dışı bırakılmasını sağlar.

Kullanımı kolaydır ve Windows 7, 8 ve Windows 10 ile de uyumludur.

HWMonitor, PC sistemlerinin voltajlar, sıcaklıklar, fanların hızı gibi ana sağlık sensörlerini okuyan bir donanım izleme programıdır.

HWMonitor

Program, ITE® IT87 serisi, çoğu Winbond ve diğerleri gibi en yaygın sensör yongalarını destekler. Buna ek olarak, modern CPU'ların kalıp üstü çekirdek termal sensörlerini de okuyabilir, ayrıca S.M.A.R.T aracılığıyla sabit disk sıcaklığı ve ekran kartı GPU sıcaklığını da gösterir.

Bu, Windows için ücretsiz bir fan hızı izleme programıdır. HW Monitor, güvenilir donanım izleme ve PC fan hızları denetleme programıdır.

ZOTAC FireStorm

Bu, Windows işletim sistemi için kullanılabilen en iyi ücretsiz fan hızı izleme programıdır. Diğer fan kontrol programları gibi çok sayıda özellik yok ancak bir bilgisayarda fan hızını açmak için yeterince iyidir.

ZOTAC FireStorm ile Nvidia Graphics kartının fan hızını izleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Ayrıca GPU saat hızını, bellek saat hızını, gölgelendirici saat hızını ve VDDC değerlerini Clock bölümünden kontrol etmenize yardımcı olur.

Hemen fan hızını görüntüleyebilir ve fan hızını kolayca değiştirebilirsiniz. Gerçek zamanlı saat hızını, sıcaklığı, fan hızlarını vb. görüntülemek için özel Monitoring bölümü vardır.

ZOTAC FireStorm fan hızı kontrol programı Windows 7/8 ve 10'u destekler.

Argus Monitor, fan hızlarını değiştirmek veya kontrol etmek için güvenilir ve hafif bir programdır. Bu program, arka planda çalışır ve fan hızlarını kontrol eder ve sabit disk sağlığını izler.

Argus Monitor

Argus Monitor'ün birçok özelliğinden biri, bilgisayarınızın anakartına bağlı olan sistem ve CPU fanlarının fan kontrolüdür. Argus Monitor, SpeedFan'a olası bir alternatiftir. Argus Monitor'ün fan hızı kontrolünü kullanmanın önkoşulları desteklenen bir SuperIO izleme yongasıdır.

Program, Asus, Asrock, Gigabyte ve MSI'nin en yaygın kullanılan anakartlarına kurulan Nuvoton, ITE, Winbond, Fintek ve SMSC'den en çok satılan izleme yongalarını destekler. Ayrıca, Lenovo Thinkpad ve Dell dizüstü bilgisayarlardaki fanlar da kontrol edilebilir.

Fanların hızı manuel olarak sabit bir değere ayarlanabilir veya mevcut tüm sıcaklık kaynaklarına bağlı olarak karakteristik bir eğri ile kontrol edilebilir.

Mevcut tüm sıcaklık kaynakları fan denetleyicisi için giriş olarak, yani CPU sıcaklığı, GPU sıcaklığı, sabit sürücü / SSD sıcaklıkları veya anakart üzerindeki tüm sıcaklık sensörlerinin sıcaklık okumaları için kullanılabilir. CPU ve GPU sıcaklıkları için (yapılandırılabilir) bir zaman aralığı boyunca ortalama sıcaklık da mevcuttur. Gelişmiş bir özellik olarak, yukarıda belirtilen sıcaklık değerlerinden dördüne kadar bir kombinasyon seçilebilir (daha kesin olarak 4 bağımsız kontrolörün maksimum kontrol değeri).

7. HWiNFO

HWiNFO fan kontrolü için ücretsiz bir programdır. Bu, bilgisayardaki fan hızlarını değiştirmek yerine çeşitli görevleri yerine getirmenize izin veren ve oldukça şaşırtıcı ve kullanışlı bir programdır.

HWiNFO fan kontrolü

Anlık CPU ve fan hızlarının ayarlanmasını sağlayan çok kullanışlı bir programdır. Bununla CPU, anakart, HDD sıcaklığı, CPU ve GPU kullanımı, CPU paket gücü, GPU gücü, Çekirdek saat, RAM kullanımı ve daha fazlası gibi çeşitli sistem bileşenlerini izleyebilirsiniz.

Ayrıca sistem CPU ve GPU kod adları, CPU turbo frekansı, RAM türü, BIOS bilgileri, Sensörler bilgisi ve daha fazlası hakkında her bilgiyi görün.

Hem 32 bit hem de 64 bit Windows ile çalışır ve Windows Vista, Windows XP, Windows 7/8 ve 10 ile uyumludur.

EasyTune 5, kullanımı kolay arayüzü ile tasarlanmış Gigabyte yazılımıdır. Windows tabanlı kullanıcıların sistem ayarlarında ince ayar yapmasına veya Windows işletim sistemindeki sistemi, gerilimleri ve bellek saatlerini geliştirmesine ve yönetmesine olanak tanır.

CPU ve North-Bridge Chipset soğutma fanının fan hızını yönetmek için Smart-Fan kontrolü ile birlikte gelir.

EasyTune5 gelişmiş modu, M.I.B & C.I.A. yapılandırmak gibi tüm overclock parametre ayarları özelliğine erişmenizi sağlar.

CPU fan hızını bios olmadan nasıl değiştireceğinizi arıyorsanız, PC'nizin fan hızını kontrol etmek için bu ücretsiz programı kullanabilirsiniz. Tüm Windows sürümlerini destekler.

Corsair Link PC fan denetleyici programı da Windows işletim sistemi için ücretsiz bir yardımcı programdır. Bu etkili fan hızı monitörü, oyun odaklı arayüzle birlikte gelir.

Corsair Link PC fan denetleyici programı

Fan hızı monitörü ile birlikte, CPU ve GPU sıcaklığı, voltaj, yük, DRAM frekansı ile gerçek zamanlı CPU fan hızını gösterir. Ayrıca CPU / GPU sıcaklığı ve Fan hızı dalgalanmasının uyarı bildirimini yapılandırmak için de kullanılabilir.

En yeni donanımı ve Windows 10 dahil tüm Windows işletim sistemlerini destekler.

TPFanControl

Bu ücretsiz yardımcı program, dizüstü bilgisayarlardaki fan gürültüsünü azaltmak için çalışıyor.

Arka planda çalışarak CPU ve GPU sıcaklıklarını izleyebilir ve mükemmel soğutma için fan hızlarını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca CPU ve GPU sıcaklığını bildirim simgesinde gösterir. Sadece sıcaklığı düşük tutmak için fanı döndürerek sistemi ve CPU fan hızlarını kontrol edin.

32 bit ve 64 bit tüm Windows işletim sistemlerini destekler.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz