Özel Dedektiflik Kimler Yapabilir? Eğitimi Var mıdır ?

Tasarıya göre özel dedektif işi bir kamu hizmeti ve bağımsız çalışmadır. Özel dedektifler, gerçek ve tüzel kişiler adına, talep edilen konunun sınırlarını aşmayacak şekilde hareket eden ve kanun, bazı yasalar çerçevesinde hemen hemen her tür bilgiye erişen, bu bilgilerin incelemesini ve değerlendirmesini yapan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Özel dedektif ne demek noktasında ayrıca gerçek ve tüzel kişilere yönelik saldırıları önlemek veya yok etmek, bina, mülk ve iş varlıklarının korunmasını sağlamak ve tespit edildiğinde yetkililere bildirmek, bu faaliyetlerde işlenen suçları ortaya çıkarmak, suçla ilgili delillerin kaybolmasını önlemek gibi uygulamalar yaparlar. Bu uygulamalar, yasaların izin verdiği çerçevede gerçekleştirilebilmektedir. 

Özel dedektifler genellikle bu faaliyetleri özel bir dedektiflik bürosu altında yürütürler. Öte yandan, kanun tasarısına göre özel dedektiflik bürosu, özel dedektif unvanını kullanma hakkına sahip ruhsat sahibi tarafından işyeri olarak açılan bir yerdir. Henüz kanun olmadığı için, ister özel dedektiflik bürosu isterse özel araştırma tesisi olsun, işe uygun olduğunu düşünen herkes tarafından açılabilir. Aslında yasal bir hüküm olmadığı için bu kişi veya şirketler kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde faaliyet gösterebilmektedir. Bugün Özel Dedektiflik Bürosunun faaliyetleri sadece Türk Ticaret Kanunu'nun ilgili kanunları, Borçlar Kanunu ve benzeri hükümlere tabidir. Elbette bu durum işini hakkıyla yapmak isteyen kişi ve kuruluşlara bir hayli zarar vermektedir.

Özel Dedektiflik Kimler Yapabilir?

Özel dedektiflik kimler yapabilir noktasında bilinmelidir ki, özel dedektiflik, uygulaması gerçekten son derece zor olan işlerden biridir. Özel dedektiflik eğitiminin alınması bu noktada oldukça önemli ve gerekli olmaktadır. Özel dedektifler bilgiyi inceleme ve araştırma konularıyla sınırlı kalmayıp her alanda hizmet vermeye çalışmakta ve bireylerin karşılaştığı tüm sorunlara doğru çözümler üretebilmeyi başarmaktadır. Bu nedenle özel dedektiflik mesleği yapmak isteyenlerin iyi bir hafızaya ve öngörülere sahip olma özelliklerini taşıması gerekir. Genel olarak bakıldığında ise özel dedektif olabilmek için çok sert şartların bulunmadığı söylenebilmektedir. Ancak bu durum herkesin özel dedektif olabileceği anlamına gelmez. Çünkü bu işe yatkınlığı olmayan kişiler bu işi yapsalar dahi hizmet noktasında çok da iyi sonuçlar almayı başaramazlar. 

Özel dedektiflik yapan kişiler işlerini çok iyi bir şekilde bilmelidir. Bu noktada yapılan araştırmaların düzgün ve sağlıklı bir süreçte ilerleyebilmesi adına kişilerin de çok hızlı bir şekilde öğrenebilmeye yatkın bir durumda olması gerekir. Bu nedenle daha önceki zamanlarda güvenlik departmanlarında, askeri birlik şubelerinde ya da diğer adli alanlarda görev yapmış olan kimselerin özel dedektif mesleğine çok daha uyum sağlayabilecek bir düzeyde olduğu söylenebilmektedir. Bu konunun asıl nedeni ise dedektiflik mesleği ile hukuk alanı arasındaki sıkı ilişkidir. Dedektiflik mesleğini icra etmekte olan bir kişi hukuk alanı konusunda yeterli bilgi ve birikime sahip olamaz ise devam eden soruşturmaların olumsuz bir anlamda etkilenmesine yol açabilir. Çünkü kanunlar ve kurallar çerçevesinde yapılmamış olan bir arama sonuç alamamaya neden olacak ve aynı zamanda da bir ceza davasını da kavuşturacaktır. Bu durum gerçekleşmesi muhtemel olan bir durumda gereksiz araştırma ve kanıt israfına yol açabilmektedir.  Ancak bu uzmanlık grupları içerisinden herhangi birinde daha önceden çalışmış olmak kesin bir şart olarak aranmamaktadır.

Türkiye'de Özel Dedektiflik Yasal mı?

Türkiye'de Özel Dedektiflik Yasal mı?
Metal table photo created by bublikhaus - www.freepik.com

Türkiye’de özel dedektiflik yasal mı sorusuna gelince, Türkiye sınırları içerisinde kişilerin bir dedektif tutarak bu kişilerden yardım alması herhangi bir suç teşkil etmez. Özel dedektif büroları olarak adlandırılan kurumlar aracılığı ile özel dedektiflik mesleğini icra eden kişilerden; belirli kanunlar ve diğer kurallar çerçevesinde yardım almanız yasaldır. 

Özel Dedektiflik Sertifikası Ne İşe Yarar?

Özel dedektiflik sertifikası ne işe yarar konusuna kısaca özel dedektiflik mesleğini icra etmek isteyen kişilerin sahip olması gereken sertifika denebilir. Kişiler bu sertifikanın ardından özel dedektiflik sınavlarına girerler ve bu sınavdaki başarı durumlarına göre artık mesleğe başlama imkanına sahip olurlar. 

Özel dedektiflik ne demek konusunda da bilinmelidir ki özel dedektifler ülke sınırları içerisinde devlete hizmet etme amacı ile çalışmakta olan ve ilgili araştırmalar sonucu edindikleri bilgileri gerekli mercilere ulaştıran kimselerdir. 

Türkiye'de Özel Dedektif Nasıl Olunur?

Türkiye’de özel dedektif nasıl olunur konusu bu mesleği icra etme hayali kuran kişiler tarafından sık sık merak edilmekte olan konulardan biridir. Özel dedektiflik mesleğini icra edebilmek için kişilerin lisans derecesini tamamlamış olması ve dedektiflik sertifikasına sahip olması gereklidir. Özel dedektiflik sertifikası olarak adlandırılan resmi belgeyi alabilmek için ilgili özel dedektiflik kurslarına kayıt olmak; kursta işlenen derslere katılım gerçekleştirmek ve ardından da ilgili yerde staj yapma görevini tamamlamak gerekir.

Özel Dedektiflik Kursu Var mı?

Özel dedektiflik kursu var mı noktasında kişilerin özel dedektiflik sertifikasına sahip olabilmek adına gidebileceği pek çok kurs bulunmaktadır. Çünkü bilindiği üzere özel dedektif olabilmek için bir lisans derecesine ve bu sertifikaya sahip olmak gereklidir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın