Ogznet.com
Gezginler için En İyi Navigasyon Uygulamaları Paylaş:
Image by mohamed Hassan / scartmyart from Pixabay

Gezginler için En İyi Navigasyon Uygulamaları

Çoğu insan Google Haritalar, Yandex Navigasyon veya Apple Haritalar’ı kullanıyor, ancak seyahat deneyiminizi daha da zenginleştirecek farklı ve ilgi çekici navigasyon uygulamaları da vardır. Bu yazıda, Android ve iOS için en iyi GPS uygulamalarına ve navigasyon uygulamaları seçeneklerine göz atacağız!

Bu yazının içeriği: Kapat

Harita uygulamaları seyahat edenlerin en yakın yoldaşıdır. Bize yeni şehirler hakkında genel bir fikir vermeleri, mahallelerde gezinmemize, şehirler arasında hareket etmemize ve en iyi ulaşım yöntemlerini bulmamıza yardımcı olmalarına çok güveniyoruz.

İlgi çekici özelliklere sahip çok çeşitli navigasyon uygulamaları bulunmaktadır. Bugün, tüm seçeneklerden en iyi birkaçını ve bunların seyahat deneyimlerinizi nasıl zenginleştirebileceklerini ele alıyoruz.

Genel Navigasyon Uygulamaları

Google Haritalar

Google Haritalar

Google Haritalar, konumları sokak görünümü, panoramalar ve uydu görüntüleri gibi çeşitli perspektiflerden görüntüleyebilir ve çevrimdışı kullanım için haritaları indirebilirsiniz.

Günlük kullanım için, canlı trafik verilerine dayalı gerçek zamanlı bilgiler sunar ve gerçek zamanlı GPS navigasyonu aracılığıyla trafikten kaçınan rotaları ana hatlarıyla belirtir, kazaları ve kapalı yolları içeren mevcut koşullara göre otomatik olarak yeniden rota belirler. Alternatif rotaları da kolayca seçebilirsiniz. Araba kullanmıyor musunuz? Sorun değil, bisiklet ve yürüyüş rotalarını deneyin ve en iyi toplu taşıma seçeneğini (otobüs, tren ve metro) ve yolculuk paylaşım hizmetlerini bulmak için gerçek zamanlı toplu taşıma bilgilerinden yararlanın.

Alışveriş merkezleri, havaalanları, stadyumlar ve değişik binalar gibi yerlerde gezinmenize yardımcı olur. İleride başvurmak için favori yerlerin bir listesini kaydedebilir ve bu listeleri arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Veya bir seçenekler listesi oluşturun ve arkadaşlarınıza dağıtın, böylece akşam yemeği ya da bir kahve içmek için nerede buluşacaklarına karar vermek için oy kullanabilirler.

Uygulama, birçok üçüncü taraf uygulamayla bütünleşir ve çok çeşitli özellikler barındırır. Belki de en kullanışlı olanı, sürekli bir inceleme, içerik ve düzenleme yayını sağlayan büyük kullanıcı topluluğudur.

Google Haritalar en çok kullanılan gezinme aracıdır: güvenilir, kullanıcı dostu ve kapsamlı.

MAPS.ME - Çevrimdışı harita, navigasyon, rehber

 • Web · iOS · Android
 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
MAPS.ME - Navigasyon ve Harita

MAPS.ME, başka bir ücretsiz navigasyon ve GPS uygulamasıdır. Uygulama, çevrimdışı indirmeleri çok küçük boyutta tutan özel bir veri sıkıştırma yöntemi kullanır ancak oldukça ayrıntılıdır. Gidilen yeri adım adım yönlendirmelerle gösteren navigasyon uygulaması, ücretsiz, ayrıntılı ve tamamen çevrimdışı haritalar sunar. Çevrimdışı haritalar, yol tarifleri ve OpenStreetMap aracılığıyla güncellenmiş haritalar içerir. Araçta, yürüyüş halinde veya bisiklet sürerken dünyanın her yerinde bu navigasyon uygulamasını kullanabilirsiniz.

Diğer kullanışlı araçlar arasında bir harita düzenleyici, konum paylaşımı ve yer imi paylaşımı bulunur, ancak MAPS.ME, özellikler açısından genel olarak hala oldukça düşüktür. Proje açık kaynaklıdır ve ücretsizdir.

HERE WeGo - Şehir Navigasyonu

HERE WeGo - Şehir Navigasyonu

MAPS.ME gibi HERE WeGo da çevrimdışı bir gezinme aracı olarak parlıyor. İlk olarak 2013 yılında Nokia tarafından HERE Maps adıyla başlatılan uygulama, çevrimdışı kullanım için mahalle, şehir, ülke veya kıta haritalarını indirmenize olanak tanır.

Bir haritayı indirdikten sonra, yurtdışında veri ücretlerinden kaçınmak için uygulamayı çevrimdışı moda ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, çevrimiçi veya çevrimdışı kullanım için özel seyahat planları olan "Koleksiyonlar" da oluşturabilirsiniz.

HERE WeGo, özellikle araç içi navigasyon için güçlü özellikler sunar. "Sürüş" modu, gündüz ve gece görünümü, rota ve yol türü tercihlerini ayarlama yeteneği, hız sınırı uyarıları ve trafik bilgileri gibi özellikleri içerir.

OsmAnd+ - Çevrimdışı Haritalar, Seyahat ve Navigasyon

 • iOS · Android
 • Ücretsiz · Uygulama İçi Satın Alımlar Sunar / Ücretli (Android için)
 

OsmAnd+, dünya çapında ve yüksek kaliteli OpenStreetMap (OSM) verilerine erişimi olan bir harita ve navigasyon uygulamasıdır. OsmAnd, farklı bir navigasyon uygulaması türüdür. Doğrudan çevrimdışı haritalar isteyen kişilere hitap eder.

Uygulamanın ücretsiz sürümünün bir indirme limiti vardır. Uygulama içi satın alımlar yoluyla ek indirmeler satın alabilirsiniz. Diğer bazı özellikler arasında adım adım navigasyon, çevrimdışı arama, sürüş dışındaki şeyler için haritalar ve daha fazlası bulunur. Muhtemelen çevrimiçi kullanım için HERE veya Google Haritalar gibi bir şey kadar iyi değildir, ancak şu anda mevcut olan en iyi çevrimdışı GPS uygulamaları arasında yer almaktadır.

Sürüş ve Yol Tarifleri

Waze - GPS, Haritalar & Trafik

Waze - GPS, Haritalar & Trafik

Waze, seyahatleriniz için çok çeşitli ülke ve dillerde vazgeçilmez bir araçtır. Kendisini "topluluk temelli GPS navigasyon uygulaması" olarak tanımlayan Waze, sürücü merkezli çok sayıda bilgi sağlar. Topluluk tarafından düzenlenen haritalar, gerçek zamanlı ve adım adım navigasyon, canlı trafik güncellemeleri, ayrıca yakındaki benzin istasyonları ve yaklaşan polis kontrol noktaları gibi ayrıntıları verir.

Waze açıkken etrafta dolandığınızda, binlerce gerçek zamanlı trafik verisi ve yol bilgileri ile yerel sürüş topluluğunuza katkıda bulunursunuz. Etkin bir şekilde kazaları, tehlikeleri, polis noktalarını ve yol üzerinde gördüğünüz diğer olayları bildirebilir ve yolunuz üzerindeki yol uyarılarını da alabilirsiniz. Topluluğun paylaştığı yakıt fiyatları ile yolunuz üzerindeki en ucuz benzin istasyonunu bulabilirsiniz. Waze; yoldaki arkadaşlarınızla buluşmanızı ve koordine olmanızı eğlenceli ve basit bir şekilde sağlar.

Ayrıca Spotify'ı doğrudan uygulamanın içinden oynayabilirsiniz. Bilgi, sürekli güncellemeler sağlayan küresel kullanıcı topluluğu ("Wazerlar" olarak bilinir) tarafından sağlanır.

Yandex Navigasyon - Trafik, GPS ve Haritalar

Yandex Navigasyon - Gerçek zamanlı trafik ve navigasyon uygulaması.

Gerçek zamanlı trafik ve navigasyon uygulaması.Yandex Navigasyon, kullanıcıların verilerine dayanan, güncel trafik bilgisine sahip navigasyon uygulamasıdır. Milyonlarca kullanıcıdan beslenir, anlık verilerle doğru ve güncel trafik bilgisine ulaşmanı sağlar. İster trafiğe çıkmadan önce, ister çıktıktan sonra trafiği kontrol edebilir ve en doğru rotayı oluşturabilirsin.

Gitmek istediğin adresi yaz ya da yerin adını söyle, rotanı oluştur. Yandex Navigasyon rotanı oluştururken sana bir ya da birden fazla seçenek sunar. Gitmek istediğin yerde trafik yoğunsa Yandex Navigasyon bilinen yollardan başka alternatif rotalar sunarak trafiğe takılmanı önler.

Sosyal navigasyon ile trafik kazası, yol çalışması gibi yollardaki problemleri bilgi balonculuklarından öğrenebilirsin. Yolda karşılaştığın problemleri baloncuğa yazarak veya işaretleyerek diğer kullanıcıların da bu bilgilerden yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sygic GPS Navigasyon ve Çevrimdışı Haritalar

 • iOS · Android
 • Ücretsiz · Uygulama içi satın alma içeriyor
Sygic GPS Navigasyon ve Çevrimdışı Haritalar

Sygic GPS Navigasyonu ve Haritalar gelişmiş bir navigasyon uygulamasıdır. Pek çok akıllı navigasyon özelliği, muhteşem 3D çevrimdışı haritalar ve kullanımı kolay arayüzü sayesinde olağanüstü navigasyon deneyimi sunar.

Uygulama, internet bağlantısı olmasa bile sizi gideceğiniz yere güvenle götürecektir. Sygic, yüksek kaliteli 3D haritalar içerir. Düzenli harita ve uygulama güncellemeleri ücretsizdir.

Sygic GPS Navigasyon ile trafikten kolayca kaçabilir veya en iyi park yerini bulabilirsiniz. Ayrıca benzin istasyonlarındaki akaryakıt fiyatları hakkında güncel bilgilere sahip olacaksınız. Hız sınırı ve hız kamerası uyarıları ile hız cezalarından kurtulacaksınız.

CoPilot GPS Navigasyon ve Trafik

 • iOS · Android
 • Ücretsiz · Uygulama içi satın alma içeriyor
 

Araç kullanıyor olmanız, ülkeyi keşfeden bir kampçı olmanız veya yolda geçen sürenin sizin için çok önemli olduğu profesyonel bir kamyon sürücüsü olmanız fark etmez. Bu uygulama sürücüler için tasarlanmıştır.

Diğer birçok navigasyon uygulamasının aksine, CoPilot rotanıza 52'ye kadar ara nokta eklemenize izin verir ve hatta çevrimiçi modda kullanırsanız güncellenmiş trafik bilgilerini bile alabilirsiniz.

CoPilot GPS, siz güvenle yolculuk ederken tüm sürücü ve araç türlerinin gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu yolculuğu verimli ve keyifli hale getirmenize yardım eder.

14 günlük ücretsiz sesli navigasyon, rota planlaması ve trafik bilgisi içerir. Herhangi bir taahhüt olmadan uygulamayı deneyin ve beğenirseniz dilediğiniz zaman satın alın.

MapFactor Navigator - GPS Navigasyon Haritaları

 • Android
 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
MapFactor Navigator - GPS Navigasyon Haritaları

Android için mevcut olan bu navigasyon uygulaması, yolculuğunuz için mükemmel bir arkadaştır. İster çok uzaklara, ister şehrin çevresine seyahat edin, bu uygulama sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Google'a bağlı değildir, bu nedenle normalden biraz farklı bir şey istiyorsanız, bu uygulama tam size göre. Kullanacağınız tüm haritaları indirdiğiniz için çevrimiçi harita işlevi yoktur. Aralarından seçim yapabileceğiniz 200'den fazla harita var. Seyahat etmek için mükemmel bir uygulama.

Navmii GPS Dünya (Navfree)

 • Android
 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
Navmii GPS Dünya (Navfree)

Navmii, araç sürücülerine özel ücretsiz navigasyon ve trafik bilgileri uygulamasıdır. Navmii, sesli rehber, anlık trafik bilgileri, konum arama, ilgi alanı ve sürücü deneyim puanları gibi özellikleri bir arada sunmaktadır. Cihazınızda depolanan çevrimdışı haritaları internet bağlantısına gerek kalmadan kullanabilirsiniz. Uygulama,150'den fazla ülke haritasını sunuyor.

Uygulama reklamlar tarafından destekleniyor, ancak bunu uygulama içi satın alma ile kaldırabilirsiniz. Genel olarak, sizi gitmeniz gereken yere götüren harika bir uygulamadır.

Şehir içi Toplu Taşıma Seyahat Uygulamaları

Citymapper

 • Web · iOS · Android
 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
Citymapper

Çok sayıda uygulama, özellik paketinin bir parçası olarak toplu taşıma bilgilerini içerir, ancak Citymapper özellikle toplu taşıma seçeneklerine odaklanır ve bu nedenle, bu konuda diğerlerinin önündedir. Otobüs, metro, tren veya yaya (veya yukarıdakilerin herhangi bir kombinasyonu) yoluyla gideceğiniz yere hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacak en uygun rotaları sağlamak için dünya çapındaki şehirler için gerçek zamanlı verilerden yararlanır.

Şık arayüz, tüm seçenekleri bir bakışta karşılaştırmanıza olanak tanıyor ve yakın zamanda yapılan bir güncelleme artık yakınlardaki paylaşımlı bisikletler, mopedler, scooterlar ve Uber gibi araba hizmetleri hakkında bilgiler içeriyor ve hızlı ulaşım seçeneklerini genişletiyor.

Aklınıza gelebilecek tüm toplu taşıma seçenekleriyle en hızlı rotaları oluşturur. Canlı sefer saatlerini gösterir. İstanbul dışında; Paris, Barcelona, Berlin, Amsterdam, Roma, Milano, Londra, Moskova, Singapur, Los Angeles, New York gibi 40 popüler şehirde toplu taşımayı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

GPS Uygulamaları

Polaris GPS Navigasyon - Yürüyüş, Denizcilik, Offroad

 • Android
 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
Polaris GPS Navigasyon - Yürüyüş, Denizcilik, Offroad

Açık alan macera meraklıları için Polaris GPS Navigasyon çok amaçlı bir GPS sistemi sağlar. Uygulama, yürüyüş, dağ bisikleti, sırt çantasıyla seyahat ve deniz maceraları gibi açık hava keşifleri için tasarlanmıştır ve hatta arama kurtarma ekipleri tarafından kullanılmaktadır.

Haritaları çeşitli görünümlerde (örneğin Uydu, OpenStreetMap, NASA Uydu ve USGS Topo Haritası) kullanabilir ve deniz navigasyon çizelgelerini de görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca dijital bir pusula, gün doğumu ve gün batımı saatleri ve yürüyüş yolu bilgilerini kaydetme özelliği de vardır.

Bir dezavantajı, bazen tüm ekranı kaplayan epeyce reklam olmasıdır. Bununla birlikte, bunu aşabilirseniz, Polaris GPS Navigasyonu, ülke dışında seyahat edenler için benzersiz ve ilgi çekici bir araçtır.

İlginç Navigasyon Araçları

AllTrails - Yürüyüş, Koşu ve Dağ Bisikleti Parkurları

 • Web · iOS · Android
 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
AllTrails - Yürüyüş, Koşu ve Dağ Bisikleti Parkurları

AllTrails ile dış mekanı keşfedin! Dünya çapında yürüyüş, bisiklet, sırt çantasıyla gezme ve koşu parkurları ile doğayı keşfedin. Yürüyüş, koşu veya dağ bisikleti yolculuğunuzu GPS aktivite izleyicimizle kaydedin. Kamp yapmak veya sırt çantasıyla seyahat etmek için iyi bir yer mi arıyorsunuz? AllTrails topluluğu ilham almak için harika bir yerdir.

Dağ bisikletçileri, patika koşucuları ve yürüyüşçüler için yazılmış gerçek bir ansiklopedik rehber kitaplığından oluşan AllTrails, dağlık bölgelere girmenin en kapsamlı yolu olabilir. Diğer uygulama kullanıcılarından gelen kitle kaynaklı incelemeler ve fotoğraflarla desteklenen, editörler tarafından seçilmiş 100.000'den fazla yol içerir. Patika türüne, mesafeye, fitness düzeyine ve köpek veya aileye uygun rotalar gibi özelliklere göre seçim yapabilir ve adım adım yol tarifleri alabilirsiniz. Tabii ki maceralarınızı kaydedebilirsiniz. Bu, rotanızı yeniden takip etmenin, istatistiklerinizi bir bakışta görüntülemenin veya açık hava aktivitelerinizi Facebook, Instagram, WhatsApp ve diğer sosyal medya platformları aracılığıyla arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmanın harika bir yoludur. AllTrails, internet yoksa bile güvenilir bir şekilde çalışır ve ayrıca profilinize parkurları kaydedebilir ve diğer birçok seçeneği açmak için bisikletçileri, yürüyüşçüleri ve patika koşucularını takip edebilirsiniz.

Temel uygulama ücretsizdir, ancak AllTrails'in tüm özelliklerini görmek için Pro sürümünü almalısınız. Yıllık abonelik, çevrimdışı GPS haritalama, ek harita katmanları ve uydu hava durumu ve hava kalitesi gibi entegre gerçek zamanlı katmanlar içerir. Pro sürüm ayrıca sunulan devasa yol verileri havuzundan yararlanmanıza ve özel haritalar tasarlamanıza ve yazdırmanıza olanak tanır.

Komoot - Bisiklet, Yürüyüş ve Dağ Bisikleti Haritaları

 • Web · iOS · Android
 • Ücretsiz · Uygulama içi satın alma içeriyor
 

AllTrails'e çok benzeyen Komoot, dünyadaki en iyi yürüyüş ve bisiklet parkurları hakkında veri sağlamak için tasarlandı. AllTrails'in aksine, ilk bölgesel harita ücretsizdir ve çevrimdışı olarak kullanılabilir.

Patikalar zorluk, yüzey türü ve yükseklik profillerine göre belirlenebilir ve ayrıca bölgenin en önemli noktalarına ve patikalarına göz atabilirsiniz. Aktivitelerinizi GPS ile takip edebilir, kendi kişisel macera günlüğünüzü oluşturmak için fotoğraflar, önemli noktalar ve ipuçları ekleyebilir, daha sonra arkadaşlarınızla ve daha geniş Komoot topluluğuyla paylaşabilirsiniz.

Roadtrippers - Gezi Planlayıcı

 • Web · iOS · Android
 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
Roadtrippers - Gezi Planlayıcı

Roadtrippers, gezginler için oluşturulmuş tek haritadır. Yaz yolculuğunuzu arkadaşlarınızla planlayın veya yakınlarda var olduğunu hiç bilmediğiniz harika bir yer bulun. Harika bir şeyden her zaman 5 dakika uzaktasınız!

Roadtrippers, yol gezileriyle ilişkili şans ve merak üzerine odaklanır. Uygulama, bir gezi planlamanıza, yol tarifi almanıza ve yol boyunca geçebileceğiniz turistik yerleri bulmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, çeşitli adlara sahip önceden hazırlanmış gezi rehberlerinden oluşan kapsamlı bir kütüphaneye de göz atabilirsiniz.

Çevrimdışı kullanım için belirli bir kılavuza ait tüm bilgileri bir açıklama, fotoğraflar, videolar ve harita ayrıntıları dahil olmak üzere indirebilirsiniz. Yol boyunca her durma noktası harita üzerinde işaretlenmiştir. Bir yolculuğa çıktıktan sonra kendi maceralarınızı kaydedebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

HoodMaps

HoodMaps

Teknik olarak bu bir navigasyon uygulaması değildir, ancak HoodMaps diğer gezinme araçlarından o kadar farklı ki onu mutlaka incelemek istersiniz.

Bir şehri ilk kez ziyaret ettiğinizi hayal edin. Bölgenin haritasını açtıktan sonra, oldukça dürüst ve o yöreden bir insan aniden içeri girip mahallelerin gerçekte nasıl olduğunu size söylemeye başlar. İşte HoodMaps budur.

İşleyiş şekli, bir şehir aramanız ve size mahalleleri çeşitli sosyal kategorilere ayıran bir harita vermesi şeklindedir. Bunlar, yerel yorumlarla birlikte "Takım Elbise", "Zengin", "Yenilikçi", "Öğrenciler", "Normiler" ve "Turistler" ( “Suits” “Rich” “Hipsters” “Students” “Normies” ve “Tourists”) gibi spoileri içerir.

Ayrıca şehirlerin 2D veya 3D haritalarını görüntülemeyi de seçebilirsiniz.

Yorumlar

 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz