Ogznet.com
Resim Matthias Haltenhof tarafından Pixabay'a yüklendi

Mouse Hızını ve Hassasiyetini Ayarlama

Mac, PC veya dizüstü bilgisayar faresini hızlandırın veya yavaşlatın, hassasiyeti ayarlayın.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Bir bilgisayarın fare hızı veya hassasiyeti, hem fare işaretçisinin ekranda ne kadar hızlı hareket ettiğini, hem de her bir ikona tıklarken çift tıklama süresini ifade edebilir.

  Bazen mousepad veya trackpad olarak adlandırılan touchpad, fare işaretçisi ve düğmeleri için kendi ayrı ayarlara sahiptir.
  Hem dokunmatik yüzey, hem de fare hızı ayarları kullanıcının kişisel zevkine veya fiziksel yeteneğine uygun olarak değiştirilebilir.

  Mevcut farenizin ayarlarını bir Mac veya Windows PC'de nasıl belirleyeceğiniz ve gerektiğinde nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  Windows'da Fare Hızınızı Değiştirme

  1. Alttaki ekranınızın sağ köşesinde Bildirim Merkezi simgesini tıklayarak Windows Ayarlarını açın ve ardından Tüm ayarlar düğmesine tıklayın. Cihazınız dokunmatik ise, ekranın sağ tarafından parmağınızla kaydırarak Bildirim Merkezi'ni de açabilirsiniz.
  2. Windows Ayarları açıkken, Cihazlar simgesine tıklayın.
  3. Sol menüden Fare seçeneğini tıklayın.
  4. Üstte, bir sonraki ekranın sağ köşesi, Ek fare seçenekleri için bir metin bağlantısı olacaktır. Üstüne tıkla.
  5. Farenin düğmelerinin çift tıklama hızını kaydırma çubuğuyla değiştirme seçeneği ile küçük bir pencere açılacaktır. Seçtiğiniz hız ne kadar hızlı olursa, çift tıklatmak için fare düğmelerine daha hızlı basmanız gerekecektir.
  6. Hızı değiştirmek ve test klasörü simgesine çift tıklayarak test etmek için çekinmeyin. Yaptığınız değişiklikleri saklamak istiyorsanız, Uygula düğmesine tıklayın. Bu düğmeye basılmazsa, ayarlarınız bu ayarlar penceresini açmadan önceki şekle geri döner.
  7. Fare imlecinin (veya işaretçinin) ekran boyunca hareket ettiği hızı değiştirmek isterseniz, bu aynı pencerenin içinden, üst menüdeki İşaretçi Seçenekleri bağlantısına tıklayın.
  8. Bu sonraki ekran size, fare imlecinizin hızını, daha hızlı veya daha yavaş yapmak için kullanabileceğiniz bir sürgü sağlayacaktır. Bir imlecin hızı ne kadar hızlı olursa, daha az fiziksel olarak farenizi hareket ettirmeniz gerekecek. Eğer hızı daha yavaş yaparsanız, imleciniz aynı mesafeyi ilerletmek için farenizi daha uzak bir mesafeye taşımanız gerekecektir. İstediğiniz hıza ulaştıktan sonra, Uygula düğmesine tıklayın.

  Windows'da Touchpad İmleç Hızınızı Ayarlayın

  1. Windows'da mouse'unuzu (veya dokunmatik alanınızın) hızını değiştirmek için yukarıdaki talimatları izleyerek Windows Ayarları'nı açın, ardından Cihazlar ve ardından Dokunmatik Yüzey'i tıklayın.
  2. Bir sonraki ekranda, dokunmatik ekranı kullanırken imlecin hızını değiştirmek için sola veya sağa sürükleyebileceğiniz bir kaydırma çubuğu belirecektir. Seçtiğin daha hızlı ise parmaklarınızın daha az touchpad üzerinde hareket etmesi gerekecektir. Fare ayarlarından farklı olarak, bu değişiklikler oluşturur oluşturmaz yürürlüğe girer. Herhangi bir Uygula düğmesine basmanız gerekmez.
  3. Aynı ekranda, dokunmatik alanınızın hassasiyetini de ayarlayabilirsiniz. Yüksek duyarlılık sadece hafif bir dokunuş gerektirirken, düşük duyarlılıkta ise bir tıklamayı kaydetmek için touchpad'inize daha fazla dokunmanız gerekeceği anlamına gelir.
  4. Açılır menüden duyarlılık seçeneklerinizi seçin. Değişiklik, seçildiği anda geçerli olacaktır. Bu adımları tekrarlayarak, gelecekte istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

  Mac'te Fare Hızını Değiştirme

  1. Mac'inizde, Sistem Tercihleri'ni açmak için Apple simgesini tıklayın ve ardından Fare'yi tıklayın.
  2. Yeni açılır kutudaki üst menüden, İşaretle ve Tıkla'ya tıklayın.
  3. Bir sonraki ekran, izleme hızını değiştirmek için bir kaydırıcıya sahip olacak. Mac’te bu, bir fare imlecinin ekran boyunca hareket ettiği imlecin hızı olarak adlandırılır. İmleç hızını artırmak veya azaltmak için kaydırıcıyı sürükleyin. İzleme hızı ne kadar hızlı olursa, fare kullanırken imleci hareket ettirmek için daha az fiziksel hareket yapmanız gerekir.

  Trackpad'in Mac'te İzleme Hızını Değiştirirme

  1. Mac'inde Sistem Tercihleri'ni açmak için Apple ikonuna tıklayın ve daha sonra Trackpad'e tıklayın.
  2. Bir sonraki ekranda, İşaretle ve Tıkla'ya tıklayın.
  3. Daha sonra, Mac'inizdeki izleme çubuğunun izleme hızını değiştirmek için bir kaydırıcı gösterilecektir. Yavaş ve Hızlı arasında kaydırma çubuğunu sürükleyerek izleme hızının ne kadar hızlı olmasını istediğinizi seçin. İzleme hızı ne kadar hızlı olursa imleci hareket ettirmek için yapmanız gereken daha az fiziksel hareket olur.

  Mac'te Çift Tıklama Hızını Değiştirme

  1. Apple simgesini tıklayın ve Sistem Tercihleri'ni açın.
  2. Erişilebilirlik üzerine tıklayın ve ardından sol menüden Mouse & Trackpad seçeneğini seçin.
  3. Bir sonraki ekranda, çiftin değiştirilmesi için bir seçenek sağlanacaktır, kaydırıcıyla hız seçeneğini tıklayın. Bu, hem fiziksel fare hem de izleme paneli için her tıklama arasındaki süreyi değiştirir. Hızı değiştirmek için sürgüyü istenen ayara sürükleyin. Değişiklikler hemen yürürlüğe girecektir.
  Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

  Yorumlar

   Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz