Ogznet.com
Image from pixabay.com

Yavaş Telefon İnternetini Hızlandırmak için İpuçları

Yavaş mobil veri bağlantısından daha sinir bozucu bir şey yoktur. Google’da bir şey aramak veya Facebook’a girmek isterken, internette yüksek hızlarda gezinmek istersiniz ancak operatör bu hızı karşılayamadığında, canımız sıkılır.

Çoğu durumda, mobil operatörün ağ yoğunluğu nedeniyle yavaş mobil veri bağlantısı geçici bir durumdur. Bazı durumlarda ise saatlerce hatta günlerce yavaş mobil veri devam edebilir. Mobil operatörünüzün teknik desteğini aramadan önce, mobil veri hız sorununuzu çözebilmek için önce bu ipuçlarını takip ederek basit ayarları yapmayı deneyin.

1. Öncelikle Mobil Veri Hız Testi Yapın

Telefonunuzun internetinin yavaşlayıp yavaşlamadığını anlamak için her şeyden önce telefonunuza bir internet hız testi yapmanız faydalı olacaktır.

Günün belli aralıklarında yaptığınız hız testleri telefonunuzun internet yavaşlamasının gerçekten ciddi ölçüde olup olmadığını denetlemenize yardımcı olacaktır.

Hız testinin ardından telefonunuzun internetinin yavaşladığına eminseniz aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

2. Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Bu basit bir adım gibi görünüyor, ama genellikle işe yarıyor. Özellikle, uzun süredir telefonu kapatmamışsanız, telefonunuzu yeniden başlatmak, yavaş mobil veri hızını artıracaktır.

Telefonunuzu yeniden başlatmak basittir. iPhone 8 veya daha eski bir cihazınız varsa, ekranda Kapat seçeneği gelene kadar yan düğmeyi (telefonun sağ tarafında veya eski cihazların üstünde) tutmanız yeterlidir.

Çoğu Android telefon için, güç seçenekleri ekranda görünene kadar açma/kapama düğmesini basılı tutmanız ve ardından Yeniden Başlat öğesine dokunmanız yeterlidir.

3. Bulunduğunuz Yeri Değiştirin

Birçok faktör bir mobil veri bağlantısını etkileyebilir. Bunlar hava, ağ yoğunluğu ve hatta güneş durumunu bile içerir. Ama bunlar arasında en önemlisi bulunduğunuz yer ve binalardır.

Uzak bir bölgede yaşıyorsanız veya çevrenizde tepeler, dağlar ve vadiler gibi birçok doğal engel varsa, mobil veri sinyalinizi etkileyebilirler. Aynı şey binalar için de geçerlidir.

Belirli bir konumda mobil veri hız sorunları yaşıyorsanız, başka bir yere geçmeyi deneyin. Bulunduğunuz binadan ayrılmanız veya birkaç kilometre uzakta olmanız gerekebilir. Bu pratik olarak her zaman uygun olmasa da, hız sorununuzu çözmek için iyi bir yoldur. Muhtemelen teknik olarak yapman gereken bir şeydir.

4. Uygulamaları Devre Dışı Bırak ve Güncelle

Bazen, telefonunuzu yavaşlatan bir uygulama, mobil veri bağlantınızı tüketip yavaşlatarak sorunlara neden olabilir. Böyle bir durumda, internet hızınızı neyin yavaşlattığını görmek için biraz araştırma yapmalısınız. Eğer internet hızınızı çok fazla kullanıp yavaşlatan bir uygulama varsa, uygulamanın mobil veri bağlantınıza erişimini devre dışı bırakabilir veya kaldırabilirsiniz.

iPhone'da internetiniz yavaş olduğunda Ayarlar> Hücresel'i ziyaret edebilir ve herhangi bir uygulamanın hücresel veri bağlantınıza erişimini devre dışı bırakabilirsiniz.

Android'de bunu Ayarlar> Wi-fi & internet> Veri Kullanımı> Hücresel Veri kullanımı bölümünde bulabilirsiniz. Bir uygulamaya dokunun, ardından bir uygulamanın arka planda veri kullanmasını önlemek için Arka plan veri kaydırıcısını kaydırın.

Güncellemeleri de kontrol etmelisiniz. Uygulama geliştiricileri, her zaman hataları düzeltmek için güncellemeler yayınlar.
Bu yüzden mobil veriyi hızlandırmak, App Store'u veya Google Play'i açmak ve uygulamayı güncellemek gibi basit bir adım da olabilir.

5. VPN Bağlantısını Kapatın

VPN'ler anonimlik ve gizlilik sağlar, ancak uzak sunucuları kullanırken hızınız da yavaşlayabilir. Dolayısıyla, telefonunuz bir VPN'ye bağlıysa, bağlantıyı kesmeyi ve tekrar internete girmeyi deneyin.

Muhtemelen, bağlantıyı keser kesmez mobil veri hızında hemen bir iyileşme göreceksiniz. Bu sorunu çözerse, yeniden bağlandığınızda VPN'nizin hızını artırabilirsiniz.

6. Mobil Ağ Kopmalarını veya Kesintilerini Kontrol Edin

Mobil operatörler bağlantı sürekliliği ve kalitesi konusunda kendi reklamlarını devamlı yapsalarda, kesintiler her zaman oluyor. Bu kesintiler genellikle düşük hızlara ve hatta mobil veri bağlantılarının kopmasına neden olur. Bu adımları uygulamadan önce, kesintileri operatörünüz üzerinden kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Wi-Fi'ye bağlanabilirseniz, biraz araştırma yapabilirsiniz. Sık sık, sorununuz oluyorsa, diğer insanlar bunu zaten rapor etmiş olacaklar.

Sosyal medyaya da bakabilirsiniz. Twitter, bağlantı sorunlarını araştırmak için iyi bir yerdir, çünkü insanlar genellikle bağlantı sorunlarını tweetleyecektir. Mobil operatörünüzün destek Twitter hesabıyla iletişim kurarsanız, hızlı bir şekilde yanıt alabilirsiniz. Bu aynı zamanda beklemek yerine başka bir şey yapmanıza izin verir.

7. Ağ Ayarlarınızı Sıfırlayın

Telefonunuzu yeniden başlatmak gibi, ağ ayarlarınızı da sıfırlamak, genellikle yavaş veri bağlantısı sorununu çözer. Ancak buradaki sıkıntı şu ki, bu adım Wi-Fi erişim noktalarınızı ve Bluetooth cihazlarınızın da bağlantı ayarlarını sıfırlar. Bu dünyanın sonu değil, ancak kayıtlı Wi-Fi ağlarına yeniden bağlanmanız ve daha sonra Bluetooth cihazlarınızı yeniden eşleştirmeniz gerekecek.

iPhone'daki ağ ayarlarını sıfırlamak için Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla'yı açın. Telefonunuz varsa parolanızı girmenizi ister, ardından yeniden başlatılır.

Bir Android telefonda, ağ ayarlarını sıfırla seçeneğini Ayarlar> Sistem> Sıfırla seçenekleri> Kablosuz, mobil ve Bluetooth'u sıfırla bölümünde bulabilirsiniz. Bu, telefon üreticinize bağlı olarak farklı bir yerde olabilir. Bulamazsanız, Ayarlar arama çubuğunda "sıfırla" yazarak aramayı deneyin.

Bir Android telefonunda ağ ayarlarının sıfırlanması, genellikle cihazı yeniden başlatmanızı gerektirmez.

8. Ağ Ayarlarını Kontrol Edin

Web hızlarında devamlı bir sorun yaşıyorsanız ayarlarınızın kontrol edilmesi gerekebilir. Ayarlar'a gidin ve Wi-fi & internet menüsü altındaki SIM Kart & Ağ ayarları'nı bulun. Menünün tam adı cihazdan cihaza değişecektir, bu yüzden ayarlarda arama yapabilirsiniz. Telefonunuzun doğru türde bir ağa bağlı olduğundan ve yalnızca 3G ile sınırlı olmadığından emin olmanız gerekir.

Çoğu yer alan GSM / WCDMA / LTE veya 2G / 3G / 4G şebekelerinde çalışır, bu yüzden önce bunları deneyin. Çalışmazlarsa, bölgenizdeki bağlantıyı denemek için seçenekleri değiştirin. Bazı telefonlar ağları otomatik olarak bulma seçeneğine sahiptir.

9. Veri Tasarrufu / Düşük Veri Modunu Devre Dışı Bırakma

Hem Android hem de iOS, veri kullanımınızı azaltmak için bazı modlar içerir. Bunlar, sınırlı miktarda veriye (kotalı internet gibi) sahip olmanız durumunda kullanışlıdır, ancak aynı zamanda mobil veri bağlantınız yavaş gibi görünebilir. Bu modları devre dışı bırakmayı deneyin ve mobil veri hızlanıp hızlanmadığını kontrol edin.

Android'de Ayarlar> Wi-fi & internet> SIM Kart & Ağ> Veri Tasarrufu'na gidin. iPhone'unuz varsa, Ayarlar> Hücresel> Hücresel Veri Seçenekleri altında Düşük Veri Modu adlı karşılaştırılabilir bir ayar bulacaksınız.

Eğer bu ayar açıksa kapatabilirsiniz. Ne kadar veri kullandığınız konusunda endişeleriniz varsa, bu ayarı bir süre sonra tekrar açtığınızdan emin olun. Bu ayarın mobil verilerinizi yavaşlatıp yavaşlatmadığını görebilmeniz gerekir.

10. Telefon Sistem Hızlandırma Uygulamalarını Deneyin

Karmaşık veya yinelenen dosyaları kaldıran uygulamalar, telefonların en iyi çalışma koşullarında tutulmasına yardımcı olabilir. Uygulama marketlerinde birçok performans arttırma uygulaması var. İşte üç:

Systweak Android Cleaner (Android): Telefonunuzu temizler ve düzenler ve ayrıca pil tüketimini azaltabilir. Yer kazanmak için istenmeyen uygulamaları ve dosyaları kaldırırken Android cihazınızın performansını artırır ve optimize eder.

Tek dokunuş güçlendiricisiyle, tüm önbellek dosyalarını hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Ayrıca telefonun pilini optimize eder, tüm gereksiz dosyaları temizler, uygulamaları yönetir ve hatta cihazınızı Kötü Amaçlı Yazılım saldırılarına karşı korur.

Phone Cleaner for iPhone, iPad: Bu, iPhone'unuzun depolama alanını optimize etmenize yardımcı olur. Medyanızı sorunsuz bir şekilde düzenleyebilir ve artık iOS cihazınızda tutmak istemediklerinizi silebilirsiniz. Dosyalarınızı boyuta göre sıralamanızı sağlar, böylece çok fazla yer kaplayan dosyaları anında görenebilirsiniz.

Fotoğraf kitaplığındaki aynı resimleri ve istenmeyen görüntüleri bulmak ve bunları kolayca kaldırmak için gelişmiş filtreyi kullanın. Web tarayıcınızı gönül rahatlığıyla kullanmanızı sağlayan bir web temizleme modu da vardır.

Zamanınız ve sabrınız varsa, yukarıdaki uygulamaların neredeyse tüm görevlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu, telefonunuzun önbelleğini temizlemeyi, uygulamaların arka planda gereksiz yere çalışmadığından emin olmayı ve ihtiyacınız olmayan dosyaları silmeyi içerir. Bu, daha fazla kontrol sahibi olmanıza ve saklamak istemediğiniz bir şeyi silerek alandan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

11. SIM Kartınızı Söküp-Takın

Son olarak, SIM kartınızı çıkarıp yeniden takmayı deneyebilirsiniz. Bu, telefonunuzun operatörünüzle bağlantısını etkileyen temel sorunları giderebilir.

SIM kartınızın bulunduğu yer cihaza göre değişir. iPhone'larda, SIM kart yuvası her zaman telefonun sağ kenarında, yan düğmenin altında bulunur. Android cihazlarda, telefonunuzun çıkarılabilir bir pili varsa yan, üst, alt veya arka kapağın arkasında olabilir.

SIM çıkarılabilir küçük bir aparata oturur. Tırnağınızla bazı SIM kar yuvalarını çekebilirsiniz. Diğerleri, genellikle telefon kutusunda bulunan küçük bir iğne kullanmanızı gerektirebilir. Bu araç yoksa, bir ataş bükebilir veya bir küpenin arkasını kullanabilirsiniz.

Tüm Denemeler Başarısız Olduğunda, Teknik Desteği Arayın

Unutmayın, muhtemelen kotalı bir internet paketiniz vardır. Bu sınırı aşarsanız, mobil operatörünüz genellikle bağlantınızı yavaşlatır. Sözde sınırsız planlara sahip olanlar bile, belirli bir sınıra ulaştıktan sonra mobil veride yavaşlama yaşayabilirler.

Yavaş internet hizmeti aldığınızda bunu aklınızda bulundurun. İnternet kotanız bittiyse, fatura döngünüzün sıfırlanmasını veya ek yüksek hızlı paket satın almanız gerekebilir.

Bu adımların hiçbiri yavaş mobil veri hızlandırmazsa, teknik desteği arama zamanı gelmiştir. Teknisyen bu adımlardan bazılarını tekrarlamanızı isteyebilir. Reddetmeye meyilli olabilirsiniz, çünkü bunları zaten yapmışsınızdır, ancak neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için sorun giderme adımlarının bir listesini yapmak operatörün işi.

Wi-Fi'de de yavaş internet hızlarınız varsa, telefonunuzun yavaş bağlantı hızlarını daha fazla araştırmalısınız.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz