Ogznet.com
Oyun

Minecraft Mod Nasıl Oluşturulur

04 Ağustos 2021 ogz 2686 0
Okunma süresi: 7 dk, 20 sn
Minecraft Mod Nasıl Oluşturulur
Photo by Pan Yunbo on Unsplash

Minecraft oynamaktan sıkılırsanız ne olur? Modlama buna cevaptır! Çerezlerden roketlere, modlar Minecraft oyunundaki her şeyi ama her şeyi değiştirir. Bu durumda kendi modunuzu oluşturmak eğlenceli olmaz mıydı? Bu basit adımları izleyerek, kendi özel Minecraft modlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Minecraft Mod Yapıcı - MCreator

“En İyi Minecraft Mod Maker” olarak adlandırılan MCreator, kendi Minecraft modlarınızı yapmak için ücretsiz bir araçtır. Herhangi bir kod yazmak zorunda değilsiniz ve tercih ederseniz de yazabilirsiniz de.

MCreator indirme sayfasını ziyaret edin ve mevcut Minecraft sürümünüze uygun bir sürümü indirerek başlayın.

İndirme sayfası, ihtiyacınız olan MCreator sürümünü gösterir, ancak Minecraft sürüm 1.12.2'yi çalıştırıyorsanız, MCreator sürüm 1.7.9'a ihtiyacınız olacaktır.

MCreator - MCreator, öğrenmesi kolay sezgisel bir arayüz veya entegre bir kod düzenleyici kullanarak Minecraft Java Edition modları, Minecraft Bedrock Edition Eklentileri ve veri paketleri yapmak için kullanılan açık kaynaklı bir yazılımdır.

Bir sürümü seçtikten sonra devam edin ve işletim sisteminiz için MCreator'ı indirin. Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri desteklenmektedir.

Windows kullanıyorsanız çalıştırılabilir dosyayı (EXE) indirip çalıştırın. Mac veya Linux kullanıyorsanız, kurulum biraz daha zorlaşır, ancak MCreator kurulum kılavuzu ayrıntılı kurulum adımlarını içerir.

MCreator'ı öğrenmek için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. Minecraft Forge Geliştirme Kiti'ni indirilmesi gerekiyor. Bu, bilgisayarınıza ve internet hızınıza bağlı olarak biraz zaman alabilir, ancak ilk kez tamamlandığında, bir daha yapmanıza gerek kalmaz.

Yapılandırıldıktan sonra, MCreator, Pylo hesabınızla oturum açmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Devam edin ve sahip değilseniz Atla'ya basın.

Her şey hazır. Gördüğünüz ekran, MCreator'ın ana menüsüdür. Mevcut ayarları içe aktarabilir veya dışa aktarabilir, başkaları tarafından geliştirilen modları yükleyebilir veya kendi modlarınızı yazmaya başlayabilirsiniz.

İlk Minecraft Modunu Yazın

Bu örnek mod ile, her zamanki bir veya iki yerine madencilik yapıldığında çok miktarda elmas üretecek bir süper elmas cevheri üreteceğiz.

Başlamak için yeni bloğunuz için bir dokuya ihtiyacınız var. Bu, bloğunuzun neye benzediğini tanımlayan bir resim. Bu taş, ahşap veya herhangi bir özel sanat eseri olabilir. Bu örnek elmas cevherini kullanacaktır, ancak istediğiniz herhangi bir sanatı kullanabilirsiniz.

Ana menünün en üstünde Araçlar'ı (Tools) seçin. Öğe/blok doku oluştur'u (Create item/block texture) seçin. Bu, mevcut Minecraft resimlerine dayanarak kendi dokunuzu oluşturabileceğiniz Doku Oluşturucusu'nu (Texture Maker) açacaktır.

Doku üreticisi dört katman kontrolünü içerir. Bunlar, son dokunuza (layer) tümüyle birleştirilen resmi ve rengi seçmenizi sağlar.

Layer 1 haricinde, layer kontrolleri aynı üç ayarı içerir. Soldan sağa, bunlar:

  1. Resim seçici: Bir sanat eseri seçmek için açılır menüyü veya açılır pencereyi kullanın.
  2. Renk seçici: Bu layerda bir renk seçmek için üç noktayı seçin.
  3. Doygunluğu ve parlaklığı kilitle: Bu, layer rengi parlaklığını sınırlar. Ne istediğini görmek için oyna.

Resminizi tasarladıktan sonra, alt kısımda Kullan'ı (Use) ve ardından doku tipi için Engelle'yi (Block) seçin. Çalışma Alanı (Workspace) sayfasına geri dönmek için Çık'ı seçin. Çalışma sayfası şimdi dokunuzu listeleyecektir.

Çalışma Alanı sekmesinin soldaki menüsünden Mod Elemanları'nı (Mod Elements) seçin. Bu, modunuzu dokunuzu kullanarak oluşturacağınız yerdir. Büyük bir artı gibi görünen sol üstteki Yeni mod öğesi (New mod element) düğmesini seçin.

Bu yeni mod öğesi sayfası zor görünebilir, ancak kullanımı basit bir araçtır.

Öğe türü için, yeni öğenizin türünü seçebilirsiniz. Bu süper elmas için, Blok varsayılanı yapacağız. Bir mafya, komut veya araç gibi farklı bir modda çalışıyorsanız, uygun türü seçin.

Doku (Texture) sayfasına geri dönmek için Tamam'ı (OK) seçin. Bu, dokunuzu bloğa atayabileceğiniz, ayrıca saydamlığı ve blok boyutlarını yapılandırabileceğiniz yerdir.

Doku sayfasına geri dönmek için Tamam'ı seçin. Bu, dokunuzu bloğa atayabildiğiniz kadar saydamlığı da yapılandırabileceğiniz yerdir.
ve blok boyutları.

Solda Blok dokular (Block textures) alanı var. Altı kareler bloğunuzun her bir tarafını temsil eder. Her bir taraf için farklı bir doku kullanmak mümkündür, ancak bu örnek için hepsi aynı dokuyu kullanacaktır.

Her kareyi tıklayın, dokunuzu seçin ve ardından Tamam'a (OK) basın. Diğer tüm seçenekleri varsayılan değerlerinde bırakın,
ve sonra İleri'yi (Next) seçin.

Bu ekranda çeşitli ayarlar var, ancak Name in GUI ile başlıyor. Bu, envanterinizdeki bloğun adıdır. Herhangi bir isim yapabilirsiniz, ancak açıklayıcı olduğundan emin olun. Bu blok için “süper elmas” uygun bir isimdir.

Bir parametrenin ne olduğundan emin değilseniz, adın yanındaki küçük soru işaretini seçin. Bu, MCreator belgelerini yükleyecektir.

Bu bloğun çıkarıldığında farklı bir blok bırakmasını sağlamak için, Kendini bırakma (Doesn’t drop itself) seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Düşüşleri engelle'nin (Block that drops) yanındaki küçük dikdörtgene basın. Bu, Blok / öğe (Block/item) seçiciyi yükleyecektir. Düşürülmesini istediğiniz bloğu aramak ve seçmek için bu menüyü kullanın.

En sonunda, miktarı uygun bir sayıya (Drop amount) getir. Süper elmasın çok sayıda elmas üretmesini istediğimizden, 10 başlamak için iyi bir sayıdır.

Parçacık (Particle) ayarlarına gitmek için İleri'yi (Next) seçin. Bu, blok animasyonunu değiştirebileceğiniz yerdir. Burada deney yapmaktan çekinmeyin, ancak bu süper elmas mod için gerekli değildir. Bloğun stok ayarlarını (Block’s inventory) varsayılan değerlerinde bırakın ve İleri'yi (Next) seçin. Prosedürler (Procedures) sayfası, bu bloğu içeren herhangi bir olay olduğunda ne olacağını özelleştirmenizi sağlar. Bu mod için bu gerekli değildir, bu yüzden İleri (Next) düğmesine basın.

Son olarak, Blok yumurtlama / üretim özellikleri sayfası (Block spawning/generation properties), yeni bloğunuzun ne zaman, nerede ve ne sıklıkta ortaya çıkacağını yapılandırmanızı sağlar. Modifiye bloğunuzun oyunda ortaya çıkmasını istiyorsanız, Generate in world seçeneğini işaretleyin.

Diğer ayarlar varsayılan değerlerinde kalabilir ya da modifiye bloğunuzu daha sık veya daha az yaygın hale getirmek için bunları özelleştirebilirsiniz.

Minecraft Modunu Dışa Aktarma

Modunuzu oluşturduktan sonra, Minecraft'ın kullanması için hazırlamanız gerekir.

Çalışma Alanı araç çubuğunun (Workspace toolbar) sol alt kısmından, Export workspace into mod file alanını seçin. Bu, modunuzu içe aktarma için Minecraft için hazır olan kendi paketinde toplayacaktır. Birden fazla bloğu değiştirdiyseniz, modunuzda hepsi görünür.

Not: Aynı anda birkaç modda çalışmak isterseniz, ana menüden farklı bir çalışma alanına geçin.

Mod ayrıntıları (Mod details) menüsü, modunuzu paketlemek için seçenekler sunar. Bir isim, sürüm, açıklama ve içerik oluşturucu bilgileri girebilirsiniz. İsterseniz bir resim yükleyin. Bu seçeneklerden en önemlisi Dosya uzantısıdır (File extension). Bunu varsayılan seçenek olan .JAR'da bırakın.

Hazır olduğunuzda Yeniden derle'ye ve dışa aktar'a (Recompile and export) basın. Bu modunuzu paketler, ancak bilgisayarınıza ve değiştirdiğiniz şeylerin sayısına bağlı olarak biraz zaman alabilir.

Kullanım koşullarını kabul etmeniz gerekir, ancak bir kez derlendikten sonra, tamamlanmış modunuzu saklamak için dosya sisteminizde bir yer seçerek bitirin.

Minecraft Forge ile Minecraft Modları İçe Aktarma

Artık modunuz tamamlandıktan sonra, yapacak tek şey Minecraft'a aktarmak.

Bu mod veya başka bir mod yüklemek için Minecraft Forge yüklemeniz gerekir.
Forge, Minecraft'ın kendisine özel modları kurmak için basit ve kolay bir yol sağlar.

Forge ana sayfasından, işletim sisteminize ve Minecraft sürümünüze uygun bir yükleyici indirin. Yükleyiciyi çalıştırın ve istendiğinde İstemci yükle'yi (Install client) seçin.

Yüklendikten sonra Minecraft'ı başlatın veya yeniden başlatın. Minecraft Launcher'dan Alttaki oynatma düğmesinin sağındaki yukarı oka (up arrow) basın. Forge'u seçin. Bu, Minecraft'ı Forge ile yükleyecek, böylece modunuzu kullanmak istediğiniz her zaman bunu yapmanız gerekecektir.

Minecraft'dayken, Forge'un çalışmasıyla işler farklı görünecek. Alt kısımda bir Mod (Mods) düğmesiyle birlikte fazladan bir metin var.

Modlar düğmesini seçin ve modunuzun görünür olmadığını göreceksiniz. Modunuzu Forge / Minecraft'a yüklemeniz gerekir. Kurulum, modunuzu Minecraft'ın mods klasörüne kopyalayıp yapıştırmanızı içerir.

  • Windows'da, AppData/.minecraft/
  • Mac'te, Library/Application Support/minecraft/

Modunuzu çalışır durumdayken yapıştırırsanız Minecraft'ı yeniden başlatmanız gerekebilir. Mod menüsünü girin ve modunuz, açıklama, başlık, resim ve içerik oluşturucu bilgileriyle birlikte görünür.

Bu örnekte, “super_diamond” şimdi diğer tüm blokların yanında görülebilir.

Minecraft Modlar sizi nereye götürecek?

Minecraft'ı değiştirmek oyuna biraz çeşitlilik katmanın mükemmel bir yoludur, ancak modunu kendiniz yaparsanız daha da iyidir. Bu temel yapı taşlarını öğrendikten sonra, daha karmaşık modlar yapmaya başlayabilirsiniz.


Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum yaz