İş Arayışında Size Yardımcı Olabilecek Bazı Öneriler

İş Arayışında Size Yardımcı Olabilecek Bazı Öneriler

İş Arayanlar İçin İş Bulma Yolunda Bazı Öneriler

Image from rawpixel.com

Bazen çok çabalamanıza rağmen iş arayışınız yolunda gitmiyor. Ne kadar tecrübeli olursanız olun veya ne kadar hazırlıklı olursanız olun, önünüze hep bir engel çıkmaya devam ediyor. Bu başarısızlığın getirdiği ağırlık, hem mali durumunuzu hem de özgüveninizi tüketiyor.

Bu yazıyı hazırlarken aslında bende aktif iş arayışındayım. Bu yüzden sizi anlıyorum ve bu hiç normal bir durum değil. Ama kendini toparlayıp özüne geri dönmelisin, çünkü eğer yapmazsan diğer seçenek işsiz kalmaya devam etmektir.

İşte hiç bir görüşmeden olumlu sonuç alamadığınızda iş aramaya devam etmek için bazı öneriler.

1. Yeniden Planlama Yap

Yapmanız gereken ilk şey, sağlığınız ve zihninizi boşaltmak için kısa bir soluklanma süresi.

İş arama psikolojisi sizi takip ederken bu zor olabilir, ancak iş aramanızın neresinde başarısız olduğunuzu bulmak için zamana ihtiyacınız var.

Bu mola sırasında biraz uyuyun, dinlendirici aktiviteler yapın ve arkadaşlarınızla konuşun. Süreç hakkındaki endişelerinizi gidermeselerde sizinle birlikte empati kuracaklar.

Arkadaşların aktif iş bulma konusunda yardımcı olamasa da, iş arayışınızda henüz göremediğiniz bir hatayı fark edebilirler. Sizi, doğru şirketlerdeki doğru kişilere bağlayabilecek temasları veya iş arama konusunda ipuçları verebilirler.

Online iş arama için en iyi araçlardan biri de ilgi alanlarınıza göre uyarlanmış arama motorları kullanmaktır. Indeed'i iş aramada kullanmak en iyi sitelerden biridir.

2. Kaynakları Araştırın

Bu kısa mola sırasında, bölgenizdeki iş arama kaynaklarını arayın: işler zorlaştığında size destek sağlayabilirler.

Özel istihdam büroları veya İşkur bunun için başvurabileceğiniz yerlerdir. İşkur bazı kurslara katılım sağlarsanız size bir miktar ücrette vermektedir. İş ararken bir yandan ücretsiz veya şartlı eğitime devam ederek ve finansal destek sağlayabilirsiniz.

Bazen bu ofislerden birinden yardım alıp, iş arayışında yine başarısız olursunuz. Ancak, bu başarısızlık fikri gerçekçi olursanız karşılaşılabilecek bir durumdur.

Bu iş bulma ofisleri, karmaşık, zaman alan bir süreçte size yapısal rehberlik sağlamak için oradadır. Bende İşkur'a kayıtlıyım şu anda ancak iş arama konusunda henüz bir faydasını göremedim.

Ayrıca internet üzerinden ek iş bulma kaynakları bulabilirsiniz. Genellikle iş bulma konusunda, resmi kurumlardan yetki almış web siteleri vardır.

Bunlar arasında Kariyer.net, Yenibiriş, Secretcv, Eleman.net gibi iş bulma siteleri vardır.

3. Geçici Bir İşte Çalışmaya Bakın

Çok uzun bir iş aramanın getirdiği kaçınılmaz şeylerden biri de finansal baskı. Ne kadar para biriktirdiğiniz veya ailenizden ne kadar destek aldığınızın önemi yok, paranız tükenmeye başlayacaktır.

Başgösteren borç korkusu sizi zorlayabilir. Para eksikliği konusundaki sürekli, düşük dereceli kaygı, uyumayı veya yemek yemeyi zorlaştırabilir. Bu görüşmeler sırasında daha kötü performans göstermenize neden olabilir. Bu bir kısır döngü oluşturur.

Bu mali yükün üstesinden gelmek için geçici işlere bakmayı deneyebilirsiniz.

Bu iş, sizin alanınızda veya tam zamanlı olmak zorunda değil, hatta asgari ücretin üzerinde olmak zorunda değildir. Amaç, faturaları ödemenize yardımcı olacak ve akşamları ve hafta sonları iş aramanıza izin veren bir şey bulmaktır.

Geçici bir iş, finansal stresinizin bir kısmını hafifletecektir. Ayrıca, gerçekten yapmak istediğiniz işi bulmak için sizi motive edebilir.

4. Haftanın Bir Gününü Kendiniz İçin Ayırın

İnsanların iş arayışlarında mental olarak düşmesinin en büyük sebeplerinden biri tekrardır (özellikle de bu aramalar çok uzun sürerse “eziyet” e dönüşür). Her gün, tüm gün, aylarca ve hatta yıllarca aynı şeyi yapıyorsanız, umutsuzluğa düşmek için bu yeterli olabilir.

Bunun sonucu zihinsel ve fiziksel olarak yorgun olursunuz.

Bu tükenmişliği önlemenin bir yolu haftanın en az bir gününü kendin için ayırmak. Bir gün ayırıp, egzersiz yapmak, kitap okumak, arkadaşlarınızla ve ailenizle takılmak ya da sinema izlemek gibi kendinize bir mola vermek için eğlenceli şeyler yapın. Tabi, bütçeniz sınırlarında kalmak koşulu ile.

Bu “boş zaman” ilk başta garip gelebilir. Zihniniz, kendinize biraz zaman ayırdığınız için kendinizi suçlu hissetmenizi söyleyebilir.

Bununla birlikte, istikrarlı bir mola süresi ile kendinizi daha dinlenmiş hissedeceksiniz. Ayrıca, iş aradığınız günlerde daha iyi performans gösterebileceksiniz. Uzun süre çalıştıktan sonra iş arayışında kendinize verdiğiniz bir ödül gibi düşünün.

5. Kendinizi Başkaları ile Karşılaştırmayın

Son olarak (bu zihinsel sağlığınız için çok önemlidir) kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın.

Bu, listedeki diğer maddelere kıyasla aşırı duygusal bir öneri gibi görünebilir, ancak herkesin istihdama giden farklı bir yolu olduğunu anlamak başarınız için çok önemlidir.

Bu düşünceye güzel bir örnek, siz ve sınıf arkadaşlarınızın üniversiteden mezun olduğunuzda, iş bulmaya çıkması ve bazı insanların işlerini daha hızlı buluyor olmasıdır. "Neden ben değilim?" diye düşünmemek gerçekten çok zor.

Bu endişe, sosyal medya çağında yaşadığımız gerçeğiyle daha da artıyor. Herkesin iş hayatını görüyorsunuz. Ancak onların başarısı sizin başarınız değildir ve herkesin yolu kendi yolu olduğu gerçeğini değiştirmez.

Adımlarınızı kendi yolunuzda tutun. Başarı için bir iç dinamik var. Başkalarının belirlediği bazı dışsal başarı öğeleri yerine kişisel dönüşümünüze odaklandığınızda kendinizle daha mutlu olacaksınız.

İlginizi
çekebilir
İş Arayanlar İçin İş Bulma Siteleri ve Uygulamaları

Ogznet.com