Ogznet.com

iPhone ve iPad için En İyi 5 Dosya Yöneticisi

iOS, Windows veya Android gibi kullanıcı tarafından erişilebilir bir dosya sistemine sahip değildir. Ancak bu, iPhone veya iPad’inizde dosya yöneticisi kullanamayacağınız anlamına gelmez. Düzenlemeniz ve paylaşmanız gereken dosya ve dokümanlarınız varsa, iOS’ta üçüncü taraf bir dosya yöneticisi uygulaması kullanmanız gerekir.

İyi bir dosya yöneticisi uygulaması ne işe yarar?

İyi bir dosya yöneticisi aşağıdaki üç işlevi barındırmalıdır:

İçe Aktarma: Dosya ve belgeleri uygulamaya aktarmanın kolay olması gerekir. Daha fazla içe aktarma seçeneği, daha iyidir.

Dosyaları Yönetme: İyi bir dosya yöneticisi, verilerinizin organizasyonu üzerinde tam kontrol sağlar. İç içe geçmiş klasörleri, etiketi ve renk kodu dosyalarını, arşiv klasörlerini ve daha fazlasını oluşturmalısınız.

Dışa Aktarma: Kopyala-yapıştır gibi temel işlevleri olmayan bir dosya yöneticisi uygulaması işe yaramaz. Herhangi bir dosyayı görüntülemek ve düzenlemek için üçüncü taraf bir uygulamaya aktarabilmeniz gerekir. Ayrıca uygulama dosya dönüştürme seçenekleri sunuyorsa daha iyidir.

En iyi dosya yöneticisi, tüm bu üç gereksinimi ve daha fazlasını karşılamalıdır. Ancak, tüm bu özellikler bazı kullanıcılar için fazla olabilir, bu nedenle daha basit alternatifleri de listeledik.

Documents, iPhone ve iPad için en iyi belge ve dosya yöneticisi uygulamasıdır. Tamamen ücretsizdir ve hayal edebileceğiniz tüm üretkenlik özellikleri ile doludur.

Documents, bir bilgisayardan (bulut depolama, Wi-Fi aktarımı, web sayfaları ve diğer uygulamalar) içe aktarmayı ve dosyaları yönetmeyi (sürükleyip bırakma, paylaşma, arşivleme özellikleri, etiketler ve benzerleri) gerçekten kolaylaştırır.

Documents, metin, ses ve video dahil olmak üzere tüm dosya formatlarında iyi çalışır. Uygulamada kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir, video izleyebilir, dosya paylaşabilir, PDF'leri açabilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

Documents, tüm verilerinizi cihaz üzerinde yerel olarak depolayıp yöneterek ihtiyacınız olan güveni verir. Dropbox senkronizasyonu ile dışarıda olduğunuzda güvenilir bir şekilde belgelerinize erişebilirsiniz.

iOS 11 güncellemesi ile birlikte eski iCloud Drive uygulamasının yerini yepyeni Apple Files uygulaması aldı. Dosyalar uygulaması iOS'ta yerleşiktir ve uygulamanın içinden birden fazla bulut depolama kaynağına ulaşabilirsiniz.

Uygulamanın içinde sadece sürükle ve bırak desteğine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda dosya ve klasörleri taşıyarak etiketleri ve sık kullanılanları atamak için de kullanabilirsiniz, ancak dosyaları kolayca Dosyalar uygulamasından da sürükleyebilirsiniz. Dosyaları seçmek ve klasörler halinde düzenlemek için sürükleyip bırakın.

Tüm belgeleriniz ve dosyalarınız Dropbox'ta kayıtlıysa, iPhone ve iPad için resmi uygulaması sizin için yeterli olacaktır. Etkin bir internet bağlantınız olduğunda, tüm Dropbox kitaplığınıza erişebileceksiniz.

Bir dosyayı açabilir, Dropbox'ta önizleyebilir ve desteklenen bir uygulamada hızlı bir şekilde açmak için Paylaş menüsünü kullanabilirsiniz. Örneğin, birisi Dropbox aracılığıyla sizinle bir belge paylaşıyorsa, Paylaşım sayfasını kullanarak, bunu doğrudan Sayfalar uygulamasına açabilirsiniz. Word, Excel ve PowerPoint dosyalarını Dropbox uygulamasının içinden bile düzenleyebilirsiniz. Bu, uygulamalar arasında gezinme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Dropbox ayrıca çevrimdışı bir özelliğe de sahiptir. Serbest planda, tek tek dosyaları çevrimdışı erişim için kaydedebilirsiniz. Bir Dropbox Plus kullanıcısıysanız, tüm klasörleri de çevrimdışı olarak kaydedebilirsiniz.

iPhone veya iPad'inizde sıklıkla PDF'lerle uğraşıyorsanız, GoodReader sahip olmanız gereken bir uygulamadır. PDF'leri bulut hizmetlerinden, yerel sunuculardan veya bilgisayarınızdan içe aktarabilirsiniz. Sonra, Dosyalarınızı klasörler halinde düzenlemek için GoodReader'ı kullanabilirsiniz.

GoodReader, PDF'lerde gezinmeyi iPad'de bir keyif haline getiren mükemmel bir PDF oluşturma motoruna sahiptir. Yüzlerce sayfa içeren PDF'leri açtığınızda, zorlanmayan birkaç uygulamadan biridir.

Uygulama ayrıca PDF'lere açıklama eklemeyi kolaylaştırır. Metin kutularını kullanarak bir PDF'yi işaretleyebilir veya Apple Pencil ile kullanabilirsiniz. Ayrıca, klasik yapışkan notları PDF sayfalarına eklemenizi sağlayan bir yorumlama özelliği de bulunmaktadır.

Documents, acemi kullanıcılar için biraz karmaşık olabilir (karmaşık kullanıcı arayüzüne sahip olduğu için). File Manager & Browserı uygulaması buna iyi bir alternatiftir. Daha basit, aynı görevlerin çoğunu gerçekleştirmenize yardımcı olan daha görsel bir arayüze sahiptir. Dosyaları Wi-Fi aktarımı kullanarak bir PC'den alabilir, düzenleyebilir ve bunları üçüncü taraf uygulamalarla paylaşabilirsiniz.

Uygulamanın kullanıcı arayüzü kullanıcı dostudur ve menüler açık bir şekilde, tüm önemli seçenekleri ile ekranın altında görüntülenir.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz