Ogznet.com
Kişisel Gelişim

İnsanları Etkilemede Kullanılan 18 Psikolojik Hile

12 Ekim 2022 ogz 2796 0
Okunma süresi: 8 dk, 37 sn
İnsanları Etkilemede Kullanılan 18 Psikolojik Hile
Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Yaşamımızda, sihirli bir düğmeye basınca çözülmesini dilediğimiz bazı zorluklar karşımıza çıkıyor. Ne yazık ki, böyle bir düğme yok. Ancak bazı psikolojik hileler zorluklarla başa çıkmanıza, diğer insanlarla ilişkilerinizi düzeltmenize ve rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Hepimiz beğenilmek isteriz, ancak bazen yeni biriyle tanıştığımızda, gerçek yüzümüzü göstermemiz uzun sürer ve aynı zamanda biri üzerinde iyi bir izlenim bırakmaya çalışırken kendimizi sıkılgan hissedebiliriz. Başkalarıyla nasıl iyi geçinileceğini gerçekten bilen bazı insanlar var, ancak yeni insanlarla tanışırken ellerinden gelenin en iyisini yapmak için biraz yardıma ihtiyacı olanlar için uzmanlar, yeni durumlarda daha iyi karşılanacak ilginç tüyolar olduğunu söylüyor. Bu küçük alışkanlıklar, kendiniz olmanızı engellemez, ancak başkalarıyla iyi geçinmenize ve akıllarında kalıcı olma olasılığınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

İnsanların etrafınızda olması için tüm kişiliğinizi değiştirmek veya olmadığınız biri olmak zorunda değilsiniz. Aslında, kim olduğunuzu unutmadan, insanların saygı duyabileceği ve arkadaş canlısı olabileceğinizi gösterebilecek kadar rahat hissetmektir önemli olan. İkili ilişkilerde daha rahat hissetmenize yardımcı olacak ve insanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakmak için kullanabileceğiniz bazı ilginç psikolojik hileler vardır.

Bu makaleyi okuduktan hemen sonra, günlük yaşamınızda kullanmaya başlayabileceğiniz bazı sırları keşfetmiş olacaksınız. Bu püf noktaları kesinlikle hayatınızı kolaylaştıracak.

1. İnsanların isimlerini kullanmaya özen gösterin

Genelde, iyi ilişkiler kurulabilen insanlar, konuşmalarında insanların isimlerini kullanmaya özen gösterirler. Bir psikolog, “Adlarımız kimliğimizin vazgeçilmez bir parçası olduğu için, insanların onları kullanmasını seviyoruz” diyor. "Bir kişi bir konuşma sırasında bize ismiyle atıfta bulunduğunda onaylanmış hissediyoruz." Birinin adını hatırlamak için çaba sarf etmek, onlara sadece dikkat ettiğinizi göstermekle kalmaz, daha hızlı bir ilişki kurmaya yardımcı olur.

2. Karşı taraftan küçük bir iyilik isteyin

Az tanıdığınız birinden küçük bir iyilik isteyebilirsiniz. Örneğin, bir kalem ödünç vermesini rica edin. Artık bu kişinin sizin için daha büyük bir şey yapma olasılığı çok daha yüksek. İş arkadaşınız sizden hoşlanmıyorsa, bazı önemli konulardaki görüşlerini sorabilirsiniz. Bu gelecekteki ilişkileriniz için iyi bir temel olacaktır.

3. Kusurlarınızın farkında olun ve kendinize güvenin

Herkes tarafından sevilmenin püf noktası, kendinize güvenden kaynaklanır. Bu yüzden, iyi izlenimler bırakma eğiliminde olanlar, kusurlarından çekinmezler. Yaşam koçu ve klinik psikolog, "Bu, her zaman yaptığınız hatalar hakkında konuşmak anlamına gelmez, ancak zaman zaman sorunları veya hataları kabul edin" diyor. "Mükemmel olmadığınızı kabul ettiğinizde, insanlar sizi daha çok bağdaştırılabilir olarak görür ve sizi daha çok sever." diye ekliyor.

4. Birinin sizi sevip sevmediğini tek kelime kullanarak öğrenebilirsiniz

Bir kişinin sizi sevip sevmediğini anlamak için doğrudan bir soru sormanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey, belirli bir kelime seçmek ve kişi ne zaman onu veya eş anlamlısını söylerse başınızı hafifçe öne eğip gülümseyebilirsiniz. Eğer bu kişi sizi seviyorsa, bu kelimeyi daha sık kullanmaya başlayacaktır.

5. Karşınızdaki kişinin davranışlarını taklit edin

Bizimle konuşurken birinin beden dilini yansıtmak, onlara benzediğimiz ve onları anladığımıza dair ince mesajlar gönderebilir, bu da sizi daha çok çekici kılar. Eğildiklerinde eğilmek, onlarla beraber bacak bacak üstüne atmak ve ellerinizi benzer pozisyonlarda tutmak buna örnek olarak verilebilir. "Abartılı olmayın, ancak konuşma sırasında vücut dillerinin genel tonuyla uyuşun" diyor uzamanlar.

6. Rahatlamak için sakız çiğneyin

Bilimsel araştırmalara göre bu süreç, kortizol seviyesini (stres hormonu) belirgin bir şekilde azaltır. Bunun için birkaç açıklama bulunuyor. Bunlardan biri, kanın baş kısmına doğru akarak kendinizi daha rahatlamış hissetmenizdir. Bir diğeri, bizi daha mutlu edip sakinleştiren, yemek yemeyle bağlantılı olan çiğnemekten kaynaklandığıdır.

Ayrıca sakız, dikkatimizi dağıtmaya yardımcı olur ve stresli olduğumuzda yemek yeme veya tırnaklarımızı ısırma gibi alışkanlıklardan kurtulma konusunda yardımcı olabilir.

7. Başkalarıyla olan benzerliklerinizi öne çıkarın

Amacınız yeni birinin dikkatini çekmekse, onunla ortak noktalarınızı bulun. Uzmanlar “Özellikle arka planınıza odaklanın” diyor. 'Aynı bölgeden mi geldiniz? Benzer aile yaşamlarına mı sahipsiniz? Gençken benzer şekilde bir hayat mı geçirdiniz? Benzerliği yakalamak, tanıdık görünmek için çok önemlidir." Ve bu aşinalık, insanları sizinle daha rahat hale getirebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

8. İlişkinizi geliştirmek için bir sırrınızı verin

Birinin güvenini kazanmanın iyi bir yolu, özel bir şeyinizi paylaşmaktır. Elbette, gerçekten önemli bir şeyinizi söylememelisiniz, özellikle amacınız iyi bir ilişki kurmaksa. Bu kişiye, ona güvendiğinizi ve sizin hakkınızda bir şey bilmesinin sizin için önemli olduğunu göstermek önemlidir. Bu şekilde, sizinle önemli bir şey vasıtası ile bağlantılı olduğunu hissedecektir.

9. İlgi gösterdiğinizi hissettirin

Yeni biriyle bağlantı kurmak istiyorsanız, ondan hoşlandığınızı göstermek için bir noktaya değinin, ama tabii ki aşırıya kaçmadan. Diğer kişinin düşüncelerine ve fikirlerine ilgi göstermek ve onaylamak, o kişi ile ortak noktalar yakalamanıza yardımcı olur. Bu yeni ilişki ister profesyonel, ister bir arkadaşlık, hatta potansiyel bir ortaklık olsun, iltifat etmek veya diğer kişiye saygı göstermek, kesinlikle akıllarında kalmanızı sağlayacaktır.

10. İstediğinizi almak için iki seçenek sunun

Birine, yapmak istemediği bir şeyi yapması için ihtiyacınız varsa, doğru soruyu sormanız yeterlidir. Onlara yapıp yapamayacaklarını sormayın. Bunun yerine onlara iki seçenek sunun.

Örneğin, iş arkadaşınızdan bir rapor almanız gerekiyor. Onlara getirip getirmeyeceklerini sorma. Onlara size ne zaman verebileceklerini sorun: yarın veya birkaç gün içinde. İnsanlar böylece önemli olduklarını hissederler ve durum üzerinde kontrol sahibi olduklarını zannederler.

11. Sorular sorun

Çok fazla soru sormak, yalnızca birini ilgi çekici bulduğunuzu göstermekle kalmaz, aynı zamanda konuşmanın baskısını da üzerinizden alır. Pek çok insan bir sonraki adımda ne söyleyeceğine takılıp kalıyor ve bir sohbeti nasıl sürdürecekleri konusunda endişeleniyor. Soru sormak veya hatta "Aa ilginç! E daha sonra ne oldu" gibi sorular sormak, sohbeti devam ettirmek için yeterli olabilir.

12. Hata yaparak daha sempatik görünün

Gülünç duruma düşmekten korktuğumuz için hata yapmaktan kaçınırız. Ancak küçük bir hata yapmak bizi başkalarının gözünde daha yaklaşılır hale getirebilir. Bir hata sizi ideal insan yerine sıradan bir insan yapar. İdeal insanlardan genellikle korkulur ve sevilmezler.

Diğer insanlar sizin önünüzde hata yapmaktan korkmayacak, bu da kendilerini daha rahat hissettirecek. Ayrıca sizin hatanızı size söyleyebilirlerse, kendilerini daha iyi hissederler. Birincisi, kendin yaptın ve ikincisi, kişinin güvenini kazandın. Ama fazla abartma. Aksi takdirde, yaptığınız işte iyi olduğunuzdan şüphe etmeye başlayabilirler.

13. Mizahi yönünüzü gösterin

Bir çok konuşmacının sunumlarını şakalarla açmasının bir nedeni var: Savunmamızı düşürmeye yardımcı oluyor. Uzmanlar, "Bu bizi rahatlatıyor ve bir sonraki adıma daha açık olmamızı sağlıyor" diyor. "Mizah son derece özneldir, bu yüzden hafife alın, ancak hemen gülerek bir şey söylemek bile birinin sizi algılaması için çok şey yapar." Yine de, bu mizahın konuşmalar bağlamında doğal olarak ortaya çıktığından emin olmak önemlidir. Bazen şakalar, zorlama veya muhtemelen uygunsuz konularda olduğunda başarısız olur.

14. Kendileriyle aranızda benzerlik görürlerse, sizi daha çok severler

Mimikleri taklit etmek genel olarak iyi biliniyor. Bununla birlikte, siz ve diğer insanlar arasındaki benzerliklere sözlü olarak dikkat çekerek, harika bir etki yaratılabilir.

Yurtdışında kendi memleketlerinden biri ile yeni tanışan yabancı turistleri düşünün. Veya başka birisi ile aynı okulda okuduğunuzu öğrenmeniz ne kadar hoşunuza gider. Kendimize benzeyen insanları daha çok sevme eğilimimiz bulunuyor.

15. Karşınızdakini dikkatle dinleyin

İnsanlar, dinlendiklerini hissetmekten hoşlanırlar ve aktif bir dinleyici olmak, karşınızdaki kişide olumlu bir izlenim bırakabilir. Uzmanlar, "Bunu bir sonraki söyleyeceğiniz şeye odaklanmak yerine meşgul kalarak yapın" diyor. "Konuştuğunuzdan daha fazla, dinlediğinizden emin olun ve konuştuğunuzdan üç kat daha fazla dinleme oranı için odaklanın."

16. Bir dahaki karşılaşmada iyi bir arkadaş gibi davranın

Biriyle ikinci kez karşılaştığınızda ve her seferinde onu iyi bir arkadaş gibi selamlayın. Uzmanlar, "Adlarını kullanın ve ilk konuşmada bahsettikleri bir şeyi sorun" diyor. "Daha da iyisi, onlara iltifat edecek bir şeyle başka biriyle tanıştırın. Örneğin, "Bu Jale. Çok iyi seyahat maceralarına sahip! Onu seveceksiniz!" gibi.

17. Her gün iltifat edin

Her gün insanlara iltifat edip iyi şeyler söyleyin. Kötü bir ruh halindeyseniz bile. Gerçekten kötü bir gün geçiriyorsanız bile. İlk başta zor olacak ama zamanla alışacaksınız ve kendinizi güzel şeyler söylemek için zorlamanız gerekmeyecek. Bu da insanların sizi biraz daha sevmelerini sağlayacak

Dahası var, sadece arkadaşlarınıza ve beraber çalıştığınız kişilere değil, aynı zamanda tanımadığınız insanlara da hoş şeyler söyleyebilirsiniz. Böylece diğer insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayarak güzel bir ortam yaratır.

18. Üzerinizdeki ilgiyi abartmayın

Kendimize yoğunlaşmaya meyilliyiz ve bu yüzden sabahları iyi görünmüyorsak, bunu herkesin farkettiğini düşünüyoruz. Ama aslında, bu doğru değil. Buna spot etkisi denir. Görünümümüzün ve davranışlarımızın diğer insanlar için önemini abartıyoruz.

Şehir dışında olduğunuz zamanları düşünün. Kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetleri giyer, aynanın karşısında saatler geçirmez ve ne isterseniz yersiniz. Diğer insanlar sizi bu halinizle görür, bunun sizin için normal olduğunu düşünür ve hareketleriniz veya kıyafetleriniz hakkında ikinci kez düşünmezler. Bu nedenle, günlük yaşamınızda bu deneyimi ve bu rahat duyguları aklınızda tutmaya çalışın.

Yeni bağlantılar kurmak veya arkadaş grubunuzu genişletmek istiyorsanız, bu hileleri sohbete dahil etmeyi deneyin; insanların size ne kadar iyi yanıt verdiğini görünce şaşırabilirsiniz.


Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.


Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum yaz