Ogznet.com
İnternet

Güvenli internet için en iyi Tor benzeri tarayıcılar

09 Ağustos 2022 ogz 2948 1
Okunma süresi: 6 dk, 36 sn
Güvenli internet için en iyi Tor benzeri tarayıcılar
Image by Garik Barseghyan from Pixabay

İnternet kullanıcıları, internette iz bırakmadan güvenli bir şekilde gezinmek için en iyi Tor benzeri web tarayıcılarını arıyorlar. Bu Tor alternatifleri, tam gizlilik ile derin internete erişim sağlar.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Anonim internet kullanımı için en iyi Tor alternatifleri

  Tor (The Onion Router), çeşitli özel sunucular üzerinden trafiği yönlendirerek, internet geçmişine ve verilere şifreleme sağlayan bir anonimleştirme aracıdır.

  Disconnect, bir gizlilik uzantısıdır. Web sitelerinden bilgilerinizi saklamak ve almalarını engellemek için kullanılan en iyi tor alternatiflerinden biridir. Bunlar, Facebook, Google ve Twitter gibi ortak izleme sitelerini içerir. Farklı fiyatlandırma ve üyelik paketleri ile Windows, Android ve iOS için Disconnect alternatifleri vardır (tek bir tarayıcıyla birlikte ücretsiz bir seçenek içerir).
  Tarayıcınızda Disconnect yükledikten sonra, ziyaret ettiğiniz her bir sitede engellenen izleme isteklerinin sayısını görürsünüz. Yeşil olanlar, tüm isteklerin engellendiğini, gri ise bazılarının engelinin kaldırıldığını gösterir.

  Disconnect, tüm izleme isteklerini engelleyemeyebilir.

  Epic, reklamları, izleyicileri, parmak izini, kripto madenciliğini ve daha fazlasını engelleyen özel, güvenli bir web tarayıcısıdır. Ortalama bir göz atma oturumunda 600'den fazla izleme denemesini durdurun. Ücretsiz VPN ile ağ gizliliğini sağlayın (8 ülkedeki sunucular ile).

  Epic, ağ hızınızı değiştirir ve eksiksiz bir gizlilik sağlar. Epic, IP adresinizin belirli WebRTC tarafından sızmasını engeller.

  Verilerinizi internet servis sağlayıcısından saklayan şifrelenmiş bir proxy'ye sahiptir. Bu şifreli proxy ayrıca genel ağda sizi güvende tutar. Epic sizi izleyen veri izleyicilerini görüntüler ve bunları engellemenizi sağlar.

  Epic, izleme komut dosyalarına, izleme çerezlerine ve diğer üçüncü taraf widget'larına, reklam ağlarına ve izleme aracılarına karşı yerleşik bir korumaya sahiptir.

  Firefox Focus, Mozilla Foundation ve Corporation tarafından geliştirilen, tor benzeri web tarayıcıdır. Android ve iOS gibi platformlarda yayınlanıyor, ancak Android Gecko Engine yerine Blink Engine kullanıyor.

  Firefox Focus'un estetiği ve grafikleri genelde iyi. Ayrıca, veriyi gözetim kurumlarının ve siber suçluların meraklı gözlerinden korur. 

  Reklam izlemeyi durdurmak ve sosyal izleyicileri engellemek için bir özellik kullanıma sokulmuştur. Bu seçeneği etkinleştirmek, internet hızınızı ve izleyici tarafından kaydedilen oturumu yavaşlatmayan bir deneyim sunacaktır. Android'in bazı ayrıcalıklı özellikleri var. Göz attığınız web sitesinde engellenen bir dizi reklam saldırısının listesini içerir.

  Brave, nispeten daha yeni Tor alternatifi olmasına rağmen, Mozilla projesinin kurucularından olan Brendan Eich tarafından geliştirilen ve Chromium'a dayanan bir açık kaynak tarayıcıdır. Gizlilik özelliğini öne çıkarıyor, internet üzerindeki kimliğinizi gizlerken, tüm web sitesi izleme etkinliklerini engellemeye odaklanmış bir web tarayıcıdır.

  Şu anda Android, iOS, Windows, MacOS ve Linux için kararlı bir sürüm olarak kullanılabilir. Ayrıca, web sitelerinden tüm müdahaleci reklam izleme isteklerini de engeller.

  Bununla birlikte, reklam engellemeyi telafi etmek için yayıncıları ödüllendiren “Brave Rewards” adında bir ödüllendirme sistemi vardır. Ayrıca, internette anonim gezme deneyimini geliştiren, yaygın olarak bilinen gizlilik odaklı bir arama motoru olan DuckDuckGo ile ortak çalışıyorlar.

  Tails, gözetim ve sansüre karşı koruma sağlayan taşınabilir bir işletim sistemidir. En iyi Tor alternatifi olarak kabul edilen ve taşınabilen bir sistemdir. Bir USB bellek veya DVD kullanarak herhangi bir cihazda başlatılabilir. Web tarayıcısını, görüntü için düzenleyicileri, IM istemcisini ve ofis paketini kullanmanıza olanak tanıyan, önceden yapılandırılmış yerleşik uygulamalardan oluşur.

  Tails'in ana amacı, kullanıcının gizliliğini ve anonimliğini korumaktır. Bu web tarayıcısını kullanarak, kullanıcılar internette anonim olarak gezinebilir ve sansürü atlayabilirler. Kullandığınız bilgisayardaki izleri tamamiyle engeller. Kriptografik araçları kullanarak dosyalarınızı, e-postalarınızı ve hatta anlık iletilerinizi şifreleyebilirsiniz.

  6. Tox

  Tox, arkadaşlarıyla mesajlaşırken üst düzey güvenlik isteyenler için en iyi Tor alternatifidir. Uçtan uca şifrelemeyi uygulayan eşler arası anlık mesajlaşma ve görüntülü arama protokolüdür. Yazılımın ana hedefi, kolayca erişilebilen iletişimin güvenliğini sağlamaktır.

  Tox, Tor'un tamamen yerine geçmez. Tox, başka kimse dinlemeden sizi arkadaşlarınız ve ailenizle buluşturan, kullanımı kolay bir yazılımdır. Diğer ünlü hizmetler, özellikler için ödeme yapmanızı gerektirse de, Tox tamamen ücretsizdir ve sonsuza kadar reklamsız gelir.

  Yandex, Tor için alternatif olarak kullanılabilecek başka bir tarayıcıdır. İnterneti, kötü amaçlı yazılım için otomatik olarak tarar ve ziyaret ettiğiniz web sitesini tarayarak farklı türdeki zararlı yazılımlardan korunmanızı sağlar.

  Ayrıca sahte web sitelerini engelleyebilir, şifrelerinizi, kredi kartı bilgilerinizi korur ve çevrimiçi ödemelerinizi daha güvenli hale getirir.
  Yandex tarayıcı, tarama sırasında, üçüncü taraflardan konumunuzu ve izlemeyi engeller.

  En iyi Tor alternatifi yapan özellik anonimliktir; Gerçek IP adresinizi gizler ve Alan Adı Sistemi trafiğini şifreleyen DNSCrypt teknolojisini kullanır. Ancak, bu seçeneğin tarayıcı ayarlarından etkinleştirilmesi gerekiyor.

  Freenet, sansüre karşı ve gizliliğe saygılı yayıncılık ve iletişim için eşler arası bir platformdur. Veriyi taşımak ve saklamak için bilgi stoklanmasını uygun hale getiren P2P araçlarını kullanır.

  Önde gelen Tor alternatifidir. Bu Tor alternatifi, bilgiyi göndermek ve saklamak için P2P teknolojisini kullanır, kullanıcı etkileşimi ve ağ yapısı için ayrı protokollere sahiptir.

  Freenet iki çeşit güvenlik içerir, Darknet ve OpenNet sunmaktadır. OpenNet, kullanıcının diğer kullanıcılarla gelişi güzel bir şekilde bağlantı kurmasına izin verir. DarkNet ise kullanıcıların yalnızca geçmişte ortak anahtarları değiştirdikleri kullanıcılarla bağlantı kurmasını sağlar.

  Bu tarayıcı, sistemleri hacklemeyi zorlaştıran merkezi sunucudan yoksundur. Verileri sıralayıp saklamadan önce, korsanların faydalanması imkansız hale gelmesi için şifrelenir.

  I2P, Görünmez İnternet Projesi olarak da adlandırılmaktadır. Uygulamaların anonim ve güvenli bir şekilde mesaj göndermek için kullanılabilecek eksiksiz bir anonim ağdır. I2P'yi en iyi Tor alternatifi yapan şey güvenilirliktir.

  Görünmez İnternet Projesi (I2P), tamamen şifrelenmiş bir özel ağ katmanıdır. Aktivitenizi ve konumunuzu korur. Her gün insanlar, takip edilme veya verilerinin toplanması endişesi olmadan insanlarla bağlantı kurmak için bu ağı kullanıyor. Bazı durumlarda, insanlar hassas işler yaparken bu ağa güvenirler.

  İletişimi bu ağda güvenli kılan uçtan uca şifreleme kullanılır. Bu ağ kullanılarak gönderilen mesajlar dört şifreleme katmanı ile kaplıdır.

  Bu ağ, verilerinizi anonim ve korunan katmanları oluşturmak için TCP / IP ve UDP oturumlarını kullanır.

  Subgraph OS, ağ kaynaklı istismar ve kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış bir masaüstü bilgi işlem ve iletişim platformudur. Aynı zamanda tanıdık ve kullanımı kolay olması amaçlanmıştır. Alfa sürümünde bile Subgraph OS, modern bir masaüstü işletim sistemi gibi görünür ve hissedilir.

  Subgraph OS, tüm uygulamaları ve ayrıca çekirdek işletim sistemini koruyan güçlü sistem çapında saldırı azaltmaları içerir ve başarılı uygulamalara yönelik herhangi bir saldırının etkisini azaltmak için temel uygulamalar sandbox ortamlarında çalıştırılır.

  Subgraph OS, uç nokta sistemlerindeki riskleri azaltmak için tasarlanmıştır, böylece dünya çapındaki bireyler ve kuruluşlar, ağ kaynaklı saldırılar yoluyla karmaşık düşmanların gözetiminden veya müdahalesinden korkmadan iletişim kurabilir, paylaşabilir ve işbirliği yapabilir. Subgraph OS, saldırıya uğraması zor olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, sistem sağlamlaştırma ve savunulabilir sistem tasarımı üzerine proaktif, devam eden araştırmalar yoluyla gerçekleştirilir.

  Bu işletim sistemi, PGP ve Tor'u destekleyen en güvenli IM istemcisi ve e-posta istemcisi ile gönderilir.


  Editör

  ogz

  Ogz

  Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
  Yorumlar (1)

  avatar

  barış 19 Mayıs 2018

  epic browser sitesine ulaşılamıyor


  Yorum yaz