Image by 8photo on Freepik

En İyi 11 Görsel Arama Motoru

Web siteniz için veya özel bir işiniz için yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü bir görsele mi ihtiyacınız var? Aşağıdaki görsel arama motorları; boyutları, yönleri, renkleri ve hatta kullanım haklarını filtrelemenize yardımcı olacak gelişmiş görsel arama filtrelerine sahiptir, böylece ihtiyacınız olanı bulabilir ve telif hakkı ihlali korkusu olmadan kullanabilirsiniz.

Günümüzde resim arama motorları her zamankinden daha gelişmiş durumdadır. Ne tür bir görüntü bulmak istediğinize bakılmaksızın, doğru anahtar kelimeler, arama filtreleri ve araçlarla istediğiniz görseli bulabilirsiniz. Ayrıca bir görüntünün kaynağını bulmak istediğinizde de size yardımcı olur. Bir sonraki projenizde veya web sitenizde yüksek çözünürlüklü bir resim mi kullanmak istiyorsunuz? İşte doğru kullanım haklarına sahip resimleri bulmak için gelişmiş resim arama motorları listesi.

1. TinEye

TinEye, görüntülerin kaynaklarını ve web'de nerede yayınlandıklarını bulmanıza yardımcı olan bir ters resim arama motorudur.

Araç, hem URL'lere hem de yüklenen resimlere göre arama yapmanızı sağlar. Arama kutusunun önündeki ok simgesini tıklayın ve yayınlandığı yeri bulmak için bilgisayarınızdan herhangi bir resmi yükleyin.

Bu işlemi daha hızlı yapmak için bir TinEye Chrome uzantısı da vardır. Herhangi bir görüntüyü sağ tıklamanız ve TinEye’in teknolojisini kullanarak aramanızı sağlar.

Temel görsel aramaları için Google Görseller'den daha iyisini bulamazsınız. Sadece bir anahtar kelime girin ve aramaya başlayın. Daha ayrıntılı arama için birçok filtre de vardır.

Dahası, arama yaptıktan sonra “Araçlar” ı tıklamak size daha fazla filtreye erişim sağlar: boyut, renk, kullanım hakları, fotoğraf türü ve ne zaman yüklendiği / oluşturulduğu gibi.

Bu, tam olarak istediğiniz görüntüyü ve telifsiz görüntüleri bulmak için kullanışlıdır.

Google Görseller ayrıca bir resmin kaynağını ve kullanıldığı siteleri görmenizi sağlar. Erişmek için arama kutusundaki kamera simgesini tıklayın.

Görsel arama motorları için başka bir seçenek de Yahoo Image Search'dür.

Bu araç Google Görseller'e benzer, ancak sonuçlar biraz farklıdır.

Ayrıca, filtreleme araçlarının gizli olmadığını, ancak kolay erişilebildiğini fark edeceksiniz.

Google'a bir alternatif mi istiyorsunuz? Bing Görsel Arama biraz farklıdır, çünkü popüler / trend olan görüntülerin bir özet akışını görmeye başlarsınız. Düzen ve özellikler yine de Google'a oldukça yakın ve benzer sonuçlar göreceksiniz:

İlginç bir özellik, insanların fotoğraflarını nasıl fotoğraflandığına göre seçmenizi sağlayan Kişiler filtresidir (sadece yüzler veya baş ve omuzlar).

5. Pinterest

Pinterest'in kendi görsel arama aracına sahip olduğunu biliyor muydunuz? Görüntü tabanlı bir platform olduğu için mantıklı.

Kullanımı oldukça basit:

  • Pinterest hesabınıza giriş yapın.
  • Ev özet akışınızdaki (veya herhangi bir profil veya karttaki) herhangi bir raptiyeyi tıklayın.
  • Sabitlenmiş görüntünün sağ alt köşesindeki simgeyi tıklayın.

Araç, aradığınız resme görsel olarak benzer sonuçlar döndürür.

Pinterest, kullanıcı tarafından oluşturulan iğneler sayesinde oldukça büyük bir görüntü veritabanına sahiptir, bu nedenle bu, belirli bir resmi bulmanız gerektiğinde göz ardı etmemeniz gereken bir kaynaktır.

Daha çeşitli sonuçlara sahip bir görsel arama motoru mu arıyorsunuz? Openverse'i deneyin (eski adıyla Creative Commons Search).

Bu araç, WordPress açık kaynak projesinin bir parçasıdır.

Özünde, bu arama motoru "internetteki açık lisanslı görselleri" dizine ekler. Bu, ücretsiz oldukları, kamu malı oldukları veya bir Creative Commons lisansı kapsamına girdikleri anlamına gelir.

Google, Bing veya Yahoo'da bulacağınız kadar spesifik sonuçlar elde edemezsiniz, ancak anahtar kelimenizle geniş ölçüde eşleşen ilginç fotoğraflar bulabilirsiniz.

Yararlı filtreler, aramanızı kullanım lisansı türüne göre veya görseli değiştirme/uyarlama veya ticari olarak kullanma amacınıza göre daraltır.

7. Flickr

Flickr, farklı bir tür görsel arama motorudur, çünkü görüntü havuzu, çalışmalarını platformda paylaşan amatör ve profesyonel fotoğrafçılardan gelir.

Güzel fotoğraflara göz atmaktan ve aramaktan hoşlanıyorsanız, burası tam size göre.

Ticari veya ücretli projelerinde kullanılacak fotoğraflar arıyorsanız, aramalarınızı doğru kullanım lisansına göre filtrelediğinizden emin olun.

Güzel stok fotoğraflar için Getty Images'a bakın.

Anahtar kelimeye göre arama yapabilir veya resme göre arama yapabilirsiniz; arama kutusundaki kamera simgesini tıklamanız yeterlidir.

Anahtar kelimeye göre arama yaparsanız, otomatik önerme özelliğinin aramanızı daraltmak için bazı yararlı seçenekleri vardır.

Unutmayın: Kullanmak istediğiniz fotoğraf için lisans ücreti ödemeniz gerekir. Getty Images bu lisansı her bir resim için ayrı ayrı sunmaktadır veya sabit bir fiyata fotoğraf paketleri satın alabilirsiniz.

Ücretli stok fotoğraflar aramak için başka bir resim arama motoru Shutterstock. Resim kitaplıkları Getty Images kadar büyük ve gelişmiş arama filtreleri vardır.

Shutterstock, ön ödemeli görüntü paketleri ve yıllık planlar sunar. En popülerleri ayda 350 resim indirmeyi içerir.

Tarihi kitapların, haritaların, kağıtların, eskiz defterlerinin, defterlerin, fotoğrafların ve daha fazlasının yüksek çözünürlüklü taramaları dahil olmak üzere yüksek kaliteli dijital görüntüler mi arıyorsunuz?

NYPL Dijital Koleksiyonları, kamusal alanda geniş bir resim arşivine sahiptir, bu da görüntüleri istediğiniz gibi kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Benzersiz fotoğraflar bulmak için harika bir resim arama motorudur.

Arama motoru Yandex, görüntüleri bulmak ve göz atmak için birkaç farklı yol sunar.

Yandex Görsel'de konuya göre resim koleksiyonlarını keşfedebilirsiniz.

Bu koleksiyonlar; boyuta, yöne, görüntü türüne, dosya biçimine ve daha fazlasına göre filtreleyebileceğiniz ve sıralayabileceğiniz sağlam bir görüntü aramasına götürür.

Ayrıca mevcut görselinize benzer öğeleri, örneğin benzer özelliklere sahip ürünleri bulmanıza yardımcı olan bir Yandex görsel aracıda vardır.

 

0
0
0
0
0
1
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın