Ogznet.com
Image by Freepik

Google Haritalar hız sınırı uyarısı nasıl etkinleştirilir?

Google Haritalar, sağlam işlevselliği ve kullanım kolaylığı ile bilinir. Sadece çok uzaktaki bir yer için yol tarifi vermekle kalmaz, aynı zamanda yakındaki yerel restoranları ve park yerlerini de bulabilirsiniz. Gerçekten de zengin özellikli bir uygulama. Ancak, bu uygulama hala gerekli bir özelliği içermiyor, yollardaki hız sınırlarını gösterme.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Google Haritalar'da hız sınırını uyarısı etkinleştirme

  Bu makale, her iki işletim sisteminde de Hız Sınırı seçeneğini nasıl etkinleştireceğinizi gösterecektir.

  Android'de Google Haritalar hız sınırı uyarısı nasıl etkinleştirilir?

  Google Haritalar'da Hız Sınırları seçeneğini etkinleştirmek için telefonunuzda Google Haritalar uygulamasını açın ve şu talimatları izleyin:

  1. Google Haritalar uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki profil simgenize dokunun.
  2. Ayarlar üzerine dokunun.
  3. Navigasyon ayarları üzerine dokunun.
  4. Hız sınırları'nın yanındaki geçiş anahtarına dokunun.

  Artık Hız Sınırları uyarısı açık olduğuna göre, Google Haritalar'ın hız tuzağı uyarılarını da duyabiliyor olmalısınız. Hız sınırının düştüğü bir alanda olduğunuzda, Google Haritalar ileride bir hız tuzağı olduğunu size bildirir.

  Ayarlardayken, Hız Göstergesini de açtığınızdan emin olun. Haritanızın sol alt köşesindeki Hız Sınırı işaretiyle birleştiğinde, kendi yaklaşık hızınızı da göreceksiniz. Google, gerçek hızınızı göstermenin en iyisi olduğunu belirtir, ancak yine de aracınızın hızını kontrol etmek iyi bir fikirdir.

  iOS'ta Google Haritalar hız sınırı uyarısı nasıl etkinleştirilir?

  iPhone kullanıcıları uzun yıllardır hız sınırı seçeneğine sahip değildi. Neyse ki, Google'ın geliştiricileri iPhone kullanıcıları için bu işlevi ekledi.

  Bir iPhone'unuz varsa, aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Google Haritalar'ı açın ve sağ üst köşedeki profil simgenize dokunun.
  2. Ayarlar üzerine dokunun.
  3. Navigasyon üzerine dokunun.
  4. Hız Sınırlarını Göster'in yanındaki geçiş anahtarına dokunun.

  Şimdi haritanın alt köşesinde hız sınırı kutusunu göreceksiniz.

  Not: Hız Sınırı geçiş anahtarını görmüyorsanız iOS'unuzu ve Google Haritalar uygulamanızı güncelleyin. Uygulamanız güncel olduğu halde Hız Sınırı seçeneğini hala görmüyorsanız, bulunduğunuz bölgede Google Haritalar bu özelliği desteklemiyor anlamına gelir. Bu durumda aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  Hız sınırları için yerleşik bir özellik sunan Waze uygulamasının aksine, Google Haritalar uygulaması bu güncellemeyi henüz ülkemizde sunmuyor. Bu yüzden Google Haritalar hız sınırı uyarısını etkinleştirmenize izin veren üçüncü taraf uygulamalarının yardımından yararlanmanız en iyisidir. 

  Bunu yapmak için en iyi uygulamalardan biri Velociraptor.

  Velociraptor sadece yoldaki hız sınırını değil, aynı zamanda aracın mevcut hızını da gösterir. Google Haritalar'ı başlattığınızda otomatik olarak etkinleştirilen küçük bir kayan pencere açılır. Uygulama, uygulamaya temiz bir görünüm veren Google'ın Materyal Tasarımını kullanmaktadır.

  OpenStreetMap, TomTom ve HERE haritaları gibi üçüncü taraf kaynaklardan hız sınırı verilerini alan ücretsiz bir uygulama. Etkinleştirildiğinde, söz konusu yol için hız sınırı konusunda sizi özel olarak uyarır. 

  Haritalar'a benzer şekilde, Konum ve Erişilebilirlik hizmetlerine erişim gibi düzgün bir şekilde çalışması için birkaç Android iznine ihtiyaç duyuyor. Velociraptor neredeyse tüm ana yolları ve otobanları kapsamasına rağmen, dünyadaki her yolu kapsamıyor. Bazı alanlarda, gerekli verilere sahip olmadığında hız göstergesi sıfıra veya boşa dönebilir. 

  Uygulama ücretsiz olsa da, daha doğru sonuçlar için TomTom ve HERE gibi birkaç ücretli hizmete abone olabilirsiniz.

  Bu uygulamayı etkinleştirmek için tek yapmanız gereken gerekli izinleri vermek ve yüzer pencere kendini Google Haritalar’ın üstüne yerleştirecektir.

  Ayrıca, Hız birimlerini, Hız toleransını özelleştirebilir ve sesli uyarıyı kaldırmayı seçebilirsiniz. 

  Velociraptor reklamsızdır. Ancak bilinmeyen bir nedenden dolayı, Velociraptor'un sesli uyarısı Samsung telefonlarında çalışmıyor gibi görünüyor.

  Uyarı: Bu uygulamayı telefonunuza yüklemeyi seçerseniz, uygulamanın sunduğu verilerin zaman zaman yanlış olabileceğinden referans amaçlı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, sürüş halindeyken hız işaretlerine dikkat etmeniz gerekir.

  Velociraptor Alternatifleri

  Dürüst olmak gerekirse, Google Haritalar ile sorunsuz bir şekilde çalışacak bir alternatif bulmak oldukça zor. Aslında hiçbir uygulama Velociraptor'un otomatik hız limitlerinin becerilerine ulaşamıyor.

  Ancak birkaçını denemek istiyorsanız, Play Store'daki hız sınırı uygulamalarına göz atabilirsiniz. Hız sınırını otomatik olarak söylemezler. Bunun yerine, hız sınırını manuel olarak girmeniz gerekir ve söz konusu uygulama, eşiği geçtiğinizde alarm verecektir.

  Speed Alarm uygulaması, başlamak için iyi bir yerdir. Ancak, bunu yapmadan önce, uygulamanın oldukça eski bir arayüze sahip olduğunu unutmayın. Ama işini iyi yapıyor. 

  Tek yapmanız gereken hız sınırını ayarlamak ve Başlat'a dokunmak. Aracınızın hızını GPS kullanarak izler ve önceden belirlenen limiti geçtiğinizde alarm verir.

  Mesafe, ekran tipi, sıcaklık ve tarih formatı gibi özelliklerin çoğu özelleştirilebilir.

  Sonuç

  Google Haritalar’daki hız sınırını etkinleştirmek zor geliyorsa, Google Haritalar'dan Waze'e geçebilirsiniz. Temiz arayüzü ve birkaç özelliği arayacaksınız, ancak bir navigasyonda olması çok gerekli hız sınırına sahip olacaksınız.

  Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

  Yorumlar

   Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz