Ogznet.com
Image by kupixels on Freepik

Daha fazla güvenlik için en iyi 5 FileZilla alternatifi

FileZilla’nın güvenilirliği ilgili söylentiler, birçok kişinin başka bir FTP programı aramasına neden oluyor. Sizde, en iyi FTP programları arasından FileZilla alternatifi arıyorsanız doğru yerdesiniz demektir.

Bu yazının içeriği: Kapat

  FTP kullanımında açık ara en popüler program FileZilla'dır. Bazı nedenlerden dolayı bu FTP programı, kullacılarının güvenini kaybetmiştir. Bu nedenle kullanıcılar, internette FileZilla alternatifi FTP programlarını arıyorlar.

  FileZilla'nın yerini alacak bir Ftp programı arıyorsunız aşağıda mutlaka bir seçenek bulacaksınız.

  FileZilla FTP programı bize neler sunuyor?

  FileZilla, 2001 yılından bu yana sürekli olarak ücretsiz ve açık kaynaklı FTP hizmetleri veriyor ve bugüne kadar oldukça fazla kullanıcı tarafından beğenilerek kullanıldı.

  Bu kadar eski bir program olması nedeniyle, FileZilla'nın birçok faydalı özelliğe sahip olması şaşırtıcı değildir. Windows, MacOS, Linux ve hatta *BSD gibi çoğu işletim sistemi ile uyumludur. Ayrıca FileZilla, yüksek aktarım kapasitesine, IPv6 uyumluluğuna ve dosya adı filtrelemesine de sahiptir.

  FileZilla yeni başlayanlar için ideal bir FTP programıdır ve kullanımı kolaydır. FileZilla, Amazon S3, Dropbox ve OneDrive gibi çeşitli bulut depolama hizmetlerine entegre edebileceğiniz bir Pro özelliği de sunar. Yani geçerli bir çok nedenden ötürü popüler olmuştur.

  Tüm bu faydalı özelliklere rağmen, FileZilla güven kaybediyor. FTP programı, kullanıcıların FileZilla'dan daha iyi olan başka seçenekler aramasına yol açan çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldı.

  FileZilla Alternatifi En İyi FTP Programları

  Cyberduck, FileZilla için en güçlü rakiplerden biri olarak kabul edilir. Temel olarak, Cyberduck'ın ana özelliği bulut depolama tarayıcısıdır. Ancak FTP, SFTP ve Backblaze ve Microsoft Azure gibi çeşitli bulut hizmetlerine bağlantıyı da destekler.

  Cyberduck size birinci sınıf hız, yüksek güvenilirlik ve sezgisel bir arayüz gibi çeşitli üstün özellikler sunar. Ayrıca 5 TB'a kadar büyük dosyaları destekler ve hem macOS hem de Windows için iyi bir Filezilla alternatifi olabilir.

  Güvenlik söz konusu olduğunda, Cyberduck işini çok ciddiye alır. Sunucu, yüksek dereceli AES-SIV şifrelemesi kullanan bir araç olan Cryptomator ile entegre olur. Gizliliğinizi ve kimlik doğrulamanızı koruyarak sunucudaki tüm etkinliklerinizin son derece güvenli olmasını sağlar.

  Cyberduck, dosyalara güvenli bir şekilde erişmenizi ve bunları bir URL kullanarak paylaşmanızı sağlar. Hızlı erişim aracı olarak bir yer imi aracı sunar ve dosyayla ilgili eylemleri takip eder.

  Ayrıca, dosya düzenleme araçlarıyla entegrasyonu da destekler ve dosyanın bir parçasını indirmeden almanıza olanak tanır. Ancak onu daha ilginç kılan, tüm özelliklerin 30'dan fazla dilde desteklenmesidir.

  Tüm harika özelliklerine rağmen, Cyberduck ücretsizdir ve aynı zamanda açık kaynaklıdır. İstemci uygulamasını web sitesinden indirerek Cyberduck'ı deneyebilirsiniz.

  Core FTP'nin web sitesine girdiğinizde nispeten eski bir arayüz ile karşılaşacaksınız. Gerçek şu ki, FTP programı da muhtemelen bu şekilde olacak.

  Core FTP - FTP programı

  Core FTP, dosyalara kolayca erişmek ve yüklemek/indirmek için bir FTP sunucusu sağlayan ücretsiz bir hizmettir. Ayrıca maksimum kullanım için SFTP, FTPS, SSL ve TLS sağlar. Ne yazık ki, program yalnızca Windows için kullanılabilir.

  Yeni başlayanlar için uygun olmasının yanı sıra Core FTP, diğer FTP programlarında genellikle gözden kaçan küçük ayrıntılarla da sizi şaşırtır. Bunlardan bazıları Mode Z teknolojisi dedikleri otomatik sıkıştırma sistemi ve yerleşik dosya düzenleyicidir.

  Core FTP ile uzaktan dosya araması yapabilirsiniz. İndirme işleminiz sırasında internet bağlantınızı kaybetmeniz durumunda kaldığı yerden devam ettirme özelliğine de sahiptir.

  Core FTP'nin size sunduğu en önemli ayrıcalıklardan biri HIPAA uyumluluğudur.

  Core FTP ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilir. Ancak bir Pro paketi de vardır.

  3. WinSCP

  WinSCP, 2000 yılı civarında Martin Prikryl'in bir kolej projesi olarak başladı. Yalnızca Windows'a özel bu FTP aracı, açık kaynaklı bir FileZilla alternatifi olarak karşımıza çıkıyor ve WinSCP'yi web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

  WinSCP, dosya aktarım etkinlikleri için FTP, SFTP ve SCP protokollerini uygulamanın bir yolunu sağlar. FTP programı, birden fazla ödül aldığı ve 191 milyondan fazla indirildiği için oldukça popülerdir.

  WinSCP iki tür arayüz sunar. İlki, çoğu kullanıcı için daha iyi olan Windows benzeri arabirimdir. Diğeri ise çeşitli gelişmiş araçlara hızlı erişim sağlayan ve onu sık kullananlar için harika kılan, komuta merkezi tarzı bir arabirimdir. Her ikisi de benzer şekilde basittir.

  Ayrıca dosyalarınızı senkronize etmenize büyük ölçüde yardımcı olacak bir otomasyon özelliğine sahiptir. Ayrıca bir uygulama içi metin düzenleyiciye sahiptir ve dosyaları sürükleyip bırakarak kolayca yönetebilirsiniz.

  Açık kaynaklı bir araç olarak WinSCP tamamen ücretsizdir.

  Windows 11 için bir FileZilla alternatifi arıyorsanız, CrossFTP sizin seçiminiz olabilir.

  CrossFTP - FTP programı

  CrossFTP, SFTP, FTPS, WebDac ve FXP'yi destekleyen ücretsiz FTP programıdır. Linux, MacOS ve Windows gibi çeşitli işletim sistemlerini destekler. Ayrıca Amazon S3 ve Microsoft Azure gibi bulut platformlarına da entegre edebilirsiniz.

  CrossFTP'nin çeşitli katmanları vardır. Ücretsiz olarak programı kullanabilirsiniz, ancak Pro sürümü diğer FTP sunucularında bulamayacağınız faydalı özellikler sağlar.

  Ücretsiz sürümde, temel dosya aktarma özelliğini elde edebilirsiniz. Dosyalarınızı kolayca ve çok güvenli bir şekilde sıkıştırabilir, tarayabilir, indirebilir ve gönderebilirsiniz. Dosyayı indirmeden önce içeriğe göz atabilir ve sunucuda hızlıca arama yapabilirsiniz.

  Pro sürüm ise 40 kat hız, istediğiniz zaman planlayabileceğiniz otomatik senkronizasyon, uzaktan dosya arama ve FXP Transferleri gibi daha fazla özellik sunar.

  Ubuntu kullanıcısıysanız, işletim sistemiyle uyumlu yazılım bulmanın ne kadar zor olabileceğinin farkında olmalısınız. Ancak Ubuntu için bir FileZilla alternatifi arıyorsanız doğru yere geldiniz.

  Midnight Commander'ın bir FTP servisi olduğunu söylemek doğru olmayabilir. Bunun nedeni, Midnight Commander'ın özelliklerinden biri olarak FTP'ye sahip bir dosya yöneticisi olmasıdır.

  Midnight Commander 1994'ten beri var ve Slant topluluğu tarafından destekliyor. Yeni başlamış olsanız bile kullanıcı dostudur, dosyaları verimli bir şekilde yönetmenize olanak tanır.

  Sistem, tüm dosyaları uzaktan kontrol etmenizi sağlayan yerleşik bir FTP sunucusuna sahiptir. Ayrıca SMB ve SSH protokollerini destekler ve FTP proxy'sini de destekler.

  Midnight Commander birden çok dilde çalışır ve farklı platformlar arasındaki etkinlikleri destekler. Midnight Commander'ı web sitesinden ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

  Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

  Yorumlar

   Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz