Ogznet.com
Program

En İyi Ücretsiz Ekran Çözünürlüğü Değiştirme Programları

05 Ağustos 2021 ogz 17870 1
Okunma süresi: 8 dk, 1 sn
En İyi Ücretsiz Ekran Çözünürlüğü Değiştirme Programları
Coffee vector created by macrovector - www.freepik.com

İşte Windows için en iyi ücretsiz ekran çözünürlüğü değiştirici program listesi. Bu programlar, bilgisayar ekranınızın varsayılan çözünürlüğünü yeni bir çözünürlükle değiştirmenize yardımcı olur. Her bir çözünürlük değiştirici yazılımında 1280*720, 800*600, 640*480 ve daha fazlası gibi önceden tanımlı çok sayıda ekran çözünürlüğü elde edersiniz.

Bazı yazılımlarda farklı çözünürlükler arasında hızlıca geçiş yapmak için seçmek istediğiniz çözünürlüklerden birkaçını da seçebilirsiniz. Bu yazılımların çoğu, farklı ekranlar için farklı çözünürlükler ayarlamak için kullanabileceğiniz çoklu ekran ortamında da çalışabilir. Artı, birçok yazılımda, ekranın renk veya bit derinliğini ve ekran yenileme oranını değiştirmek için özellikler de vardır.

Genel olarak, tüm ekran çözünürlüğü değiştirici programlarının kullanımı kolaydır ve bunlarla kolayca çözünürlüğü değiştirebilirsiniz.

HRC - Hotkey Çözünürlük Değiştirici, benim favori yazılımımdır, çünkü çoklu çözünürlükler arasında hızlıca geçiş yapmak için birden fazla kısayol tuşunu tanımlamanıza izin verir. Çözünürlük dışında, ekran yenileme hızını değiştirmek için de kullanabilirsiniz. Ayrıca,
Tek ve çoklu monitör kurulumu ile çalışma yeteneği de etkileyicidir.

HRC - Hotkey Resolution Changer, Windows için ücretsiz ve taşınabilir bir ekran çözünürlüğü değiştirme programıdır.

HRC – HotKey Resolution Changer - ekran çözünürlüğü değiştirme programı

Bu yazılımı kullanarak, tek bir monitörün veya hatta çokklu monitor kurulumlarının çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz. Bu yazılımın benzersiz özelliği, 800*600, 640*480, 1024*768 vb. gibi çoklu ekran çözünürlükleri arasında hızla geçiş yapmak için 2 ila 9 kısayol tuşu oluşturmanızı sağlar.

Ayrıca bit derinliğini ve ekran yenileme oranını değiştirmek için seçenekler sunar. Bununla birlikte, bit derinliği tüm çözünürlüklerde 32 bit olarak kalır, ancak ekran yenileme hızları 60 Hz, 72 Hz veya 75 Hz olarak değiştirilebilir.

Bu program kullanılarak ekran çözünürlüğü nasıl değiştirilir:

  • İlk adım, Number of Hotkeys menüsünden bir dizi kısayol tuşu belirlemektir.
  • Seçilen kısayol tuşlarına göre, ekran çözünürlüğü, kısayol tuşu ve ekran yenileme hızını ayarlayabileceğiniz arayüzdeki aynı sayıda bölüm elde edersiniz.
  • Tüm bireysel bölümleri doldurun ve ekranınızın ekran çözünürlüğünü değiştirmek için tanımlı kısayol tuşlarından birine basın.

Bu ücretsiz yazılım ayrıca, etkinleştirildiğinde sürücü özelliklerinden bağımsız olarak adaptör sürücüsü tarafından döndürülen ekrana tüm grafik modlarını döndüren bir RAW modu ile birlikte gelir.

Genel olarak, birden çok ekran çözünürlüğünü hızlı bir şekilde değiştirmek istiyorsanız gerçekten kullanışlı bir yazılımdır.

2. JREs

jRes, Windows için bir başka ücretsiz ekran çözünürlüğü değiştirme yazılımıdır. Ayrıca, taşınabilir bir yazılımdır ve bir sisteme yüklemeden doğrudan bir flash sürücüden kullanabilirsiniz.

Bu yazılım sistem tepsisinden sessizce çalışır ve sistem tepsisine giderek ekran çözünürlüğünü, ekran yenileme oranını ve ekranın bit derinliği veya renk derinliğini değiştirebilirsiniz. Bit derinliği, temel olarak, tek bir pikselin rengini belirtmek için kullanılan bitlerin sayısıdır. Bu yüzden, ekranda doğru renkleri elde etmek için daha yüksek bit derinliğine sahip olması tavsiye edilir.

Bu yazılım 320*200 @ 60hz, 640*480 @ 70hz, 1024*768 @ 75hz, 1366*768 @ 60hz vb. gibi farklı ekran yenileme hızlarına sahip çok uzun bir çözünürlük listesi sağlar. Ayrıca, bazı bit derinlik değerleri de mevcuttur. Ekranın bit derinliğini piksel başına 3, 16 ve 32 bit olarak değiştirebilirsiniz. Varsayılandan başka bir ekran çözünürlüğü seçtiğinizde, çözünürlüğü hemen görüntüleyebilirsiniz. Daha fazla ekran ayarını değiştirmek isterseniz, Windows ekran ayarlarına erişmek için Display Properties Option seçeneğini seçin.

XP QuickRes, Windows için bir başka ücretsiz ve taşınabilir ekran çözünürlüğü yazılımıdır. Bu yazılım çeşitli ekran çözünürlükleri arasında hızlıca geçiş yapmanızı sağlar. Ayrıca, bazı seçilen çözünürlüklerde, ekranın yenileme oranını da değiştirebilirsiniz. Bu yazılımda, ekran çözünürlüğünü kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Ancak, çözünürlüğü monitörün maksimum belirtilen ekran çözünürlüğünün üzerinde artıramazsınız. Fakat, ekran çözünürlüğünü 640 * 480 çözünürlüğe kadar azaltabilirsiniz.

Bu yazılım her zaman 640*480, 800*600, 1024*768, 1280*768 vb. gibi çözünürlükleri seçebileceğiniz sistem tepsisinde bulunur.
Bir ekran çözünürlüğü seçtiğinizde, 60 Hz, 70 Hz, 75 Hz vb. gibi ekran yenileme frekanslarını elde edersiniz. Bir ekran yenileme hızını seçtiğinizde ekran çözünürlüğü ve yenileme oranı, seçilen değerlere göre hemen değişir.

Resolution Changer SX2, Windows için bir sonraki ücretsiz ekran çözünürlüğü değiştirici yazılımıdır. Bu yazılım, ekran çözünürlüğünüzü sistem tepsisi alanından kolayca değiştirmenizi sağlar. Seçebileceğiniz birden çok ekran çözünürlüğü ile geliyor.

Bu yazılımın kurulumu oldukça basit ve bu yazılım kurulduktan sonra, otomatik olarak sistem tepsisine yerleşir. Sistem tepsisinden, ona erişebilir ve ekran çözünürlüğünü, bit veya renk derinliğini ve ekran yenileme oranını değiştirebilirsiniz.

Bu ekran çözünürlüğü değiştirici kullanılarak çözünürlük nasıl değiştirilir:

  • Sistem tepsisine gidin, sağ tıklama menüsünü açın ve Çözünürlükler menüsünü seçin.
  • Çözünürlükler menüsünde 1024*768 24 bit 70 Hz, 800*600 32 bit 60 Hz, 640*480 32 bit 70 Hz gibi bit derinliği ve ekran yenileme hızı değerleriyle birlikte çok fazla çözünürlük elde edersiniz.
  • Ekran çözünürlüğünüzü yenisiyle değiştirmek için mevcut çözünürlüklerden birini seçin.

Bu yazılım ayrıca, bu yazılımın ana menüsünden doğrudan erişebileceğiniz en sevdiğiniz dört çözünürlüğü seçebileceğiniz bir Konfigürasyon Ön Ayarları menüsü de sağlar. Ayrıca, renk derinliğini 32 bit, 64 bit veya 256 bit renklere ayarlayabileceğiniz ayrı bir renk derinliği menüsü de bulunur.

Carroll, Windows için bir başka ücretsiz ekran çözünürlüğü yazılımı. Bu basit ve kullanımı kolay bir Windows yazılımıdır ve ana amacı ekran çözünürlüğünü hızlı bir şekilde değiştirmenize yardımcı olmaktır. Ana arayüzünde 1366*768, 1280*720, 800*600, 640*480 ve daha pek çok ekran çözünürlüğü elde edersiniz. Her çözünürlük biraz derinlik ve ekran yenileme hızı değerleri ile birlikte gelir. Bununla birlikte, bit derinliği tüm çözünürlüklerde aynıdır, yani 32 bit, yenileme oranı bazı çözünürlüklerde farklılık gösterir.

Ekran çözünürlüğünü değiştirme işlemi çok basit. Öncelikle, arayüzünden bir çözünürlük seçmeniz gerekiyor. Bundan sonra ya sadece ekran çözünürlüğünü değiştir seçeneğine basın ya da ekran çözünürlüğünü değiştir ve geçerli kullanıcı seçeneği için her oturum açma ile geri yükle.

Değişiklik ekran çözünürlüğü seçeneği, tüm kullanıcılar için ekran çözünürlüğünü kalıcı olarak değiştirir. Bununla birlikte, ekran çözünürlüğünü değiştir ve geçerli kullanıcı seçeneği için her oturum açma ile geri yükleme aynı bilgisayarın diğer kullanıcıları için varsayılan çözünürlüğü geri alır.

Resolution Changer, Windows 10 için ücretli bir ekran çözünürlüğü değiştirici uygulaması. Bu uygulama ekran çözünürlüğünü ayarlamanıza yardımcı olur. Ekranınız için seçebileceğiniz çok sayıda önceden tanımlanmış ekran çözünürlüğü vardır. Ayrıca, ana arayüzüne bir veya daha fazla ekran çözünürlüğü ekleyebilir, böylece favori çözünürlükleriniz arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Diğer benzer yazılımlar gibi, bilgisayar ekranınız tarafından desteklenen maksimum çözünürlüğün ötesine gitmenize de izin vermez.

Bu uygulama ekran çözünürlüğünü değiştirmek için çok basit bir süreç sağlar.

Ekran çözünürlüklerini değiştirmek için gerekli adımları inceleyelim:

  • Bu yazılımı başlatın ve favori olarak bir veya daha fazla önceden tanımlanmış çözünürlük seçin ve Seç düğmesine basın. Select butonu, arayüzden seçilenlerin dışındaki tüm çözünürlükleri hemen kaldırır.
  • Son olarak, favori çözünürlükler listenizden bir çözünürlük seçin ve yeni çözünürlüğü ayarlamak için Çözünürlüğü Değiştir düğmesine basın.

Genel olarak, ekran çözünürlüğünü hızlı bir şekilde değiştirmek için çok basit ve kullanışlı bir Windows 10 uygulaması.

Windows 10 Yerleşik Görüntü Ayarları ile Ekran Çözünürlüğü Değiştirme

Windows 10 ayrıca, varsayılan ekran çözünürlüğünü değiştirmek için dahili bir Ekran Çözünürlüğü değiştiricisi de sağlar. Bu seçenek Windows'un Görüntü Ayarlarında bulunur. Bu ayara erişmek için ana ekrana sağ tıklayın ve tüm görüntü özelliklerini açmak için Görüntü Ayarları'nı seçin. Görüntü ayarlarında, Çözünürlük değiştiricisini görebilirsiniz.1366*768, 1280*1024, 1280*720, 800*600 vb. gibi önceden tanımlı menü ile çözünürlükleri değiştirebilirsiniz. Mevcut çözünürlüklerden birini seçerek yenisiyle değiştirebilirsiniz.

Görüntü Ayarları'nda, Ölçeklendirme Ayarları (metin, uygulamalar ve diğer öğelerin boyutunu değiştirmek için), Yön (Yatay veya Dikey modda ekran yönünü değiştirmek için), Çoklu Ekran Modu (çoklu ekranlarla çalışmak için) gibi daha kullanışlı özellikler elde edersiniz.


Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.


Yorumlar (1)

avatar

ELİF KAHYA 13 Temmuz 2020

merhaba, .jar bazlı (java) işletimler için önerebileceğiniz çözünürlük değiştirme programları varsa önerirseniz çok sevinirim, teşekkürler.


Yorum yaz