Facebook Benzeri En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

Bu makale, gizlilik ve güvenlik endişeleri veya yeni ve heyecan verici bir şey deneme ihtiyacı nedeniyle Facebook benzeri sosyal medya uygulamaları arayanlar düşünülerek hazırlanmıştır. Göz atmaya değer Facebook’a yönelik çeşitli sağlam alternatifleri var. İşte sizin için en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları ve Facebook alternatifi siteler.

Facebook benzeri uygulamalar:

Facebook yerine kullanabileceğiniz birçok sosyal ağ ve mesajlaşma uygulaması var. Artık verilerinizin çalınma ve uzak yerlerdeki devasa sunucularda saklanma korkusu olmadan arkadaşlarınızla ve ailenizle etkileşim kurmanın daha iyi bir yolunu keşfetmenin zamanı geldi.

Facebook alternatiflerini aramanın birkaç nedeni olabilir. Ancak, çoğu kullanıcının birincil endişelerinden biri gizliliktir. Facebook artık veri toplama politikaları ve verilerinizin güvenliğini sağlama konusundaki yanlış yönetimiyle ünlendi. Bu, birçok Facebook kullanıcısını alternatif aramaya zorladı Bu günlerde Facebook alternatiflerinin büyük talep görmesinin bir başka nedeni de Facebook'un platformda yayınlanan içerikle ilgili katı düzenlemeleridir. Birçoğu, Facebook'un platformu aracılığıyla özgür konuşmayı engellediğini düşünüyor.

Facebook'un yerine kullanabilceğiniz birçok sosyal medya uygulaması, mesajlaşma uygulaması ve paylaşım yapma sitesi var. O halde kısaca bunlardan bahsedelim:

Minds, Facebook ile ilgili artan endişeye ve kullanıcıları hakkında topladığı veri miktarına doğrudan yanıt olarak 2015 yılında piyasaya sürüldü. Ağ, kullanıcılarının gizliliğine ve güvenliğine öncelik vermekten gurur duyar ve Facebook'tan farklı olarak, algoritmik bir etkinlik akışı oluşturmak için kullanıcı etkinliği bilgilerini toplamaz.

Minds ağına hem iOS hem de Android cihazlarda bulunan bir web sitesi ve akıllı telefon uygulaması aracılığıyla erişilebilir. Kullanıcı profilleri, beslemeleri, gönderileri, paylaşımları ve grupları açısından Facebook'a çok benzer şekilde çalışır. Bununla birlikte, kullanıcıların ilgi çekici içerik oluşturarak kazanabilecekleri kripto para birimini dahil ederek kendisini farklı kılar. Aboneler, ağdaki gönderileri tanıtmak veya diğer kripto para ve nakit ile takas etmek için kripto para birimi Minds tokenini kullanabilirler.

Vero, göz atmaya değer müthiş bir Facebook alternatifidir. Bu sosyal ağ, yalnızca uygulama temelli bir ağdır, ancak uygulama güzel bir şekilde tasarlanmıştır ve kullanımı kolaydır. Vero, abonelik tabanlı bir sosyal ağdır. Hiçbir reklam göstermez ve veri toplamaz.

Vero kendisini “her şeyi paylaşacak kadar seven ve onu kiminle paylaşacağı üzerinde kontrol sahibi olmak isteyen herkes için bir sosyal ağ” olarak lanse ediyor. Tıpkı gerçek hayatta yaptığımız gibi.

Vero'nun ana özelliklerinden biri, yayınınızın tüm gönderilerini yayınlandıkları sıraya göre gösteren kronolojik zaman çizelgesidir. Tıpkı Facebook'un eskiden yaptığı gibi. Vero ayrıca, deneyime biraz premium bir hava veren ve diğer alternatif sosyal medya platformlarından bazılarından daha iyi hissettiren birçok ünlü tarafından da kullanılmaktadır. Tüm yeni kullanıcılar için ücretli bir plana geçme, bu seçkin hissi artıracaktır. Mevcut kullanıcılar içinse değişen bir şey yoktur, çünkü değişiklikten önce kaydolan herkes ömür boyu ücretsiz bir hesaba sahip olacak. Yeni kayıtların fazla olması nedeniyle, bu sosyal uygulama ilk bir milyon kullanıcı için "ömür boyu ücretsiz" teklifini genişletti.

Mastodon 2017'de piyasaya sürüldü ve sosyal ağ sahnesinde oldukça etki yarattı. Mastodon ücretsiz, açık kaynaklı bir sosyal ağdır. Başlatıldığında, açık kaynaklı bir Twitter rakibi olarak sunuldu, ancak insanlar Facebook'tan ayrıldığından, Facebook'u kullandığı gibi kullanılıyor, bu da onu Facebook'a gerçekten iyi bir alternatif haline getiriyor.

Nihayetinde Mastodon, tüm ticari sosyal ağ platformlarına merkezi olmayan bir alternatiftir; bu, hiçbir şirketin ona sahip olmadığı veya iletişiminizi tekelleştiremeyeceği anlamına gelir.

Tüm arayüz, kart benzeri 4 sütuna bölünmüştür. Bu hizmeti Facebook'a alternatif olarak kullanırsanız, kafa karıştırıcı görünebilir ancak zamanla alışabilirsiniz.

Facebook'a mükemmel bir sosyal medya alternatifidir; 2014 yılında piyasaya sürüldü ve çok popülerlik kazandı. Lansmanından bu yana Ello, bir Facebook klonundan, kullanıcıların yaratıcılığını gösteren bir sosyal ağ haline geldi.

Ello, kullanıcılardan gün içinde yaptıklarını ve diğer ilgi alanlarını paylaşmalarını istemek yerine, kullanıcı tabanını en son resimlerini, filmlerini, çizimlerini ve fotoğraflarını paylaşmaya ve gerçek dünyadaki etkinlikler ve gösteriler için kendi alanlarındaki diğer insanlarla bağlantı kurmaya teşvik ediyor. Ello, bu tür yaratıcı konulara ilgi duyanlara hitap edecek odaklı bir sosyal ağdır.

Ello, Facebook'un ilk ciddi rakibi oldu ve kendisine "Facebook katili" adı verildi. Kullanıcının yaratıcılığını benimsemeyi ve film yapımcılarına, fotoğrafçılara, sanatçılara ve diğer üretici insanlara odaklanmayı amaçladılar. Ello'nun öne çıkan kısmı, reklamsız olması ve kullanıcı bilgilerini herhangi bir üçüncü tarafa satmaktan uzak durmasıdır.

Artık sanat, fotoğraf, kültür ve çok daha fazlasını sergiledikleri Pinterest benzeri bir web sitesine dönüştüler. Sanatçılar, markalar ve hayranları için sanal bir çalışma alanı ve forum sunar.

MeWe kendisini “Güven, Kontrol ve Sevgi Üzerine Kurulu Sosyal Ağ” olarak pazarlamaktadır. Gruplar, mesajlaşma uygulaması ve haber akışı gibi bir sosyal medya sitesinden beklediğiniz tüm özelliklerle MeWe, şu anda kullanabileceğiniz en iyi Facebook alternatiflerinden biridir. Onu Facebook'tan daha uygun kılan şey, MeWe'nin gizliliğe ve güvenli bir topluluk oluşturmaya odaklanmasıdır. MeWe ayrıca bulut depolama, kaybolan içerik ve daha fazlası gibi bazı ek özellikler sunar.

Ancak, MeWe'de tüm özellikler ücretsiz değildir ve bazı özelliklere erişmek için bir abonelik ödemeniz gerekir. Bu ücretli sürümün adı MeWe Pro. Web sitesine kaydolarak MeWe'yi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Facebook'un Gruplar özelliğine bir alternatif arayanlar, hemen hemen her tema ve topluluk için forumları olan Reddit hakkında beğenecek çok şey bulacaklar. Xbox video oyunlarından en yeni yemek tariflerine ve UFO görüntülerine kadar herkes için bir Reddit dizisi var ve bunların çoğu Facebook'tan bile daha fazla inanılmaz derecede aktif.

Reddit'e katılmak ve tartışmalara katılmak nispeten basittir. Ancak, bazen daraltılmış ve sezgisel olmayan şekillerde biçimlendirilmiş bir gönderiye verilen yanıtlarda gezinirken bazı karışıklıklar olabilir. Reddit ayrıca, Facebook Group'un kullanıcı odaklı odağına alışkın olanları hayal kırıklığına uğratabilse de, tartışmalara güçlü bir şekilde odaklanıyor.

Arkadaş ekleme, haber akışı, konum paylaşma gibi temel ve tipik özellikleri Reddit'te bulamazsınız. Ağa istediğiniz adla katılabilirsiniz; burada gerçek kimliğinizi açıklamanız gerekmiyor. Ayrıca birçok yeni şey öğrenebileceğiniz harika bir Facebook alternatifidir.

Facebook gizlilik konusunda en sıkıntılı sosyal ağ ise, WT.Social tam tersidir. WT.Social, gizliliğinizi korumak istiyorsanız kullanabileceğiniz en iyi Facebook alternatiflerinden biridir. “Toksik Olmayan Sosyal Ağ” sloganıyla geliyor. Burada içerik denetleme, gizlilik seçenekleri ve daha fazlası gibi özellikleri bulabilirsiniz. WT.Social, bir Wikipedia kurucu ortağı tarafından tasarlanmıştır ve benzer bir katkı ve moderasyon modeli üzerinde çalışır. Bu nedenle, sahte haber sirkülasyonu ve taraflı içerik olasılığını ortadan kaldırır. Sosyal medya platformunun kural ve düzenlemelerini ihlal ederseniz, uzaklaştırılırsınız.

8. Yubo

Sosyalleşmek için harika bir sosyal ağdır. Reklamsızdır ve oturum açmadan önce tüm şartları okuyabileceğiniz gizlilik politikalarını anlamak çok kolaydır. Bazı veriler toplarlar ancak veri toplama konusunda oldukça şeffaftırlar.

Büyük ölçüde canlı akışa odaklanırlar ve çok basit bir ağdır. Kullanıcıları, on yayıncı ve sınırsız sayıda izleyici ile bir oturum oluşturabilir. Ana sayfalarında ilgilendiğiniz konuya göre canlı yayınları arayabilirsiniz.

Platform, 13 ila 25 yaş arasındaki kullanıcılara yöneliktir. Yubo, genç kullanıcıları korumak için üyeleri iki topluluğa ayırır. 18 yaşın üzerindekiler daha genç kullanıcılarla etkileşime giremez ve bunun tersi de geçerlidir.

İnsanların Facebook'ta sahip olduğu sorun gizlilik dışında, yalnızca görsel etkileşime sahip olmalarıdır. Clubhouse aracılığıyla dünyanın her yerinden insanlarla basit sesli konuşmalar yapabilirsiniz. Ayrıca Clubhouse'da istediğiniz herhangi bir konuda tartışmalara katılabileceğiniz gruplar da vardır.

Ayrıca kendi odanızı oluşturma ve ilgilendiğiniz herhangi bir şey hakkında bir konu başlatma seçeneğiniz de vardır. Katılmak istemiyorsanız, sohbeti de dinleyebilirsiniz, bu da bilginizi artırmanıza yardımcı olabilir.

İnsanlar, oldukça basit olduğu için daha doğal bir şekilde iletişim kurmaktan gerçekten mutlular ve ayrıca daha kişisel bir dokunuş sağlıyor.

Profesyoneller için iyi bilinen bir platformdur ve böyle kalmaya devam edecektir. LinkedIn, zorbalık ve tacizin çok az olduğu veya sıfır olduğu en güvenli sosyal medya platformlarından biridir. LinkedIn'de diğer profesyonellerle etkileşime geçebilir, iş bulabilir ve şirketiniz için işe alım yapabilirsiniz.

LinkedIn'de, çeşitli profesyonel konularda iletişim kuracak veya tartışacak, yüksek düzeyde ilgili kullanıcılar bulacaksınız. LinkedIn, sadece birkaç yıl önce bir sosyal ağ olarak ortaya çıktı ve etkinlik akışına, hikayelere ve multimedya gönderilerinin tanıtımına odaklandı.

Bu platform temel olarak en son iş ve sektör haberlerinden haberdar olmayı seven kişiler içindir. LinkedIn, Facebook'a kıyasla her şekilde iş fırsatları bulmak için daha iyi bir yerdir.

Behance ile çalışmalarınızı ve yaratıcı tasarımlarınızı sergileyin. Birçok aceminin öne çıkmasına ve becerilerini geliştirmesine izin veren bir platformdur. Tasarımla ilgileniyorsanız, şaşırtıcı işler keşfedebilir ve diğer tasarımcıların çalışmalarına hayran olabilirsiniz. Piyasadaki son trendler hakkında bilginizi artıracak ve Facebook'a en iyi alternatif olduğunu kanıtlayacak bir web sitesidir.

Facebook Messenger Alternatifleri

Facebook'u bırakıp farklı sosyal medya sitelerini kullanmayı planlıyorsanız, Messenger alternatifleri de bulmanız gerekir. Merak etmeyin, Mark Zuckerberg'e ait platformu kullanmak istemiyorsanız ancak yine de arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak istiyorsanız kullanabileceğiniz birkaç Facebook Messenger alternatifi var. Daha güvenli bir platforma geçmek için Facebook hesabınızı silmeye karar verdiyseniz, bunun yerine yapabileceğiniz bazı Messenger alternatifleri şunlardır:

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın