En İyi 5 Ücretsiz DXF Açma ve Düzenleme Programı

İşte Windows için en iyi ücretsiz DXF düzenleme ve görüntüleme programlarının bir listesi. CAD modellerini ve tasarımlarını saklamak için DXF veya Drawing eXchange Format kullanılır. Bu format, CAD dosyalarının saklanmasını ve aktarılmasını kolaylaştırmak için Autodesk tarafından geliştirilmiştir.

Bir DXF dosyasında, 2D ve 3D CAD modellerini kolaylıkla saklayabilirsiniz. Bir DXF dosyasındaki tasarımları görüntülemek ve düzenlemek için bu DXF düzenleme programına ihtiyacınız vardır.

DXF editör programları sayesinde DXF yanı sıra DWG, OBJ, STL vb. dosyalarını kolayca görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bir DXF dosyasının 2D veya 3D modellerinde değişiklik yapmak için, bu yazılım birçok düzenleme aracı içeren çeşitli araç bölümleri sağlar. Bu araçlarda, mevcut tasarımlara değişiklik yapmak için 3D nesneler ekleme özellikleri de elde edersiniz. Düzenlemeden sonra, tüm değişiklikleri aynı DXF dosyasına veya DWG, OBJ, DWT vb. biçimlerde kaydedebilirsiniz. Bazı programlarda, tasarımı PNG, JPG, TIFF vb. gibi görüntü biçimlerinde de dışa aktarabilirsiniz. Genel olarak, mevcut DXF editörlerinin her birinde mevcut değişiklikleri yapmanız için yeterli araçları bulabilirsiniz.

DraftSight bu listedeki en iyi programdır. Çünkü genel kurgu sürecini kolaylaştırır. Ayrıca, bu program tarafından sağlanan tüm düzenleme araçlarının kullanımı çok kolaydır. Ayrıca, düzenlenmiş DXF dosyasını desteklenen başka bir 3D veya görüntü formatında da kaydedebilirsiniz.

1. NanoCAD

nanoCAD, Windows için başka bir ücretsiz DXF düzenleme programıdır. Bu program öncelikle DXF ve DWG, DWT vb. gibi diğer CAD destekli dosyaları görüntülemenizi ve düzenlemenizi sağlayan bir CAD yazılımıdır. Ayrıca DXF dosyasını görüntülemek ve analiz etmek için oldukça iyi bir programdır, çünkü özel bir Görünüm Sekmesi sağlar.

Düzenleme tamamlandığında, tasarımı aynı DXF veya DWG  dosya biçiminde kaydedebilir veya alabilirsiniz.

2. LibreCAD

LibreCAD, Windows için ücretsiz bir açık kaynaklı CAD yazılımıdır. Bu CAD yazılımı ayrıca bir DXF dosya editörü olarak da kullanılabilir. Bunu kullanarak mevcut DXF dosya modelinde değişiklikler yapabilir ve ayrıca modele yeni bileşenler ve parçalar ekleyebilirsiniz.

Mevcut tasarım üzerinde değişiklik yapmak için tasarımın herhangi bir bölümünü veya hattını çift tıklayıp tasarım üzerinde değişiklik yapmak için hareket ettirebilirsiniz. Mevcut tasarımı düzenlemenin başka bir yolu da, bir DXF modelinin bireysel katmanlarını sağlayan katman aracıdır. Bunun yanı sıra, aynı zamanda standart düzenleme araçları kullanabilirsiniz. Bir seferde bir takımı kolayca seçebilir ve şekil ve tasarımlar yapmaya başlayabilirsiniz. Tüm tasarım, fare yardımı ile yapılabilir.

Mevcut çeşitli araçların yanı sıra, bu program aynı zamanda bu yazılımın yeteneğini geliştirmenize izin veren harici eklentileri de destekler. Bir modeli düzenledikten sonra, Baskı Önizleme seçeneğini kullanarak önizleme yapabilir ve doğrudan Baskı Seçeneği ile tasarımı yazdırabilirsiniz. Ve, düzenlenebilir tasarımı DXF, LFF, CXF vb. formatlarda kaydedebilirsiniz.

AutoCAD Mobile, Windows 10 için ücretsiz bir DXF editör uygulamasıdır. Bu uygulamayı kullanarak, DXF, DWG, PDF vb. dosyaları görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Temelde çeşitli 2D ve 3D tasarımları oluşturmanıza ve düzenlemenize izin veren bir CAD uygulamasıdır. Düzenlemek için, bu uygulama Akıllı Kalem (doğru açılarda çizgiler oluşturmak için), Hızlı Düzeltme (tasarımın bir bölümünü kaldırmak için) ve Çizim (çizgiler, eğriler, daireler, çoklu çizgi oluşturmak için, standart düzenleme araçları içeren bir yan araç çubuğu) vb. sağlar. Bu programın başka bir kullanışlı düzenleme özelliği, Katmanlar özelliğidir. Katmanları kullanarak, farklı katmanlar üzerinde çeşitli küçük çizim parçaları oluşturabilir ve bir tam çizim oluşturmak için bunları birbirine bağlayabilirsiniz.

Bu uygulama aynı zamanda 2B Görünüm, 3B Tel Çerçeve, 3B Katı gibi çeşitli harika DXF görüntüleme araçları sunar. Düzenlemeden sonra, düzenlenen DXF dosyasını aynı kaynak dosyaya veya DWG  ve PDF dosya formatlarına kaydedebilirsiniz.

Bu uygulamada, aynı zamanda iki gelişmiş özellik sunar:

  • Eşitleme AutoCAD Mobil hesabında oturum açarak farklı makineler arasında tüm proje ve verileri senkronize eder.
  • DXF dosyalarını Google Drive, Dropbox ve One Drive'dan doğrudan yüklemek için Harici Dosyaları Yükler.

DoubleCAD XT, Windows için bir başka ücretsiz DXF editör programıdır. DXF modelinde değişiklik yapmanızı sağlayan başka bir CAD yazılımıdır. DXF dışında, PLT, SKP, DWG, WMF, 2CT vs. formatlarındaki dosyaları da görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Sadece görüntülemek ve analiz etmek için, yakınlaştır, tasarımı kaydır, tasarım yönünü değiştir, noktaya kaydır ve daha fazlası gibi eylemler gerçekleştirmenizi sağlayan Görünüm sekmesini kullanabilirsiniz.

Tasarım üzerinde daha fazla düzenleme yapmak için, Ekle ve Değiştir sekmelerini kullanabilirsiniz. Ekle sekmesini kullanarak özel öğeleri, blokları ve raster görüntü referanslarını kolayca ekleyebilirsiniz. Değiştir sekme ile varolan modeli elemanlarında değişiklikler yapmak için kullanılır. Düzenleme tamamlandığında, son tasarımı DXF, DWG, 2CD, 2CT, CGM, PLT ve WMF formatlarında kaydedebilirsiniz.

Not : Bu yazılımı indirebilmek için öncelikle web sitesinde bir hesap açmanız gerekir. Kaydolduktan sonra, kayıtlı e-posta adresinize bir indirme bağlantısı alacaksınız.

5. FreeCAD

FreeCAD, Windows için ücretsiz bir açık kaynak kodlu DXF düzenleme yazılımıdır. Bu programın yardımıyla, bir DXF dosyasında mevcut modelleri veya tasarımları düzenleyebilirsiniz. Bu yazılım tamamen sıfırdan bir 2D veya 3D tasarım ve model oluşturma yeteneğine de sahip. Ayrıca, tasarımınıza göre birden fazla özelleştirilmiş tezgah sunar. Örneğin, gemi tasarımı için özel bir gemi tezgahı sunar, makine parçası tasarımı için, özel bir parça tezgahı vb. sağlar. Ancak, DXF dosyası durumunda, değişiklik yapmak için çalışma tezgahlarını kullanamazsınız. Bu yazılım farklı düzenleme yaklaşımları sunar. Tasarım üzerinde değişiklik yapmanın yanı sıra, mevcut DXF modeline de 3B eleman ekleyebilirsiniz.

Düzenleme tamamlandığında, değişiklikleri DXW, DWG, OBJ, SVG, STEP vb. dosya formatlarında kaydedebilirsiniz.

0
0
0
0
0
1
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın