Image by rawpixel.com

E-Defter Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

E-Defter, Türk Ticaret Kanunu’na ve bunun yanında Vergi Usul Kanunu’na göre hukuken yerine getirilmesi gereken sorumluluklardan biridir. Yevmiye defteri ve diğer muhasebe defterleri, e-defter uygulaması sayesinde belirli standartlar ve formatlara göre elektronik ortamda güvenle saklanabilirler. Bu uygulamada defterlerin içeriğindeki veriler değişmez, verilerin bütünlüğü, kaynağının doğruluğu garanti altına alınır. İhtiyaç halinde bu veriler ilgililere kolayca sunulabilir. Tüm bu hukuki ve teknik düzenlemeler e-defter olarak tanımlanır.

E-defter hukuksal olarak tutulması zorunlu, bir dijital defterdir. İçinde yasal olarak gerekli tüm defterleri barındırır, maliyeye ise elektronik imza ile beratı verilir. Kayıtlar standart XML formatlarında hazırlanırlar. E-defter ile daha düzenli ve daha hızlı denetim gerçekleştirme işlemleri amaçlanmıştır. E-defter kullanımı ile kâğıt ortamında defter tutulamaz. E-defter kullanan firmalar, işletmeler ya da kişiler, kullanmaya başladıkları ilk gün itibarıyla fiziksel defterleri bakımından kapanış onayını almak durumundadır. Bir işletme ya fiziksel ya da dijital defter kullanır, ikisi birlikte yürütülmez.

E-Defter İşlevleri ve Avantajları Nelerdir?

E-defter uygulaması yukarıda belirttiğimiz gibi dijital çağın getirdiği bir yenilik ve kolaylıktır. Her firmanın muhasebe konusunda bu dönüşüme katılması yasal bir süreç içinde yapılır. Maddi yönden de oldukça rahatlatan bu uygulamanın faydaları kısaca şu şekildedir:

  • Yevmiye defteri ile büyük defter hazırlamak için ayrılan zaman, e-defter uygulaması ile çok daha aza indirilir. Böylece çalışan sayısı ve zaman bakımından avantaj sağlanır.
  • Her dönem için geçerli olan ve defterlerin onayı ile basımı adına ödenen ücretler e-defter uygulaması ile birlikte tamamen ortadan kaldırılmıştır. Yevmiye defteri ya da büyük defterlerin noter onayı ile kâğıda basma işlemlerinden gelen maliyetler e-defter uygulaması sayesinde ortadan kalkmış olur.
  • Defterlerin basımı, defterlerin onayı ya da defterlerin gönderimi ve arşivlenmesi için ödenen tutarlar tamamen sıfırlanır ve maliyetlerde azalma yaşanır.
  • VUK'na göre 5 ve TTK'na göre 10 yıl süre ile saklanması gereken defterler için zaman ve mekân ayırmak gerekirken, e-defterler için böyle bir durum söz konusu değildir. Kolayca saklanabilirler.
  • Tüm bunların haricinde defterleriniz için harcayacak olduğunuz kırtasiye masraflarınızı da oldukça aza indirmiş olursunuz. Defter için gerekli mürekkep masrafınız ortadan kalkar, sayfa sayısına oranla kâğıt bastırmanız gerekmez, yazıcıdan çıktı almak için ekstra efor sarf etmezsiniz.

Gördüğünüz üzere e-defterin birçok avantajlı noktası vardır. Sizler de e-defter sahibi olmak isterseniz eLogo'nun e defter ürününü inceleyebilir, e-defter hakkında ayrıntılı bilgi alabilir ve eLogo üzerinden güvenli, kaliteli hizmet almaya başlayabilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın