Image by drobotdean on Freepik

Dislektik Çocukların Daha Etkili Ders Çalışması için 5 İpucu

Disleksiler nasıl ders çalışmalı? Dislektik çocukların verimli ve etkili ders çalışmasını sağlamak için aileler veya öğretmenlere 5 harika ipucu!

Ders çalışmak her çocuk için zordur. Eğlenceyi, çizgi filmleri ve onları süper kahraman olmaya davet eden akıllı cihazları bir düşünün!

Siz olsaydınız, Batman olup kötülere gününü göstermek yerine ders çalışmak ister miydiniz?

Ders çalışmak her çocuk için zor. Öğrenme bozukluğu ve okuma güçlüğü gibi sorunlara sahip çocuklar için ise süreç olduğundan da zor bir hal alıyor.

Neyse ki, bilgili ebeveynler ve öğretmenlerin özverili çalışmalarıyla dislektik çocukların daha verimli ders çalışmaları sağlanabilir. Disleksiler nasıl ders çalışmalı? Onlar için ders çalışmayı daha keyifli bir sürece dönüştürmek istemez misiniz?

O halde, bu listemizdeki 5 temel ipucu ile dislektik çocukların daha etkili ve verimli ders çalışmalarını sağlayabilirsiniz!

1. Test Formatını Öğrenin ve Öğretin

Sınav formatlarının hepsi aynı seviyede okuma ve yazma yeteneğiyle yapılamaz. Bazıları dislektik çocuklar için daha kolay ve anlaşılabilir seviyededir. Bazıları ise karmaşık görünür. Dislektik çocukların farklı test formatları üzerinde çalışmalarını incelemek, size net bir fikir verebilir.

  • Çoktan seçmeli sorular
  • Boşlukları doldurma
  • Kısa yanıtlı sorular
  • Klasik sorular

Çocuğunuz yukarıdaki soru türlerinden hangisinde daha başarılı? Ona uygun test formatını bulmak; daha kolay ders çalışmasına ve ders çalışma baskısından kurtulmasına yardımcı olabilir.

2. Ekstra Ders Çalışma Süreleri Ekleyin

Bazı dislektik çocuklar için kelimeler ve harfleri seslendirmek kolay değildir. Bu sorun, ders çalışma sürecinin yavaşlamasına neden olur. Sürecin yavaşlaması doğal olarak ekstra zaman ihtiyacı doğuracaktır.

Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için konuların birden fazla kez tekrarının yapılması gerekir. Örneğin çocuğunuzun cuma günü bir sınavı varsa sınava hazırlık çalışmalarına başlamak için çarşambayı beklemeyin. Pazartesi gününden sınava hazırlık çalışmalarınızı başlatın.

3. Düzenli ve Yeterli Bir Çalışma Planı Hazırlayın

Anlama bozukluğu sorunundan muzdarip çocuklara standart çalışma planını uygulamak, büyük bir hata olacaktır. Dislektik çocukların ders çalışma planı da kendileri gibi özel olmalıdır.

Beklenenden yavaş ilerliyorsa programının daha yavaş ve sık aralarla ilerlemesi gerekir. Sıkıştırılmış çalışma planları yerine genişletilmiş çalışma planlarını tercih edin. Bu, onun ders çalışırken kendini daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

Eğer dikkatinin kolayca dağılması gibi öğrenme güçlüğü belirtileri ile çok sık karşılaşıyorsanız, çalışma sürecindeki molaların sayısını arttırmak etkili bir çözüm olacaktır.

4. İnteraktif Araçlardan Yardım Alın

Disleksiyle başa çıkmak ve ders çalışma sürecinin verimini arttırmak için bazı interaktif çözümlerden faydalanın. MentalUP gibi oyunlaştırma odağındaki çözümler, dislektik çocukların oyunlar ile kendini geliştirmelerine yardımcı olur.

Ruh Sağlığı Derneği tarafından pedagojik ürün olarak sertifikalandırılan MentalUP:

  • Harfleri doğru yerleştirme oyunu
  • Görsel dikkat ve isim bulma oyunu
  • Kavramlar arası ilişkilendirme oyunu

gibi, birçok oyun ile dislektik çocuklar ve bireyler için eğitimi daha eğlenceli hale getirmektedir.

MentalUP’ı denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Okuma ve Yazmayı Eğlenceli Hale Getirin

Okuma bozukluğu yaşayan dislektik bir çocuğun tüm okuma aktivitesini dersleriyle sınırlamamalısınız. Hayal dünyasına hitap eden kitaplarla okuma yetenekleri konusunda kendini geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı şekilde, masallar ve hikayeler yazmasını sağlayarak, yazma yeteneğinin pekiştirilmesine ve geliştirilmesine yardımcı olabilirsiniz.

6. Talimatları Okuması ve Uygulaması Gerektiğini Anlatın

Öğretmenler sınav başlamadan önce talimatları tahtaya veya sınav kağıdının kendisine yazmış olabilirler. Ancak, bu dislektik bir çocuk için “yalnızca okunması gereken bir başka satır” anlamına gelebilir.

Hızlıca bu bölümü geçip, kendi çıkarımlarıyla testi tamamlamaya çalışabilir ve kendini daha büyük bir çıkmazın içinde bulabilir. Çocuğa talimatların neden önemli olduğunu, nerelere yerleştirildiğini ve sorulara başlamadan önce neden bunların göz edilmesi gerektiğini anlatmalısınız.

Unutmayın, dislektik çocukların hayatını kolaylaştırmak için yapabileceğiniz birçok şey var! Sizin rehberliğiniz ve yönlendirmeleriniz, sorunların üstesinden kolayca gelmelerini sağlayacaktır.

0
0
0
0
0
1
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın