Image by drobotdean on Freepik

En iyi Deepfake uygulamaları

Deepfake programları çalıştırmak için güçlü grafik kartlarına sahip üst düzey bir masaüstü bilgisayar gerektirmeyen birkaç en iyi Deepfake uygulamasını bir araya getirdik.

Görüntüleri değiştirmek etmek için çeşitli teknikler 19. yüzyılda tanıtıldı ve daha sonra sinema filmlerine uygulandı. Bu teknikler dijital video ile hızla gelişti.

1990'ların başında, akademik kurumlardaki araştırmacılar, daha sonra çevrimiçi topluluklardaki geliştiriciler tarafından ince ayar yapılan Deepfake teknolojisini geliştirdiler. Son zamanlarda ise sahtekarlıklar, finansal dolandırıcılık, aldatmaca ve sahte haberlerde kullanımları nedeniyle çok dikkat çekti.

Bu, hükümeti ve sektörü yasa dışı kullanımlarını tespit etmeye ve sınırlamaya zorladı. Bununla birlikte, teknoloji doğru şekilde kullanılırsa çok fazla potansiyele sahiptir.

Deepfake nedir?

Deepfake, gerçek gibi görünen ve gelişmiş yapay zeka tarafından üretilen manipüle edilmiş görsel içeriği ifade eder. Çoğu durumda, mevcut bir videodaki veya görseldeki bir kişi, başka birinin benzerliğiyle değiştirilir.

Deepfake, temsili öğrenme ile yapay sinir ağlarına dayalı makine öğrenimi yöntemlerinin bir alt sınıfı olan derin öğrenme modelleri kullanılarak oluşturulur.

Normal bir bilgisayarda iyi bir deepfake oluşturmak zor olsa da, internette insanların Deepfake tekniğini kullanmasına yardımcı olacak pek çok araç vardır. Teknoloji henüz emekleme aşamasındadır, bu nedenle mükemmel sonuçlar beklemeyin.

Bu Deepfake uygulamalarını araştırma amaçlı veya sadece eğlence için kullanabilirsiniz, ancak kimsenin mahremiyetini ihlal etmeyin.

1. Reface

 

Reface, bir selfie çekmenize ve kitaplığındaki bir resme veya GIF'e yüzünüzü koymanıza olanak tanır. Yüzünüzün Brad Pitt, Leonardo Dicaprio veya Taylor Swift'in yüzünün üzerine bindirilmesi yaklaşık 5 saniye sürer.

Bindirilmiş yüzünüzün orijinal ifadeyle aynı ifadeleri ne kadar iyi benimsediğini görünce şaşıracaksınız. Sonuçları ailenize ve arkadaşlarınıza iletebilir veya Instagram'da yayınlayabilirsiniz.

Çok fazla yüz hareketi varsa çıktı oldukça garip olacaktır, ancak genel olarak ilginç bir deneyimdir. Uygulama geliştiricilerine göre, görüntünün kendisi işlendikten hemen sonra sunuculardan silinir. Ancak, yüz özelliklerinin temsillerini kaydeder.

2. FaceApp

FaceApp, bir Rus şirketi olan Wireless Lab tarafından geliştirilmiştir. Fotoğraflardaki yüzlerin son derece gerçekçi dönüşümlerini oluşturmak için sinir ağlarını kullanır.

Uygulama, diğer birçok heyecan verici dönüşümle birlikte yüzünüzü gülümsetecek, daha yaşlı veya daha genç gösterecek şekilde dönüştürebilir. Dövmeler, vinyetler, lens bulanıklığı ve arka plan katmanları da FaceApp'in bir parçasıdır.

FaceApp, hem sosyal medyada hem de basında kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda eleştirilere maruz kalmıştır.

3. Deepfakes Web

Bu araç ile web üzerinde deepfake videolar oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, buradaki öğrenme eğrisi, diğer uygulamalarda bulacağınızdan biraz daha diktir.

Kayıt olmanız ve videolarınızı yüklemeniz gerekiyor. Diğer her şey, güçlü GPU'lar kullanan bulutta gerçekleşir. Videodan/resimlerden verileri almak ve yüzleri değiştirmek yaklaşık 4 saat sürer. Yüzleri değiştirmek için yaklaşık 30 dakika süren eğitimli modeli de kullanabilirsiniz.

Çıktı video kalitesi "kayıp" değerlerine bağlıdır: kayıp değerleri ne kadar düşükse (yüklenen videolardan veri alırken) kalite o kadar yüksek olur. Ve elbette videolarınıza ve video verilerinize yalnızca siz erişebilirsiniz.

4. DeepFaceLab

DeepFaceLab, Deepfake içerikler oluşturmak için önde gelen bir yazılımdır. Videolardaki yüzleri değiştirmek için yeni sinir ağlarını kullanır. GitHub'da barındırılıyor ve internette sayısız öğreticisi var.

Geliştiricilerine göre, deepfake videoların %95'inden fazlası DeepFaceLab ile oluşturuluyor. Ctrl Shift Face, iFakeNextFace ve Shamook gibi birçok popüler YouTube kanalı tarafından kullanılır.

DeepFaceLab harika çalışıyor, ancak onu kullanmak için teknik bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Aracı indirip açtığınızda, çok sayıda klasör ve bir dizi toplu iş dosyası göreceksiniz. Tüm eğitim modellerini, kaynak videoları ve çıktıyı içeren 'workspace' adlı bir klasör var. Araç, toplu iş dosyasının çalışabilmesi için belirli dosya adları ve konumlarıyla çalışır.

5. Faceswap

FaceSwap, DeepFaceLab'a benzer, ancak daha fazla özellik, daha iyi dokümantasyon ve daha iyi çevrimiçi destek sağlar. Ve Linux'ta da mevcuttur.

İlk videoları içe aktarmaktan son bir Deepfake video oluşturmaya kadar deepfake sürecinin her adımını gerçekleştirmek için işlevsellikle dolu açık kaynaklı bir araçtır. Bu aracı çalıştırmak için güçlü bir grafik kartına sahip olmanız gerekir, çünkü CPU'da yüz değiştirme inanılmaz derecede yavaştır.

Python, Keras ve Tensorflow tarafından desteklenen Faceswap, yazılımı destekleyen ve geliştiren aktif bir topluluğa sahiptir. Başlamanıza yardımcı olacak pek çok öğretici var.

6. FacePlay

FacePlay, iki yüz özelliğini bir araya getirmek için bir kişinin görüntüsünü ve bir hedef yüzü kullanır. Yüzünüzün videosunu (kısa bir klip) çekme sürecinde size yardımcı olan basit bir işlem uygulamasıdır.

Uygulama, çok sayıda yüz değiştiren kısa video şablonu içerir. Sadece birini seçin, resminize tıklayın ve videonun kahramanı olacaksınız. Ayrıca videoya özel efektler ekleyebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Genel olarak, benzersiz içerik oluşturmak ve sosyal medyada daha fazla beğeni almak için eğlenceli bir uygulama.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın