Ogznet.com

Bilgisayardaki Dosyaları Kalıcı Olarak Silmek için 10 Ücretsiz Program

Dosyaları kalıcı olarak nasıl silebilirim? Geri dönüşüm kutusundan dosyaları silseniz bile, bu dosyaları geri getirebilen birçok dosya kurtarma programı var. Bu yüzden geri getirilemeyecek şekilde dosya öğütücü programlara ihtiyaç vardır. İşte en iyi kalıcı dosya silme programları.

Verilerin bu kolay kurtarılması, bir dosyanın yanlışlıkla silinmesi ve geri alınmak istenmesi durumunda çok iyidir. Ancak verileri kalıcı olarak silmek istediğimiz durumlarda ve dosyaların birkaç basit araç ile kurtarılabildiğini öğrendiğimizde aynı derecede bir yıkım olur. Bu, eğer sabit diski satmak veya atmak istiyorsak, daha da büyük bir endişe haline gelir.

Neyse ki, kayıp veya silinmiş dosyaları kurtarmak için yöntemler olduğu gibi, dosyaları kalıcı olarak silmek için de araçlar ve yöntemler vardır.

İşte en iyi dosya öğütücü yani kalıcı olarak dosya silme programları.

1. Moo0 File Shredder

Moo0 File Shredder, özel / gizli dosyalarınızı bilgisayrınızdan kolayca silmenizi sağlar. Normal yollardan sildiğiniz dosyalarınız sonradan herkes tarafından kurtarılabilir. Bu yüzden böyle bir dosya öğütücü program işinizi görecektir. Bu programın kullanımı çok kolaydır ve özel dosyalarınızı / klasörlerinizi pencereye sürükleyip bırakmanız yeterlidir. Kalıcı dosya silme işleminin sizin için ne kadar önemli olduğuna bağlı olarak 4 seviye silme yöntemini desteklemektedir.

Ayrıca aynı yapımcıya ait Moo0 Disk Wiper programı ile ücretsiz disk temizleme ve dosyaları kalıcı olarak silme işlemini toplu olarak yapabilirsiniz. Moo0, kullanıcının dosyaları kalıcı olarak silmek istediği konumu seçmesini sağlayan basit ve temiz bir arayüze sahiptir. Moo0, içinde beş onay kutusu içeren bir iletişim kutusu açar. Hangisinin sizin için alakalı olduğunu seçebilir ve bu konumların her biri için dosya silme işleminin ilerlemesini görüntüleyebilirsiniz.

2. Eraser

Eraser, verileri kalıcı bir şekilde silme görevini yerine getiren başka bir ücretsiz programdır. Eraser, dikkatle seçilmiş desenlerle birkaç kez üzerine yazarak hassas verileri sabit diskinizden tamamen kaldırmanızı sağlayan gelişmiş bir güvenlik aracıdır.

Eraser, sürücüdeki boş alanı rasgele silmek yerine, dosyaların teker teker kalıcı olarak silinmesi şeklinde çalışır. Bu nedenle, Eraser'ı kullanırken, tek tek kaldırmak istediğiniz dosyaları seçebilirsiniz.

Eraser'ı, belirli dosya türlerini rutin olarak silecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece Eraser'ı tekrar tekrar çalıştırmak zorunda kalmazsınız. Eraser, kaldırmak istediğiniz dosyaları parçalara ayırarak ve bu dosyaları bir çok kez gelişmiş algoritmalarla üzerine yazarak çalışır. Eraser, verileri silmek için çok sayıda gelişmiş araç sunar.

3. WipeFile

Bu program, taşınabilir bir formda geldiği için gerçekten yararlıdır. Bunu USB belleğe kaydedebilir ve daha sonra istediğiniz sistemde kullanabilirsiniz.

WipeFile pek çok dili desteklemektedir. WipeFile ayrıca, kullanıcının parçalanacak farklı türde dosyaları ayırt edebildiği özel filtrelere de sahiptir. WipeFile içinde, kullanıcının sadece silebileceği, Word dosyalarını sil ve gerisini bırak vb. gibi filtre araçları vardır.

WipeFile, dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde kalıcı olarak silmek için 14 yöntem sunar. Önemli bir nokta, program ilk yüklendiğinde Almanca olarak başlatılıyor. Bu yüzden Almanca bilmeyen bir kullanıcının Extras seçeneğine gitmesi ve ardından Sprache seçeneğine gidip dili değiştirmesi gerekir.

4. Disk Redactor

Bu program mevcut dosyalarınıza ve verilerinize zarar vermeden güvenle çalışır ve silmek istediğiniz verileri kolayca siler. Dosyaların silinmesi ve başka yollarla kurtarılması imkansız kılan diğer tüm dosya öğütme programlarıyla aynı şekilde çalışır.

Bir dosyayı sildiğinizde, dosya tamamen silinmez ve Geri Dönüşüm Kutusu'ndan kaldırılan herhangi bir dosya kolayca kurtarılabilir! Windows silme işlevi silinen dosyanın bulunduğu alanı temizlemez, ancak dizindeki (klasör) bir girişi silinmiş olarak işaretler. Dosyayla ilgili tüm veriler ve bilgiler hala diskte kalır ve geri yüklenebilir!

Eski veriler, başka bir dosya üzerine yazana (diskte aynı alanı kullanana) kadar kullanılabilir. Verilerin kurtarılmasını önlemenin tek yolu, verilerin üzerine yazmaktır.

Disk Redactor'ın gerçekleştirdiği işlevler, disklerinizdeki tüm kullanılmayan tüm boş alanı silmek ve sürücünüzdeki tüm eski (silinmiş) dosyaların üzerine yazmak için sıfırlı büyük bir dosya yazmaktır. Disk Redactor kullandıktan sonra, tüm eski veriler kurtarma şansı olmadan tamamen silinir.

Gizli ve hassas verilerinizi içeren dosyaları her sildiğinizde Disk Redactor'ı kullanın, aksi takdirde bu veriler kolayca kurtarılabilir.

Disk Redactor'un kullanımı çok basittir. Yüklemeden sonra yapmanız gereken tek şey, yazılımı başlatmak istediğiniz diski seçin ve işlemin gerçekleşmesine izin verin. Bununla birlikte, bir önemli nokta, verileri güvenli bir şekilde siler ancak tüm sistemlerle tam uyumlu değildir. Üstelik, dosyaları tek tek silemez, sadece tüm diskin üzerine yazabilir.

5. Hardwipe

Disk ve taşınabilir depolama araçlarındaki verileri kalıcı olarak silmek için Hardwipe'ı kullanabilirsiniz. Böylece bilgilerin bir başkası tarafından asla kurtarılamayacağından emin olun. Hardwipe ticari olmayan kullanım için ücretsizdir. Ayrıca programın Hardwipe Portable Edition adında taşınabilir bir sürümü de mevcut.

Dahili sürücüleri, taşınabilir ortamları ve dosya verilerini anında öğüterek kalıcı olarak siler. Ayrıca isteğe bağlı yapılandırılabilir "sağ tıklama" bağlam menüsüne eklenebilir.

6. FileShredder

FileShredder, diskinizden silmek istediğiniz verileri güvenli ve etkin bir şekilde kaldıran tamamen ücretsiz bir araçtır. Dosya öğütücü ile dosyalarınızın kurtarılabileceğinden korkmadan sabit diskinizden kaldırabilirsiniz.

Araç içinde, sürücüdeki boş alanları silmek için özel parçalama algoritması kullanan entegre bir dosya parçalayıcı seçeneği vardır ve kullanıcı, her biri farklı ama güçlü yöntemler kullanarak verileri kaldırma konusunda uzmanlaşmış beş farklı algoritma arasından seçim yapma özgürlüğüne sahiptir.

Yazılımın kullanımı kolaydır. Eraser gibi diğer araçlardan daha az yer kaplar ve dosyaları silmek için çeşitli özelliklere sahiptir. Ancak, çok fazla CPU kullanır.

7. Turbo Shredder

Bazı çok gizli dosyaları silmek istiyor musunuz? Bunu yalnızca DELETE tuşuna basarak yapmayın, çünkü veriler hala sürücünüzde olacaktır! Turbo Shredder'ı kullanın ve dosyaları güvenli bir şekilde silerek kaldırın.

Bu program, yüzlerce kereye kadar disklerin üzerine yazılabilir ve birçok harika özellik ile birlikte gelir. Dosya ve klasörlerden zaman damgalarını kolayca silebilir.

Turbo Shredder, Windows işletim sistemlerinde, Mac'te ve Linux işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışır.

Turbo Shredder kullanıcının kalıcı olarak silinecek dosyaları sürükleyip bırakmasını veya aynı işlemi yapmak için + seçeneğini kullanmasını sağlar. Kullanımı çok kolaydır ve aynı zamanda taşınabilirdir, USB belleğe kaydederek her zaman ve her yerde kullanabilirsiniz. Ancak, Java Runtime Environment'ın yüklenmesini gerektirir ve bunun üzerinde çalışabilir.

8. BitKiller

BitKiller dosyaları ve dizinleri güvenli bir şekilde parçalayarak sabit diskinizden tamamen kaldırır. Rasgele verilerden Gutmann yöntemine kadar her şeyi kullanarak dosyaların üzerine hızlı ve verimli bir şekilde yazabilir. Ayrıca, dosya adlarını bulmayı zorlaştırmak için değiştirir. Kurulum veya yükleme gerekmez.

Özellikleri

  • Hızlı ve kullanımı kolay
  • Birçok farklı üzerine yazma seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz
  • Dosyaları arabirime sürükleyip bırak
  • Kurulum gerektirmez

9. Mareew Free Eraser

Mareew Free Eraser ile dosyaları tamamen ve güvenli bir şekilde silerek hassas verilerin gizliliğini sağlayın. Silinen dosyalardan sonsuza dek kurtulun!

Free Eraser ile bir dosyayı sildiğinizde, sizin veya bir başkasının bu dosyasyı geri getirme ihtimali yoktur. Dosyaların içeriğini titizlikle silerek ve titizlikle meta verilerini karıştıran Free Eraser, silinmiş dosyaların tamamen yok eder. Özel verilerin ve hassas bilgilerin güvenli bir şekilde silindiğini ve tamamen kurtarılamaz olduğunu bilerek çalışmaya devam edin.

10. TweakNow SecureDelete

Silinen dosyaları sabit diskinizden kalıcı olarak kaldırmak için geri dönüşüm kutusunu boşaltmak yetmez. Çünkü Windows bu dosyaları tamamen kaldırmaz. Bunun yerine, performans nedeniyle, Windows yalnızca sabit diskteki silinen dosyaların konumunu boş olarak işaretler ve bunları gelecekteki yazım için ayırır. Bu nedenle, Windows silinen dosyaların aynı yerde yeni bir veri yazılana kadar teorik olarak hala sabit diskte bulunur. Silinen dosyayı harddiskten kurtarmak istiyorsanız, sabit diskinizdeki boş alanları taramak ve aradığınız dosya profiliyle eşleşen verileri bulmaya çalışın. Bunları bulduğunuzda, bu verileri yeni bir dosyaya yazın. Bir undelete programı böyle çalışır.

Peki, dosyayı sabit diskinizden kalıcı olarak kaldırmak isterseniz ne yapmalısınız? Bu çok kolay, tek yapmanız gereken Windows'u silmek istediğiniz dosyanın aynı yerine yeni bir veri yazmaya zorlamaktır. Güvenli silme programı bu şekilde çalışır. Şu anda, silinen dosyaların üzerine güvenli bir şekilde yazmak için kullanılabilecek çeşitli algoritmalar vardır. TweakNow SecureDelete en yaygın kullanılan algoritmalardan ikisini destekliyor: Gutmann ve DOD 5220.22M.

Dosyaları ve klasörleri güvenli bir şekilde silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Listeye dosya eklemek için Dosya Ekle düğmesini tıklayın.
  • Listeye klasör eklemek için Klasör Ekle düğmesini tıklayın.
  • Listede yer alan tüm dosya ve klasörleri güvenli bir şekilde silmek için Sil düğmesini tıklayın.
Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz