Bilgisayardan Android Telefona Veri Aktarmanın 5 Yolu

Bilgisayardan Android Telefona Veri Aktarmanın 5 Yolu

Bilgisayardan Android Telefona Veri Aktarma

Image from rawpixel.com

Telefonlar artık çoğu insan için ana bilgisayar cihazı olmasına rağmen, çoğumuz hala normal olarak dizüstü bilgisayarlar kullanıyoruz. Bu, dosyaları bir PC'den bir Android telefona sık sık taşımamız gerektiği anlamına gelir. Ama bunu yapmanın en iyi yolu nedir? Ve çok sayıda küçük dosyayı veya bir kaç büyük dosyayı taşırken en iyi yöntem nedir? Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızdan Android telefonunuza veri almanın en iyi yollarına göz atalım.

1. USB Kablosu ile Bilgisayardan Android'e Veri Aktarma

Dizüstü bilgisayarınızdan telefonunuza veri taşımak için standart USB girişlerini kullanabilirsiniz. Bu yöntem elinizde uyumlu bir usb kablonuz olduğu sürece hala hızlı ve kolaydır. Ancak, çoğu yeni telefonda USB-C girişi olması eski usb kablolarının çoğunu çöpe gönderdi. Çoğu dizüstü bilgisayar ihtiyaç duyduğunuz bir USB-C to USB-A kablosuyla birlikte gelmezler.

Ama bir tane olduğunu varsayarsak, veri aktarmak kolaydır. Windows veya Chromebook'ta:

  • Telefonunu bağlayın.
  • Android cihazında USB ile şarj etme etiketli bildirime dokunun.
  • Dosya Aktarımı'nı seçin.

Bu kadar. Bilgisayarınızda, telefonunuzu (ve varsa SD kartını) gösteren bir dosya aktarma penceresi açılacaktır. Sonra dosyalarınızı karşıya kopyalamaya başlayabilirsiniz.

Yöntem bir Mac'te de neredeyse aynıdır, ancak önce Android Dosya Aktarımı yazılımını yüklemeniz gerekir.

Bu yöntem, büyük miktarda veri kopyalamak için çok iyidir. Bazı filmleri veya tüm müzik koleksiyonunuzu aktarmak istediğinizde deneyin. Dosyaları telefonunuzun SD kartına da taşımayı kolaylaştırır.

2. Bulut Hesaplarınızla Bilgisayardan Android'e Veri Aktarma

Telefonunuza kurduğunuz Google hesabı, Google Drive üzerinden 15GB'lık bulut depolama alanına erişmenizi sağlar. Bu, dizüstü bilgisayarınız ve telefonunuz arasında dosya taşımak için uygun bir yol sağlar.

Google Drive uygulamasını dizüstü bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. İsterseniz, hepsi aynı şekilde çalıştıkları için Dropbox'ı veya Microsoft'un OneDrive'ını da kullanabilirsiniz.

Google Drive'ı kurduğunuzda, önce oturum açmanız gerekir. Sonra Tüm dosya türlerini yedekle öğesini seçin ve İleri düğmesine tıklayın.

Bir sonraki ekranda, alttaki Gelişmiş Ayarlar'ı seçin. Drive hesabımı bu bilgisayarla senkronize et seçip Tamam deyin.

Bu, bilgisayarınızda bir Google Drive klasörü oluşturur. Bu klasördeki her şey Drive hesabınızla senkronize edilir. Böylece dosyaları telefonunuza yüklemek için, onları Drive klasörüne taşıyın. Uygulamayı telefonunuzda açın; senkronizasyon işleminden sonra orada bulacaksınız.

Burada aklınızda bulundurmanız gereken nokta, Drive uygulamasında gösterilen dosyaların telefonunuzda saklanmadığıdır. Birini açmaya çalışırsanız önce indirmesi gerekir.

Bunu aşmak için, ihtiyacınız olan dosyaları telefonunuza indirmek için iki seçeneğiniz vardır. Bir dosya seçin ve menüden birini seçin:

  • Çevrimdışı kullanılabilir yap. Bu, Drive'da çevrimdışı olarak görüntülemeniz için dosyayı indirir. Yaptığınız herhangi bir değişiklik, tekrar çevrimiçi olduğunuzda senkronize edilir.
  • İndir. Bu, dosyanın yeni bir kopyasını İndirilenler klasörüne kaydeder ve uyumlu bir uygulamada açabilirsiniz. Ancak, yaptığınız düzenlemeler senkronize edilmeyecektir; dosyayı Drive hesabınıza yeniden yüklemeniz gerekir.

3. E-posta ve Mesajlaşma Uygulamaları ile Bilgisayardan Android'e Veri Aktarma

Dosyaları kendinize e-postayla göndermek, bir dizüstü bilgisayardan telefona veri taşımak için en etkili yol değildir, ancak uygulanabilir. Diğer yöntemlerden birini kullanamadığınızda dosyaların hızlı bir şekilde paylaşılmasını sağlar.

Gmail’de 25 MB’lik ek gönderme sınırı vardır. Daha büyük bir boyuta ihtiyacınız olursa WeTransfer'i deneyin. Bu site, kayıt olmadan, 2GB'a kadar ücretsiz dosya göndermenize olanak sağlar.

Veriyi aktarmak için wetransfer.com sitesini açıp göndermek istediğiniz dosyaları tarayıcı penceresine sürükleyip, e-posta adresini girin. Telefonunuza, dosyaları indirebileceğiniz bir bağlantı içeren bir e-posta alacaksınız.

Dosyalar güvenlik için şifrelenir ve yedi gün sonra silinirler. Dosyalarınızı daha erken silmek veya daha uzun süre indirilebilir bırakmak istiyorsanız, bir Pro hesabına ihtiyacınız vardır.

İlginizi
çekebilir
Bir Telefondan Bir Bilgisayara Kablosuz Veri Aktarımı Nasıl Yapılır

4. Bluetooth ile Bilgisayardan Android'e Veri Aktarma

Birkaç küçük boyutlu dosyanız varsa, bilgisayardan Android telefona dosya aktarmak için Bluetooth kullanabilirsiniz. Bluetooth bağlantısını ayarladıktan sonra oldukça kolay bir işlemdir.

Windows 10 dizüstü bilgisayarınızdan telefonunuza Bluetooth üzerinden bir dosya göndermek için, önce iki cihazı eşleştirmeniz gerekir. Bluetooth açmak için bilgisayarda Ayarlar>Cihazlar seçeneğine gidin ve toggle tuşunu kapalı ise açmak için kaydırın. Telefonunuzda da Bluetooth etkin olduğundan emin olun.

Şimdi taramaya başlamak için bilgisayardan Bluetooth veya başka bir cihaz ekle> Bluetooth bölümüne gidin. Kısa bir süreden sonra telefonunuz görünecektir. Seçim yapıp, ardından işlemi tamamlamak için PC'nizde Bağlan ve telefonunuzda Eşleştir'i tıklayın.

Bir dosyayı Bluetooth üzerinden paylaşmak için, Ayarlar> Cihazlar> Bluetooth> Dosya gönder ile dosya gönderin veya alın seçeneğine gidin. Ardından paylaşmak istediğiniz dosyayı seçin.

Diğer platformlar için menü seçeneklerinin adları farklı olacaktır, ancak işlem aynıdır. İlk önce eşleştirmeniz gerekir, sonra paylaşabilirsiniz.

Bluetooth, listelediğimiz diğer yöntemlerden bazılarından daha yavaştır ancak küçük dosyalar için en iyisidir.

5. Wi-Fi ile Bilgisayardan Android'e Veri Aktarma

Telefonunuza düzenli olarak büyük miktarda veri taşımanız gerektiğinde, Wi-Fi'yi kullanabilirsiniz. Telefonunuzu ve dizüstü bilgisayarınızı aynı ağa bağladığınız sürece dosyaları hızlı ve güvenli bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Wi-Fi üzerinden dosya kopyalamak için telefonunuzda özel bir uygulamaya ihtiyacınız var ancak dizüstü bilgisayarınızda gerekmez. Ücretsiz ve üyelik gerektirmeyen Portal by Pushbullet'i kullanabilirsiniz. Herhangi bir platformla çalışır: Windows, Mac, Linux veya Chrome OS. Başlamak için Android cihazınıza indirin ve yükleyin.

Ardından, dizüstü veya masaüstünüzde bir web tarayıcısı açın ve benzersiz bir QR kodu göreceğiniz portal.pushbullet.com adresine gidin.

Şimdi telefonunuzda Portal'ı açın ve Scan'a dokunun. Kamera açıldığında, taramak için QR kodunu gösterin. Bu, telefonunuz ile masaüstü veya dizüstü bilgisayarınız arasında doğrudan bir kablosuz bağlantı kurar. Bağlantı geçicidir, bu yüzden uygulamayı bir sonraki çalıştırışınızda tekrar eşleştirmek için taramayı yeniden yapmanız gerekir.

Bağlantı kurulduğunda, dosyalarınızı tarayıcı penceresine sürükleyin, sonrasında telefonunuza yükleme yapmaya başlayacak.

Varsayılan olarak, Portal, resimleri ve müziği telefonunuzun Fotoğraflar ve Müzik klasörlerine gönderir. Geriye kalan her şey Portal klasörüne gider. Onları orada bırakıp Portal uygulaması aracılığıyla erişebilir veya herhangi bir Android dosya yöneticilerinden birini indirebilir ve dosyaları başka bir klasöre (hatta SD kartınıza) taşıyabilirsiniz.

Portal kullanışlıdır çünkü bilgisayarınıza kurmanıza gerek yoktur. Daha fazla özellik istiyorsanız, diğer kullanımlar arasında PC'nizden metin mesajları göndermenizi sağlayan AirDroid'i inceleyin. Ayrıca, tüm farklı cihaz türlerinde dosya paylaşımını kolaylaştıran Feem var.

İlginizi
çekebilir
iPhone'dan Bilgisayara Veri Aktarma Programları

Ogznet.com