Ogznet.com
Vitaminler ve Takviyeler: B12 Vitamininin Eksik Olduğuna Dair İşaretler Paylaş:
Image by Clker-Free-Vector-Images from Pixabay

Vitaminler ve Takviyeler: B12 Vitamininin Eksik Olduğuna Dair İşaretler

Yorgunluk, unutkanlık ve depresyonun nedenleri arasında B12 vitaminin eksikliği yer alır. Peki, B12 vitamin eksikliği belirtileri ve B12 vitamini eksikliğinin neden olabileceği sağlık sorunları nelerdir?

B12 eksikliği uyuşukluğa ve karıncalanmaya neden olabilir. 

Elleriniz, ayaklarınız veya bacaklarınızda "diken" üzerindeymiş gibi hissediyor musunuz? B12 eksikliği, sinirlerinizi kaplayan koruyucu kılıfa zarar verebilir. Çölyak, Crohn veya diğer bağırsak hastalıkları gibi hastalıklar vücudunuzun vitamini emmesini zorlaştırabilir.

B12 eksikliği daha az kırmızı kan hücresi anlamına gelir, bu yüzden üşüyebilirsiniz. 

Yeterli B12 vitamini olmadan, vücudunuzdaki oksijeni (anemi) hareket ettirecek kadar sağlıklı ve kırmızı kan hücreleriniz olmayabilir. Bu, özellikle el ve ayaklarınızda titremeye ve üşümeye neden olabilir.

B12 eksikliği, unutkanlık ve hafıza sorunlarına neden olabilir. 

B12 eksikliği, depresyona, konfüzyona (zihin bulanıklığı), hafıza sorunlarına ve bunamaya neden olabilir. B12 takviyeleri genellikle güvenlidir. Yetişkinler için doktorlar günde 2,4 mikrogram önermektedir. İhtiyacınız olandan daha fazlasını alırsanız, vücudunuz fazlasını idrar yolu ile atar. Yine de, yüksek dozlarda baş dönmesi, baş ağrısı, anksiyete, bulantı ve kusma gibi bazı yan etkiler olabilir.

Zayıflık, yorgunluk ve baş dönmesi, yeterli B12'ye sahip olmadığınız anlamına gelebilir.

Kaslarınız güçsüz olabilir. Ayrıca yorgun veya kendinizi sersem hissedebilirsiniz. Doktorunuz vücudunuzda ne kadar B12 olduğunu kontrol edebilir, ancak tümü kullanılamayabilir. Bu nedenle herhangi bir belirtiye dikkat etmek ve doktorunuza danışmak önemlidir.

Yetersiz B12 vitamini pürüzsüz, ağrılı bir dile neden olabilir.

Doktorunuz buna atrofik glossit diyebilir. Dilinizde papilla denilen minik çıkıntılar kaybolmaya başlar. Bu onu pürüzsüz ve parlak görünmesini ve hissetmesini sağlar. Enfeksiyonlar, ilaçlar ve diğer durumlar da buna neden olabilir.

B12 Vitamini sadece hayvansal ürünlerde bulunur, bu nedenle veganların takviye edilmiş besinleri yemesi gerekir.

B12 eksikliği nadirdir, çünkü vücudunuz birkaç yıl bunları saklayabilir. Fakat bitkilerde B12 yoktur. Bu nedenle, hayvansal ürünler yemeyen vejetaryenler, takviye edilmiş ekmekler, krakerler ve tahıllar gibi işlenmiş tahıllar tüketmelidir.

Kalp çarpıntısı, B12 vitamini eksikliğinin olası bir belirtisidir.

Bu, kalbinizin aniden bir ritmi atladığı veya bir atışı atladığı zamandır. Boğazınızda veya boynunuzda hissedebilirsiniz. Tavuk, yumurta ve balıktan daha fazla B12 vitamini alabilirsiniz. Ancak, şu ana kadarki en iyi kaynaklardan biri menünüzde düzenli olmayabilecek bir şey: sığır karaciğeri.

İlginizi
çekebilir

Vitamin Takviyeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsanlar yaşlandıkça daha az B12'yi emer. 

Yaşlandıkça, vücudunuz B12'yi bu kadar kolay emmeyebilir. Eğer tedavi etmezseniz, düşük B12 seviyeleri anemiye, sinir hasarına, huysuzluğa ve diğer ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden herhangi bir semptom olup olmadığına dikkat edin ve doktorunuz tavsiye ederse kan testi yaptırın.

Gastrik bypass düşük B12 seviyelerine neden olabilir. 

Daha yaygın kilo verme operasyonlarından birine “gastrik bypass” (tüp mide) denir. Ameliyattan sonra gıda, mide ve ince bağırsak kısımlarını atlar. Bu genellikle B12'nin kullanılabilir formda parçalandığı yerdir. Doktorunuz muhtemelen B12 seviyenizi izler ve ihtiyaç duyduğunuzda takviyeler önerir.

B12 eksikliği ağızda yaralara neden olabilir. 

Bu ülserleri diş etlerinde veya dilinde görebilirsiniz. Düşük B12, anemi veya başka bir durumun belirtisi olabilir. Yaralar genellikle kendiliğinden geçer. Bazı reçetesiz satılan ilaçlar acınızı dindirebilir.

Bazı ilaçlar B12 emilimini veya aktivitesini engeller.

Bazı ilaçlar B12 seviyenizi düşürür veya vücudunuzun vitamini kullanmasını zorlaştırır.

Doktorunuza ve eczacınıza aldığınız tüm ilaçlar ve ekleri söyleyin.

Düşük B12 sindirim sorunlarına yol açabilir. 

İştahınız kapanabilir, çok fazla kilo verebilir ya da kaka yaparken sorun yaşayabilirsiniz (kabızlık). B12 seviyeleriniz düşükse, doktorunuz vücudunuzun onu emdiğinden emin olmak için sıklıkla bir kas içine enjekte eder. Bazen yüksek doz haplar da aynı şekilde çalışır. Ancak, B12 eksikliği belirtilerinin diğer birçok hastalığın belirtilerine benzer olabileceğini unutmayın.

B12 hamile ve emziren anneler ve bebekleri için çok önemlidir.

Hem hamilelik hem de emzirme döneminde doktorunuzla B12 takviyeleri hakkında konuşun. Yeterince alamayan bebekler sinirlerine veya beyin hücrelerine ciddi ve kalıcı hasar verebilirler. Bebeğinizin de takviyeye ihtiyacı olabilir.

Sonuç

Burada verilen bilgiler bilgi vermek amaçlı olup sağlığınızla ilgili konuları mutlaka doktorunuza danışın. Bu sayfadaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis yada tedavi amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz