Ogznet.com
Gece Gökyüzünde Gözlem Yapmak için En İyi 10 Astronomi Uygulaması Paylaş:
Photo by Vincentiu Solomon on Unsplash

Gece Gökyüzünde Gözlem Yapmak için En İyi 10 Astronomi Uygulaması

Astronomi daha önce ilgilenmek için biraz pahalı bir hobiydi ve teleskop gibi ekipmanlar gerektiriyordu. Ancak, artık bu ekipmanlara gerek duymadan yıldızları gözlemleyebilirsiniz. Akıllı telefonlar hayatın her alanında olduğu gibi gökyüzü gözlemciliğinde de yanımızdalar. İhtiyacınız olan tek şey, telefonunuzu mobil bir gözlemevine dönüştürecek uygulamalar. İşte Android veya iPhone için en iyi 10 astronomi uygulaması.

Bu yazının içeriği: Kapat

1. SkySafari - Astronomi Uygulaması

 

SkySafari, cebinize sığan, evreni parmaklarınızın ucuna getiren ve kullanımı inanılmaz derecede kolay olan güçlü bir planetaryumdur!

Cihazınızı gökyüzüne doğru tutun ve gezegenleri, takımyıldızları, uyduları ve milyonlarca yıldızı ve derin gökyüzü nesnelerini hızlıca bulun. SkySafari, etkileşimli bilgiler ve zengin grafiklerle doludur.

Ayrıca, SkySafari sadece astronomiye olan ilginizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda örneğin yatıştırıcı fon müziği gibi özelliklerle uzanmanıza, rahatlamanıza ve yıldızlara bakmanıza yardımcı olacaktır.

Aradığınız herhangi bir gök cismini anında bulmanıza yardımcı olabilecek güçlü bir arama özelliği ile donatılmıştır. Ayrıca, bulunduğunuz yere ve pusulaya göre telefonunuzu hareket ettirdikçe hareket eden gökyüzünün canlı görüntüsünün yanı sıra özel bir etkinlikler bölümü de vardır.

Ek nesneler ve perspektifler gibi daha fazla özelliğin kilidini açmak için uygulama içi satın alımlar mevcuttur.

2. Star Walk 2 Free - Gece gökyüzü kılavuzu, Yıldızlar

 

Star Walk 2 enfes bir gökyüzü haritasıdır. Astronomik verileri en son teknolojiyle birleştirerek binlerce yıldız, kuyruklu yıldız, takımyıldızı, uydu, cüce gezegen, ay, meteor yağmuru, asteroit, derin gökyüzü nesnesi, nebula ve galaksi arasında rahatça gezinmenizi sağlar. Tek yapmanız gereken cihazınızı gökyüzüne doğru çevirmektir; yıldız haritası, gece sizi kuşatan gökyüzünde neler olup bittiğini gösterecektir.

Star Walk 2, estetik açıdan en hoş astronomi uygulamalarından biridir. Uygulama, mevcut konumunuzu yansıtan güzel bir canlı gökyüzü görünümü ile açılır. Canlı görüntüde ayrıca güzel sakinleştirici fon müziği var.

Kısa bir açıklamanın yanı sıra gök cisminin ayrıntılı bir görüntüsünü almak için canlı gökyüzünde gördüğünüz nesnelere dokunabilirsiniz. Arama özelliği de harika ve sesli arama mükemmel çalışıyor. Ancak Star Walk 2'nin en iyi özelliği, zaman içinde nesnelerin nasıl hareket ettiğini görmenize izin veren zaman kaydırıcısıdır.

Uygulama içi satın alımlar, daha fazla gök cisminin kilidini açmanıza ve reklamları kaldırmanıza olanak tanır.

3. Star Chart

 

Dünya çapında 30 milyondan fazla insan tarafından kullanılan Star Chart, eşi benzeri olmayan büyülü bir yıldız izleme deneyimi sunuyor.

Artık cebinizde sanal bir planetaryum olabilir! Görünür tüm evrene açılan sanal bir pencere görmek için akıllı telefonunuzun gözlerinden bakın.

Star Chart size üç farklı mod sunar. İlki, varsayılan gökyüzü görünümüdür. İkinci olarak, güneş sisteminde dolaşmanıza izin veren bir keşif modu elde edersiniz. Üçüncü mod, astronomideki önemli geçmiş olaylara sanal olarak göz atmanıza izin veren "Moments in time" olarak adlandırılır.

Standart uygulama, gökyüzü görünümünü özelleştirmenize izin veren bir ayarlar paneli dahil olmak üzere ihtiyacınız olan tüm temel özelliklere sahiptir. Star Chart aynı zamanda ciddi bir genişletilebilirlik sunar ve size yıldız izleme deneyiminize daha fazlasını eklemek için çok sayıda uygulama içi satın alma seçeneği sunar.

4. Sky Map

 

Sky Map, Android cihazınızı elde taşınan bir planetaryuma çevirir. Yıldızları, gezegenleri, bulutsuları ve daha fazlasını tanımlamak için kullanabilirsiniz. Başlangıçta Google Sky Haritası olarak geliştirildi ancak şimdi açık kaynaklı bir uygulama.

Sky Map tam olarak gökyüzünün gösterişsiz bir haritasını sunar. Sky Map basit ve güvenilirdir ve gece gökyüzüne yönelik basit bir rehbere ihtiyaç duyan astronomi meraklıları içindir.

Haritada görüntülenmesini istediğiniz nesne kategorilerini seçebilir ve seçimlerini kaldırabilirsiniz. Canlı görüntü, siz cihazınızı hareket ettirdikçe hareket eden otomatik veya kullanıcının gezinmesini gerektiren manuel olarak ayarlanabilir.

Ayrıca, herhangi bir tarih ve saatte gökyüzünün nasıl göründüğünü görecek şık bir zaman yolculuğu özelliği de var.

5. Solar Walk 2 Free - Güneş Sistemi Ansiklopedisi

 

Planetaryumu ziyaret etmeden gerçek zamanlı olarak uzayı, uzay aracını ve gezegenleri keşfetmek için Güneş sistemimizin harika bir 3B modeliyle tanışın. Solar Walk 2 Free, Güneş sistemimizin dijital bir kılavuzu ve uzay keşfi ve içinde yaşadığımız evren hakkında bilgi edinmek için eski kağıt atlaslara harika bir alternatiftir.

Solar Walk 2, güneş ve güneş sistemi etrafında dönen bir astronomi uygulamasıdır. Sky Walk 2'nin geliştiricileri tarafından yapılan bu uygulama, gece gökyüzünü içindeki yerimizin perspektifinden gösterir.

Solar Walk 2'nin belki de en iyi özelliği, gök cisimlerinin zaman içinde nasıl hareket ettiğini görmek için zamanda yolculuk yapmak için kullanabileceğiniz zaman çubuğudur. Uygulamanın ücretli sürümü ayrıca bakılacak diğer gök cisimlerinin bir grubuyla birlikte gelir.

6. Mobile Observatory 3 Pro - Astronomi

Mobile Observatory 3 Pro, gökyüzü gözlemciliğine meraklı amatör astronomlardan profesyonel kullanıcılara kadar gökyüzünün harika görünümü ile ilgilenen herkes için mükemmel bir araçtır.

Bir sonraki ay tutulmasının bulunduğunuz yerden görünüp görünmeyeceğini veya bir sonraki parlak kuyruklu yıldızın ne zaman göründüğünü bilmek ister misiniz? Bir dahaki sefere Jüpiter ve Ay gökyüzünde buluştuğunda akıllı telefonunuz tarafından haberdar edilmek ister misiniz? Akşam gökyüzünde parlayan parlak nesnenin ne olduğunu bilmek ister misiniz? Bulunduğunuz yerden görülebilen gök olaylarını her zaman bilmek ister misiniz? O zaman bu uygulama sizin için olmazsa olmaz!

Mobile Observatory Pro, Android için en başarılı ücretli astronomi uygulamalarından biridir.

Mobile Observatory, farklı gökyüzü görünümleri, özel bir güneş sistemi görünümü ve güneş ve ay dahil olmak üzere nesnelere ayrılmış farklı bölümlerle birlikte gelir. Uygulama ücretlidir ve düzenli olarak güncellenir.

7. SkyView Lite

Gökyüzündeki yıldızları veya takımyıldızlarını bulmak için gökbilimci olmanıza gerek yok, SkyView Free'yi açın ve sizi konumlarına yönlendirmesine ve onları tanımlamasına izin verin. SkyView Free, gökyüzünde, gündüz veya gece gök cisimlerini tam olarak tespit etmek ve tanımlamak için kameranızı kullanan güzel ve sezgisel bir yıldız izleme uygulamasıdır. Gökyüzünü tararken, güneş sistemimizdeki gezegenleri tespit ederken, uzak galaksileri keşfederken ve uydu geçişlerine tanıklık ederken popüler takımyıldızları görünüp kaybolurken bulun.

Sky View Free, benzersiz bir astronomi uygulamasıdır. Gökyüzü görünümünün birincil özelliği, ilk bakışta bu listedeki diğer uygulamalara benziyor. Ancak Sky View, bu görünüm için, kameranızı gökyüzüne çevirmenize ve uygulamadaki gök cisimlerini tanımlamanıza olanak tanıyan artırılmış gerçeklik (AR) moduna sahiptir.

Sky View Free ayrıca nesnelerin yörüngelerini görmenize, mevcut görünümünüzün fotoğraflarını çekmenize ve tarih ve saate göre gökyüzü görünümünü kontrol etmenize izin veren seçeneklere de sahiptir.

8. Star Tracker - Mobil Gökyüzü Haritası ve Yıldız Gözlem kılavuzu

 

Arkadaşlarınızla dışarı çıkın ve yıldızlara bakmanın tadını çıkarın! StarTracker evreni keşfetmeniz için size rehberlik eder.

Sadece telefonunuzu gökyüzüne doğru tutun ve eğlenin! Tüm yıldızları, takımyıldızları ve derin gökyüzü nesnelerini gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz.

Star Tracker oldukça basittir, ancak bazı astronomi meraklıları için gereken tek uygulama bu olabilir.

Bu uygulamanın en önemli özelliği, ekranınızın işaret ettiği gök cismini otomatik olarak yakınlaştıran ve size sürükleyici bir deneyim sunan yakınlaştırma özelliğidir.

9. SkyWiki - Bir bakışta astronomi dünyası

Gece gökyüzü ilginizi çekiyor, ancak cevapları aradığınızda bir sürü bilginin içinde kayboluyor musunuz? O zaman SkyWiki uygulaması sizin aradığınız araç.

SkyWiki, mini bir astronomi ansiklopedisi gibi davranan bir astronomi uygulamasıdır. Zamanın hızını değiştirme, duraklatma ve gökyüzü haritasının geçerli sürümünü yazdırma seçeneği olan bir gökyüzü haritası sunar.

Ancak hepsi bu kadar değil. SkyWiki ayrıca, mevcut göksel konumlandırma hakkında ayrıntılı bilgi veren bir periskop bölümü ile donatılmıştır. Ek olarak, göksel olaylar ve haberler için bölümler vardır, bu da SkyWiki'yi herhangi bir astronomi meraklısı için sahip olması gereken bir rehber haline getirir.

10. Star Roam - Gezegeni ve Takımyıldızlarını Takip Et, Gökyüzü Haritası

Star Roam'da yıldızları tepeden görmek için astronot olmanıza gerek yok. Dışarıda veya balkonda, aile ve arkadaşlarla takılırken akşamlar artık daha eğlenceli. Telefonunuzu gece gökyüzüne doğrultmanız yeterlidir ve sadece birkaç saniye içinde yıldızları, takımyıldızları, gezegenleri, bulutsuları, uyduları ve diğer derin uzay nesnelerini gerçek zamanlı olarak tanımlayabilirsiniz!

Gerçek zamanlı gökyüzü görünümünde hareket eden yıldızları ve bununla ilgili tüm astronomi detaylarını görebilirsiniz. Yıldızları tanımak kolay ve eğlenceli hale geliyor. Hatta bir zaman makinesindeymiş gibi geçen yıl veya yarın gece olduğu gibi yıldızları herhangi bir zamanda ve yerde gözlemlemeyi bile seçebilirsiniz.

Star Roam, astronomi bilginiz olmasa bile yıldız gözlemciliğine başlamanıza yardımcı olacak en iyi yıldız uygulaması ve gökyüzü rehberi olacaktır.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz