Image by rawpixel.com

Arayanın Kim Olduğunu Gösteren 7 Uygulama

Her gün gelen spam aramaları durdurmak mümkün değil. Bu yüzden, kimin aradığını önceden bilmek en iyisidir. İşte Android ve iOS için en iyi arayan kimliği uygulamaları.

Bir çok insan, arayan numara rehberde kayıtlı değilse bile kimin aradığını bilmek ister. İnsanların kendilerini kimin aradığını bilmelerine yardımcı olmak için Play Store ve App Store'da Android ve iOS kullanıcıları için birkaç arayan kimliği gösterme uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamalar, sahte veya istenmeyen aramaları belirlemelerine ve engellemelerine yardımcı olur. Kullanıcılar ayrıca bu uygulamaların spam iletileri otomatik olarak engellemesine izin verebilir.

İhtiyaç arttıkça, birçok kim arıyor uygulaması ortaya çıktı. Kullanıcıların her birini test etmesi ve en iyi arayan kimliği gösterme uygulamasını bulması zorlu bir görev olabilir. Bu nedenle, bu listede birkaç arayan kim ücretsiz uygulamayı listeledik. Tercihinize göre bu uygulamalardan herhangi birini seçebilirsiniz.

Kimin Aradığını Görmek İçin En İyi 7 Arayan Kimliği Uygulaması

En popüler ücretsiz arayan kimliği gösterme uygulamasından biri olan Truecaller, ilk olarak 2009'da Blackberry telefonları için piyasaya sürüldü. Başarısından kısa bir süre sonra, uygulama bir Android uygulaması olarak piyasaya sürüldü.

Truecaller, dünya çapında 300 milyon kullanıcının yardımıyla oluşturulan geniş bir spam listesi tarafından desteklendiği için en iyi arayan kimliği uygulaması olarak adlandırılabilir. Uygulama, kullanıcının kimin aradığını bilmesini sağlamak için hemen hemen her numarayı uygun bilgilerle tanımlayabilir.

Kullanıcılar ayrıca arama yapmak ve doğrudan mesaj göndermek için uygulamayı kullanabilir. Uygulama, cevap verilmeden önce arayanın kim olduğunu ekranda gösterir.

Bu uygulamanın dezavantajı ise birçok kullanıcının karşılaştığı güvenlik sorunları ve bazen arayanın uygulama tarafından görüntülenen bilgileri yanlış olabilir.

Uygulamaya Türkiye'den erişilemiyor. Bu yüzden .apk dosyasını indirip telefonunuza yüklemeniz gerekir. Ayrıca uygulamanın çalışma mantığı rehberinizdeki tüm kişileri içe aktarıp daha sonra bu kayıtlar üzerinden arayan kimliğini göstermesidir. Bu yüzden gizlilik konusunda endişeleriniz varsa kullanmamanız daha iyi olabilir.

2. Hiya

Hiya, arayanın kimliğini gösteren ve kullanıcının aramayı açıp açmamasına olanak tanıyan bir arayan kimliği gösterme uygulamasıdır. Uygulama, spam numaralarını ve sahte aramaları kara listeye almak için kullanılabilir. Bu uygulama, bunu gerçekleştirmek için ters telefon arama özelliğini kullanır.

Aramaları engelle, istenmeyen telefon numaralarını ve SMS mesajlarını kara listeye al, gelen arama bilgilerini telefonda geriye dönük olarak ara ve istenmeyen mesajlarla ilgili uyarılar al.

Hiya telefon defteri veritabanını, uygulamayı her gün kullanan milyonlarca Hiya kullanıcısından almaktadır. Hiya, kullanıcıları için her ay yaklaşık 400 milyon arama tespit ediyor ve şu ana kadar 1 milyar spam arama tespit etti. Uygulama ayrıca bir mesajın içeriğini kontrol eder ve bunun bir virüs mü yoksa kötü amaçlı yazılım mı olduğunu tanır.

Bu uygulamanın dezavantajları; uygulamada karşılaşılan hız sorunları, sınırlı ücretsiz sürüm ve daha yeni Android sürümlerinde kullanılamayan bazı özelliklerdir.

Adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcının aramayı tanımlamasına ve aramaya cevap verip vermeyeceğine karar vermesine yardımcı olur. Should I Answer? (Cevaplamalı mıyım?) uygulaması, kullanıcının aramanın niteliğini spam, dolandırıcılık veya normal bir aramaymış gibi bilmesine yardımcı olur.

Uygulamanın en güzel özelliği, yabancı numaralardan ve gizli numaralardan gelen aramaları otomatik olarak engellemesidir. Bu uygulama internet olmadan da çalışır, bu da onu Google Play Store'da bulunan en iyi arayan kimliği gösterme uygulamasından biri yapar.

100 milyondan fazla küresel indirme ile Whoscall, 1 milyardan fazla spam ve dolandırıcılık aramasından oluşan bir veritabanına sahiptir. Arayan kimliği uygulaması, yerleşik bir çevirici ve bir konuşma ekranı ile birlikte gelir. Uygulamanın çevrimdışı bir veritabanı olduğundan, numara internet olmadan uygulamada tanımlanabilir.

 

Uygulama güvenlik açısından Tayvan Ulusal Polis İdaresinin resmi ortağı olarak hizmet etmektedir. Whoscall kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve cevaplama, reddetme ve aramayı hoparlöre alma gibi tüm özelliklere sahiptir.

Bu uygulamanın dezavantajları;

 • Arama sırasında yalnızca numaraları görüntüler, bu da kullanıcının kimin aradığını belirlemesini zorlaştırır.
 • Temel sürüm için güncelleme yok; kullanıcıların aynı şey için uygulamanın pro sürümünü satın almaları gerekir.
 • Normal mesajlar ve spam mesajlar aynı klasördedir, bu da kafa karışıklığı yaratır.

Sync.ME, yalnızca sizi kimin aradığını görmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda birçok kullanışlı özellik içerir. Sosyal medyalarında bulunanları kullanarak kişilerinizin iletişim resimlerini senkronize edebilir. Ayrıca, aramaları kaydetme ve cihazınıza kaydetme seçeneği de sunar. Ayrıca ücretli sürüm, kişilerinizi Google Drive ile senkronize etme olanağı sağlar.

İstenmeyen aramaları engelleme söz konusu olduğunda, bu uygulama istenmeyen spam çağrılarını, tele pazarlayıcıları, dolandırıcıları ve robotik aramaları tanımlar ve otomatik olarak engeller. Ayrıca SMS gelen kutunuzu tarayabilir ve istenmeyen mesajları işaretleyebilir. Alternatif olarak, kimliklerini kontrol etmek ve istenmeyen arayanları engelleme listesine eklemek için numaraları da arayabilirsiniz.

Bu uygulamanın dezavantajları;

 • Bazen, arama engelleme doğru değildir
 • Facebook ve Instagram kişi senkronizasyonu herkes için çalışmayabilir

6. Caller ID

Arayan Kimliği, bilinmeyen çağrıları tanımlar ve robotik aramaları, tele-pazarlamayı, istenmeyen aramaları engeller. Sizin için çağrı konumunu, adını, fotoğrafını ve gerçek arayan kimliğini görüntüler. Kara listedeki istenmeyen telefon çağrılarını almanızı engeller, ayrıca çağrı geçmişindeki bilinmeyen numaraları gösterir ve şüpheli dolandırıcılık veya spam numaralarını da tespit edebilir.

Uygulama kullanışlı bir yerleşik çeviriciye sahiptir. Ayrıca, Google Drive'a yedekleyerek kişi verilerinizin kaybolmasını da önleyebilirsiniz.

Bu uygulamanın dezavantajları;

 • Çağrı engelleme bazen düzgün çalışmayabilir.
 • Arayan kimlikleri belirli kullanıcılar için görünmüyor.
 • Bu listedeki diğer bazı uygulamalar kadar zengin özelliklere sahip değildir.

Play Store'da en çok gözden kaçan arayan kimliği gösterme uygulamalarından biri Google Telefon'dur. 500 milyondan fazla indirilen Google'ın resmi telefon görüşmesi uygulaması, telefon rehberinizde olmasa bile kimin aradığını size söylemek için Google'ın kapsamlı arayan kimliği veritabanından yararlanır.

Uygulama ayrıca bilinmeyen arayanları taramaya yardımcı olabilir ve sizi potansiyel spam ve sahte aramalara karşı uyarır.

Google Telefon uygulamasının en büyük dezavantajı, yalnızca Android 9.0 veya daha yenisini çalıştıran daha yeni Android cihazlarda mevcut olmasıdır.

Hoş bir tasarıma ve isteğe bağlı karanlık moda sahip basit ve hafif bir uygulamadır. Uygulama, şüpheli arayanlar hakkında sizi uyarır ve sizi tekrar aramalarını önlemek için onları engellemeyi kolaylaştırır.

Bu uygulamanın dezavantajları;

 • Google Telefon uygulamasının belirli özellikleri yalnızca ABD'de ve İngilizce dilinde mevcuttur. Buna otomatik tarama ve transkripsiyonlar dahildir.
 • Uygulama, konum servislerinizin arka planda etkin olmasını gerektirir ve ayrıca telefon numaralarınızı da okur.
0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın