En iyi ücretsiz QR kod okuyucu uygulamalar

Bir QR kodu taramak istiyorsanız, cihazınıza bir QR kod okuyucu uygulama yüklemeniz gerekir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var, ancak zamandan kazanmanıza yardımcı olmak için, en iyi QR kod okuyucu uygulamalarını sizin için seçtik.

Android (8 ve üzeri) ve iOS (11 ve üzeri) cihazlarda QR kodlarını okumak için ek bir uygulama indirmenize gerek yoktur. Yerleşik kamera uygulamanızı açıp, QR koduna doğrultun ve ekranınızda açılan bağlantıya tıklayın. Ancak henüz en yeni akıllı telefonlara sahip değilseniz, Android ve iPhone'lar için bu en iyi ücretsiz QR kod okuyucu uygulamasını kullanmanızı öneririz.

Android ve iOS için Ücretsiz En İyi QR Kod Okuyucu Uygulaması

Her iki büyük uygulama mağazasında da onlarca QR kod okuyucu uygulama bulacaksınız. Bu yazıda, Android ve iOS için en iyi QR kod okuma uygulamasını gösterdik.

 

Kaspersky Lab, internet güvenlik ürünleri ve hizmetleriyle adı duyulmasına rağmen, Moskova merkezli şirket aynı zamanda yardımcı uygulamalar da geliştirmektedir. Mobil güvenlik konusunda bilinçli iseniz, Kaspersky'nin bu QR kod tarayıcısı ilk tercihiniz olmalıdır.

Uygulama, bir dizi güvenlik odaklı özellik ile doludur. Bir QR kodu taradığınızda, Kaspersky tarayıcı size veya cihazınıza zarar verebilecek kötü amaçlı bağlantılar içeriyorsa sizi uyaracaktır. Sadece bağlantılar değil, aynı zamanda metinler, görüntüler veya herhangi bir QR kodunda kodlanan bilgiler dahil.

Kaspersky tarayıcı ayrıca referans amacıyla taradığınız önceki QR kodlarının geçmişini tutar.

İşte Kaspersky'nin Android ve iOS için en iyi QR kod okuyucu uygulamalarından biri olarak yerini almasının bazı nedenleri:

 • Kaspersky, mobil uygulamasıyla QR Kodlarını taramayı güvenli hale getirmeyi amaçlayan uluslararası bir siber güvenlik şirketidir.
 • Bir QR Kodunun tehlikeli bir bağlantıya veya kötü amaçlı içeriğe yol açmamasını sağlayan Kaspersky'nin güvenlik kontrollerini sunar. Uygulama içinde yapılan tüm QR taramalarının geçmişini tutar.
 • Bir kullanıcı uygulamayı kullanarak bir QR Kodunu taradığında, eski dosyalara, resimlere ve verilere kolay erişim için verileri otomatik olarak cihaza kaydeder.

Kaspersky, Android için en iyi QR kod okuyucu uygulamalarından biri olarak derecelendirilmiştir.

2. Gamma Play

Gamma Play'in QR ve Barkod Tarayıcısı, bir QR kodunu algılar algılamaz çözen başka bir harika QR kod okuyucu uygulamadır.

Gamma Play'in bu uygulaması, QR kodlarını taramada etkilidir ve tüm önceki taramaların geçmişini saklar. Kullanıcıların ürün barkodlarını taramasına yardımcı olarak çevrimiçi fiyatları karşılaştırmalarına olanak tanır.

Siyah bir arka plana ve beyaz karelere sahip QR kodlarını tarayan ters tarama özelliğine sahiptir.

Her taramadan sonra uygulama, bir URL'yi ziyaret etme, iletişim bilgilerini kaydetme veya bir telefon numarasını arama gibi ilgili eylemleri otomatik olarak tanımlar.

3. QR Code Reader

Scan Mobile tarafından yapılmış bu QR kod okuyucu, kameranızı bir QR koduna doğrulttuğunuz anda kodu tarayan bir uygulamadır.

App Store ve Google Play Store'da aynı isimde farklı yapımcılara ait uygulamalar kullanılabilir.

 • QR kod okuyucu, 50 milyondan fazla indirme ile Google Play Store'daki en popüler QR kod okuyucudur.
 • Çok fazla depolama alanı kaplamayan basit bir uygulamadır. Uygulamanın kullanımı ücretsizdir ancak sık sık reklamlar çıkar.
 • QR kod okuyucu, geleneksel barkodları da tarayabilir.

4. Bar-Code reader by PW2

Bar-Code Reader, Android ve iPhone için en iyi QR kod okuyucuları arasındadır. Ve bunun birkaç nedeni var.

Uygulama, kullanıcıların taranan kodları e-posta yoluyla paylaşmasına veya akıllı telefonlarına kaydetmesine olanak tanır. Ayrıca diğer uygulamalara kod kopyalayıp yapıştırmayı ve bir web araması yapmayı da destekler. Kullanıcılar, taranan tüm kodların bir listesini Dropbox veya Google Drive aracılığıyla dışa aktarabilir.

Bir tarama başlatmak için, “TAP TO START SCAN” düğmesine dokunun ve kamerayı QR koduna doğrultun. Taramak için kamerayı barkodla doğru şekilde hizalamanız gerekir.

İşletmeler ve girişimciler, [email protected] mail adresinden içerik oluşturucuyla iletişime geçerek, bu uygulamanın kendi özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış özel bir sürümünü edinebilirler.

5. QR kod okuyucusu

Temel özelliklere sahip QR kod okuyucu: Qr kodunu okuyun, barkodu tarayın ve metin, URL, ISBN, telefon numarası, sms, kişi, takvim, e-posta, konum dahil QR kodunu çözün veya oluşturun.

Sadece telefonunuzla, kare barkod / QRcode'un arkasındaki bilgileri birkaç saniye içinde hızlıca okuyabilirsiniz.

QRcode okuyucu uygulamasını kullanmak gerçekten çok kolay. Uygulamayı açın, Tara'ya dokunun ve kamerayı taramak istediğiniz QR koduna veya barkoda doğrultun, QRcode okuyucu herhangi bir QR kodunu otomatik olarak tanır.

QR'yi tararken, kod bir URL içeriyorsa, tarayıcı düğmesine basarak siteyi bir tarayıcıda açabilirsiniz. Kod yalnızca metin içeriyorsa, anında görebilirsiniz.

QR kod üreteci özelliği: QR kodu oluşturabilir ve kaydettiğiniz, yeni oluşturduğunuz kodu paylaşmanıza izin verir.

6. QR Scanner - Barcode Scanner

QR kodlarını taramaya ek olarak, barkodları taramak, kişiselleştirilmiş QR kodları oluşturmak ve ayrıca özel kartvizit QR kodları ve barkodlar oluşturmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Uygulama, tüm QR kod biçimlerini tarar ve bunları Geçmiş bölümüne kaydeder; bunları her zaman referans amacıyla alabilirsiniz. Uygulamayı başlatın, tarama simgesine dokunun, kamerayı QR koduna yönlendirin ve uygulama otomatik olarak kodunu çözer.

Uygulama ayrıca, çevrimiçi ürün aramasını kullanmanıza ve fiyatları doğrudan uygulama içinde karşılaştırmanıza olanak tanıyan yerleşik bir tarayıcı ile birlikte gelir.

Bu uygulama, Wi-Fi için de özelleştirilmiş QR kodları oluşturmanıza izin verir. Bunu ev Wi-Fi ağınız için bir QR kodu oluşturmak ve misafirlerinizin bağlanmasını sağlamak için kullanabilirsiniz.

Bir başka güzel özelliği, uygulamanın telefonunuzun galerisindeki resimlerden QR kodlarını ve barkodları taramanıza izin vermesidir.

Bir uygulama olmadan QR kodlarını okuma

En yeni iOS ve Android akıllı telefonlarda zaten yerleşik gelişmiş QR kod okuyucular bulunur. Yani, herhangi bir üçüncü taraf QR kod okuyucu uygulaması indirmenize gerek yoktur.

İşletim sistemi sürümü Android 8 ve iOS 11 veya daha üstü olan bir cihaz kullanıyorsanız yerleşik QR kod okuyucularını kullanarak QR kodlarını hızlı bir şekilde tarayabilirsiniz.

iOS 11 ve üzeri sürümlerde

iOS'ta (11 ve üzeri) QR Kodlarını taramak için ek bir uygulama gerekmez

Apple'ın iOS 13 sürümü ile QR kod tarama performansını artıran iyileştirmeler geldi. Yeni iOS 13'ün uygulama başlatma hızı, önceki sürüme göre iki kat daha hızlı. iPhone'lar da dahil olmak üzere iOS cihazları, QR kod okumalarında daha hızlı ve daha doğru hale geldi.

En yeni işletim sistemi, kullanıcıların düşük ışıkta QR kodlarını taramak için el fenerini kullanmalarına da olanak tanır. Yine de, iPhone'unuz iOS 11'den daha düşük sürümlerde çalışıyorsa, bir QR kod okuyucu uygulamasına ihtiyacınız olacaktır.

Android 8 ve üzeri sürümlerde

Android 8 ve üzeri bir sürümde, QR kodlarını taramak için ek bir uygulama gerekmez

Android akıllı telefon kullanıcıları, işletim sistemleri Android 8/Oreo ve üzeriyse QR kodlarını bir uygulama olmadan tarayabilir. En son Android 10, kullanıcıların parolaları bir QR kodu aracılığıyla güvenli bir şekilde paylaşmasına olanak tanır. Android sürüm 7 ve önceki sürümleri kullanan akıllı telefonlar, harici bir mobil uygulama gerektirir.

Sık Sorulan Sorular

Çoğu akıllı telefon, kamera aracılığıyla yerleşik bir QR kod okuyucu ile birlikte gelir. QR kodlarını taramak için herhangi bir ekstra uygulama yüklemeniz gerekmez.

Akıllı telefonunuz yoksa QR Kodunu taramanın başka yolları da vardır.

 • Çevrimiçi kod çözücü: Bilgisayar ekranında bir QR kodu taramanız gerekiyorsa, ancak elinizin altında bir akıllı telefon yoksa, bir çevrimiçi kod çözücü kullanın. ZXing Decoder Online, piyasadaki en iyilerden biridir.
 • Web kamerası QR kod çözücü: QR kodları, kodunu çözmek için bir web kamerası aracılığıyla taranabilir. Taramaya başlamak için Web QR gibi internet sitelerini deneyin.
 • Optik QR kod okuyucular: Bu QR kod okuyucular, QR kod uygulamalarına bir alternatiftir. El tipi veya sabit optik tarayıcılardır. Çalıştırmak için bilgisayar yazılımına bağlanması gereken biletleme ve faturalamadakiler gibi toplu QR Kodlarını taramak için bunları kullanabilirsiniz.

1

Akıllı telefonların çoğu, kameralarında yerleşik bir QR kod okuyucu ile birlikte gelir.

Telefonunuzda yerleşik bir QR kodu okuyucu olup olmadığını kontrol etmek için kameranızı açın ve bir QR koduna doğrultun. QR kodu sizi QR kodu ayrıntılarını içeren bir web sayfasına yönlendiriyorsa veya bir başlık görüntülüyorsa, telefonunuzda yerleşik bir QR kodu okuyucu var dmektir.

Değilse, bir QR kod okuyuma uygulaması yüklemeniz gerekecektir.

1

Akıllı telefonunuzdaki kamerayı açın ve telefonunuzu, QR kodu dijital vizörde görünecek şekilde konumlandırın. QR kodunu okumak için ekranda görünen istemi tıklayın.

Telefonunuz QR kod okumayı desteklemiyorsa bir QR kod okuyucu uygulama yüklemeniz gerekir. Hem iOS hem de Android telefonlarda QR kodlarını okumak için Kaspersky QR Kod Okuyucu'yu öneririz.

1

Akıllı telefonunuzda iOS 11 ve üzeri veya Android 8 ve üzeri bir işletim sistemi varsa, üçüncü taraf bir uygulama indirmenize gerek yoktur. Dahili QR okuyucuyu, akıllı telefonunuzun yerleşik kamerasında kullanabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzda destekleyen işletim sistemi yoksa iOS ve Android telefonlarda QR kodlarını okumak için Kaspersky QR Kod Okuyucu gibi bir QR kodu okuma uygulaması yükleyin.

1

Google Lens'i kullanarak telefonunuzdaki bir ekran görüntüsünden veya resimden bir QR kodu okuyabilirsiniz.

Google Lens ile bir QR kodu taramak için akıllı telefonunuzdaki Lens seçeneğini etkinleştirerek QR kodunun içeriğine erişin.

1

Windows PC için Codex - QR Reader & Generator ve Mac için QR Journal kullanmanızı öneririz.

1
0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın