Coffee photo created by cookie_studio - www.freepik.com

Odaklanmanıza Yardımcı Olacak 7 Android Uygulaması

Bir konuda çalışmaya başlarken teknolojik cihazlar çok dikkat dağıtıcı olabilir. Günümüzün en çok karşılaşılan sorunlarından biri, bir işe başlarken telefonumuzdan kopamamak.

Ancak teknolojinin her ne kadar kötü yanları olasa da, aynı zamanda konsantre olmanıza da yardımcı olacak yönleri vardır. Çalışmalarınızda size hız kazandıracak bu odaklanma uygulamalarında, dikkatinizi olması gereken yerde tutmak için çeşitli araçlar vardır.

İşte Android için en iyi konsantrasyon sağlama veya odaklanma uygulamalarından sekizi.

Focus To-Do, konsantre olmanıza yardımcı olacak bir dizi fonksiyona sahiptir. Temel olarak, 25 dakikalık periyotlarla çalışmak için kullanabileceğiniz bir Pomodoro zamanlayıcısı vardır. Bu süre dolduktan sonra, beş dakikalık bir mola verebilirsiniz. Bu, küçük çalışma ve mola süreleri ile bir göreve odaklanmayı kolaylaştırırsınız.

Görev yönetimi ve yapılacaklar listesi özellikleri de vardır, böylece görevleri planlayabilir, zamanlayabilir ve takip edebilirsiniz. Ayrıca yapılacak önemli işler için hatırlatıcılar ayarlayabilirsiniz. İstatistikleri güne veya projeye göre görebilir ve zamanınızı tam olarak neye harcadığınızı takip edebilirsiniz.

2. Engross

Engross'da Pomodoro tekniğinden esinlenmiştir ancak bu yöntemi biraz daha ustaca kullanmıştır. Uygulama, zamanlayıcıyı kullanırken, size motive edici mesajlar gösteren "Dikkatiniz dağıldığında bana vur" düğmesine sahiptir.

Ayrıca yapılacaklar listesi işlevi ve planlı olmanız için bir etkinlikler ve zamanlama işlevi de vardır. Engross, Pomodoro Timer ile Todo list ve Planner arasındaki kombinasyondur. İşinizi / çalışmalarınızı daha düzenli tutmanıza ve işleri daha hızlı bitirmenize yardımcı olacaktır.

Brain Focus bir zamanlayıcı uygulamasıdır. İşlerinizi kolay bir şekilde tamamlamanızı sağlar. İşiniz süresince, konsantre olarak yapacaklarınızı tamamlayın ve kendinizi bir mola ile ödüllendirin!

Bu uygulama zamanınızı kontrol etmeniz ve molalarınızı düzenlemenize yardımcı olur.

Brain Focus, 25 dakikalık aralarla çalışmaya teşvik eden basit bir Pomodoro uygulamasıdır. Uygulamanın kendi arayüzü bile dikkat dağıtıcı olmaması için basit bir arayüze sahiptir.

Bir çalışma seansı başlatarak uygulamayı başlatırsınız. Sonra, bir molaya ihtiyaç duyduğunuzda, Mola düğmesine basın ve kendiniz için birşeyler yapın. Ardından geri dönün ve yeni bir oturum başlatın. Dört seansı tamamladığınızda, uygulama size daha uzun bir mola vermenizi hatırlatır.

İş akışınıza uygun olarak çalışma sürelerini değiştirebilirsiniz. Görev başına farklı ayarları yapılandırabilme özelliği, dikkatinizi yaptığınız işe daha iyi vermenizi sağlar.

4. Freedom

 

Freedom, oyun ya da sosyal medya gibi zaman öldüren uygulamaların içinde kaybolmamak için kullanabileceğiniz, bu tip uygulamaları engelleyen en popüler dikkat toplayıcı uygulamalardan biridir. Freedom uygulaması ile telefonunuzdan engellenmesini istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz.

Ayrıca web sitelerini de engelleyebilirsiniz. Varsayılan olarak, uygulama Facebook, Instagram ve Netflix web sitelerine erişimi engeller. İsterseniz engellemek istediğiniz diğer web sitelerini de uygulamaya ekleyebilirsiniz.

Freedom, çapraz platformlarda çalışabilir. Böylece tüm cihazlarınızda uygulama ayarlarını senkronize edebilirsiniz. Ücretsiz deneme sürümünde yedi engelleme oturumu sunar.

Eğlenceli ve farklı bir şey arıyorsanız, Forest'i deneyin. Bir göreve odaklanmak istediğinizde, “bir ağaç dikersiniz”. Siz çalıştıkça, ağaç büyür. Ancak telefonu elinize alıp başka bir uygulamaya geçerseniz, ağaç kurur. Böylece yaptığınız işe odaklanmanız gerektiğinde telefonunuzu elinize almanızı engeller.

Çalışma oturumlarınızın süresini özelleştirebilirsiniz. Çalışırken, telefonunuzun ekranında büyüyen güzel bir orman göreceksiniz. Ödül kazanmaya devam ederek daha zengin bir “sanal orman” için farklı ağaç türlerinin kilidini açın.

Pro sürümü, arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte bir orman inşa etmenizi sağlayarak durumu daha rekabetçi hale getirir. Ayrıca, şirketin dünyanın dört bir yanındaki sorunlu noktalara gerçek ağaçlar dikmesine yardımcı olan “sanal paralar” kazanın.

 

SPACE, telefon-yaşam dengenizi bulmanıza yardımcı olacaktır. SPACE, telefon bağımlılığından kurtulmanız için en iyi Android uygulamasıdır.

Akıllı telefonlar günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ancak, sürekli dikkat dağıtan bu cihazlar işimize odaklanabilmeyi zorlaştırmakta, çevremizden kopmamıza, baskı altında hissetmemize ve sevdiğimiz insanlardan uzaklaşmamıza neden olabilmektedir.

Basit kullanıma ve çekici tasarımına sahip uygulama, boş zamanlarınızda telefonunuzdan uzaklaşmanızı sağlar ve özelleştirilebilir araçlar sunarak telefonunuzu nasıl yönetebileceğinize ilişkin size kılavuzluk eder.

Uygulama ile her gün için ne kadar süre odaklanmanız gerektiğini belirleyebilir ve günlük ilerlemenizi takip edebilirsiniz. Diğer özellikleri arasında uygulamaların ve bildirimlerin engellenmesi, telefonunuzun ekranının karartılması ve hatırlatıcıların kullanılması sayılabilir.

Uygulamanın çalışma şeklini özelleştirebilirsiniz.

Headspace, sağlık ve mutluluk için kişisel rehberinizdir. Eğer konsantre olmakta zorlanıyorsanız ve daha uzun vadeli bir çözüm arıyorsanız, meditasyonu düşünebilirsiniz. Düzenli olarak meditasyon yapmak, kendinizi huzurlu hissetmenize yardımcı olabilir. Bu, dikkat dağılmasını engelleyebilir.

Yaşamınızı değiştirecek rahatlama, meditasyon ve farkındalık becerileri sayesinde odaklanmanıza, nefes almanıza, sakin olmanıza, en iyi şekilde performans göstermenize ve daha iyi bir gece geçirmenize yardımcı olur. Günde sadece birkaç dakika içinde, zihninizi ve bedeninizi daha sağlıklı, daha mutlu, stressiz bir yaşam için nasıl geliştireceğinizi öğreneceksiniz.

Headspace, size nasıl nefes almanız gerektiğini ve meditasyon yapmayı öğreten popüler bir meditasyon uygulamasıdır. Bunu yatmadan önce veya sabah ilk iş olarak kullanmak, endişelerinizi bir kenara bırakmanıza ve yapmanız gerekenlere odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Uygulamanın ücretsiz sürümü on temel oturumdan oluşuyor, ancak tam deneyim için bir abonelik satın almanız gerekecek.

Sonuç

Bu uygulamalar, çeşitli yöntemlerle konsantre olmanıza yardımcı olabilir. Bazıları belirli sürelerde mola vererek, çalışma süresi boyunca motive olmanızı sağlayacaktır. Diğerleri rahatsız edici uygulamaları ve web sitelerini engeller.

Ancak gerçek sonuçlara ulaşmak için nihai hedef, telefonunuzu daha az kullanmaktır.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın