Android’de Kayıtlı Wifi Şifresi Öğrenme

Telefonunuzun bağlandığı Wi-Fi ağına yeni bir cihaz bağlamak istediniz, ancak şifresini hatırlayamıyor musunuz? Wifi ağınızın modem şifresini aşağıdaki yöntemler ile görebilirsiniz.

Birkaç farklı yöntemle Android'de kayıtlı Wi-Fi şifrelerini görebilirsiniz. Telefonda kayıtlı Wifi şifresini öğrenmek için daha önce bu ağlara bağlanmış olmanız gerekir. Bu yöntemler bilmediğiniz ağların şifresini bulmak için kullanılamaz.

Android'de Wi-Fi Şifresi Nasıl Öğrenilir Rootsuz?

Android 10 ve üstü bir işletim sistemine sahip telefonlarda, artık rootlu bir cihaz olmadan kayıtlı Wi-Fi şifrelerini görebilirsiniz. Wifi şifresi öğrenme, telefonunuza ve Android sürümünüze bağlı olarak biraz farklı gösterebilir.

Android 10 veya sonraki sürümlerde bir Wi-Fi şifresini görüntülemek için Ayarlar'ı açın ve Wi-fi ve Ağ'a gidin. Kablosuz'a dokunun ve mevcut Wi-Fi ağınızı listenin başında göreceksiniz. Ağ seçeneklerini görüntülemek için onu (veya aşağısındaki Kayıtlı ağlar listesindeki geçmiş bir bağlantıyı) seçin.

Bu sayfada, Paylaş düğmesini seçin. Devam etmek için yüzünüzü/parmak izinizi onaylamanız veya PIN kodunuzu girmeniz gerekir. Bunu yaptığınızda, ağınızın Wi-Fi şifresini QR kodunun alt tarafında görebilirsiniz.

Android'de Wi-Fi Şifresi Nasıl Öğrenilir Rootsuz?

Herhangi bir nedenle wifi şifresi görünmezse, başka bir cihazla QR kodunu tarayabilir ve ağa ekleyebilirsiniz.

Android 9 ve Daha Eski Sürümlerde Wi-Fi Şifresi Nasıl Öğrenilir?

Android 9 veya önceki bir sürümü çalıştıran bir cihaza sahipseniz veya telefonunuzda yukarıdaki seçenek yoksa, Wi-Fi şifresini öğrenmek için başka yöntemlere başvurmanız gerekir. Ne yazık ki, bu yöntemlerin tümü rootlu bir Android cihazı gerektirir.

Bunun nedeni, kayıtlı ağlar için Wi-Fi kimlik bilgilerini içeren dosyanın telefonunuzun korumalı bir dizininde kayıtlı olmasıdır. Rootlu bir cihazınız yoksa, klasörü veya içindeki dosyayı görüntüleme yetkiniz olamaz.

Rootlı bir cihaza sahipseniz, root taramayı destekleyen bir dosya yöneticisi uygulamasını kullanarak /data/misc/wifi'ye gidebilirsiniz. Bu klasörde bulunan wpa_supplicant.conf dosyasını açarak Wifi adını (ssid) ve şifresini (psk) öğrebilirsiniz.

Bu işe yaramazsa veya başka bir yöntem denemek isterseniz, WiFi Password Viewer gibi bir Android Wi-Fi şifre öğrenme uygulamasını kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu uygulama ile daha önce bağlandığınız bir Wi-fi ağının şifresini öğrenebilirsiniz.

0
0
1
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın