Android İçin En İyi 11 Custom ROM 2022

Android 10, 11 veya 12 tabanlı en iyi Android Custom ROM’ları mı arıyorsunuz? İşte 2022’de kullanabileceğiniz Android için en iyi 11 Custom ROM.

Android geliştirici topluluğu çok büyüktür ve en büyük başarıları özel ROM'lar veya özel Android yapıları geliştirme yeteneğidir. Özel bir ROM yani Custom ROM, Google tarafından sağlanan Android kaynak kodunu temel alan bir cihaz yazılımıdır.

Bu ROM'lar, bazıları güvenlik, bazıları ise daha iyi bir kullanıcı arayüzü için çeşitli nedenlerle özelleştirilmiştir. Bununla birlikte, MIUI, iOS'tan ilham aldığı için arayüz söz konusu olduğunda daha iyi bir işletim sistemidir, CopperheadOS ise ağırlıklı olarak güvenlik konularında sıfırdan tasarlanmıştır.

Android için En İyi Custom ROM 2022

İnsanların özel ROM'ları tercih etmelerinin ana nedeni, hemen hemen her şirketin, piyasaya sürüldükten 2-3 yıl sonra cihazları için yazılım desteğini kesmesidir. Öte yandan Android Custom ROM, cihazınızın Android'in en son sürümüyle güncellenmesine yardımcı olur. İnsanların özel ROM'ları aramasının bir başka nedeni de sundukları ekstra özelliklerdir. Piyasada birçok özel ROM olsa da, bunların hepsi günlük olarak kullanılacak kadar kararlı değildir.

Özel bir ROM yüklemek, önce bootloader kilidini açmanızı ve TWRP gibi özel bir kurtarma (recovery) işleminin kurulu olmasını gerektirir. Devam etmeden önce her zaman Android cihazınızın bir yedeğini oluşturduğunuzdan emin olun. Resmi olarak desteklenen cihazlar için indirme bağlantısı aşağıda belirtilmiş olsa da, bu ROM'lardan bazılarının diğer cihazlar için de resmi olmayan bir bağlantı noktası olabilir.

Ayrıca, bazı ROM'larda OpenGApps veya NikGApps gibi bir GApps paketini flaş etmeniz gerekebilir.

Bu ROM'lar çoğu Samsung, Vivo, OnePlus, XiaoMi, Sony, Huawei, Oppo, Motorola, Nokia ve daha fazlasıyla çalışır.

Custom ROM'ların bazı dezavantajları da vardır:

  • Telefonun varsa Garantisi bozulabilir
  • Özel ROM'lar tüm cihazlarda çalışmayabilir
  • Root gerektirir

1. LineageOS

LineageOS ismini bir şekilde duymuş olabilirsiniz. projesinin bu noktada gerçekten bir tanıtıma ihtiyacı yok. Efsanevi CyanogenMod projesinin gerçek halefi olan LineageOS, minimum ek özelliklere sahip hafif bir ROM olup, yüksek performanslı, yüksek çok yönlülükte bir Android varyantıdır.

LineageOS tarafından desteklenen özellikler arasında yerel tema desteği, FLAC ses codec desteği, geniş bir Erişim Noktası Adı listesi, bir OpenVPN istemcisi, gelişmiş bir yeniden başlatma menüsü, Wi-Fi, Bluetooth ve USB bağlantısı desteği, CPU hız aşırtma ve diğer performans geliştirmeleri. LineageOS, casus yazılım veya bloatware içermez. Çoğu durumda, LineageOS, resmi ürün yazılımı sürümleriyle karşılaştırıldığında performansı ve güvenilirliği artırabilir.

2. OmniROM

OmniROM, Android mobil platformuna dayalı akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar için ücretsiz bir işletim sistemi yazılımdır. Diğer projelerden bir dizi önde gelen geliştiriciyi içerir. Proje, ROM projesi CyanogenMod'un ticarileştirilmesine bir tepkidir.

OmniROM, özelliklerle dolu, ancak her zaman 1 numaralı öncelik olarak kararlılıkla Android özel ROM varyantıdır.

Android Açık Kaynak Projesi'ne (AOSP) dayanan ve geliştiricileri tarafından birçok özel geliştirmeyle zenginleştirilen OmniROM, cep telefonunuzda size harika bir Android deneyimi sunmak için yola çıkmıştır.

LineageOS gibi Paranoid Android projesi (AOSPA olarak da bilinir) zengin bir mirasa sahiptir. Bir zamanlar Android ROM sahnesinde birçok farklı nedenden (yenilikçi özellikler, kullanıcı arayüzü, devrim niteliğinde bir kamera uygulaması vs gibi.) dolayı en iyi seçenekti. Stok Android görünümünü seviyorsanız, ancak özelleştirme seçenekleri istiyorsanız, bu özel ROM'u tavsiye edebiliriz.

Paranoid Android, geliştirme ekibi, kaynakları minimum kullanırken gösterişli ve kompakt bir deneyim sunmaya odaklandı. Diğer ROM'ların sunduğu çok sayıda özellik ve özelleştirme özelliğiyle olmasa da, Paranoid Android veya PA, genel olarak iyi bir kullanıcı deneyimi vaat ediyor.

AOSP Extended, Substratum tema motoruyla birlikte çeşitli özelleştirme özellikleriyle stok UI/UX sağlayan AOSP tabanlı bir romdur. Proje, çeşitli diğer projelerden çeşitli komisyonlar seçilerek yapılmıştır. AOSP'yi temel aldığından, kutudan çıktığı gibi sorunsuz ve gecikmesiz bir deneyim sunar. Sürekli olarak daha fazla özellik eklemeye ve gelecekteki güncellemelerde daha da iyi hale getirmeye çalışılıyor.

Android'i tıpkı Google'ın kendi Pixel cihazlarında olduğu gibi deneyimlemek istiyorsanız, o zaman Pixel Experience projesine kesinlikle göz atmalısınız. Pixel Experience, şu anda Android için en iyi Custom ROM'dur ve bunun için üç nedeni var. İlk olarak, Xiaomi'den Realme'ye, Asus'tan Samsung'a kadar çok sayıda cihazı destekliyor. İkincisi, daha yeni Google Asistan, yerleşik GCam desteği, Pixel canlı duvar kağıtları ve daha fazlası gibi Pixel olmayan cihazlar için Pixel özellikleri getiriyor.

Üçüncüsü, yıllardır var olan ROM'lar arasında inanılmaz bir kararlılığa sahiptir. Ana geliştirici Henrique Pereira, yeni Android sürümlerini tüm cihazlara taşımak için çok acele etmiyor.

Geliştiriciler ayrıca, temel dağıtımda bulunmayan bir avuç ekstra özelleştirme seçeneği içeren ROM'un bir "Plus" çeşidini sunar.

Evolution X, sunduğu çok sayıda özelleştirmeyi ROM'un kararlılığında herhangi bir kayıp olmadan sunar. Evolution X, birçok cihaz için uzun bir özellik listesi getirmek için çeşitli kod parçacıklarını tek bir ana projede birleştirir. Bu, güncellemelerin biraz daha yavaş geldiği anlamına gelse de, yine de düzenli güncellemeler sunabilirler.

ROM, önceden yüklenmiş Google uygulamaları ve Pixel güzellikleri ile birlikte gelir ve Durum Çubuğu görünürlük geçişi ve Oyun Modu Hızlı Ayarlar Kutucuğu gibi çeşitli özelleştirmeler içerir.

Ayrıca, Evolution X, sistem düzeyinde herhangi bir değişiklik yapabileceğiniz kendi özelleştirme çubuğuna sahiptir. Ayrıca Android jest navigasyon sistemi ile birlikte gelir. Son zamanlarda, Evolution X'in arkasındaki geliştirme ekibi, bu özellikler o kadar kullanışlı olmadığı ve sistemi yavaşlattığı için bazı özellikleri ROM'dan kaldırmaya karar verdi. Sonuç olarak, en son sürümler her zamankinden daha kararlıdır ve sistem kaynaklarını daha az kullanır.

7. ArrowOS

ArrowOS, işleri basit, temiz ve düzenli tutmak amacıyla başlatılan AOSP tabanlı bir projedir. Geliştiriciler, daha iyi pil ömrü ile sorunsuz performans sunmayı amaçlayan AOSP'nin üzerine yalnızca bir kaç ince ayar ekledi. Sonuç, stok Android'e göre nispeten daha iyi pil ömrü ile sorunsuz performans sunmayı hedefleyen, daha iyi performans ve güvenilirlik sunan hafif bir ROM'dur.

Aradığınız şey minimalizmse, Arrow OS tam size göre. Muhtemelen en hafif ve en işlevsel özel ROM olan Arrow OS projesi, AOSP kodunu temel alır ve ona yararlı ince ayarlar ekler. Pixel Experience ROM'a çok benziyor ancak özellik listesine ek özellikler getiriyor.

8. dotOS

dotOS da AOSP'ye dayanır. Ancak, diğer AOSP türevli ROM'lardan farklı olarak dotOS, benzersiz kullanıcı arayüzü ve yenilikçi özellikleri ile bilinir. Özetle, bir dizi ek özelliğe sahip bir stok Android deneyimi istiyorsanız, dotOS'u tercih edebilirsiniz.

dotOS, performans ve pil ömrü arasındaki dengeyi de göz önünde bulundurarak eşsiz kullanıcı arayüzü ve optimum performans sağlamak amacıyla piyasaya sürüldü. dotOS, kullanıcı deneyimini geliştirmek için rom'a eklenen elle seçilmiş ürünler, yenilikçi fikirler ve yaratıcı şeyler içeren Google'ın Android Açık Kaynak Projesine dayanmaktadır.

9. BlissRoms

Bliss ROM, Android ekosistemindeki yeni bir özel ROM'dur ancak büyük bir potansiyele sahiptir. Yalnızca akıllı telefonlar için ROM'lar geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda Surface Pro gibi tabletler ve Windows cihazları için de ROM'lar geliştirir. Ve kişiselleştirilmiş bir başlatıcı ve masaüstü modu ile birlikte gelen genel deneyim oldukça güzel.

Birçok kullanıcı bu yeni sistem gezinme yöntemini beğenmese de, özel ROM'larda kullanıcı arabirimi tasarımının sınırlarını yeniden şekillendirmek için farklı türde kaplamalara ihtiyacımız olduğu gerçeği inkar edilemez.

Bliss ROM, özelleştirilebilirlik ve işlevsellik için belirli ince ayarlar eklemenin yanı sıra, cihazınızın genel görsel görünümünü büyük ölçüde geliştirir. Hemen hemen her şeyi (Temalardan animasyona ve kilit ekranı arayüzüne kadar.) değiştirebileceğiniz Blissify adlı ayrı bir ayar paneli vardır. Farklı bir şey denemek istiyorsanız, Bliss ROM'a bir şans verin derim.

10. crDroid

crDroid, kullanım kararlılığını kaybetmeden cihazınızı özelleştirmenize olanak tanıyan hafif ince bir Custom ROM'dur. crDroid bir süredir piyasada ve stok Android meraklıları arasında büyük bir popülerlik kazandı. AOSP Extended'a benzer şekilde, crDroid aktif bir geliştirme ekibine sahiptir ve Redmi Note 5 Pro, Poco F1 ve daha fazlası gibi bazı eski cihazları da destekler.

Google'ın cihazlarına özel olan aynı AOSP deneyimini sunar. crDroid, temelinde LineageOS tabanlı olduğundan, performans ve pil ömrü çok iyidir.

Bu ROM ile LineageOS'u düşünün, ancak ek özellikler ve ince ayarlarla. Hem yeni hem de eski cihaz desteği listesi devasa boyuttadır.

11. Syberia OS

Stok Android'i seven, ancak üstüne ek özellikler isteyen kişiler için Syberia OS, dikkate alınması gereken başka bir Android Custom ROM'dur. AOSP/CAF üzerine kurulu Syberia OS, Android telefonunuzdan istediğiniz hemen hemen her şeyi sunar.

Syberia OS'nin içerdiği tüm özelliklerle bile, çok kararlı bir ROM'dur ve sorunsuz ve gecikmesiz performans sunar. Ayrıca ROM'daki hemen hemen her şeyi özelleştirme esnekliğine de sahip olursunuz. Syberia OS ayrıca OTA güncellemelerini de destekler, bu nedenle telefonunuz için yeni sürümler yayınlandığında güncellemeleri sorunsuz bir şekilde alırsınız.

0
0
0
0
1
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın