Business vector created by pikisuperstar - www.freepik.com

5 Kolay Adımda “DNS Sunucusu Adresi Bulunamadı” Hatasının Çözümü

Bir Google Chrome kullanıcısıysanız, internette gezinirken bir şekilde ”DNS sunucu adresi bulunamadı” hatasıyla karşılaşırsınız. Endişelenme, yalnız değilsin! Bu, açmak istediğiniz sitenin sunucusu (DNS) kullanılamıyorsa ortaya çıkan ve oldukça yaygın bir hata iletisidir. Peki bu hatanın çözümleri nelerdir, makalemize bakalım.

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, arka planda gerçekleşen ilk şey tarayıcının DNS sunucusuyla iletişim kurmasıdır. Bazen bu DNS araması başarısız olabilir ve bu da bir hata mesajıyla sonuçlanır.

Mesajınız şunun gibi görünebilir:

Dns hatası ekran görüntüsü

Bu makalede, sorunu düzeltmek için en yaygın beş yolu gözden geçireceğiz, böylece interneteki siteye tekrar erişebilirsiniz.

Sorunu çözmek için kullanabileceğiniz adımlar

1. Sürücüleri güncelle

“DNS sunucusu kullanılamıyor” veya “DNS sunucu adresi bulunamadı” hatasını görmenin bir nedeni yanlış, bozuk veya eski sürücü olabilir. Sürücünüzü el ile veya otomatik olarak kontrol edebilirsiniz.

Manuel sürücü güncelleme

Cihaz üreticisinin web sitesine gidin, en yeni ve doğru sürücüyü arayın.Doğru sürücüyü bulamıyorsasanız veya emin değilseniz, üreticiye başvurun. Hem bilgisayarınızın üreticisine hem de parçanın üreticisine danışmanız gerekebilir.

Otomatik sürücü güncellemesi

Driver Easy'yi indirin ve yükleyin. Bilgisayarınızı tarar ve hangi sürücülerin eksik veya eski olduğunu söyler ve sonra sizin için hepsini günceller. Sürücüleri indirmek ve otomatik olarak kurmak için “Tümünü Güncelle” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

2. Chrome’un Ana Bilgisayar Önbelleğini temizle

Bazen Chrome’un ana bilgisayar önbelleği çok dolu veya bozuk olabilir. Bu, web sitelerine erişimi engelleyecektir. Bu, gördüğünüz hata mesajının başka bir yaygın nedenidir ve neyse ki düzeltmek kolaydır.

Yapmanız gereken ilk şey, Chrome'u açmak ve bunu adres çubuğunuza yazmaktır:

chrome://net-internals/#dns

Klavyenizde Enter tuşuna bastığınızda, böyle bir şey görmelisiniz:

chrome dns sunucusu

Açılan pencerede, Clear host cache (Ana makine önbelleğini temizle) düğmesine tıklayın. Bu yapıldıktan sonra sayfayı yenileyin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Eğer sorun devam ediyorsa, daha fazla sorun giderme ipucu için okumaya devam edin!

3. ‘Etc’ Klasörünüzdeki Dosyaları Silin

Bu başka bir kolay düzeltme yolu için ‘Etc’ klasörüne gidin. Bu klasör, C:\Windows\System32\drivers\etc adresinde bulunabilir. Bu klasörü bulduğunuzda, orada bulduğunuz tüm dosyaları silin. Chrome'u kapattıp tekrar açtığınızda bu düzeltmenin sorunu çözüp çözmediğini görmek için bir web sitesine erişmeyi deneyin.

Daha detaylı çözümler için aşağıdaki adımları uygulayın!

4. DNS Sunucusu Ayarlarınızı Değiştirin

“DNS sunucusu bulunamadı” hatası, gerçek DNS sunucularınızdan ve bunların nasıl yapılandırıldığından kaynaklanıyor olabilir. Gerçekte doğru bir şekilde yapılandırıldıklarını kontrol etmek için, klavyenizden Windows + R tuşuna basın ve bir Çalıştır komutu isteyin.

Ardından, metin kutusuna control yazıp Tamam'ı tıklayın. Bu, Denetim Masanızı açacaktır.

Küçük simgelerle görüntüleyin ve Ağ ve Paylaşım Merkezi yazan yere tıklayın. Ardından, ekranın sol tarafındaki Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir seçeneğini tıklayın. Oradan, Ethernet (yerel ağ) veya Kablosuz Ağ Bağlantısı (Wi-fi) simgesine sağ tıklayın ve özelliklerine gidin.

DNS Sunucusu Ayarlarınızı Değiştirin

Artık bağlantının kullandığı öğelerin bir listesini göreceksiniz. İnternet Protokolü Sürüm 4'e (TCP / IPv4) tıklayın. Bu seçildiğinde aktif olan Özellikler düğmesine tıklayın. Genel sekmesini göreceksiniz. DNS sunucu adresini otomatik olarak al seçilmezse, onu seçin ve Tamam'a tıklayın. Zaten seçilmişse, bunun yerine Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan'ı seçin ve Tamam'a tıklayın.

Tercih edilen DNS sunucusu için bunu adresi yazın: 8.8.8.8 ve Diğer DNS sunucusu için bu adresi yazın: 8.8.4.4

Şimdi sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Dns Jumper

Eğer DNS sunucu adresini değiştirmek için otomatik bir yol arıyorsanız Dns Jumper programını kullanabilirsiniz. Yukarıdaki tüm işlemleri tek tıklama ile otomatik olarak sizin için yapar.

5. DNS'yi Yenile ve Temizle

Windows kullanırken, varsayılan olarak ziyaret ettiğiniz web sitelerinin IP adresleri otomatik olarak depolanır. Bu, onları ziyaret ettiğinizde daha hızlı yüklenmelerine olanak tanır. Bazen bu önbellekler bozuk veya eski olabilir, ancak bunu basitçe yenileyebilir ve temizleyebilirsiniz.

İlk adım, klavyenizde aynı anda Windows ve R'ye basarak Çalıştır kutusunu açmanızdır. Sonra metin kutusuna cmd yazın ve yönetici pozisyonunda Komut İstemi'ni açmak için ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın.

Bu, özellikle daha az teknoloji meraklısı için biraz yabancı görünebilir olsa da, yapmanız gereken tek şey açılan komut satırına ipconfig /flushdns yazıp klavyenizde Enter tuşuna basmaktır. Bu, güncelliğini yitirmiş veya bozulmuş olması durumunda önbelleğinizi temizler.

DNS'yi Yenile ve Temizle

Ardından ipconfig /renew yazın ve tekrar Enter'a basın. Son olarak, ipconfig /registerdns yazıp bir kez daha Enter tuşuna basın.

Ve bu kadar! Sisteminizi yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Umarım, bu sorun giderme ipuçlarından biri, işinize yaramıştır ve DNS sunucusu hata mesajından kurtulmayı başarmışsınızdır.

0
0
1
0
0
10
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar (1)

  • avatar
    Melih

    Çok ama çok teşekkür ederim. Günlerdir uğraştığım sorununun çözümünü sizin sayenizde çözdüm. Çok çok sağolun.

    Cevapla
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın