YouTube ebeveyn kontrolü nasıl yapılır?

Birçok kişi YouTube’u yeni şeyler öğrenmenin, güncel olayları takip etmenin ve eğlenmenin bir yolu olarak kullanıyor. Sitede, çocukların izlemesi için uygun videolar da dahil olmak üzere çeşitli konularda milyonlarca video bulunmaktadır. Bununla birlikte, herkes istediği hemen hemen her şey hakkında gönderi paylaşabileceğinden, çocuklarınızın karşılaşmasını istemeyeceğiniz oldukça fazla içerik de vardır.

Bu nedenle birçok ebeveyn, çocuklarının yalnızca yaşlarına uygun videoları izlemesini sağlamak için YouTube ebeveyn denetimlerinden yararlanmayı tercih ediyor. Bu makalede, YouTube'u çocuklar için nasıl güvenli hale getireceğinizi ve YouTube güvenlik modunu nasıl kuracağınızı göstereceğiz. Öncelikle, YouTube tarafından sunulan çeşitli ebeveyn denetimlerini ele alalım.

YouTube ne tür ebeveyn denetimleri sunuyor?

YouTube'da, ebeveynlerin çocuklarının izledikleri videoları kontrol etmesi için birkaç yol vardır. Bunun bir yolu, yeni adı YouTube Kısıtlı Mod olarak değiştirilen YouTube güvenlik modunu kullanmaktır. Çocuklarınızın izlediği videoların yalnızca belirli bir yaş grubundaki çocuklar için uygun olduğu düşünülen içerikler olmasını sağlamak için YouTube Kids'i de kullanabilirsiniz.

 

YouTube Kids'de gösterilen içerik, daha titiz bir tarama sürecinden geçiyor ve yalnızca çocuğunuzun hesabında belirttiğiniz yaş grubuna uygun olarak seçilmiş içerik gösterilir. YouTube Kısıtlı mod, uygunsuz konu ve kaba dil içeren içeriği gizler, ancak YouTube Kids'den daha fazla içerik gösterir. YouTube Kısıtlı Mod, daha büyük çocuklar için daha uygundur (13+ diyebiliriz), ancak çocuklarınız için hangi ebeveyn denetimlerini uygulamak istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

YouTube'da ebeveyn denetimlerini ayarlamanın 4 yolu

 1. Uygunsuz içeriğe sahip olmayan, özellikle çocuklar için oluşturulmuş bir uygulama olan YouTube Kids'i kullanma
 2. Çocuğunuzun kullanması için özel olarak ayrı bir hesap oluşturun ve aktivitelerini izleyebilmeniz için erişimi paylaşın
 3. Kısıtlı Modu Etkinleştir; daha büyük çocuklar/gençler için ideal bir seçenek
 4. Erişimi engellemek için üçüncü taraf uzantılar veya uygulamalar kullanın; çocuğunuzun izlediği videoları ve içerikleri kontrol etmeye yardımcı olabilecek bir dış kaynak

YouTube'da ebeveyn kontrolü nasıl ayarlanır? İşte 4 farklı yöntem

Artık YouTube.com'un ne tür ebeveyn denetimleri sunduğunu öğrendiğimize göre, bu ebeveyn denetimlerini nasıl ayarlayabileceğinize bakalım.

1. YouTube Kids uygulamasını kullanın

YouTube Kids, YouTube tarafından oluşturulan bir uygulamadır ve standart web sitesine/uygulamaya göre daha kısıtlayıcı ebeveyn denetimlerine olanak tanır. Ebeveynlere, çocuklarının yaş düzeyini, yalnızca Google tarafından incelenen ve o yaş grubu için uygun olarak işaretlenen video içeriğini görecek şekilde ayarlama seçeneği sunar. Çocuğunuz için hangisinin uygun olduğunu düşündüğünüze bağlı olarak üç yaş seviyesinden (okul öncesi, okul çağı veya tüm çocuklar) birini seçin.

YouTube Kids'i kullanmak için öncelikle uygulamayı telefon veya tablete indirmeniz gerekir. Cihazınızda uygulama mağazasını açın ve bu uygulamayı indirin. İndirme tamamlandıktan sonra, çocuğunuz için ayarlamaya başlayabilirsiniz.

 1. Uygulamayı bir çocuk için ayarlayan bir yetişkin olduğunuzu doğrulamak için doğum yılınızı girin.
 2. Uygulamayla ilgili birkaç bilgi sayfasını gözden geçirin. Uygulamada öne çıkan içerik, uygunsuz bir şeyle karşılaşırsanız içeriği nasıl engelleyeceğiniz veya bildireceğiniz ve uygulama ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla ayrıntı size anlatılacaktır.
 3. Artık çocuğunuzun yaş grubunu seçebilirsiniz. Okul Öncesi, Okul Çağı veya Tüm Çocuklar'ı seçin. Bu, çocuğunuz YouTube Kids uygulamasını açtığında ana ekranda görünecek video türlerini belirleyecektir. Ana ekranda öne çıkan içeriği beğenmezlerse, ayarı daha sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
 4. Bir sonraki adım, çocuğunuzun uygulamanın ilk ana ekranında görünenlere ek olarak daha fazla içerik arama yeteneğine sahip olmasını isteyip istemediğinize karar vermektir. Aramayı kapatmak, çocuğunuzun izlemesi için uygun olmayan içerik bulma şansını bir şekilde azaltacak ve gördüğü içeriği yaşına göre önerilen videolarla sınırlayacaktır.
 5. Girdiğiniz bilgileri onaylamak ve çocuğunuz için YouTube Kids kurulumunu tamamlamak üzere e-posta adresinizi girin ve Ebeveyn Onay E-postası Gönder'e dokunun. Onayınızı almak için size bir doğrulama kodu gönderilecektir.
 6. E-posta gelen kutunuzu açın ve YouTube Kids'den gelen e-postayı bulun. Bu e-postadan 4 haneli kodu alın ve YouTube Kids uygulamasındaki "Doğrulama Kodunu Girin" etiketli metin kutusuna girin.
 7. Artık çocuğunuz YouTube Kids uygulamasına göz atabilir ve yaş grubuna uygun videolar izleyebilir.

Aramayı etkinleştirdiyseniz, çocuğunuz arama özelliğine erişmek için Büyüteç simgesine dokunabilir. Arama sonuçları, çocuğunuzun görüntülemesi için uygun olmayan içeriği keşfetmesini önlemek için otomatik bir sistem tarafından filtrelenecektir.

Çocuğunuz 13 yaşına geldiğinde, ona normal bir YouTube hesabına geçme ve kendi hesabının kontrolünü ele alabilme veya ebeveynlerinin yaş ve güvenlik ayarlarını kontrol etmeye devam etmesine izin verme seçeneği sunulacaktır. Daha fazla bilgi için Google Hesapları olan çocuklar 13 yaşını doldurduğunda YouTube Çocuk nasıl çalışır? sayfasına bakabilirsiniz.

2. Çocuğunuzla erişimi paylaştığınız bir hesap oluşturun

Çocuğunuzun YouTube'u kullanması için özel olarak bir Google hesabı oluşturur ve hesaba erişimi onunla paylaşırsanız, arama ve izleme geçmişini sık sık kontrol ederek güvenlik kontrolleri ayarlayabilir ve ne izlediğini görebilirsiniz.

Çocuğunuzun YouTube'u veya YouTube Kids'i kullanabilmesi ve sizin de ayarlarını kontrol edebilmeniz ve etkinliklerini izleyebilmeniz için bir Google hesabı oluşturmak üzere accounts.google.com/signup adresine gidin. Kişisel bilgilerinizi girin, bir kullanıcı adı ve şifre seçin ve e-posta adresinizi girin. Ardından Sonraki Adım'ı tıklayın.

Hesap oluşturma işleminizi tamamlamak için Google'ın kullanım şartlarını kabul edin.

Artık hesabınızın tamamı kullanıma hazırdır.

Çocuğunuzun kullandığı bir cihazda YouTube.com'da veya YouTube Kids'de bu hesapla oturum açın, ardından güvenlik ve yaş kısıtlamalarını isteğinize göre özelleştirin. İlgileniyorsanız, çocuğunuz için bir hesap oluşturmaya yönelik YouTube kurallarına göz atın.

3. YouTube'un "Kısıtlı Mod"unu kullanın

YouTube Kids uygulaması için biraz fazla büyük olduğunu düşündüğünüz bir çocuğunuz varsa, bunun yerine normal YouTube web sitesindeki "Kısıtlı Mod" özelliğini kullanabilirsiniz.

 
 1. YouTube Kısıtlı Mod'unu ayarlamak için YouTube.com'a gidin ve çocuğunuz için oluşturduğunuz hesapta oturum açın.
 2. Sayfanın sağ üst köşesindeki profil fotoğrafına tıklayın ve aşağı doğru kaydırın. Ardından Kısıtlı Mod'a tıklayın.
 3. Kısıtlı Modu etkinleştirmek için "KISITLI MODU ETKİNLEŞTİR" yazısının yanındaki onay kutusunu kaydırın.

Ergenlik çağındaki çocuklarınızın sitede uygunsuz içerikle karşılaşmasını önlemek için YouTube ebeveyn filtresini ayarlamak için yapmanız gereken tek şey bu.

4. Üçüncü taraf güvenlik uygulamalarını veya tarayıcı uzantılarını kullanın

Hem YouTube hem de YouTube Kids belirli güvenlik özellikleri ve ayarları sunsa da, daha fazla koruma sağlamak ve çocuklarınızın çevrimiçi ortamda güvende kalmasına yardımcı olmak için dış kaynakları kullanmak isteyebilirsiniz.

Çocuklarınızın YouTube ve/veya YouTube Kids kullanımını kontrol etmek ve izlemek için kullanabileceğiniz harika bir uygulama, Google'ın Family Link uygulamasıdır.

Google Family Link

Android | iOS

Bu uygulama, yaş kısıtlaması ayarlarını yapmanıza, çocuklarınızın çevrimiçi ortamda ne yaptığını izlemenize ve hatta çocuklarınızın gece geç saatlerde YouTube veya YouTube Kids izlemesini engellemek için her cihaz için bir "yatma zamanı" belirlemenize olanak tanır.

Çocuğunuz YouTube'u bilgisayarda kullanıyorsa, yalnızca YouTube'da değil, çevrimiçi olarak da gördüklerini kontrol etmek için bir tarayıcı uzantısı kullanabilirsiniz. Çocuklarınızı çevrimiçi ortamda güvende tutmak için harika bir tarayıcı uzantısı seçeneği eSafely'dir.

 

Bu uzantıyı web tarayıcınıza eklemek kolay ve ücretsizdir ve çocuklarınızın çevrimiçi olarak uygunsuz, yetişkinlere uygun içerikle karşılaşmasını önlemeye yardımcı olur. Tarayıcı uzantısı Google Chrome, Internet Explorer, Firefox ve Safari için kullanılabilir.

YouTube ebeveyn ayarları ve YouTube Kısıtlı Mod hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattık. Bu ipuçlarının, YouTube'da videoların keyfini çıkarırken çocuklarınızı güvende tutmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın