Ogznet.com
Windows

Windows 10 gizlilik ayarları için en iyi programlar

12 Ekim 2022 ogz 1793 0
Okunma süresi: 7 dk, 8 sn
Windows 10 gizlilik ayarları için en iyi programlar

Windows işletim sistemi, bilgisayar kullanıcıları için açık ara en iyi ve popüler seçimdir. Yine de, Windows 10 güvenliği ile ilgili sorunlar, kullanıcıları rahatsız etmeye devam ediyor.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Windows 10'un çok eleştiri aldığı tek şey, kullanıcıların gizliliğini ihlal etme girişimidir. Varsayılan olarak etkinleştirilmiş izleme özellikleriyle, bir işletim sisteminin kullanıcıları gözetleme konusunda gidebileceği sınırları genişletmiştir. Daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlamak için kullanıcılardan veri alıyor.

  İşletim sistemi, kişiselleştirilmiş hizmetler, web sitesi geçmişi, eriştiğiniz dosyalar, konum geçmişi, takvim etkinlikleri ve çok daha fazlası gibi büyük miktarda veri toplar. Bu bilgilerin neden toplandığını ve bu veriler kullanılarak ne yapılacağını bilmiyorsunuz. Bu durumda, Windows için yapılmış gizlilik araçlarına güvenebilirsiniz. Bilgisayarınızı olası güvenlik açıklarından korumak için bu güçlü Windows 11, 10 gizlilik araçlarını yükleyin.

  Windows 10 Gizlilik Araçları

  Gizlilik, çoğu insanın düşündüğünden çok daha ciddi bir sorundur. Kişisel veriler, kimliğinizi ve paranızı çalmak için kullanılabilir. Ayrıca kötü niyetli kişilerin sizi veya sevdiklerinizi takip etmesine ve zarar vermek için uygun anları bulmasına izin verebilir. Veya basit bir düzeyde, halka açık olmasını istemediğiniz bilgileri yayınlamak için kullanılabilir. Özel bilgilerinizden vazgeçmenin, size çok faydalı bazı hizmetlere ve uygulamalara erişim sağladığı bir çağda, bu verileri korumak imkansız görünebilir. Yine de mümkün. Tam da bunu yapmanıza yardımcı olacak önemli hizmetlerin ve uygulamaların bir listesini derledik.

  Windows 11 ve Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz bir yükseltme olduğundan, Microsoft'un gelir elde etmenin bir yolunu bulması gerekiyor, bu nedenle bunu yapmanın en iyi yolu, kullanıcıların davranışlarını anonim olarak izlemek. Windows'un geniş bir yükleme havuzu tabanı olduğundan, hangi etki alanının popüler olduğunu izlemek, Bing arama motorunu daha iyi hale getirmek anlamına gelir. Microsoft'un bir kişiyi kişisel olarak izlemesi yasalarca yasaklandığından, bu veriler isimsiz olarak toplanır.

  Şimdi, bu casusluk sorununa odaklanalım. Bir seçenek, devam edip ayarları tek tek düzenlemeniz ve tüm Windows 10 izleme özelliklerini kapatmanızdır. Diğer kısa ve kolay yöntem, tüm casusluk özelliklerini birkaç tıklamayla devre dışı bırakmak için internet üzerinde mevcut olan bazı ücretsiz açık kaynaklı araçları kullanmaktır. İşte Windows 10 için en iyi anti casusluk programları.

  O&O ShutUp10, bir kerede Windows'un 50 casusluk özelliğini devre dışı bırakmanıza izin veren ücretsiz bir araçtır. Gerçekten ihtiyacınız varsa, bazı özelliklerden vazgeçmeyi seçebilirsiniz. En iyi şey, PC'nizde yüklü olması gerekmez (taşınabilir yazılım). Siz sadece bu programı indirip çalıştırın ve basit bir arayüzle, Windows'a gizliliğinize saygı göstermesini kolayca söyleyebilirsiniz. Gelecekte fikrinizi değiştirirseniz, bu yazılımı tekrar kullanarak ve başladığınız yere geri dönmek için tüm değişiklikleri geri almayı seçerek, tüm değişiklikleri geri alabilirsiniz. Ayrıca isteğe bağlı olarak, bu ayarları değiştirirken bir sistem geri yükleme noktası oluşturmanıza olanak sağlar.

  Sadece yukarıda verilen indirme bağlantısına gidin ve sayfayı aşağı doğru kaydırın ve indirme bölümünün altındaki ücretsiz sürümü indirmek için DisableWinTracking.exe'ye tıklayın. GitHub'da yayınlanan bu ücretsiz araç, bu casuslukla mücadele araçları arasında ilk sıralarda yer alır. Sadece bu exe dosyasını çalıştırın ve Telemetriyi Devre Dışı Bırak, İzleme sunucularını engelle vb. gibi tüm seçenekleri kontrol edin ve Özelleştir'e tıklayın. Özelleştirmeden önce iki seçeneğiniz var ve bunlar Sil ve Devre Dışı Bırak. Silmeyi seçerseniz, servisler devre dışı bırakılırken silinecek, diğerinde ise yalnızca uykuda kalmaları sağlanacaktır. Bu araçta da geri dönmeyi planlıyorsanız, bu yazılımı tekrar çalıştırdıktan sonra sadece geri yükleye basın; tüm eski ayarlar tekrar uygulanacaktır. Bu aracı çalıştırmak için yönetici olarak oturum açmış olmanız gerektiğini unutmayın.

  Ashampoo Antispy, gizliliğinizi korumak için güvenlik ayarlarınızı yapılandırmanıza izin veren başka bir ücretsiz araçtır. Veri günlüğünü durdurur, konum izlemeyi devre dışı bırakır ve Microsoft'un teşhis ve kullanım verilerinizi göndermesini durdurur. Diğer tüm araçlar gibi, hangi ayarları uygulamak istediğinizi ve hangilerini istemediğinizi seçebilirsiniz. Bu yazılımı yüklemeden önce, sistem ayarlarına geri dönmenizi sağlayacak şekilde önerilen bir geri yükleme noktası oluşturmanızı söyler.

  4. WPD

  WPD, Windows API aracılığıyla çalışan küçük ama güçlü bir casusluk önleme aracıdır. Araç, Windows 10'da gizlilik ayarlarınızı özelleştirmek için en uygun araçlardan biridir. Şunlar gibi özellikleri içerir:

  • Gizlilik yönetimi - Gizlilik yönetimi ile veri toplama ve iletiminden sorumlu görevleri, hizmetleri, grup politikasını ve ayarları özelleştirebilirsiniz.
  • Appx kaldırıcı - Önceden yüklenmiş Microsoft mağaza uygulamalarını ve diğer gereksiz uygulamaları kaldırır.
  • IP Engelleyici - İşletim sisteminin IP adresinize erişmesini engelleyin.

  Windows 10'un sizi gözetlemesini istemiyor, ancak Microsoft'un sizi gözetlemesini önlemek için gizlilik ayarlarınızı değiştirmekten sıkıldınız mı? Özel bilgilerinizi güvende tutmak için Blackbird aracını kullanabilirsiniz. Uygulama taşınabilir ve kurulum gerektirmez. Temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • HOSTS dosyasını veya güvenlik duvarı ayarlarını değiştirmeden bilgisayarınızdaki Windows casus yazılımlarını engeller. Uygulama, tüm Windows -güncellemelerini kaldırarak hem ağ hem de uygulama düzeyinde Windows casusluğunu devre dışı bırakır.
  • Windows reklamlarını ve tercih etmediğiniz önceden yüklenmiş uygulamaları kaldırır. Ayrıca, tüm arka plan yazılım güncellemelerini durdurur.
  • Tanılama verilerinin, URL'lerin, parolaların, konumun ve P2P güncelleme paylaşımının toplanmasını ve gönderilmesini engeller. Ayrıca, benzersiz kimlik izleyici belirteçlerini kaldırır, birden çok veri toplama özelliğini devre dışı bırakır ve bilgisayarınızın hızını artırır.

  Win10 Spy Disabler, etkinliğinizi izlemek ve kullanımınız hakkında veri toplamak, telemetri ve veri toplamayı devre dışı bırakmak için kullanılan Windows hizmetlerini ve programlarını devre dışı bırakmanıza yardımcı olan çok basit bir Windows işletim sistemi yazılımıdır. Microsoft gizlilik bildirimine göre, Windows 10 yaptığınız hemen hemen her şeyi gözetleyebilir. Bu araç, veri ve telemetri topladığı bilinen tüm hizmetleri, programları ve sistem ayarlarını kolayca devre dışı bırakabilmeniz için geliştirilimiş. Tüm değişiklikler uygulandığında, bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir. Bu program yalnızca Windows 7, 8, 8.1, 10 (32\64-bit) üzerinde kullanılmalıdır.

  Privacy Repairer, karmaşık arayüzü dışında en iyi casusluk önleme araçlarından biri olabilir. Bununla birlikte, her arayüzün yanında basit geçiş düğmeleri olduğundan bazıları için ideal bir araçtır.

  Araç ayrıca değiştirmek istediğiniz her seçenek için ayrıntılı bilgi verir. Değişiklikler geri alınabilir ve sisteminizi sayısız şekilde değiştirmek için tasarlanmış 60'tan fazla seçenek vardır. Özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Gizlilik koruması: Gizlilik onarım aracı, gizliliğinizi korumak için tasarlanmıştır. Gizliliğinizi geliştirmek için sisteminizde ince ayar yapmanızı sağlayan 50'den fazla seçenekle birlikte gelir.
  • Gelişmiş Seçenekler: Profesyonel bir kullanıcıysanız, gizliliğinizi artıran ancak güvenliğinizi azaltabilecek gelişmiş seçenekleri seveceksiniz. Örneğin, “Akıllı Ekran” hizmetini devre dışı bırakmak, indirdiğiniz her programı doğrulama yükünden kurtarır ancak sizi kötü amaçlı yazılımlara maruz bırakabilir.

  Gözlenme günlük yaşamın parçası oldu; ama artık verilerinizi kontrolünü geri alma zamanı geldi. Çevrimiçi bıraktığınız her iz, ne satın aldığınız, nerede olduğunuz, ne aradığınız, hangi parolaları kullandığınız üçüncü taraflarca izleniyor. 

  Avira sizi çevrimiçi görünmez kılarak tüm bunları gizler ve sadece size gösterir.

  Hareketlerinizi gözetleyen sayısız Windows 10 hizmeti, programı ve özelliği vardır. Bu seçenekler, onları neredeyse hiç bulamayacağınız konumlarda gizlidir. W10Privacy, bu ayarları sizin için tanımlar ve ince ayar yapmanızı sağlar.

  Debotnet, WWindows 10'un gizlilikle ilgili birçok ayarını kontrol etmek ve kişisel verilerinizi gizli tutmak için ücretsiz ve taşınabilir bir araçtır.


  Editör

  ogz

  Ogz

  Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.


  Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

  Yorum yaz