Web sitesi trafik sorgulama için en iyi 7 araç

Herhangi bir site için web sitesi ziyaretçi istatistiklerini kontrol etmek ister misiniz? Bugün piyasadaki en iyi araçları kullanarak herhangi bir site için web sitesi trafiğini nasıl sorgulayacağınızı göstereceğiz.

Ne yazık ki çoğu site, istatistiklerini herkese açık olarak yayınlamıyor, bu yüzden, herhangi bir site için doğru ziyaretçi sayılarının elde edilmesi zordur. Bu duurmda tek seçeneğiniz bir web sitesi trafik sorgulama tahmincisine güvenmektir. Bunlar asla yüzde 100 doğru olmadığından, yalnızca sitelerin trafiğini göreceli olarak karşılaştırmak için kullanmanızı öneririz ve ayrıca farklı sitelerin ziyaretçi sayılarını yalnızca aynı araçtan karşılaştırmalısınız.

Ayrıca web sitesi trafiğini kontrol etmek, sitenizin ne kadar iyi performans gösterdiğini ve rakiplerinizle nasıl karşılaştırıldığını görmenizi sağlar. Bu makalede, çeşitli çevrimiçi araçları kullanarak herhangi bir web sitesi için web sitesi trafiğini nasıl kontrol edeceğinizi göstereceğiz.

Web site trafik sorgulamayı neden yapmalısınız?

Web sitesi trafik istatistiklerini analiz etmek, aşağıdakiler gibi birçok yararlı bilgiyi ortaya çıkarabilir:

  • Rakiplerinize en fazla trafiği getiren sayfalar ve gönderiler
  • Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığı
  • Onların en çok trafik çeken kanalları

Tüm bu bilgiler içerik pazarlama stratejinizi, bağlantı kurma, anahtar kelime araştırma süreci ve daha fazlasını geliştirmek için kullanılabilir.

En fazla trafiği neyin getirdiğini anlayarak, web siteniz için daha fazla ziyaretçi çekmek için aynı anahtar kelimeleri ve konuları hedefleyebilirsiniz.

Herhangi bir web site ziyaretçi bilgilerini öğrenmek için en iyi araçlar

Kullanabileceğiniz birçok ücretli ve ücretsiz web site trafik sorgulama aracı vardır. Her birinin onları ayıran benzersiz özellikleri vardır.

Çoğu uzman, rakiplerin web site trafik tahminlerini kontrol etmek için birden fazla araç kullanılır. Web trafiği istatistiklerini analiz etmek için her zaman en az iki farklı araç denemenizi öneririz.

Şimdi, bir web sitesinin ne kadar trafik aldığını kontrol etmek için en iyi araçlara bir göz atalım.

Bir web sitesinin aldığı trafik türünü görmek istediğimde Similarweb benim ilk tahmin aracımdır. Similarweb'in en güzel özelliği, kategori ve ülkeye göre en üst sıradaki siteleri (ücretsiz kullanıcılar için ilk 50 ile sınırlı) içeren En Popüler Web Sitesi Sıralaması sayfasıdır. Ancak belirli bir alanı aramanıza ve belirli bir sitenin istatistiklerini görmenize de olanak tanır.

Bir siteye baktığınızda, şu anda üç veri puanı alırsınız: global sıralama, ülke sıralaması ve kategori sırası. Bunlar bir bakışta trafik sorgulama için iyidir. Ancak aşağı kaydırırsanız, etkileşim istatistiklerini görebilirsiniz: aylık trafik, ortalama ziyaret süresi, ziyaret başına sayfa sayısı ve hemen çıkma oranı gibi bilgileri görebilirsiniz. Yalnızca aramadan trafik sağlamak yerine, bir web sitesinin tüm trafik stratejisi hakkında ayrıntılı raporlar alırsınız.

Kaydırmaya devam edin ve trafik kaynağı dökümü, en çok yönlendiren siteler, sosyal medya trafiği, kitle demografisi ve daha fazlası gibi bir dizi başka ayrıntı görürsünüz. Tüm bunlar ücretsiz olarak sunulur ve bu, en iyi web site trafik sorgulama aracı olarak yerini sağlamlaştırır.

Google Search Console, arama motoru trafiğinizi analiz etmenizi sağlayan ücretsiz bir Google aracıdır. Bu araç, sitenizin arama motorları tarafından nasıl görüntülendiğinin tam bir resmini verir.

Gösterim, tıklama, tıklama oranı (TO) ve anahtar kelimelerinizin arama motorlarındaki ortalama konumunu gösterir. Bu, hangi anahtar kelimeler için sıraladığınızı ve getirdikleri arama hacmini anlamanıza yardımcı olur. Bu bilgi, trafiğinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Örneğin, 11. sırada olduğunuzu fark ederseniz, blog gönderisini arama sonuçlarının ilk sayfasına taşımayı denemek için optimize edebilirsiniz. Ayrıca hangi sayfaların dizine eklendiğini, herhangi bir hata olup olmadığını ve daha fazlasını görebilirsiniz. Sitenizi Google Search Console'a ekledikten sonra web sitenizin verilerini görüntülemeye başlayabilirsiniz.

Google Search Console verilerini kullanarak WordPress yönetici alanı içindeki anahtar kelime sıralamalarınızı görüntülemek için aşağıda belirtilen MonsterInsights aracını da kullanabilirsiniz.

3. Ahrefs

Ahrefs, web yöneticileri için güçlü bir arama motoru optimizasyon aracıdır ve esas olarak hem kendi siteleriniz hem de rakiplerinizin siteleri için her türlü trafikle ilgili verileri araştırmak için kullanılır.

Arayüz çok basit ve kullanıcı dostudur. Arama alanına web sitesi URL'sini girin, araç mevcut tüm web sitesi bilgilerini çekecektir. Bir sitenin aylık arama trafiğiyle ilgili doğru ölçümleri yalnızca görmekle kalmaz, aynı zamanda trafiğin nereden geldiğini ve trafiği ne tür anahtar kelimelerin getirdiğini ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Aramaya genel bakış raporu, bir sitenin aldığı organik arama trafiği, alan adı otoritesi, en büyük rakipler ve çok daha fazlası hakkında size genel bir bakış sunar.

Ayrıca, siteye hangi sitelerin link verdiğini, hangi sıklıkta bağlantı kurdukları ve bu verilerin zamanla nasıl değiştiği gibi Backlink bilgilerini de görebilirsiniz. Yıl, son 30 gün veya tüm zamanlar için trafik istatistiklerini görüntülemek için raporu filtreleyebilirsiniz.

Ahrefs, Netflix, Uber ve Facebook gibi markaların güvendiği piyasadaki en popüler SEO araçlarından biridir. Rakiplerinizin ne kadar trafik aldığını ve neden bu kadar yüksek sıralandıklarını görmenize yardımcı olur.

Ahrefs, dizinlerinde 200 milyondan fazla web sitesi bulunan her gün 6 milyardan fazla web sayfasını tarar. Çok fazla veri var, ancak bu, rakiplerinizi geride bırakmanıza ve daha fazla trafik elde etmenize yardımcı olacak eyleme geçirilebilir bilgiler sağlar.

Mevcut onlarca veri olmasına rağmen, aradığınız web sitesi metriklerini filtrelemek ve bulmak kolaydır.

Trafik verilerinin yalnızca organik arama verilerini gösterdiğini ve sosyal medya gibi diğer kaynakları göstermediğini unutmayın.

Ne yazık ki Ahrefs bu listede en güçlü araç olmasına rağmen, tüm özellikleri kullanmak için oldukça iyi bir fiyata geliyor.

4. Semrush

SEMRush öncelikle bir arama motoru optimizasyon aracıdır. Bu, size daha fazla arama motoru trafiği getiren anahtar kelimeleri bulup, hedeflemenize yardımcı olacak bir web sitesi sahibi olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ancak normal bir web ziyaretçisi olarak, bir sitenin aldığı arama trafiğini görmek için bunu kullanabilirsiniz.

Açık olmak gerekirse, Semrush size gerçek trafik sayılarını vermez. Semrush, yalnızca arama trafiğini ve siteler arasındaki arama trafiği modellerini karşılaştırmak istediğinizde en iyisidir.

Semrush, belirli bir site için size en iyi anahtar kelimeleri gösterir ve bu anahtar kelimeler için gerçek sayıları ve arama motoru konumlarını görebilirsiniz. İstatistikleri ülkeye göre filtreleyebilir ve bölgesel olarak arama modellerini görebilirsiniz.

Semrush'un bir freemium aracı olduğunu unutmayın. Ücretsiz bir kullanıcı olarak günde 10 ücretsiz arama alırsınız ve sadece basit bir genel bakışa erişirsiniz. Daha yüksek limitlerin ve daha fazla verinin kilidini açmak için ücretli bir plana ihtiyacınız olacaktır.

Ubersuggest, Neil Patel'in bir sürü faydalı web sitesi trafik verisi sunan ücretsiz ve premium bir aracıdır. Kullanımı kolaydır ve arayüz yeni başlayanlar için oluşturulmuştur. Daha önce hiç anahtar kelime araştırması veya trafik analizi yapmadıysanız, bu araç bunu inanılmaz derecede basitleştirir.

Trafik analizörü özelliği, rakiplerinizin zaman içindeki trafiğinin, onlara en fazla trafiği getiren anahtar kelimelerin ve sitedeki en popüler sayfaların ayrıntılı bir dökümünü verir. Tek yapmanız gereken, analiz etmek istediğiniz web sitesi URL'sini girmek ve 'Ara'yı tıklamaktır.

"Trafike Genel Bakış" sayfası size sitenin toplam organik anahtar kelime sayısını, organik aylık trafiği, alan adı otoritesini ve toplam geri bağlantı sayısını verir. Ayrıca trafik raporunun her bir bölümünün daha derinine inebilirsiniz. Örneğin, sitede yayınlanan her sayfanın dökümünü ve her ay getirdiği tahmini trafik miktarını almak için "En İyi Sayfalar" sonuçlarını genişletebilirsiniz.

Sonuçlar ayrıca, Facebook ve Pinterest paylaşımlarının sayısıyla birlikte tahmini Backlink sayısını da verir. Bu veriler, SERP'lerde o sayfayı geçmek için ne yapmanız gerektiğine dair genel bir bakış sunar.

Aracın ücretsiz sürümü, son 3 aylık verilere erişmenizi sağlar.

SitePrice, aslında bir web site trafik sorgulama aracı değil, bir web sitesi değer hesaplayıcısıdır, ancak değer hesaplamalarında trafik tahminlerini de içerir. Bir siteye baktığınızda, günlük sayfa görüntülemeleri, günlük benzersiz ziyaretçiler ve günlük reklam gelirleri dahil olmak üzere tahmini trafik ve gelir istatistiklerini görmek için aşağı kaydırın.

Bu değerlerin, Similarweb'de bulduğunuzdan çok uzak olduğunu fark edeceksiniz. Çünkü SitePrice, verilerini çeşitli kaynaklardan çeker ve daha “doğru” bir okuma elde etmek için onları değerlendirir. Buna daha çok veya daha az güvenmek size kalmış.

Diğer istatistikleri arasında arama motoru görünürlüğü, backlink sayıları, alan adı ve en iyi rakipler bulunur. Ayrıca bu aracın yalnızca bir tahmin aracı olduğunu unutmayın. Bu nedenle web sitesi değerlemelerini yüzde yüz doğru değerlendirmesi ile kullanmayın.

Serpstat, çok çeşitli SEO araçları sunar. Basit bir anahtar kelime araştırma aracı olarak başlayan araç, hepsi bir arada bir web sitesi analiz aracına dönüştü.

Özelliklerle dolu olmasına rağmen, kullanımı hala çok kolaydır. Sadece URL'yi girin ve araç bir trafik raporu oluşturacaktır. Backlink analizi, site denetimi ve sıralama izleme araçlarının yanı sıra trafik kontrol özellikleri vardır.

Trafik analizi özellikleri, trafik çeken organik ve ücretli anahtar kelimeler, sitenin aylık ortalama ziyaretçi sayısı ve en çok trafik alan sayfalar dahil olmak üzere her türlü yararlı web sitesi verisini sağlar. Ayrıca, sitenin sıralamasının, trafiğinin ve anahtar kelimelerin zaman içinde nasıl performans gösterdiğini görebilmeniz için trend bilgilerini de bulacaksınız.

Aracın ücretsiz sürümü, bir alan adı için mevcut olan toplam verinin bir kısmına erişmenizi sağlar. Premium planlar, aracın sağladığı tüm verilere erişmenizi sağlar.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın