Ogznet.com
image from pngwing.com

VLC Media Player ile Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?

VLC Media Player, çok yönlü video programıdır ve belki bilmediğiniz birçok özelliği vardır. Bunlardan biri de ekstra herhangi bir yazılım olmadan ekran kaydı yapmasıdır. Peki, VLC ile ekran kaydı nasıl yapılır, okumaya devam edin.

Bazı durumlarda, bilgisayarda ekran kaydı almanız gerekebilir. Belki bir video oyununun görüntülerini çekebilir veya yaşadığınız bir sorunun adımlarını kaydedebilirsiniz. Ekran kaydı için pek çok özel araç bulunmaktadır, ancak muhtemelen daha önceden bu özelliğini bilmeden kurulmuş bir programınız da olabilir, VLC.

VLC Media Player ekran kaydı yapmanız için size gerekli özellikleri sunar. Sadece bu programı kullanarak ekran kaydı yapabilirsiniz.

VLC ile Ekran Kaydı

 1. VLC Media Player'ı bilgisayarınızda açın.
 2. Araç çubuğundan Ortam sekmesini tıklayın ve Dönüştür / Kaydet'i seçin.
 3. Yakalama Aygıtı sekmesine geçin. Burada, Yakalama kipi açılır liste kutusunu Masaüstü olarak değiştirin.
 4. Temel ekran kayıtları için Yakalamada istenen kare hızı kutusuna saniyede bir dizi kare ayarlayın.
 5. 15FPS'de sorunsuz çalışır. Yüksek kaliteli bir kayıta ihtiyacınız varsa, 30FPS'yi deneyin. Daha yüksek bir kare hızı, daha güzel bir kayıt sağlar ancak daha büyük dosya boyutu anlamına gelir. Bir sonraki iletişim kutusunu açmak için Dönüştürüp Kaydet düğmesini tıklayın.
  VLC ile Ekran Kaydı - Dönüştürüp kaydet penceresi
 6. Hedef dosya kutusunun yanındaki Gözat'ı seçin ve ekran kaydını kaydetmek için bir yer seçin.
 7. Kaydı başlatmak için Başlat'ı tıklayın. VLC, ekranın üzerinde her şeyi kaydediyor ve bunu yaptığının bir belirtisi olmaz.
 8. Kaydı durdurmak için, VLC'nin arabirimindeki Durdur düğmesine tıklayın ve otomatik olarak dosyayı kaydeder. Daha önce belirttiğiniz yerde MP4 formatında dosyayı bulacaksınız.

Ekranınızın hızlı bir şekilde kaydedilmesi için gereken tek şey budur. VLC, özel kayıt cihazları gibi gelişmiş özellikler sunmuyor, ancak kullanımı kolay bir ekran kaydı sunuyor. Artık ekran aktivitelerinizi istediğiniz zaman paylaşabilirsiniz.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz