Ogznet.com
Vivaldi Tarayıcı İncelemesi ve Vivaldi Tarayıcı İndir Paylaş:

Vivaldi Tarayıcı İncelemesi ve Vivaldi Tarayıcı İndir

İnternette gezinmeyi daha verimli ve etkili yapma konusunda sürekli kafa yoruyorsanız Vivaldi web tarayıcısını denemelisiniz. Bu yazıda da bu tarayıcıyı nasıl daha verimli kullanabileceğinizi gösteren ipuçları bulacaksınız.

Bu yazının içeriği: Kapat

Profesyonel bir web kullanıcısıysanız, Vivaldi'yi kullanmanız gerekir.

Chrome, herkes için tasarlandı. Firefox, güvenlik ve gizlilik bilincine sahip kullanıcılara yöneliktir ve Safari yalnızca Apple platformlarında kullanılabilir. Hepsi nispeten basit ve uzantıları kullanarak daha fazla işlevsellik sunarken, çok fazla uzantı, işleri daha karmaşık hale getirebilir ve internet performansını etkileyebilir.

Diğer yandan Vivaldi, sürekli güncellenen ve optimize edilmiş gelişmiş yerleşik özelliklere sahiptir. En iyi özelliklerinden bazıları, diğer tarayıcılarda uzantı olarak kullanılamaz. Vivaldi'nin profesyonel kullanıcılar için en iyi seçenek olmasının nedeni budur.

Vivaldi - Chromium tabanlı, ücretsiz bir web tarayıcısıdır.

Vivaldi'nin genel olarak özellikleri:

1. Sekme Oturumlarını Kullanarak Daha Sonrası İçin Sekmeleri Kaydet

Profesyonel kullanıcılar için tarayıcı sekmesi yönetimi, diğer kullancılara göre daha fazla sorun olabilir. Birçok sekmede sayfa açmak ve sonra bunları kontrol etmek zordur. Vivaldi’nin Sekme Oturumları bu konuda size yardımcı olabilir. Dosya> Açık Sekmeleri Oturum Olarak Aç menüsünden oturumu adlandırın ve Tamam'a tıklayın. Hepsi bu kadar! Yalnızca birkaç sekmeyi kaydetmek istiyorsanız, bunları ayrı bir pencereye sürükleyin, ardından sekmeleri yalnızca bu pencere için kaydedin. Vivaldi Sync'i kullanıyorsanız, oturumlarınızı başka bir cihazda bile açabilirsiniz.

Kaydedilmiş bir oturumu geri yüklemek için Dosya> Kaydedilmiş Oturumu Aç'a gidin.

2. Açık Sekmeleri Organize Edin

Birçok sekme ile baş etmenin başka bir yolu da, Vivaldi'nin Sekme Yığınları özelliğini kullanarak birden fazla sekmeyi tek bir sekmede birleştirmektir. Bir kez birleştirildiğinde, Yığın kendi iç sekmeleri olan bir sekme gibi davranır ve normal bir şekilde bu iç sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Sekmeleri organize etmek için bu inanılmazdır, temel olarak sekmelerinizi kategorize etmenize izin verir.

Yığın oluşturmak için, bir sekmeyi başka bir sekmenin üzerine sürükleyin, kararıncaya kadar bekleyin ve bırakın. Bir Yığını çözmek için, üzerine sağ tıklayıp Sekme Yığını Grubunu Ayıkla'yı seçebilirsiniz. Ya da sadece sürükle ve bir yığın içinden yığın dışına tek tek sekmeleri bırakın.

Sekmelerinizi iki seviyeli Sekme Yığınlarında gruplayarak sıralayın. Yığınlar, çok sayıda açık sekmeniz olduğunda işleri düzenli tutmanın harika bir yoludur.

Sekmeler bir Yığın içindeyken çok şey yapabilirsiniz: gruba bir ad verin, bölünmüş ekranlar oluşturun ve hatta hazırda bekletin.

3. Sekme Döşeme ile Bölünmüş Ekran Sekmeleri Oluşturun

Çoğu tarayıcıda, birkaç sayfayı yan yana görüntülemek için birden çok pencereyi açmanız gerekir. Vivaldi, Tab Tiling ile işleri daha kolay hale getiriyor.

Bir Sekme Yığını oluşturduktan sonra yığına sağ tıklayın ve Sekmesi Yığınını Döşe seçin. Artık bu yığındaki tüm sayfaları yan yana görebilirsiniz. Başka bir sekmeye gidebilir, ardından yığına geri dönebilirsiniz. Durum Çubuğundaki karo ayarları simgesini kullanarak, yatay, dikey veya ızgara olarak görüntüleme seçenekleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

Vivaldi - Sekme Döşeme ile Bölünmüş Ekran Sekmeleri Oluşturun

Tek tek sekmelerde işlem yapmayı tercih ediyorsanız, Ctrl tuşuna basılı tutup ardından döşemek istediğiniz sekmelere tıklayarak birden fazla sekme seçin, ardından seçilen sekmelerden herhangi birine sağ tıklayın istediğiniz işlemi seçin. Yada bir sekmeye sağ tıklayıp Seçimi Sonlandır'a tıklayarak normal duruma geri dönün.

4. Kenar Çubuğu Sekmeleri ile Daha İyi Tarama

Vivaldi'yi ilk kurduğunda, muhtemelen kurulum sırasında üst kısımdaki sekme çubuğunu seçtiniz.

Vivaldi’nin Ayarlarına giderseniz, Sekmeler sayfasına gidin ve Sekme Çubuğu Konumunu değiştirebileceğinizi görürsünüz.
Sekmelerin dikey olarak yığılmış görünmesine neden olan Sol veya Sağ'ı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu daha üretken olmanızı sağlar, çünkü aynı anda ekranda çok sayıda sekme sığdırmanızı sağlar, böylece gezinmek daha kolay olur.

Ancak, küçük resimler etkinleştirildiğinde, sekmeler çok büyük ve çok fazla yer kaplıyor. Bu yüzden, Sekme Ekranı ayarlarına giderek, Sekme Küçük Resimleri Göster etiketli kutunun işaretini kaldırın.

5. Her Zaman Açık Sayfaları Yerleştirin

Her zaman açık olan belirli siteler mi var? Örnekler arasında Gmail, Facebook, Twitter vb. olabilir. Çoğu kullanıcı Pin Sekmesi'ni kapatılamayacak şekilde seçer. Ancak, bu sayfanın görünmesi için hala sabitlenmiş bir sekmeye tıklamanız gerekir.

Her zaman açık olan sayfaları Web Panellerine dönüştürürseniz, normal olarak sekmelere göz atarken bunları açık tutabilirsiniz. Bir arama motoru Web Paneline sahip olarak, üzerinde çalıştığınız şey için her yerde aynı anda arama yapabilirsiniz. Web Panelleri, Wikipedia veya API belgeleri gibi referans sayfaları için de iyidir.

Vivaldi - Web Paneli ile siteyi diğer sekmelerinizle birlikte bölünmüş ekranda görüntülemek için istediğiniz zaman açın.

Web Paneli eklemek için Vivaldi'nin sol alt tarafındaki Paneli Göster'e tıklatarak Panel Çubuğunun açık olduğundan emin olun. Panel Çubuğunda, geçerli sekmeyi / sayfayı Web Paneli olarak eklemek için Web Paneli Ekle düğmesini tıklatın veya istediğiniz özel URL'yi yazın.

6. Arama Motoru Rumuzları ile Hızlı Arama

Bing'i varsayılan arama motorunuz olarak ayarladığınızı varsayalım. Bu sayede günlük Microsoft Ödül puanı alabilirsiniz, ancak bazen en iyi sonuçları alamıyorsunuz. Google.com'a gitmek için zaman harcamak yerine, bir arama motoru takma adı kullanabilirsiniz.

Örneğin, Adres Çubuğundan Bing'de arama yapmak için "alerji belirtileri" yazarken, Google’da aramak için "g alerji belirtileri" yazabilirsiniz.

Vivaldi, Vikipedi ve Ekosya dahil olmak üzere çeşitli varsayılan arama motoru takma adlarıyla gelir, ama sen de kendininkini oluşturabilirsin. Aslında, sadece arama motorları değil, URL parametreleri olan herhangi bir sayfa ile de çalışır. Örneğin, Twitter kullanıcılarını ziyaret etmek için bir Twitter takma adı oluşturabilirsiniz (ör. “T ogznet”).

7. İnternette Gezinirken Notlar Alın

Vivaldi'deki Notlar özelliği biraz alışılmadık, bu yüzden alışmaya çalışın. Ama bir kez alıştığınızda, onsuz nasıl yaşadığınızı merak edeceksiniz.

Panel Çubuğunda (görmüyorsanız sol alttaki Paneli Göster'e tıklayın) notlarınızı görmek için Notlar Paneli'ni seçin.
Burada Notu'unuzu düzenleyebilir ve silebilir, ayrıca Notlarınızı düzenlemek için klasörler oluşturabilirsiniz.

Notlar, Markdown kullanılarak biçimlendirilmiştir. Bireysel Notları belirli bir URL ile ilişkilendirebilir, ekran görüntüleri veya başka resimler ekleyebilir ve tüm Notlarınızı istediğiniz zaman arayabilirsiniz.

8. Makaleleri Reklamsız Oku

Vivaldi, yerleşik bir reklam engelleyici ve izleyici engelleyici içerir. Makale okuma modu ise tamamen farklı bir deneyim sunuyor.

Vivaldi’nin Okuyucu Görünümü özelliğini kullandığınızda, sayfada bulunan makale içeriği alınır geri kalan her şey filtrelenir. Reader View özelliği reklam ve diğer dikkat dağıtıcı unsurlar olmadan makaleye odaklanmanızı sağlar. Reader View'a geçiş yapmak için Adres Çubuğunun yanındaki Okuyucu Görünümü simgesine tıklamanız yeterlidir.

9. Klavye Kısayollarını Değil, Hızlı Komutları Kullanın

Klavye kısayollarını kullanmak iyidir, ancak Vivaldi, Hızlı Komutlar özelliğinde çok daha verimli bir çözüm sunuyor. Bir çok farklı kısayol kombinasyonunu ezberlemek yerine Hızlı Komutlar yapmak istediğiniz eylemi yazmanıza izin verir. Bundan daha kolay olamaz.

Hızlı Komutlar komutunu açmak için F2 tuşuna basıp yazmaya başlayın. Birden çok sonuç arasında seçim yapmak için ok tuşlarını kullanın. Bir web araması yapmak için de Hızlı Komutlar kullanabilirsiniz. Adres çubuğundan arama yapmak için tıklamaktan daha hızlıdır.

10. Özel Fare Hareketleri Oluşturun

Sık kullanılan eylemler için Fare Hareketlerini kullanma alışkanlığı kazanabilirsiniz. Bu, şekilde çalışır: sağ tıklamayı basılı tutun, bir eylemle ilişkili hareketi çizin, sonra bırakın.

Vivaldi, bir dizi varsayılan fare hareketi ile birlikte gelir, ancak kendinizinkini oluşturabilir ve Vivaldi’nin herhangi bir eylemiyle ilişkilendirebilirsiniz. Özel Fare Hareketleri, internette gezinmek için tek elle bir fare kullanmayı daha etkin bir hale getirir.


Yukarıdakilerin hepsine ek olarak, Vivaldi'nin Chromium tabanlı tarayıcı olduğunu unutmayın. Böylece Chrome, Opera ve Brave gibi diğer Chromium tabanlı tarayıcılarda bulunan temel güvenlik ve kullanılabilirlik özelliklerinin çoğundan yararlanabilirsiniz.

Vivaldi çoğunlukla Windows masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılırken, ayrıca Linux kullanıcıları için en iyi tarayıcılardan biridir. Henüz Vivaldi kullanmıyorsanız, şimdi başlamak için en uygun zaman.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz