Ogznet.com
Kişisel Gelişim

Nasıl Mutlu Olunur? Hayatta Mutlu Olmanın 9 Doğal Yolu

26 Nisan 2021 ogz 197 0
Okunma süresi: 5 dk, 9 sn
Nasıl Mutlu Olunur? Hayatta Mutlu Olmanın 9 Doğal Yolu
Photo by Nick Fewings on Unsplash

Senin için mutluluk neyi ifade ediyor? Bilimsel olarak mutluluğun tek bir tarifi olmadığı için, onu tanımlamak size kalmış gibi görünüyor. Bizi ne mutlu eder? Mutlu olmak önemli mi? Ve neden? Bilimsel bir tanımı yok ama başka bir tanımı var.

Mutluluğun sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca bilim, mutluluk duygusu için gerekli olan hormonların (endorfin, serotonin ve dopamin) salgılanmasına yardımcı olan bazı doğal yollar olduğunu bulmuştur.

Televizyonda, reklamlarda, filmlerde vb. sunulan mutluluktan bahsetmiyoruz. Mükemmel hayatları olan insanlardan bahsetmiyoruz. Sıradan insanlardan ve onların yaşam standartlarını nasıl iyileştirebileceklerinden ve daha mutlu olabileceklerinden bahsediyoruz. Bilim ayrıca mutluluğu kontrol edebileceğimizi söylüyor. İşte nasıl mutlu olunacağına dair bu ipuçları ve püf noktaları.

Doğada Bolca Zaman Geçirin

Doğada zaman geçirin
Photo by Nikola Majksner on Unsplash

Doğanın içinde yapılacak bir yürüyüş, zihinsel sağlımızda olumlu gelişmelere neden olabilir. Aynı zamanda fiziksel değişikliklere de yol açabilir. Ayrıca doğa fotoğraflarına bakmanın bile iyi bir ruh hali sağlayabileceği belirlendi.

Öyleyse yürüyün, koşun, yürüyüş yapın, balık tutun, kamp yapın, doğada piknik yapın. En azından bir ağaca sarılın! Kulağa tuhaf geldiğini biliyoruz, ancak bir ağaca sarılmak oksitosin, serotonin ve dopamin düzeyini artırır. En çok neyi sevdiğinizi seçin. Doğanın tadını çıkarın ve ruh halinizin olumlu yönde değişimine tanık olun.

Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli Egzersiz Yapın
Photo by Bruno Nascimento on Unsplash

Az yapılsa bile fiziksel aktivite bir fark yaratabilir. Düzenli egzersiz, stresi veya endişeyi azaltabilir veya depresyon gibi bazı fiziksel bozukluklarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Sırf sağlıklı olduğu için nefret ettiğiniz bir şeyi yapmaya başlamanızı söylemeyeceğiz. Egzersiz yapmanın en hevesli insanı değilseniz, çok fazla çaba gerektirmeyen bazı aktiviteleri her zaman deneyebilirsiniz. Mahallenizde basit bir yürüyüşe çıkın. Veya size neşe getiren her hangi bir aktiviteyi yapın.

Aileniz ve Arkadaşlarınızla Zaman Geçirin

Aileniz ve Arkadaşlarınızla Zaman Geçirin
Photo by National Cancer Institute on Unsplash

İngiliz şair John Donne 400 yıl önce şöyle demiş: "Bir ada değildir insan, bütün hiç değildir bir başına; anakaranın bir parçasıdır.."

Başkalarıyla vakit geçirmek eğlencelidir ama aynı zamanda çok sağlıklıdır. Yaklaşık on yıl süren Harvard araştırmasında, sosyal bağlantıların insanların mutluluğu için en önemli faktörlerden biri olduğu sonucuna varıldı. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, daha güçlü ve daha sıcak sosyal ilişkileri olan kişilerin genellikle daha mutlu olduklarını buldu.

Yani sorunuzun yanıtlarından biri var. Nasıl mutlu olunur? Sosyal çevrenizi genişletin ve mevcut ilişkilerinizi güçlendirmeye çalışın!

İnsanların yanı sıra, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarınızla zaman geçirmenin de sizi daha mutlu edebileceğini unutmayın.

Hergün Yeterince Uyuyun

Hergün Yeterince Uyuyun
Photo by Gregory Pappas on Unsplash

Ne olursa olsun uyumak için yeterli zaman bulmanın zor olabileceğini biliyoruz. Ama bu bir bahane değil!

Uyku, sağlık ve duygusal iyilik için çok önemlidir. Daha iyi uyku için ipuçları hakkında aşağıdaki makaleye bakabilirsiniz. Nasıl daha hızlı ve daha iyi uyuyabilirim?

Çalıştığınız İşte Kendiniz için Bir Amaç Bulun

Çalıştığınız İşte Kendiniz için Bir Amaç Bulun
Photo by Alex Kotliarskyi on Unsplash

İşlerinden nefret eden pek çok insan var. Ve bu pek çok kötü duygu ve stresi beraberinde getirebilir. Çünkü çalıştığımız iş hayatımız üzerinde büyük rol oynar.

Sevmediğimiz ancak yapmak zorunda olduğumuz işten devamlı şikayet ederiz. Ancak bu bize yaşamak için ihtiyacımız olan parayı kazandırıyor. Araştırmalar, herhangi bir işten memnun olabileceğimizi gösteriyor. Onun içindeki amacı, neden hala yapmaya değer olduğunu bulmak bizim için çok önemli. Ya da belki işinizi değiştirmeyi düşünmelisiniz?

Meditasyon Yapın

Meditasyon Yapın
Photo by Matteo Di Iorio on Unsplash

Meditasyon, kişinin zihinsel olarak açık ve duygusal olarak dengeli bir duruma ulaşmak için farklı teknikler kullandığı bir uygulamadır. Meditasyon yoluyla kendinize güven ve vüdunuza esneklik kazandırabilirsiniz.

Daha önce hiç meditasyon yapmayı denemediyseniz, başlamak için temel konularla başlayabilirsiniz. Google'da meditasyon konusunda size yol gösterecek çok sayıda video var.

Meditasyon yapma konusunda şüpheliyseniz, bunu kendiniz için ayrılmış bir zaman olarak görebilirsiniz. Kendinize ayıracağınız ve bekleyen işlerden arınacağınız bu on dakika size iyi gelecektir.

Negatif Düşüncelerden Arının

Negatif Düşüncelerden Arının
Photo by The Humantra on Unsplash

Olumsuz düşüncelerin olması normaldir. Hepimiz bazen bu olumsuz düşüncelere sahip olabiliriz. Ve onları durdurmaya çalışmanıza gerek yoktur; bu sadece işleri daha da kötüleştirebilir.

Bunun yerine, onların farkında olmaya çalışın. Sonra kendinizi arkadaşınız olarak hayal edin ve ona ne tavsiye edeceğinizi düşünmeye çalışın. Ne de olsa sadece insan olduğumuzu ve kendimize çok sert davranmamamız gerektiğini unutmayın. Elbette olumsuz düşüncelere sahip olmak sorun değil.

Gönüllü Yardım Kuruluşlarında Çalışın veya Sadece Yardımsever Olun

Gönüllü Yardım Kuruluşlarında Çalışın veya Sadece Yardımsever Olun
Photo by Joel Muniz on Unsplash

Araştırmalar, haftada iki saat gönüllülüğün veya başkalarına yardım etmenin bizi daha mutlu edebileceğini gösteriyor. Araştırmalara göre gönüllüler sadece hizmet ettikleri topluluklara değil kendilerine de yardım ediyorlar.

Hayata, Yani Günlük İşlere Mola Ver

Hayata, Yani Günlük İşlere Mola Ver
Photo by freestocks on Unsplash

Günlük işler sağlığımıza zarar verebilir. Çok sık olarak bedenimizi son dayanma sınırına kadar çalışmaya zorlarız. Ara vermenin zamanı gelmedi mi?

Vücudumuzun dinlenmeye ihtiyacı vardır ve bunu unutmamak önemlidir. Bir gün izin alıp koltukta çay veya kahve yudumlarken ve en sevdiğiniz dizi veya sinema filmini izleyerek geçirmek size iyi gelir. Dinlendikten sonra muhtemelen daha sağlıklı ve mutlu hissedeceksiniz.

Son söz..

Üzüntü de mutluluk kadar sağlıklı bir duygudur. Elbette her zaman mutlu olmayacağız ve bu sorun olmamalı. Üzüntü olmadan mutluluğun farkına varamayız! Mutluluk çok güzel bir duygudur, ancak her zaman mutlu olamayız. Mutluluğun kendi başına oluşması gereken bir şey olmadığını gördük, onu kendiniz bulabilirsiniz. Öyleyse neden bu ipuçlarını tek tek kullanarak kendinize daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam sağlamaya çalışmayasınız?

Sık Sorulan Sorular

Aşk hormonu olarak da bilinen oksitosin, kadınlarda ve erkeklerde fiziksel ve psikolojik etkileri tetikler. Oksitosin üreme sistemi ve insan davranışları üzerinde kilit role sahip bir hormondur.

Yapılan bilimsel çalışmaların sonuçları incelendiğinde oksitosinin psikiyatrik bozukluklar üzerindeki etkisi umut vericidir.

1

Vücudun çeşitli yerlerinde üretildiği gibi beyinde de salgılanan serotonin hormonu hem bedensel hem de ruhsal olarak oldukça etkilidir. Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Yapısal olarak monoamin grubuna girer ve triptofan aminoasitinden sentezlenir.

Mutluluk hormonu olarak da adlandırılan serotonin eksikliği uyku düzenimizdeki değişimlerden depresyona kadar birçok yönde hayatımızı etkileyebiliyor.

1

Yeni doğan bir bebeğin ilk 3 ayda günde 14-17 saat uyuması gerekirken, 4-11 aylık olduklarında bu süre günde 12-15 saate düşüyor.

Okul öncesi dönemde günlük uyku süresi 10-13 saat. Çocukların gece uykusunun dışında gün içinde de birkaç saatlik uykuya ihtiyacı vardır.

6 yaşından sonra, gündüz uykusuna gerek kalmayan okul dönemindeki çocuklar için 9-11 saatlik uyku yeterlidir. Bu süre ergenlik dönemi ile birlikte günde 8-10 saate düşerek erişkin bir bireyin uyku süresine yaklaşıyor.

Yetişkinler için günlük uyku süresinin ortalama 7-9 saat olması gerekiyor. 65 yaş üzerinde ise gerekli uyku süresi günde 7-8 saat ve bu sürenin 5 saatten az olmaması ve 9 saati aşmaması tavsiye ediliyor.

kaynak: trthaber

1

Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum yaz