Image by storyset on Freepik

Eski bilgisayara USB den çalışan işletim sistemi kurma

USB den çalışan işletim sistemi, eski bir masaüstünüz veya dizüstü bilgisayarınız varsa, önyüklenebilir bir işletim sistemi çalıştırmak için idealdir. Eski bilgisayar için işletim sistemi yüklemek istiyorsanız okumaya devam edin!

Peppermint OS eski netbook'lar için en iyisidir, Chrome OS internette gezinme içindir, Ubuntu Game Pack oyuncular için tasarlanmıştır. Her tür kullanıcı için taşınabilir bir işletim sistemi vardır. Windows To Go burada yer almıyor çünkü artık Microsoft tarafından desteklenmiyor ve başlangıçta tam olarak hafif bir işletim sistemi değil. Lafı daha fazla uzatmadan, eski dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarınız için hafif, USB'den çalışan işletim sistemlerinin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Chromium OS, zamanının çoğunu internette geçiren kişiler için hızlı, basit ve daha güvenli bir bilgi işlem deneyimi sağlayan bir işletim sistemi oluşturmayı amaçlayan açık kaynaklı bir projedir.

Daily ve Weekly derlemeler, doğrudan Chromium OS kaynak kodunu temel alan normal derlemelerdir.

Special Builds, indirme yapılan bağlantıya göre yerleşik ekstra sürücülere sahiptir, bu nedenle daha fazla cihazla çalışma ihtimali vardır.

Peki Chromium OS ile Google Chrome OS arasındaki fark nedir? Chromium OS, öncelikle geliştiriciler tarafından kullanılan ve herkesin kontrol edebileceği, değiştirebileceği ve oluşturabileceği bir koda sahip açık kaynaklı bir projedir. Öte yandan, Google Chrome OS, OEM'lerin genel tüketici kullanımı için Chromebook'larda sunduğu Google ürünüdür.

Chrome OS Flex, web uygulamalarına hızlı erişim ve sanallaştırma sağlayan web tabanlı bir işletim sistemidir. Chrome OS yalnızca Chromebook'lar için mevcut olsa da Chrome OS Flex, Windows veya macOS yüklü herhangi bir bilgisayara indirilebilir ve kurulabilir. Chrome OS cihazları, sistemin korunmasına yardımcı olan bir Google güvenlik yongası içerir, ancak Chrome OS Flex cihazları, işletim sistemi üçüncü taraf sistemlerde indirilebilir olduğu için bunu yapmaz.

 

Chrome OS Flex, kullanıcıların eski cihazlarını yeniden kullanmalarına yardımcı olabilecek geleneksel Windows ve macOS'tan daha hafif bir işletim sistemi olarak görülebilir. PC'ler ve Mac'ler için bulut öncelikli, hızlı, yönetimi kolay ve güvenli işletim sistemini deneyin. ChromeOS Flex, halihazırda sahip olduğunuz cihazları modernize etmenin sürdürülebilir bir yoludur. Yalnızca buluta öncelik veren bir işletim sisteminin neler sunabileceğini görmek için deneyin.

 • Cihazlar hızlı bir şekilde önyüklenir, zamanla yavaşlamaz ve arka planda güncellenerek cihazın çalışmama süresini azaltır.
 • USB veya ağ dağıtımı yoluyla ChromeOS Flex'i bilgisayarlarınıza yükleyin ve bir kullanıcının ayarları neredeyse anında cihazla eşitlenir.
 • Engellenen yürütülebilir dosyalar ve korumalı alan teknolojisi, virüsten koruma yazılımı ihtiyacını ortadan kaldırır.

Manjaro, kullanıcı gizliliğini ve donanımlarının kontrolünü vurgulayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir Linux işletim sistemidir. Kullanıcı dostudur ve bilgisayarlarda yeni olanlar için uygundur ve çok çeşitli aygıtlara kurulabilir. Desteklenen mimariler arasında x86-64 ve ARM bulunur, bu da onu herhangi bir aygıt veya bilgi işlem ortamı için mükemmel bir seçim haline getirir.

Mevcut işletim sisteminizi değiştirin veya yanında Manjaro'yu çalıştırın. İndirdiğiniz görüntüye bağlı olarak en az 2 GB USB flash sürücüye ihtiyacınız olacaktır. Manjaro, 30 GB disk alanına sahip minimum 2 GB RAM Intel Atom üzerinde çalışacaktır. Daha iyi bir CPU ve daha fazla RAM, deneyimi iyileştirecektir, ISO dosyasını indirdikten sonra bütünlüğünü doğruladığınızdan emin olun. Minimal indirmeler minimum paket setine sahipken, tam indirme paketleri daha eksiksiz bir deneyim sunar ve varsayılan olarak daha fazla yazılım önceden yüklenmiş olarak gelir.

Xfce, UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif masaüstü ortamıdır. Görsel açıdan çekici ve kullanıcı dostuyken, düşük sistem kaynaklarıyla hızlılığı amaçlamaktadır.

Slax, şık tasarımı, modüler yaklaşımla birleştiren kompakt, hızlı ve modern bir Linux işletim sistemidir. Kurulum gerektirmeden doğrudan bir USB flash sürücüden çalıştırılabilen Slax gerçekten taşınabilir ve cebinize kolayca sığar. Küçük boyutuna rağmen, görsel olarak çekici grafik kullanıcı arabirimi ve dosya yöneticisi, metin düzenleyici, terminal ve daha fazlası gibi önceden yüklenmiş temel programların özenle seçilmiş bir seçimini sunar.

Slax - Şık tasarımı modüler yaklaşımla birleştiren kompakt, hızlı ve modern bir Linux işletim sistemidir.

Slackware veya Debian üzerine inşa edilen Slax, her platformun geniş ekosisteminden yararlanmanıza olanak tanır. slackpkg (Slackware için) veya apt (Debian için) komutuyla kullanıma hazır on binlerce önceden oluşturulmuş paket ve uygulama ile, olasılıklar neredeyse sınırsızdır. İster deneyimli bir Linux kullanıcısı olun, ister yeni başlıyor olun, Slax işinizi halletmek için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

5. Porteus

Porteus - Linux işletim sistemi

Porteus, CD, USB flash sürücü, sabit sürücü veya diğer önyüklenebilir depolama ortamlarından çalışacak şekilde optimize edilmiş eksiksiz bir Linux işletim sistemidir. Küçük (300Mb'nin altında) ve inanılmaz derecede hızlı, bu da diğer işletim sistemlerinin çoğu yüklenirken işe başlamanıza ve çevrimiçi olmanıza izin veriyor. Porteus hem 32 hem de 64 bit olarak geliyor. Ayrıca birkaç farklı dili destekler.

Hem Linux için özel olarak geliştirilmiş hem de Windows, DOS, çeşitli oyun konsolları Sega, Nintendo, PSP, Sony PlayStation, ZX Spectrum ve diğerleri için geliştirilmiş 85.842'den fazla oyunun lansmanını garanti edecek bir işletim sistemidir.

64 bit (x64, amd64, x86-64) sistemler için ISO görüntüsü olarak sağlanır ve ücretsiz olarak indirilebilir.

Çok sayıda oyun konsolu emulatorüne erişim sağlamak için Sparky APTus Gamer da yüklenir.

CrunchBang Linux, Philip Newborough tarafından Debian'dan türetilen bir Linux dağıtımıydı. CrunchBang, nispeten daha az sistem kaynağı kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Bir masaüstü ortamı yerine, Openbox pencere yöneticisinin özelleştirilmiş bir uygulamasını kullanır. Amaç, minimalist, kaynakları çok az kullanan ve çok eski donanımlarla çalışan bir işletim sistemi tasarlamaktır.

SparkyLinux, Debian GNU/Linux işletim sistemine dayalı bir GNU/Linux dağıtımıdır. Sparky, hafif masaüstü ortamına sahip tam özellikli standart masaüstü sürümü gibi farklı kullanım durumları için çeşitli sürümler sunan hızlı, hafif ve tamamen özelleştirilebilir bir işletim sistemidir. Hemen hemen her donanımda kutudan çıktığı gibi çalışır ve ev kullanıcıları için derlenmiş bir yazılım seçimi sunar.

9. Bodhi

Bodhi Linux - hızlı ve tamamen özelleştirilebilir Moksha Masaüstüne sahip hafif bir dağıtım.

Bodhi Linux, hızlı ve tamamen özelleştirilebilir Moksha Masaüstüne sahip hafif bir dağıtım. 64-bit, Ubuntu'nun (20.04) üzerine inşa edilmiştir. 32-bit Non-PAE mimari, bir Ubuntu 18.04 tabanına sahiptir. Bodhi Linux 6.0.0, Enlightened Linux Dağıtımıdır.

Bodhi, çok basit ve düşük kaynakta çalışan bir masaüstü ortamı sunan süper hızlı ve hafif bir dağıtımdır. Dağıtım felsefesi, kullanıcıların onu istedikleri yazılımla doldurabilmeleri için minimum bir temel sistem sağlamasıdır. Bodhi Linux, Ubuntu uzun vadeli destek sürümlerinden türetilmiştir.

10. Xubuntu

Xubuntu, görünüm ve kullanım kolaylığını birleştiren, topluluk tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Xubuntu zarif ve kullanımı kolay bir işletim sistemidir. Xubuntu, kararlı, hafif ve yapılandırılabilir bir masaüstü ortamı olan Xfce ile birlikte gelir.

Xubuntu, modern bir görünüme ve verimli, günlük kullanım için yeterli özelliklere sahip masaüstü bilgisayarlarından, dizüstü bilgisayarlarından ve netbook'larından en iyi şekilde yararlanmak isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Eski donanımlarda da iyi çalışır.

Peppermint OS, Debian ve Devuan Stable tabanlı bir Linux dağıtımıdır, Xfce masaüstü ortamını kullanır. Çalıştırmak için nispeten düşük donanım kaynakları gerektiren Linux'a yeni başlayanlar için tanıdık bir ortam sağlamayı amaçlar. Temel değerleri, birkaç temel araç ve özel tema ve simge setinin ötesinde, bireye yüklemek istedikleri şeyi seçme şansı veren minimalist bir masaüstü sunmaktır.

Peppermint, sistemi çalıştırmak için gereken çekirdek paketler dışında neredeyse hiçbir şey kurulu olmadan gelir ve yapınıza en uygun paketlerin hangileri olacağına siz karar verirsiniz. Masaüstü ortamı xfce'dir ve nemo dosya yöneticisi varsayılan olarak ayarlanmıştır, ancak isterseniz thunar'ı kullanma seçeneğiniz vardır.

Güvenlik duvarı, tarayıcı, ofis veya medya oynatıcı içermeyen temel bir işletim sistemidir. Bu nedenle, her topluluk üyesinin bilgisayarlarına nasıl ve ne yüklemek istediklerine dair kendi fikirleri vardır.

Puppy Linux, ev kullanıcısı bilgisayarları için tasarlanmış benzersiz bir Linux dağıtım ailesidir. İlk olarak 2003 yılında Barry Kauler tarafından oluşturulmuştur. Puppy Linux, Debian gibi tek bir Linux dağıtımı değildir. Puppy Linux, Ubuntu gibi (Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, vb. varyantlarıyla) birden fazla çeşide sahip bir Linux dağıtımı da değildir, ancak aynı zamanda farklı tatlara da sahiptir.

Puppy Linux - Ev kullanıcısı bilgisayarları için tasarlanmış benzersiz bir Linux dağıtım ailesidir.

Puppy Linux, aynı paylaşılan ilkeler üzerine inşa edilmiş, aynı araç seti kullanılarak oluşturulmuş, benzersiz bir özel uygulama ve yapılandırma setinin üzerine inşa edilmiş ve genel olarak konuşursak, hangisi olursa olsun tutarlı davranışlar ve özellikler sağlayan çoklu Linux dağıtımlarının bir koleksiyonudur.

 • Kullanıma hazır; günlük yaygın bilgi işlem kullanımı için tüm araçlar zaten dahildir.
 • Kullanım kolaylığı.
 • Nispeten küçük boyut; 300 MB veya daha az.
 • Hızlı ve çok yönlü.
 • Dakikalar içinde özelleştirilebilir.
 • Farklı özellikler; eski bilgisayarları ve daha yeni bilgisayarları desteklemek için optimize edilmiştir.
0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın