USB flash bellek şifreleme programı

USB flash bellekler harika cihazlardır, ancak çoğu hiçbir güvenlik özelliğine sahip değildir ve flash sürücünüzde depolanan kişisel ve özel verileri yetkisiz kullanıcılardan korumanız gerekir. Burada size USB flash bellek verilerini şifreleyen ve meraklı gözlerden gizleyen USB şifreleme programlarını listeliyoruz.

USB flash bellekler, boyutları ve uygun fiyatları nedeniyle son derece popülerdir. Bunlar, taşınabilir olduklarından ve önemli depolama boyutlarına sahip olduklarından veri taşımak için kullanışlıdırlar.

Ancak verilerle birlikte güvenlik de önemlidir; özellikle de kolayca kaybolabilen veya çalınabilen küçük bir USB bellek söz konusu olduğunda. Bir USB bellekteki verilerinizi korumak için USB şifreleme programına ihtiyacınız vardır.

USB şifreleme nedir?

Şifreleme, dijital veriyi okunamaz hale getirmenin bir yoludur. Örneğin, "kahve içelim" ifadesi şifrelemeden sonra şifreli "DFert45q486ldfpmbcxvdsj57516" olarak görünebilir. Bu nedenle, şifreli USB'nizi kaybederseniz ve biri USB cihazınızdaki verilere bakmaya çalışırsa kayıtlı verilere erişemeyebilir.

Şifreleme elde etmenin birkaç yolu vardır ve çeşitli algoritmalar bunu mümkün kılar. USB bellek şifreleme için bu algoritmaları kullanabilen bir yazılım var. USB belleği şifrelediğinizde, verileri okumak için gizli bir anahtar gerekir ve bu, USB sürücünüzdeki verilerinizin güvenliği konusunda size tam bir avantaj sağlar.

USB belleği kaybederseniz veya biri onu çalarsa, veriler şifrelenmiş bir biçimde olacağı için veriler için endişelenmenize gerek kalmayacaktır. USB'nize sahip kişi, verilerin şifresini çözmek ve okumak için gizli bir anahtarı girmelidir. Korumalı USB'nizi yine de biçimlendirebilirler, ancak en azından bilgilerinize erişemezler.

En iyi USB bellek şifreleme programları:

Dijital verilerinizin yanlış ellere geçmesini istemiyorsanız, USB belleklerinizi bir parola ve şifreleme ile korumak iyi bir fikirdir. İster ücretsiz ister ücretli olsun, bunu yapmanıza yardımcı olacak çeşitli seçenekler vardır ve sıradan bir kullanıcı olsanız bile, USB bellek şifreleme ile verilerinizi korumak makul bir önlemdir. Bu yazıda, her yerde yanınızda taşıdığınız verileri güvence altına almak için USB Flash bellek şifreleme için kullanabileceğiniz en iyi USB şifreleme programlarını göstereceğiz.

1. AxCrypt

AxCrypt şifreleme yazılımı, bu tür programlara alışkın olmayan kişiler için uygun bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. AES-256 şifrelemesini kullanır ve hem macOS hem de Windows için indirilebilir.

Bunun, bu listedeki macOS'u destekleyen iki şifreleme programından yalnızca biri olduğunu belirtmek isteriz. Bir iş ve kişisel sürüm vardır ve temel fark, iş sürümünün daha iyi müşteri desteği ve bir ana anahtar sağlamasıdır. Yazılım ayrıca parolaların otomatik olarak şifrelenmesine ve önbelleğe alınmasına izin verir.

2. DriveCrypt

 • Ücretsiz deneme sürümü mevcut
 • Windows

DriveCrypt, USB sürücünüzdeki hassas dosyaları şifrelemek için en iyi seçenektir. Bu araç, 1344 bitlik yüksek güvenlikle şifrelemenize izin verdiği için piyasadaki (ve bu listedeki) en iyi şifreleme güvenlik sağlayıcılarından biri olarak kabul edilir.

DriveCrypt ayrıca seçici dosya şifrelemesine ve dosyaları tamamen gizlemenize izin verir. Son olarak, kimlik doğrulama için parmak izi taramasını sağlayan birkaç yazılımdan biridir. Tek dezavantajı, piyasadaki diğer seçeneklere kıyasla biraz maliyetli olması ve yalnızca Windows cihazlarını desteklemesidir.

3. Rohos Disk Encryption

Rohos Disk Şifreleme programı, bir bilgisayarda, USB flash sürücüde veya Google Drive, One Drive, Dropbox gibi bulut depolamada gizli ve şifreli bölümler oluşturur. Yerel iki faktörlü kimlik doğrulama uygulaması, akıllı telefonunuzu Rohos Logon Key kimlik doğrulama uygulamasıyla kullanarak tek bir tıklamayla gizli verilerinizin kilidini açmanıza olanak tanır.

Rohos'un kullanımı son derece basittir çünkü şifrelemenin en sıkıcı ve zaman alan kısımlarını otomatik hale getirir ve USB'nizden daha fazlasını şifrelemenize izin verir.

Başlıca özelliği AES 256 algoritmasını kullanması, şifreli bölümler oluşturmanıza ve ayrıca diğer bölümlere veri bağlamanıza izin vermesidir. Rohos Disk Encryption yalnızca Windows işletim sistemi için kullanılabilir, ancak Rohos Oturum Açma Anahtarı Mac ve Windows için kullanılabilir.

4. VeraCrypt

Eskiden TrueCrypt olarak bilinen VeraCrypt, açık kaynaklı USB şifreleme algoritmalarını kullanan birinci sınıf bir şifreleme aracıdır. Şifreleme kalitesini garanti etmek için, bağımsız araştırmacılardan oluşan bir ekip, güvenlik kalitesinin standardın üzerinde kalmasını sağlamak için algoritmasını periyodik olarak denetler.

VeraCrypt ile AES-256, Twofish ve Serpent algoritmaları ile şifrelemeyi seçebilirsiniz. Ayrıca gizli bölümlerde şifrelenmiş veri oluşturmanıza da olanak tanır. VeraCrypt, macOS ile uyumludur, ancak daha da önemlisi, bu listede Linux platformunu destekleyen tek şifreleme aracıdır.

5. Gilisoft USB Encryption

 • Ücretsiz deneme sürümü mevcut
 • Windows

Gilisoft, son derece kullanıcı dostu olduğu için muhtemelen en iyi kullanıcı arayüzü tasarımına sahiptir. Çok az deneyimi olan veya hiç deneyimi olmayan kullanıcıların USB sürücülerini kolayca şifrelemesine olanak tanıyan mükemmel şifreleme özelliklerine sahiptir. AES-256 algoritması ile şifreleme yapmanızı sağlar ve veri kurtarma sağlar.

GiliSoft USB Encryption, taşınabilir depolama aygıtının (harici sürücü) şifrelenmesini destekleyen ve harici sürücüyü şifrelemeden sonra iki bölüme ayırabilen, USB güvenliği için kapsamlı, kullanımı kolay bir çözümdür: güvenli alan ve ortak alan. Normal bir USB flash sürücüyü bir dakikadan daha kısa sürede güvenli bir sürücüye dönüştürür, korunan alandaki (Güvenli alan) veriler 256 bit AES anında şifreleme ile şifrelenir.

Bilinmesi gereken önemli bir nokta, bu yazılımın son derece uzmanlaşmış olmasıdır, bu nedenle yalnızca USB sürücülerini şifreler. Ve bu listedeki diğer yazılımların çoğu gibi, yalnızca Windows platformu için kullanılabilir.

6. SecurStick

Bu araç Alman bilgisayar dergisi c't nin ürünüdür. Yükleme gerektirmez ve Windows, Linux ve Mac ile Yönetici hakları olmadan çalışacaktır. Ancak, kurmak için, şifrelemek istediğiniz flash sürücüden bir EXE dosyası çalıştırmanız gerekir.

SecurStick'i kurmak için ZIP arşivini indirip açın, ardından EXE dosyasını USB belleğinize kopyalayın. EXE dosyasını çalıştırmak bir komut istemi ve tarayıcı penceresi açacaktır. Bir şifre girin ve Güvenli Bölge'yi yüklemek için Oluştur'a tıklayın.

SecurStick EXE dosyasını bir dahaki sefer başlattığınızda, bir giriş penceresi göreceksiniz. Giriş yapmak Güvenli Bölge'yi bağlar. SafeZone'a kopyaladığınız tüm dosyalar otomatik olarak şifrelenir. Komut istemi penceresini kapatmanın Güvenli Bölge oturumunuzu kapatacağını unutmayın.

SecurStick'i flash sürücünüzden tamamen çıkarmanın en kolay yolu sürücüyü biçimlendirmektir.

7. Kakasoft USB Security

 • Ücretsiz deneme sürümü mevcut
 • Windows

Sizin tarafınızdan yapılması gereken tek şey bir şifreleme parolası belirlemektir ve Kakasoft USB Security, sürücünün tamamını ve üzerinde depolanan tüm verileri şifreleyecektir. Şifreli disklere, uygulama aracılığıyla aynı kilit açma ve takma yöntemi kullanılarak erişilebilir.

Bu USB şifreleme yazılımıyla ilgili tek sorun, verilerin güvenliğini sağlamak için kullandığı şifreleme algoritmalarından açıkça bahsetmemesidir.

8. Mac'te Usb belleği şifreleme

 • Ücretsiz
 • Mac

Bir Mac kullanıyorsanız, USB flash bellek şifreleme için üçüncü taraf bir araca ihtiyacınız yoktur.

Öncelikle USB belleği Apple'ın HFS+ dosya sistemi ile biçimlendirmeniz gerekir. Bu, üzerinde depolanmış olan tüm dosyaları siler, bu yüzden verilerinizi yedeklemeniz gerektiğini unutmayın. Disk Utility uygulamasından, flash sürücünüzü seçin ve Sil'i tıklayın. Açılır pencerede dosya formatını belirtin ve sürücüyü biçimlendirmek için sağ altta Sil seçeneğini tıklatın.

Artık şifrelenmiş bir flash sürücü oluşturmaya hazırsınız. Sürücüyü Finder'da sağ tıklayın, Şifrele'yi seçin ve bir parola ekleyin. İşlem anında başlar ve USB belleğinin boyutuna bağlı olarak birkaç dakika sürebilir. Böylece, şifreli ve şifre korumalı bir USB sürücünüz olacak.

9. Cryptsetup

 • Ücretsiz
 • Linux

Cryptsetup, AES 256-bit şifreleme kullanarak şifreleme alanları kurmak için ücretsiz bir işlevdir. Standart Linux deposundan temin edilebilir.

Not: Linux dışında şifrelenmiş dosyaları kullanmayı düşünüyorsanız bu aracı kullanmamalısınız. Ayrıca, şifrelenmiş flash sürücünüze erişmek bir Cryptsetup yüklemesi gerektirir.

USB belleğinizi Linux'ta şifrelemek için, hem Gnome disk yardımcı programını hem de Cudosetup'ı kurmanız gerekir. Ubuntu kullanıyorsanız, zaten yüklü olmalıdır. Ardından, masaüstünden Diskleri başlatın, flash sürücünüzü bulun ve sürücüyü veya şifreleme seçeneğiyle tek bir bölümü biçimlendirmeyi seçin. Bu noktada, bir şifre seçersiniz. Mevcut tüm dosyaların üzerine yazmanız gerektiğini unutmayın.

10. BitLocker To Go

 • Ücretsiz
 • Windows

Sağlam ve yetenekli bir USB şifreleme yazılımı istiyor, ancak üçüncü taraf bir yazılım kullanmak istemiyor musunuz? BitLocker To Go tam size göre.

Windows'un belirli sürümlerinde yerleşik olarak bulunan BitLocker To Go, USB flash sürücülerinizde depolanan verilerin güvenliğini kolayca sağlamanıza olanak tanıyan son derece kullanışlı bir şifreleme aracıdır. BitLocker Sürücü Şifreleme'nin Kontrol Paneli uygulaması kullanılarak birkaç saniye içinde yapılandırılabilir. USB flash sürücüler, AES 256 şifreleme algoritması kullanılarak şifrelenir.

Ayrıca, kilit açma parolasını unutursanız, bir dosyaya kaydedilebilen veya Microsoft Hesabınızla senkronize edilebilen otomatik olarak oluşturulan kurtarma anahtarı aracılığıyla kurtarılabilir.

Sonuç olarak, herhangi bir ekstra yazılımla uğraşmak istemiyorsanız, BitLocker To Go, USB flash sürücüleri şifrelemek için son derece güvenilir bir yöntemdir. Ancak yalnızca belirli Windows sürümlerinde mevcuttur.

Sık Sorulan Sorular

Hassas verilerle uğraşıyorsanız, dosyaları USB sürücüler aracılığıyla güvenli bir şekilde aktarmak için şifreleme şarttır. Kimse tarafından brute-forced yöntemi ile ele geçirilemecek inanılmaz derecede karmaşık bir güvenlik katmanı ekleyecektir.

1

Basit bir USB şifreleme yazılımı arıyorsanız, VeraCrypt en iyisidir. Ücretsizdir, açık kaynaklıdır ve harici birimleri de şifreler.

1
0
0
0
0
0
3
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın