Image by Freepik

En iyi ücretsiz antivirüs programı 2023

Güvenli bir sistem için iyi bir virüsten koruma programı gereklidir ve mükemmel koruma elde etmek için kesinlikle bir ücret ödemeniz gerekmez. Aşağıda, bugün Windows için indirebileceğiniz en iyi 10 ücretsiz antivirüs programı listesi bulunmaktadır.

Windows 8.1, 10 ve 11, şu anda mevcut en iyi ücretsiz antivirüs programları arasında yer alan Microsoft Defender Antivirus ile birlikte gelir. Bilgisayarınızı virüslerden korumak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey Defender olabilir. Ancak en iyi ücretsiz antivirüs programı ile gelen bazı ekstra özellikleri barındırmaz.

Bu programların tümü virüs veritabanı güncellemelerini otomatik olarak gerçekleştirir. Dosyalarınızın kötü amaçlı yazılımlardan korunmasını ve kişisel bilgilerinizin gizli kalmasını sağlamak için her zaman açık kalır ve istediğiniz zaman manuel olarak virüs taraması yapmanıza olanak sağlar.

Bununla birlikte, her birinin onları öne çıkaran birkaç özelliği vardır, bu yüzden hangisini kullanacağınıza karar verirken bunlara dikkat edin.

Kaspersky, Bitdefender ve diğerlerinin ücretsiz antivirüs programları, aşağıda göreceğiniz gibi virüslere karşı mükemmel koruma sağlar.

İşte yapılan tüm bu değerlendirmelere göre en iyi ücretsiz antivirüs programları.

Bitdefender Antivirus Free Edition, kullanımı kolaydır, ücretsizdir ve sadece her bilgisayarın ihtiyaç duyduğu temel koruma özelliklerini sunan bir antivirüs programıdır.

 • Saniyeler içinde kurulur, bilgisayarınızı yavaşlatmadan maksimum hızda çalışır
 • Oyun, görüntü ve video düzenleme ve yoğun kaynak gerektiren uygulamalar için iyidir
 • Temel özellikleri içeren güçlü bir koruma

Bitdefender Antivirus Free Edition, az ilgi gerektiren minimalist bir tasarıma sahiptir. Uygulama herhangi bir yapılandırma içermemesine rağmen, bulut tabanlı algılama kullanarak bilgisayarınızı otomatik olarak arka planda tarar ve ardından herhangi bir kötü amaçlı yazılım ile karşılaşırsa daha derin bir tarama gerçekleştirir.

Birlikte gelen gerçek zamanlı virüs kalkanına ek olarak kötü amaçlı URL'leri engeller ve potansiyel tehditlere karşı koruma sağlamak için davranışa dayalı algılama kullanır. Daha yeni özellikleri arasında, kimlik çalmaya çalıştığı bilinen sitelere girişte, sizi uyarmak için daha gelişmiş filtreler kullanan dolandırıcılık önleme ve kimlik avı seçenekleri bulunur.

Kötü amaçlı yazılım engelleme ve kaldırma işlemine ek olarak, mükemmel bir anti-rootkit ve kimlik avı koruması yardımcı programı olarak da kullanılabilir.

Pek çok özelliğe sahip basit bir program istiyorsanız Kaspersky Free iyi bir seçimdir. Kullanımı kolaydır ve isterseniz birçok gelişmiş seçenek sunar.

Ayrıca bilgisayarınızın sistem kaynakları azaldığında da kullanışlıdır, çünkü CPU çok yükselirse taramaları otomatik olarak erteleyebilir ve ekran animasyonlarını azaltabilir. Ayrıca siz yokken boşta taramaları destekler ve genel güvenlik düzeyini değiştirerek performansı korumaya olanak tanır.

Kaspersky'nin işlemlerini, kayıt defteri öğelerini ve yükleme dosyalarını değiştirmeye veya silmeye yönelik tüm girişimleri engelleyen Kendini Savunma adlı bir özellik dahildir.

Bahsetmeye değer diğer ayrıntılar arasında:

 • Rootkit'leri arama ve kötü amaçlı araçları, reklam yazılımları, otomatik çeviricileri ve şüpheli yükleme paketlerini silme
 • Ayarlarının değiştirilmesini veya kaldırılmasını veya kapatılmasını önlemek için programı parolayla koruma
 • Bir dosya ve web tarayıcısının yanı sıra Ağ Saldırısı Engelleyici, AMSI Koruması, Posta Koruması ve Güvenli Tarama
 • Herhangi bir programı tam ekran modunda kullanırken bildirimleri sessize almak için oyun modu
 • Belirli uygulamalar başladığında veya günün belirli saatlerinde tarayıcıyı otomatik olarak duraklatma
 • Bir tehdit algılandığında ne yapılacağını seçme: bildir, temizle, temizleme işe yaramazsa sil
 • Harici sürücüleri otomatik tarama veya bilgisayara takıldıklarında bunları tarama
 • Hızlı veya tam taramaları dakikada bir veya belirli bir zamanda veya her güncelleme veya uygulama başlangıcından sonra planlama
 • Neyin taranacağını seçme; tarama çok uzun sürerse öğeleri atlama: yalnızca yeni ve değiştirilmiş dosyaları kontrol ederek antivirüs taramalarını hızlandırma
 • dosya ve klasörleri taramaların dışında tutma ve hatta belirli tehditlerin taranmasını engelleme
 • E-posta adresinizin bir veri sızıntısına karışıp karışmadığına bakma

Windows 11, 10, 8 ve 7'de çalışır. Android ve iOS için aynı adı taşıyan uygulamaları da vardır.

Avira'nın ücretsiz antivirüs programını öne çıkaran ana bileşeni, Koruma Bulutu adı verilen isteğe bağlı "bulut içi algılama" özelliğidir. Bu tarama yöntemi, Avira'nın virüsten koruma aracının tehditleri bilgisayara bulaşmadan önce tanımlamasını ve durdurmasını sağlar.

Bu sistem şu şekilde çalışır: Avira yüklü herhangi bir bilgisayarda şüpheli bir dosya algılandığında, bu belirli dosyanın parmak izi oluşturulur ve programın uygun eylemi yapabilmesi için her Avira kullanıcısı Avira'ya anonim olarak yüklenir.

Avira, mevcut tehditleri tarayıp kaldırabilir ve yenilerini otomatik olarak algılayıp durdurabilir. Sizi fidye yazılımlarına, Truva atlarına, casus yazılımlara ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerine karşı korur. Hatta hangilerini aktif olarak izleyeceğinizi seçebilir ve reklam yazılımları vb. gibi diğer korumları devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu program, çok kapsamlı bir antivirüs uygulamasından daha fazlasını sunar. Otomatik olarak kurulacak birkaç başka güvenlik "katmanı" içerir ve bunların indirilmesi biraz zaman alabilir. Ancak bunları kullanmak zorunda değilsiniz ve açmadığınız sürece sizi rahatsız etmeyeceklerdir.

Bu ayrı modüller, tüm trafiğinizi (her ay ilk 500 MB'a kadar) şifreleyen bir VPN içerir; karmaşık şifreleri güvenli bir şekilde saklamak için şifre yöneticisi ve güncel olmayan programları tanımlayan ve bunları güncellemeniz için size indirme bağlantıları veren yazılım güncelleyicidir.

Bu ekstra özellikler, sadece bir virüsten koruma programı istiyorsanız biraz can sıkıcı olabilir, ancak yine de bunları kullanmak zorunda değilsiniz.

Avira Free Security, Windows 11, 10 ve 8 ve macOS için ücretsiz kullanılabilir.

Avast Free Antivirus, güçlendirilmiş bir tarayıcı, bir oyun modu, bir Wi-Fi ağ tarayıcısı ve yakın zamanda eklenen bir fidye yazılımı kalkanı dahil olmak üzere herhangi bir ücretsiz antivirüs programının en iyi ekstra özelliklerine sahiptir.

Program ayrıca çok özelleştirilebilir, görünümünü ve işlevlerini tarzınıza uyacak şekilde değiştirmenize izin verir. Hatta Avast'ın VPN hizmetine sınırlı erişim sunar.

Ancak Avast Free Antivirus, oldukça ağır bir sistem yüküne neden olabilir ve virüs taramaları uzun sürer. Ayrıca, Avast'ın ücretli antivirüs korumasına yükseltmemiz için sizi devamlı rahatsız edebilir. Ücretsiz gibi görünen ancak olmayan bazı özellikleri kullanmanız için teklifler sunabilir.

Virüsten koruma bölümünde değiştirebileceğiniz birçok seçenek vardır, ancak çoğu öğenin yanında bilgi özetleri bulunduğundan, herkesin kullanması için yeterince kolaydır, bu nedenle bunları etkinleştirirseniz ne olacağını merak etmenize gerek kalmaz.

Ayrıca, hem tanım hem de program güncellemeleri otomatik olarak gerçekleştirilir (manuel bir seçenek de mevcuttur), yani Avast'ı yükleyebilir ve en son ve en iyi sürümü çalıştırıp çalıştırmadığınızı düşünmeden işini yapmasına izin verebilirsiniz.

Avast Free Antivirus, Windows 10, 8 ve 7 ile uyumludur. Ayrıca macOS, Android ve iOS için bir sürümü vardır.

AVG'nin iki önemli özelliği vardır. Birincisi, program sadece virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları aramakla kalmaz, aynı zamanda şüpheli bağlantıları engellemeye, şüpheli indirmeleri önlemeye ve şüpheli e-posta eklerinin kullanılmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

İkincisi, AVG’nin Google platformlarına yakınlığıdır. Android platformunda da oldukça popülerdir ve Chrome web tarayıcısı ile uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Ücretsiz sürüm, bilgisayarınızı hızlandırabileceğini iddia eder ve performans sorunları için taramalar sunar.

Avast ile aynı kötü amaçlı yazılım algılama motorunu kullanıyor. AVG ile virüs, casus yazılım, fidye yazılımı ve diğer kötü amaçlı yazılımları durdurun, güvenli olmayan bağlantıları, indirmeleri ve e-posta eklerini engelleyin, bilgisayar performans sorunlarını tespit edin ve gerçek zamanlı güvenlik güncellemeleri alın.

Adaware Antivirus, sizin için önemli olan şeylere odaklanabilmeniz için bilgisayarınızı çevrimiçi tehditlere karşı korur. Adaware Antivirus for Windows, Windows cihazlarınızı güvende tutmak için diğer birçok özelliğin yanı sıra günlük taramaları planlamanıza, gerçek zamanlı güvenlik elde etmenize, şüpheli etkinlikleri ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Güvenlik araçlarınızı tercih ettiğiniz tüm cihazlarda kullanmaya başlamak için ücretsiz sürümü indirebilirsiniz.

Adaware Antivirus dakikalar içinde kurulur, sistem kaynakları açısından hafiftir ve iki şekilde kullanılabilir. İlki normal modda olup, tehditleri meydana geldikçe kontrol eder, ancak diğeri onu birincil antivirüs programınıza ek olarak kullanmanıza izin verir.

Bu "ikinci savunma hattı" olarak adlandırılan şey, gerçek zamanlı korumayı devre dışı bırakmak, ancak yine de mevcut tehditleri manuel olarak taramak için Adaware Antivirus'ü kullanmanıza izin vermektir. Bu özellik, birincil antivirüs programınız bilgisayarınıza bulaştığını bildiğiniz kötü amaçlı yazılımları bulamıyorsa yararlıdır.

Adaware Antivirus fidye yazılımlarına, casus yazılımlara, virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılım biçimlerine karşı bir savunma sağlar. Bu tehditleri hızlı, tam veya özel bir tarama yoluyla bulabilirsiniz.

Panda Security'nin ücretsiz antivirüs programı dakikalar içinde kurulur ve Bitdefender gibi minimal bir tasarıma sahiptir. Bununla birlikte, sistem üzerinde oldukça az etkisi olmasına ve özelleştirilebilir görünmemesine rağmen, birçok seçeneği programın ayarlarında gizlenmiştir.

Buradan, sıkıştırılmış dosyaları kontrol etmek ve olası istenmeyen programları taramak için hem isteğe bağlı hem de otomatik taramaları ayarlamak gibi şeyler yapabilirsiniz.

Otomatik, kalıcı tarayıcı, davranışsal ve analiz tarama seçenekleri, bir virüsü etkisiz hale getirmeden önce size sorma ve dosyaların güvenli veya zararlı olup olmadığına dair sonuçlar alınana kadar birkaç saniye boyunca çalışmasını engelleme gibi bazı ek seçenekler de içerir.

Bu yazılım, önemli düğmeleri ön planda tutma ve menülerdeki ek seçenekleri gizleme konusunda harika bir iş çıkarır, böylece sürekli seçenekler veya uyarılar ile uğraşmazsınız.

İlk kurulum sırasında bazı seçeneklerin işaretini kaldırmazsanız, program ana sayfanızı ve web tarayıcınızdaki arama sağlayıcısını değiştirir.

COMODO Antivirus birkaç yönden üstündür: antivirüs araçlarıyla deneyim seviyenize bağlı olarak istediğiniz kadar basit veya karmaşık olabilir, yeni tehditleri tespit etmek için bulut tabanlı taramaları destekler ve yerleşik sanal alan teknolojisi, programları, kötü niyetli oldukları ortaya çıksa bile dosyalarınızı etkilemeyecek şekilde yalıtır.

COMODO'nun bu ücretsiz antivirüs programını kurduktan hemen sonra, bilgisayarınızın güvende olduğundan emin olmak için bir tarama başlar. Ayrıca, hızlı taramalar, tam taramalar, yaygın olarak virüs bulaşan alanların taramaları ve özel taramalar gibi taramaları istediğiniz zaman çalıştırabilirsiniz.

COMODO Antivirus'teki özel tarama, hangi dosya veya klasörlerin taranacağını seçmenize olanak tanır ve arşivleri açma ve tarama, bulut taramayı kullanma, tehditleri otomatik olarak silme, buluşsal taramayı etkinleştirme, bellekte çalışan tehditleri kontrol etme gibi bir dizi başka özelleştirmeyi etkinleştirir.

Bahsetmeye değer diğer bazı özellikler şunlardır: programı parolayla koruma, kayan bir masaüstü widget'ı gösterme, yükseltme reklamını gizleme, paketinden çıkarılacak ve taranacak arşiv dosyası türlerini seçme, ağdaki dosyaların gerçek zamanlı taranmasını etkinleştirme, buluşsal tarama düzeyini tanımlama ( düşük, orta, yüksek), taramaları ayda bir olmak üzere saatte bire kadar sıklıkta planlayın, Sessiz Modu açın, şüpheli veya kötü amaçlı dosyaları otomatik olarak kapsamaya zorlayın ve benzersiz bir parola kullanın. 

COMODO Antivirus, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP ile resmi olarak uyumludur.

Immunet, Windows için gerçek zamanlı koruma sunar. Biraz eski bir arayüze sahip ancak yazılım hala güncel ve hatta güncellemeler için doğrudan buluta bağlanıyor.

Yazılımın nasıl çalıştığını özelleştirmek için açıp kapatabileceğiniz birçok seçenek vardır, ancak tüm varsayılanları da bırakabilirsiniz ve yine de bilgisayarınızı gerçek zamanlı olarak tehditlere karşı kontrol edecektir.

Immunet ile elde ettiğiniz diğer bazı özellikler şunlardır: botları, virüsleri, solucanları, Truva atlarını, keylogger'ları ve casus yazılımları algılar ve kaldırır; üç tarama modu, yalnızca çalışan işlemleri (Flash Tarama), seçtiğiniz herhangi bir konumu (Özel Tarama) veya tüm bilgisayarı (Tam Tarama) kontrol etmenizi sağlar; herhangi bir tarama türünü günlük, haftalık veya aylık olarak planlayın; herhangi bir klasör veya dosya üzerinde doğrudan Explorer'dan taramaları başlatın; Tehditlere karşı kayıt defterini ve çalışan süreçleri kontrol etmek için kurulumdan hemen sonra bir FlashScan çalıştırın; önce bir güvenlik taramasından geçmedikçe tüm programların yüklenmesini önleyen özel bir engelleme modu kullanın; film izlerken veya oyun oynarken programdan gelen bildirimleri engelleyin; geçici klasörler ve belirli system32 klasörleri dahil olmak üzere belirli klasörleri ve dosya türlerini taramalardan otomatik olarak hariç tutma; herhangi bir dosya, klasör veya tehdidi (adına göre) manuel olarak hariç tutun; arşivler ve paketlenmiş dosyalar için taramayı açın/kapatın.

Immunet AntiVirus, Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 ile Windows Server 2016/2012/2008 R2 üzerinde çalışmaktadır.

ZoneAlarm Free Antivirus, yerleşik bir güvenlik duvarı aracına sahip bir antivirüs programıdır. Casus yazılımlar, virüsler, Truva atları ve botlar gibi tehditlere karşı korumanın yanı sıra, davetsiz misafirlerin bilgisayar dosyalarınıza ulaşmasını engelleyen güvenlik duvarı kalkanları da vardır.

Bu ücretsiz antivirüs programındaki diğer bazı önemli özellikler şunlardır:

 • Tehditleri hızlı bir şekilde durdurmak için milyonlarca başka kullanıcıya dayanan gerçek zamanlı, bulut tabanlı güvenlik güncellemeleri
 • Oyuncu Modu, oyun oynarken taramalar, güncellemeler ve uyarılar gibi bildirimleri engeller: tüm bildirimleri otomatik olarak reddedilecek veya izin verilecek şekilde ayarlayabilirsiniz
 • Ayarlarının değişmesini önlemek için ZoneAlarm'ın yapılandırmasını bir parola ile kilitleyin
 • Programın güvenlik ayarlarını yedekleyin ve daha sonra geri yükleyin
 • Hızlı veya tam taramaları bir programa göre çalıştırın
 • Açıkça izin vermeniz veya reddetmeniz gereken "şüpheli davranış" uyarıları içeren her bir programı tarayabilen bir ağ güvenlik duvarı

Güvenlik duvarı, sunucuları engellemenizin yanı sıra ARP korumasını etkinleştirmenize, 1394 numaralı bağlantı noktası üzerinden IP trafiğini filtrelemenize, VPN protokollerine izin vermenize/engellemenize ve hosts dosyasını kilitlemenize olanak tanır.

Malwarebytes Anti-Malware Free, virüsten koruma yazılımı değildir. Kötü amaçlı yazılım temizleme aracı ve daha fazlasıdır. Malwarebytes Anti-Malware Free, bir bilgisayarı virüs saldırılarına karşı koruyamaz, ancak sisteminizde bulunan kötü amaçlı yazılımları temizlemek için mükemmel bir iş çıkarır. Ayrıca, önceden yüklenmiş olan herhangi bir virüsten koruma yazılımına müdahale etmez. Herhangi bir antivirüs programının tamamlayıcısı olarak Malwarebytes Anti-Malware Free'yi öneririz.

0
0
0
0
0
1
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın