Tarihte Bugün

Tarih: 23 Haziran 2024
Tarzan filmlerinde ”Jane”i canlandırmasıyla ünlü İrlandalı kadın oyuncu Maureen ”Jane” O’Sullivan.
Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreau.
Halkın Demokrasi Partisi’nin (HADEP) 2. Kongresi’nde Türk bayrağı yüzünü poşuyla gizleyen bir genç tarafından indirildi, yerine PKK bayrağı asıldı.
Kültür Bakanı Ercan Karakaş Olağanüstü Hal ve Çekiç Güç süresini uzatma kararnamesini imzalamadı. Karakaş bakanlık görevinden istifa etti.
İsrail’de seçim yapıldı. İşçi Partisi lideri Yitzak Rabin başbakan seçildi.
Türkiye’de toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca Belediye-İş Sendikası’na bağlı 34 bin işçi bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.
Halkevleri mahkeme kararıyla açıldı. Halkevleri’nin faaliyetleri 12 Eylül sonrası Milli Güvenlik Konseyi tarafından durdurulmuş, yöneticileri yargılanmıştı.
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit Narin işverenlerin hükümetin ekonomi politikasından duyduğu rahatsızlığı Uluslararası Para Fonu’na (IMF) iletti.
Yurtdışına kaçan Banker Kastelli’nin kasasına el konuldu; 70 banker ve banka yöneticisinin yurtdışına çıkışı yasaklandı.
1971’de İstanbul Maltepe’de Hüseyin Cevahir’i vuran emekli Deniz Yarbayı Cihangir Erdeniz dükkanında öldürüldü.
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş’in Diyarbakır gezisi sırasında olaylar çıktı; 1 asker, 1 sivil öldü, 46 kişi yaralandı. Türkeş bir yıl sonra aynı gün tekrarDiyarbakır’a gitmek istedi. Tepkiler üzerine gezi iptal edildi.
1970’li yıllarda Türkiye’de büyük ilgi toplayan ”Kaçak” adlı Amerikan televizyon dizisinde ”Doktor Kimble” rolünü oynayan Amerikalı sinema oyuncusu David Janssen Turizm Bakanlığı’nın konuğu olarak Türkiye’ye geldi.
Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ), Türkiye’de basın özgürlüğünün olmadığını açıkladı, tutuklu gazetecileri serbest bırakılmasını istedi.
Devrimci Milliyetçi Gençlik Kurultayı İstanbul’da toplandı. Kısa adı FKF olan Fikir Kulüpleri Federasyonu lideri Yusuf Küpeli ile Deniz Gezmiş bir manifesto yayımladılar. ”Tam bağımsız ve gerçekten demokratikTürkiye” hedefi için mücadele programını açıkladılar.
Köy enstitülerinin kuruluş ve çalışma programını hazırlayan İsmail Hakkı Tonguç.
Besteci Fehmi Tokay.
Akis dergisi yazı işleri müdürü Cüneyt Arcayürek 6 ay hapse mahkum oldu.
Profesör Nüzhet Gökdoğan 23 Haziran 1954’de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi dekanlığına seçildi. Gökdoğan ilk kadın dekan.
Türkiye ile Amerika arasında karşılıklı radyo yayın servisi açıldı.
6 ve daha fazla çocuğu olan ailelere ikramiye verilmesi kararlaştırıldı.
Refah şilebi bir denizaltı tarafından batırıldı, 168 kişi öldü. Bu saldırıyı hiç bir ülke üstlenmedi, gemiyi kimin batırdığı açıklığa kavuşamadı.
Fransa ve Türkiye arasında imzalanan antlaşmayla Hatay Fransız egemenliğinden çıktı. Fransa Hatayüzerindeki bütün hak iddialarından vazgeçerek kentin Türkiye’nin bir ili olarak ilhak edilmesini kabul etti.
”Cabaret”, ”All that Jazz” filmleriyle tanınan Oscar ödüllü Amerikan yönetmen ve koreograf Bob Fosse.
Önceki Gün
Sonraki Gün

Kapatmak için ESC tuşuna basın