Ogznet.com

Sanat Tarihi Öğrenmek İçin En İyi 11 Site

Sanat tarihi çok geniş bir konudur. Antik Yunanistan’ın çömlekçiliğinden 1960’ların çağdaş pop sanatına kadar, yüzlerce stil arasında göz gezdirebilceğiniz milyonlarca sanatçı var. Genelde ”sanata” ait değilseniz bile, ruhunuzla rezonansa giren bir şeyler bulabileceksiniz. İşte sanat tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz en iyi sitelerden bazıları.

Smarthistory, dünyanın en çok ziyaret edilen sanat tarihi web sitelerinden biridir. Hem acemilere hem de uzmanlara hitap edecek, ilgili kişilerin katkıda bulunduğu makale ve videoların bir karışımını sunuyor.

Videolar genellikle bir galeri veya açık hava sergisi gibi belirli bir kültürel mekana odaklanır. Konu tüm insanlık tarihini kapsamaktadır; Site düzgün bir şekilde gezinmek için Antik Akdeniz'den, 1900'lü yıllar Amerika'sına ve İslam Dünyası gibi bölümlere göre özenle sınıflandırılmıştır.

UbuWeb'in tek bir odak noktası vardır: avangard malzeme. 1996'dan beri çevrimiçi. Aşina olmayanlar için avangard terimi, çalışmaları normal ana akım kültürel normlara karşı çıkan tüm sanatçıları, yazarları ve bestecileri ifade eder. Tipik olarak, politik veya sosyal bir teması olacaktır.

UbuWeb görsel sanat, ses, şiir ve filmi kapsar. Yalnızca baskısı tükenmiş çalışmaları yayınlar.

Site biraz eski görünüyor, ancak gezinmesi kolay kategoriler içerikle dolu.

Tarihli Sanat, 2015 yılında Sanat Tarihi biliminin Türkiye’de bilinirliğini arttırmak amacıyla Sanat Tarihi’nin ilgili olduğu ana başlıklar altında araştırma yazıları, makaleler ve haberler yayınlamak amacıyla kurulmuş bir sanat tarihi sitesidir. Site yazar kadrosu Üniversitelerin ilgili bölüm mezunları veya öğrencilerinden oluşmaktadır.

Tarihli Sanat web sitesinde oluşturulan içerikler, ülke coğrafyamız da dahil olmak üzere farklı kültürlere ait sanat anlayışını ve gelişimini açıklayan makaleler, Türkiye’den ve dünyadan güncel haberler, çeviriler ve ülkemizdeki kültür varlıklarını ele alan makalelerden oluşmaktadır. Tarihli Sanat, Sanat Tarihi biliminin konu edindiği her alanda içerik hazırlamaktadır.

New York'taki Metropolitan Sanat Müzesi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük sanat müzesidir, ancak web sitesi sanat tarihi ile ilgilenen insanlar için harika bir kaynaktır.

Ana sayfada, dikkatinizi çeken Sanat sekmesidir. Sekmede, müzenin Sanat Tarihi Zaman Çizelgesi'ne bir bağlantı bulacaksınız.

Zaman çizelgesi, tarihin çeşitli dönemlerinden makaleler, sanat fotoğrafları ve kronolojilerin bir koleksiyonudur. Her bölümde bir genel bakış, önemli olayların bir listesi, kaydırılabilir bir zaman çizelgesi ve tablolar, eserler ve diğer sanat eserlerinin çok sayıda ilişkili görüntüsü bulunur. Ne kadar bilginin mevcut olduğunu anlamak oldukça zor.

Zaman çizelgesini zaman aralığına, coğrafi konuma ve sanatsal temaya göre filtreleyebilirsiniz.

Sanat tarihi haberleri, sanat tarihi dünyasındaki en son haberleri kapsayan tek kişilik bir blogdur.

Hikayeler, yeni sergilerle ilgili haberlerden dünyanın en ünlü tarihi sanat eserlerinden bazıları hakkında bilgilere kadar her şeyi kapsar. Editör Bendor Grosvenor da çok sayıda araştırma ve fikir yazısı sunuyor.

Site 2008'den beri çalışıyor ve incelemeniz için geniş bir arka kataloğu var. Her gün en az bir yeni makale bekleyebilirsiniz.

WikiArt, 3.000'den fazla sanatçının 250.000'den fazla sanat eserinin görüntülerini içerir. Sanatın çoğu halka açık sergilenmez; kasalarda saklanır veya üniversitelerde, belediyelerde ve genel nüfusun erişemeyeceği diğer sivil binalarda sergilenir.

UbuWeb'den farklı olarak WikiArt, hem kamu malı hem de telif hakkıyla korunan sanat eserlerini içerir. Telif hakkıyla korunan eserler, adil kullanım ilkesine göre görüntülenir; bu, içeriğin birdenbire kaybolmadığından emin olabileceğiniz anlamına gelir.

Sol paneldeki yedi filtreyi kullanarak sitede gezinebilirsiniz. Bunlar Sanat Akımları, Okullar ve Gruplar, Türler, Alanlar, Milliyetler, Yüzyıllar ve Sanat Kurumlarıdır.

Web Sanat Galerisi, şu anda 52.800'den fazla reprodüksiyon içeren sanal bir müze ve Avrupa güzel sanatlar, dekoratif sanatlar ve mimarinin (3. ve 19. yüzyıllar) aranabilir bir veri tabanıdır. Sanatçı biyografileri, yorumları, rehberli turlar, dönem müzikleri, katalog, ücretsiz kartpostal ve mobil hizmetler verilmektedir.

Web Sanat Galerisi, Avrupa güzel sanatlarında uzmanlaşmıştır. 3. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan zaman dilimini kapsar.

Başlangıçta, sitenin ana odak noktası 14., 15. ve 16. yüzyıllarda Rönesans dönemiydi, ancak daha sonra Rönesans'ın orta çağdaki erken köklerini ve daha sonraki yıllarda Rönesans tarzının Barok ve Rokoko sanatına dönüşmesini de içerecek şekilde genişledi.

Siteyi keşfetmenin üç ana yolu vardır. Sanatçıların listesini (filtrelerle birlikte), yerel arama motorunu ve sanal turları kullanabilirsiniz.

Sanal turlar, sanat tarihinin belirli yönleri hakkında bilgi edinmenin harika bir yoludur. Aralarından seçim yapabileceğiniz 16 tane var. Örnekler arasında 1450 ve 1550 arasında Germen ülkelerinde Sanat, Düşük Ülkelerde Resim (1400-1800) ve Giotto Sanatı sayılabilir.

Sınır Tanımayan Müze, gezegenin en büyük çevrimiçi müzesidir. AB içinde ortak bir projedir ve dünya çapında düzinelerce galeri ve müze vardır.

Sitenin üç tematik bölümü vardır: İslam Sanatını Keşfedin, Barok Sanatını Keşfedin ve Halı Sanatını Keşfedin. Her bölüm için, mimariden çömlekçiliğe kadar her şeyi öğrenmek için geniş veritabanlarını keşfedebilirsiniz. Her bölümün ayrıca ülkeye özgü kendi zaman çizelgesi vardır.

Ayrıca sitenin mini galerilerine de göz attığınızdan emin olun. Hat sanatı, müzik aletleri veya cenaze nesneleri gibi bir temalar ve dünyanın dört bir yanından eserler sergilerler. Göz atabileceğiniz 37 mini galeri var.

Hatta en sevdiğiniz eserlerden kendinize özel koleksiyonlar oluşturabilir ve bunları başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Sanat tarihi, insanlık tarihini yansıtır ve sanat eserlerinin ve sanatçıların yaşamlarının incelenmesi, ortak geçmişimiz hakkında çok şey aydınlatır. ThoughtCo Sanat Tarihi Rehberi, birçoğu yeni başlayanlar için oldukça kuru bir konu olabilecek şeylere, daha modern bir dokunuş sunan harika bir makale örneği sunar.

Örnekler arasında "Sistine Şapeli Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey", "7 Başlıca Resim Stili: Gerçekçilikten Soyuta" ve "Vincent Van Gogh'un En Sevilen 10 Tablosu" sayılabilir.

Ayrıca biyografilerden ünlü eserlerin arkasındaki hikayelere kadar her şeyi kapsayan çok sayıda daha tipik makale var.

Elbette Avrupa ve Kuzey Amerika dışında bir sanat tarihi dünyası var. 1963'te Başkan Mao tarafından açılan Çin Ulusal Sanat Müzesi, antik çağlardan günümüze en iyi Çin eserlerini sergiliyor.

Müzenin koleksiyonunda 110.000'den fazla parça var. Resmi web sitesinde tüm parçaları keşfedebilir, tarihlerini okuyabilir ve onları yaratan sanatçılar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ulusal bir galeriden beklediğiniz gibi sitenin kullanımı kolaydır. İlginizi çeken işleri bulmanıza yardımcı olacak birçok filtre ve kategori var ve Çin sanat dünyasındaki en son gelişmelerden haberdar olmanızı sağlayacak bir haber sayfası var.

Batılı olmayan sanat tarihi hakkında bilgi edinmek için sizi başka bir harika kaynakla baş başa bırakacağız: The Arts of India.

Sanat Tarihi Haberleri gibi tek kişilik bir blog. Web sitesinin düzeni modern değil, ancak mevcut içeriğin kalitesi tasarım eksikliklerini telafi ediyor.

Site, çok çeşitli kategorilerde 3000 yıllık Hint sanatını kapsamaktadır. Çeşitli stiller ve temalar üzerine makaleler, dijitalleştirilmiş tablolardan oluşan geniş bir havuz ve Hindistan'ın en tanınmış sanatçılarından bazılarının biyografilerini bulacaksınız.

Site, Hint kültürü, mitolojisi ve dini hakkında bilgiler sunar; bunların tümü, Hindistan'a seyahat ederseniz faydalı olacaktır.

Son söz

Müzeleri, blogları, çeşitli sanat biçimlerini ve birden fazla coğrafi bölgeyi kapsayan geniş bir yelpazede yer alan sitelerin listesini vermeyi denedik. Yorumlarda kendi önerilerinizi eklemekten çekinmeyin.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar (1)

Yorum Yaz