Adobe programları için en iyi alternatifler

Adobe programları, profesyonel kullanıcılar için bir numaralı seçimdir. Özellik seti açısından en iyisine ihtiyacınız varsa, Adobe programları tek çözüm olabilir. Ancak kişisel kullanım için, en ucuz Adobe abonelik planı bile azımsanamayacak kadar fazla olabilir. İyi haber şu ki, Adobe programları için ücretsiz alternatifler mevcuttur.

Adobe programları için en iyi ücretsiz alternatifler burada.

1. En iyi ücretsiz Adobe Photoshop alternatifleri

Artık herkes Photoshop'un ne olduğunu ve ciddi görüntü düzenlemeye gerçekten ilgi duymayanlar için bile ne kadar şaşırtıcı derecede yararlı olduğunu biliyor. Aslında, o kadar popüler ki, birkaç harika çevrimiçi Photoshop alternatifi de dahil olmak üzere tüm ücretsiz alternatifleri muhtemelen biliyorsunuzdur. Yine de, burada en iyi olduğunu düşündüklerimiz var.

1.1. GIMP

GIMP, GNU/Linux, macOS, Windows ve daha fazla işletim sistemi için kullanılabilen bir çapraz platform görüntü düzenleyicisidir. Ücretsiz bir yazılımdır, kaynak kodunu değiştirebilir ve değişikliklerinizi dağıtabilirsiniz. İster grafik tasarımcı, fotoğrafçı, illüstratör veya bilim adamı olun, GIMP işinizi yapmanız için size gelişmiş araçlar sağlar. Birçok özelleştirme seçeneği ve 3. parti eklentiler sayesinde GIMP ile üretkenliğinizi daha da artırabilirsiniz.

En profesyonel kalitede açık kaynaklı programlardan biridir. Yani profesyonel bir bağlamda kullanmak için yeterince iyidir.

1.2. Paint.NET

Paint.NET, Windows çalıştıran bilgisayarlar için görüntü ve fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Katman desteği, sınırsız geri alma, özel efektler ve çok çeşitli kullanışlı ve güçlü araçlar ile sezgisel ve yenilikçi bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Aktif ve büyüyen bir çevrimiçi topluluk, samimi yardım, öğreticiler ve eklentiler sağlar.

Başlangıçta Windows ile birlikte gelen Microsoft Paint yazılımının ücretsiz olarak değiştirilmesi amacıyla tasarlanan bu yazılım, güçlü ancak basit bir resim ve fotoğraf düzenleme aracı haline geldi. Adobe® Photoshop®, Corel® Paint Shop Pro®, Microsoft Photo Editor ve The GIMP gibi diğer dijital fotoğraf düzenleme yazılım paketleriyle karşılaştırılmıştır.

Paint.NET, Photoshop'un zor kullanım yapısından bıktıysanız ve hızlı bir şekilde yüklenecek bir şey istiyorsanız ve yalnızca katmanlar, eklentiler gibi özelliklerin en temel versiyonu ile çalışmak için Microsoft Paint'ten daha güçlü Paint.NET'i seveceksiniz.

Olumsuz tarafı, yalnızca Windows için kullanılabilir olmasıdır. Farklı bir işletim sistemindeyseniz, Paint.NET'ten sonra modellenmiş ve Windows, Mac ve Linux için kullanılabilen açık kaynaklı bir program olan Pinta'yı incelemek isteyebilirsiniz.

1.3. Pixlr.com

Pixlr, Autodesk, AutoCAD, Maya ve 3DS Max gibi yazılımları yapan kişiler tarafından geliştirilen harika bir bulut tabanlı görüntü düzenleyicidir. Pixlr, "endüstri standardı" kalitesi olmayabilir, ancak faydalı özelliklerle doludur ve yakın zamanda ağırlaşmayacağından emin olabilirsiniz.

Fotoğraf düzenleme ve tasarım araçları sunan Pixlr, doğrudan web tarayıcınızda, telefonunuzda veya masaüstünüzde ücretsiz olarak fotoğrafları düzenleme ve çarpıcı tasarımlar oluşturma özelliği sunar.

Windows ve Mac sürümlerinde özellik sınırlı ücretsiz sürümler varken, web ve mobil sürümler tamamen ücretsizdir.

2. En iyi ücretsiz Adobe Illustrator alternatifleri

Vektör grafiklerinin normal grafiklere göre büyük bir avantajı vardır: piksel kullanmazlar. Bu, bir kez çizip o görüntüyü herhangi bir boyuta dışa aktarabileceğiniz ve piksel kaybetmeyeceğiniz veya gereksiz pikselleşme oluşmayacağı anlamına gelir. Çizgi romanlar, infografikler ve logolar gibi şeyler için yoğun olarak kullanılır.

Mümkünse, Illustrator öğrenmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu mmkün değilse, bu ücretsiz alternatifler bir nebze de olsa işinizi görecektir.

2.1. Inkscape

Vektör grafikleri oluşturma sürecinde yeniyseniz, farklı gelebilir, ancak Inkscape'in sunduğu esneklik ve güçten çabucak memnun kalacaksınız. Vektör tasarımı, genellikle yüksek ölçeklenebilirlik gerektiren logolar, illüstrasyonlar ve sanat için tercih edilen görüntü oluşturma yöntemidir. Inkscape uygulaması, çok çeşitli endüstrilerde (pazarlama/marka oluşturma, mühendislik/CAD, web grafikleri, karikatür oluşturma) ve bireysel kullanımlarda kullanılmaktadır.

Inkscape, Illustrator’ın yapabileceği her şeyi yapabilecek yüksek kaliteli bir yazılımdır, ancak Illustrator’ı profesyoneller arasında çok saygı gören ve sevilen bazı özelliklerini ve iyileştirme araçlarını bu programda bulamazsınız.

2.2. SVG-Edit

SVGEdit, herhangi bir modern tarayıcıda çalışan hızlı, web tabanlı, JavaScript ile çalışan bir SVG çizim düzenleyicisidir. SVGEdit, güçlü bir SVG tuvalini temel alır.

SVG-Edit, tarayıcınızda çalışan açık kaynaklı bir vektör grafik editörüdür. Bunun, bir masaüstü uygulamasından daha kötü olacağını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. SVG-Edit onu önemli kılan özelliklere sahiptir ve tüm rakiplerine taş çıkarır (Illustrator hariç).

Sadece buradan indirin ve tarayıcınızda çalıştırın. Chrome, Firefox, Opera, Safari ve Edge'de çalışır.

3. En iyi ücretsiz Adobe Lightroom alternatifleri

Birçok insan Photoshop'un fotoğrafları düzenlemek için olduğunu düşünüyor ve bunun için kullanabilirsiniz, ancak çoğu kişi için Photoshop yerine Lightroom kullanmanın daha iyi olacağı ortaya çıktı. Gerçekten de, biraz pratik ve bilgi ile oldukça şaşırtıcı olabilir.

Standart düzenlemeler için basit bir şey arıyorsanız, bu Lightroom alternatifleri fazlasıyla yeterli olacaktır.

3.1. RawTherapee

RawTherapee, Özgür Yazılım (GPLv3) olarak yayınlanan güçlü, platformlar arası bir ham fotoğraf işleme sistemidir. RawTherapee şaşırtıcı derecede iyi ve tartışmasız Lightroom'a en iyi alternatif. Arayüz kullanımı biraz hantal, ancak tam ve düzenli güncellemeler alıyor. Çok çeşitli dijital kameralardan ham dosyalar geliştirmek için tasarlanmıştır ve dijital görüntülemenin nasıl çalıştığına dair anlayışlarını genişletmek isteyen yeni meraklılardan profesyonel fotoğrafçılara kadar değişen kullanıcıları hedef alır.

RawTherapee, harika fotoğraflar çekmeniz ve yaratıcılığınızı sergilemeniz için güçlü bir araç takımı sağlar.

Bir dezavantajı, yeni kamera modellerini desteklemenin biraz yavaş olması, ancak ne kadar nadiren yeni kameraların piyasaya sürüldüğünü ve DSLR'lerin ne kadar seyrek yükseltildiğini göz önünde bulundurun. Bu, hobi amaçlı kullanım için çok fazla sorun çıkarmaz.

3.2. darktable

Lightroom'a en iyi alternatif Raw Therapee, ikinci olarakta Darktable gelir. Bu açık kaynaklı RAW geliştirici sadece bir çok inanılmaz özelliğe sahip değil, aynı zamanda temiz ve gezinmesi kolay bir arayüze de sahiptir.

darktable, açık kaynaklı bir fotoğrafçılık iş akışı uygulaması ve ham geliştiricidir. Fotoğrafçılar için sanal bir ışık masası ve karanlık oda sunar. Dijital negatiflerinizi bir veritabanında yönetir, onları yakınlaştırılabilir bir ışıklı masa aracılığıyla görüntülemenize ve ham görüntüler geliştirmenize olanak tanır.

darktable, fotoğrafçılar tarafından fotoğrafçılar için oluşturulmuştur. Görüntülerinizi ardışık düzen boyunca zarar vermeden düzenler. Orijinal görüntünüz asla değiştirilmez! Profesyonel renk yönetimi özellikleri, tüm baskıda aslına uygunluk sağlar ve GPU hızlandırmalı işleme, video kartınızı kullanarak iş akışınızı hızlandırabileceğiniz anlamına gelir.

3.3. PhotoScape

Bir nedenden dolayı RawTherapee veya Darktable'ı sevmediyseniz, o zaman diğer seçenek bu. PhotoScape eğlenceli ve kolay resim düzenleme programı fotoğraflarınızı düzenlemek ve değerini artırmak için size olanak sağlıyor. Photoscape, kesinlikle bir şeye ihtiyacınız olursa boşluğu doldurabilir, ancak uygulanabilir bir alternatifte son çaredir. En son sürüm 2014 yılında piyasaya sürüldü.

4. En iyi ücretsiz Adobe Premiere Pro alternatifleri

Uzun metrajlı filmleri kesmek için kullanılan zaman çizelgesi tabanlı bir video düzenleyici olan Adobe Premiere Pro'da bir başka endüstri standardı programdır. İşte bunun yerine kullanabileceğiniz ücretsiz alternatifler.

Davinci Resolve, Premiere Pro'nun en iyi ücretsiz alternatifidir. Davinci Resolve, 2004 yılında profesyonel bir renk derecelendirme çözümü olarak piyasaya sürülürken, zaman içinde uygun bir zaman çizelgesi sistemine sahip videolar için tam özellikli bir astar düzenleme çözümü haline geldi.

DaVinci Resolve, kurgu, renk düzeltme, görsel efektler, hareketli grafikler ve ses post prodüksiyonunu tek bir yazılım aracında birleştiren bir çözümüdür. Zarif, modern arayüzü, yeni kullanıcılar için hızlı ve kolay öğrenilirken profesyoneller için güçlüdür. DaVinci Resolve, birden fazla uygulama öğrenmeniz veya farklı görevler için yazılım değiştirmeniz gerekmediğinden daha hızlı ve daha yüksek kalitede çalışmanıza olanak tanır. Bu, tüm süreç boyunca kameranın orijinal kalitesinde görüntülerle çalışabileceğiniz anlamına gelir. Tek bir uygulamada kendi post prodüksiyon stüdyonuza sahip olmak gibidir. Hepsinden iyisi, DaVinci Resolve öğrenerek, Hollywood profesyonelleri tarafından kullanılan araçların tıpatıp aynısını kullanmayı öğreniyorsunuz!

Davinci Resolve'ü ücretsiz olarak kullanılabilirsiniz. Bazı gelişmiş özellikler (örneğin 3B araçlar, Resolve FX, çok kullanıcılı işbirliği vb.) ücretli sürüm Davinci Resolve Studio'da kullanılabilir.

4.2. HitFilm

Hitfilm, profesyonel çevrelerde Davinci Resolve kadar yaygın olarak kullanılmıyor, ancak Davinci Resolve'yi bir nedenle sevmiyorsanız, mükemmel bir ücretsiz alternatif olabilir.

Hitfilm, uygun zaman çizelgesi ve çok sayıda faydalı video düzenleme özelliği olan ve videolar için eksiksiz bir düzenleme çözümüdür: 2D ve 3D kompozisyon, yüzlerce efekt ve ön ayar, sınırsız parça ve geçişler ve daha fazlasını sunar.

Hitfilm'i indirmek ve kullanmak ücretsiz olmakla birlikte, belli bir ücret karşılığı kullanılabilen Hitfilm Pro'da bazı gelişmiş özellikler vardır.

4.3. Lightworks

Lightworks, Wolf of Wall Street, The King’s Speech ve Pulp Fiction gibi birçok yüksek profilli filmin düzenlenmesinde kullanılılmış, profesyonel kalitede bir yazılımdır. Premiere Pro için zorlu bir rakiptir.

Ne yazık ki, ücretsiz sürüm biraz vasat kalıyor: 720p ile sınırlı ve daha gelişmiş özelliklerin bazılarında yoksundur. Bu sınırlamalar sizin için yeterli değilse, Pro sürümünü satın alabilirsiniz.

4.4. Shotcut

Nedense, açık kaynak kodlu video editörleri tartışılırken Shotcut'ten hiç söz edilmiyor, bu garip çünkü kalite ve işlevsellik açısından çok iyidir.

FFmpeg sayesinde yüzlerce ses ve video formatını ve codec bileşenini destekler. İçe aktarma gerekmez; bu, yerel düzenlemenin yanı sıra bir proje içinde çok formatlı zaman çizelgeleri, çözünürlükler ve kare hızları anlamına gelir.

4k'ye kadar çözünürlükleri destekler ve SDI, HDMI, web kamerası, JACK & Pulse ses, IP akışı, X11 ekranı ve Windows DirectShow cihazlarından yakalamayı destekler.

Düzenli olarak güncellemeler alır, genellikle bir ila üç ayda bir. Sürekli olarak geliştiriliyor, bu yüzden henüz en iyi alternatif değilse, yakında olacak.

4.5. OpenShot

OpenShot, Shotcut'tan daha iyi bir yazılımdır, ancak geliştirme son birkaç yılda önemli ölçüde yavaşladı, bu yüzden Shotcut'in şu anda daha iyi bir seçim olduğu görülüyor.

OpenShot Video Editor'ı kullanımı kolay, öğrenmesi hızlı ve şaşırtıcı derecede güçlü bir video düzenleyici olacak şekilde tasarlandı. En popüler özelliklerine ve yeteneklerinden bazılarına hızlıca göz atın.

 • OpenShot, Linux, Mac ve Windows desteği ile platformlar arası bir video düzenleyicidir.
 • Videolarınızı hızla kısaltın ve o mükemmel anları bulun. OpenShot, videonuzu kesmenin birçok kolay yoluna sahiptir.
 • Güçlü animasyon çerçevesini kullanarak video projenizdeki her şeyi soldurabilir, kaydırabilir ve canlandırabilirsiniz.
 • Filigranlar, arka plan videoları, ses parçaları ve daha fazlası için ihtiyaç duyduğunuz kadar katman ekleyin.
 • Video efekt motorunu kullanarak videonuzdan arka planı kaldırın, renkleri ters çevirin, parlaklığı ayarlayın ve daha fazlasını yapın.
 • Ses dosyalarınızı dalga biçimleri olarak görselleştirin ve hatta dalga biçimlerinin çıktısını videonuzun bir parçası olarak alın.
 • Kar, mercek parlaması veya uçan metin gibi güzel 3D animasyonlu başlıklar ve efektler oluşturun.
 • Videoyu tersine çevirerek, yavaşlatarak ve hızlandırarak zamanın gücünü kontrol edin. Bir ön ayar kullanın veya oynatma hızını ve yönünü canlandırın.
 • Dosya yöneticinizden video, ses veya görüntüleri OpenShot'a sürükleyip bırakın. Video düzenlemeye başlamak bu kadar kolay.
 • OpenShot birçok farklı dilde mevcuttur ve LaunchPad ile çevrimiçi olarak çevrilebilir.

5. En iyi ücretsiz Adobe InDesign alternatifleri

InDesign'ı pek kimse bilmiyor, ancak uygulamanın dergiler, el ilanları, e-kitaplar, broşürler, PDF'ler ve daha fazlasını tasarlamak için ne kadar yararlı olabileceğini bilenler bilir. Masaüstü yayıncılıkla ilgili herhangi bir şey yapmayı düşünüyorsanız, paranız yetiyorsa InDesign'ı öğrenmeye değer. Alternatifler var, ama hiçbir şekilde eşit olmaya yakın değiller. Bahsetmeye değer tek alternatif bu.

5.1. Scribus

Scribus açık kaynaklı bir masaüstü yayıncısıdır. Ne muhteşem ne de vasat. İnfografikler, dergi kapakları, posterler ve hatta masa üstü RPG'ler dahil her türlü şeyi yapmak için kullanılmıştır. Güzel olan şey, size yardımcı olmak için oldukça iyi belgelenmiş bir wiki'nin olması.

Belki de Scribus'taki en büyük kusur, formatlarının InDesign gibi diğer programlarla değiştirilemez olmasıdır, ancak eğer bu sizi rahatsız etmiyorsa, bir şans verin.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın