Resim OpenClipart-Vectors tarafından Pixabay'a yüklendi

Bakteri ve virüslere karşı Klavye en iyi nasil temizlenir?

Klavyenizi en son ne zaman temizlediniz? Evlerimizi temizlerken pek aklımıza gelen bir şey değil, ancak klavye hijyenini sağlamak ta iyi bir fikirdir. Klavyenizi neden temizlemeniz gerektiğini ve düzgün bir şekilde nasıl yapacağınızı burada bulabilirsiniz.

Klavyenizi Neden Temizlemelisiniz

Bilgisayar klavyeleri evinizdeki veya ofisinizdeki en temiz nesneler değillerdir. Bilgisayarla çalışırken üzerinde yenilen atıştırmalıklardan dökülen çok sayıda kırıntı, tuşlar arasına düşer ve burada birikir. Sonuç olarak, bir klavyeyi ters çevirirseniz bazı kalıntıları çıkarabilirsiniz.

Klavyeler mikroplar için güvenli bir yuvalanma alanıdır. İnsanlar ofis masalarını vs. temizlerken klavyeyi göz ardı etmektedir. Buda, mikropların tuşların üzerinde ve çevresinde serbestçe gelişmesine izin verir.

Klavyeyi Temizlerken Alınabilecek Genel Önlemler

Bir bilgisayar klavyesini nasıl temizleyeceğinizi ve tüm bu kiri nasıl ortadan kaldıracağınızı öğrenmeden önce, bir dakikanızı ayırıp klavyeyi temizleme önlemlerini hatırlayalım.

1. Klavyeyi Bilgisayardan Çıkarın
Klavyeden temizlerken ilk olarak elektirk bağlantısını kestiğinizden emin olun. Bunun için, klavyeyi temizlerken bilgisayarınızdan mutlaka çıkarın. Böylece hem elektriksel sorunlardan korunur hem de yanlışlıkla ekrana birşeyler yazmaktan kurtulursunuz.

Tabii ki, bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bunu yapmak biraz daha zordur. Bu nedenle, temizliğe başlamadan önce dizüstü bilgisayarı kapatmak ve fişini prizden çekmek en iyisidir.

2. Klavyeyi Uygun Bir Yerde Ters Çevirip Sarsın
En az çaba ile bazı daha büyük kirlerden kurtulabilirsiniz. Klavyeyi bir bölmenin veya lavabonun üzerine yerleştirin, ardından güçlü bir şekilde sallayın. Böylece, normal temizleme işlemine başlamadan önce büyük partikülleri temizleyebilirsiniz.

3. Tuşları Dikkatlice Çıkarın
Başlamadan önce klavyenizdeki tuşları çıkarmanız gerekiyorsa, çıkarırken dikkatli olun. Onları çok fazla zorlamak, kirli bir klavyeden daha fazla soruna neden olur. İsterseniz, bu işi kolaylaştıran özel bir tuş sökme aracını deneyebilirsiniz.

Klavye Nasıl Temizlenir

Klavye temizliği için gidebileceğiniz birkaç seçenek var. Aşağıda açıklanan bu yöntemleri okuyun ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin.

1. Basınçlı Hava ile Toz Temizliği

Elektronik cihazları tozdan arındırmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri basınçlı havadır. Üzerinde ince bir kir tabakası birikmiş bir klavyeyi temizlemenin en iyi yoludur.

Basınçlı hava; içinde yüksek bir basınç altında hava bulunan bir kutudur. Üstten bastırdığınızda, basınçlı hava dışarı çıkar ve önündeki tozu temizler. Bu, bilgisayarların içi gibi elektronik parçalardaki kiri çıkarmak için kullanılır.

Basınçlı hava spreyini ile klavyeler dahil PC'nizin içi gibi diğer elektronik cihazları temizlemek için de kullanabilirsiniz.

2. Klavye Temizleme Jeli ile Kir Çıkarma

 

Jel, kirli bir klavyeye sürmek istediğiniz en son şey gibi duruyor, ancak jel klavye temizlemeye gerçekten yardımcı oluyor.

İyi bir temizlik jeli, doğru oranda yapışkan olmasından kaynaklanır. Klavyenizdeki tüm kiri ve tiftiği yakalayacak kadar yapışkan, ancak klavyenize veya ellerinize yapışmak için yeterince yapışkan değil. Klavye tuşlarının üzerine bastırın, sonra tüm jeli çıkarmak için çekin.

Jel, tuşların altındaki toza karşı etkili olmayacak olsa da, hızlı ve kolay bir yüzey seviyesi temizliği için iyidir.

3. İzopropil Alkol ile Derinlemesine Klavye Temizliği

Yapışkan kirlere sahip bir klavyeyi temizlemek için basınçlı hava ve jel temizleme iyi bir seçenek değildir.

Klavyenizde derinlemesine temizlik yapmak için güçlü bir şeye ihtiyacınız olacak. Rubbing alkol (bilimsel olarak “izopropil alkol”) klavyenizi temizlemek için en iyi seçimdir. Mikropları öldürme gücü için en az yüzde 70 alkol içeren bir çözüm seçtiğinizden emin olun.

İzopropil Alkol, klavye temizleme yöntemlerinin en zorudur. Pamuklu çubuk alın, sıvıya batırın, sonra tuşların kenarına doğru fırçalayın. Kapsamlı bir temizlik elde etmek için her tuşu ayrıca çıkarmanız gerekebilir. Bu nedenle, basınçlı hava veya jel gibi kullanımı kolay olmasa da, inatçı kir ve yapışkanlık için en iyi yöntemdir.

4. Klavyenizi Bakteri ve Virüslere Karşı Sterilize Etme

Yukarıda alkolün, bakteri ve virüsleri yok etmede nasıl etkili olabileceğinden kısaca bahsettik. Temizlik işini yaparken, tüm klavyenize alkol uygulamak istemeyebilirsiniz. Neyse ki, klavyenizi mikroplardan temizlemenin başka yolları da var.

Klavyenizi temizlemek için bir UV-C sterilizasyon çubuğu da kullanabilirsiniz. Bunlar, bakteri ve virüslere zarar veren ultraviyole ışınları yayar. American Journal of Infection Control, hastane klavyelerinde UV ışığının etkinliğini test etti ve bunları minimum kesintiyle bir klavyeyi temizlemenin yararlı bir yolu olarak onayladı.

Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir

 

Normal klavyelerle, tuşları çıkarmak ve arasını temizlemek kolaydır. Bununla birlikte, bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bunların sisteme gömülü olmaları nedeniyle temizlenmesi daha zor olabilir.

Tuşları kaldırıp kaldıramayacağınızı görmek için iki kez kontrol edin. Tuşlara ço fazla güç uygulamanızı önermiyoruz; bunun yerine, klavyeyi temizleme konusunda herhangi bir tavsiyeleri olup olmadığını görmek için dizüstü bilgisayarınızın üreticisinin belgelerine bakın. Eğer kaynak yoksa tuşları sökmemek en iyisidir.

Kontrol ettikten sonra, dizüstü bilgisayarı kapatın ve fişini çekin. Ardından, varsa üretici talimatlarını izleyin. Eğer yoksa, daha büyük kir parçacıklardan kurtulmak için klavye temizleme jeli ve daha inatçı lekeler için izopropil alkol kullanın.

Ayrıca dizüstü bilgisayarı ters çevirebilir ve kiri çıkarmak için sallayabilirsiniz. Bu işlemi, çıkan tozun ortalığı kirletmemesi için bir lavabo veya çöp kutusu üzerinde yapın.

Mac Klavyesi Nasıl Temizlenir

Bir MacBook klavyesini nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, Apple'ın bunu açıklayan belgeleri vardır. Kısacası, çok fazla nem ve aerosol sprey kullanan temizlik çözeltilerine karşı tavsiyelerde bulunurlar.

Bu nedenle, web sitesinde verdikleri tavsiyeleri uygulamak en iyisidir; tüy bırakmayan bir bezi hafifçe ıslatın ve klavyenin yüzeyinden silin. Kurumuş kirler için, pamuklu çubuk ve izopropil alkol kullanarak daha iyi temizlik ihtimali olacaktır; temizlemeden önce bezin alkolle ıslanmadığından emin olun, yoksa yarardan çok zarar verirsiniz.

Mekanik Klavye Nasıl Temizlenir

Mekanik klavyeler, her tuşun altındaki karmaşık anahtar mekanizmaları göz önüne alındığında, membran klavyelerinden biraz daha zor olabilir. İdeal bir temizlik için, başlamadan önce bir anahtar sökücü, bazı pamuklu çubuklar ve bir miktar izopropil alkol alın.

İlk olarak, klavyedeki tüm tuşları çıkarın. Yine de dikkatli olun; tuşların tam düzenini hatırlayamıyorsanız, önce bir fotoğraf çekin veya bir resmini bulun, böylece tuşları doğru bir şekilde geri koyabilirsiniz. Bunu yapmazsanız, daha sonra tuşarı doğru bir şekilde yerine taklamk sorun olabilir!

Ardından, çubukları ve alkolü alın ve tuşları ve tuşların etrafını yavaşça temizleyin. İsterseniz, bir kase ılık sabunlu su hazırlayabilir ve anahtarları birkaç saat içinde bırakabilirsiniz; geri koymadan önce düzgün şekilde kurutduğunuzdan emin olun.

Sıvı dökülmeleri mekanik klavyelerde en büyük sorundur. Mekanik klavyenize bir sıvı dökerseniz, sıvı önemli mekanizmaların içine girebileceğinden, eğmemeye çalışın.

Bunun yerine, tuş başlıklarını çıkarın ve tuşlar arasında bulduğunuz sıvıyı yavaşça silin. Daha sonra, yapışkanlığı gidermek için izopropil alkol ile daha derin bir temizlik yapın.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın