Image by Freepik

Kişisel web sitesi nasıl olmalıdır?

Bazen profesyonel biyografinizin, resmi bir dilde hazırlanması gerekir. Fakat birçok durumda, okunabilir bir biyografi yazmak daha iyidir. Bu, bir robot gibi başarılarınızı listelemekten çok, sizi daha iyi anlatan, kişisel bir web sitesi olabilir.

Kişisel web sitesi için biyografi nasıl yazılır?

 1. Web siteniz veya profiliniz için bir 'Hakkında' sayfası oluşturun.
 2. Biyografinize ilk ve soyadınızla yazmaya başlayın.
 3. Kullanabileceğiniz ilişkili bir marka adından bahsedin.
 4. Mevcut pozisyonunuzu ve ne yaptığınızı belirtin.
 5. En az bir profesyonel başarı ekleyin.
 6. Edindiğiniz tecrübeleri ve kariyerinizi açıklayın.
 7. Okuyucularınıza, işinizin dışında kim olduğunuzu kısaca özetleyin.
 8. Profesyonel biyografinize biraz tat katmak için mizah veya kişisel bir hikaye eklemeyi düşünün.

1. Web siteniz veya profiliniz için bir 'Hakkımda' sayfası oluşturun

Profesyonel biyografinizi yayınlamadan önce, bunun için bir yaşam alanına ihtiyacınız var. Dikkate alınması gereken birkaç şey (bunlardan bazıları zaten mevcut olabilir):

 • Facebook İşletme sayfası
 • LinkedIn profili
 • Instagram hesabı
 • Kişisel web sitesi
 • Kişisel blog
 • Klasik bir web sitesi

Biyografinizin uzunluğu ve tonu, hangi platformları seçeceğinize bağlı olarak değişecektir. Örneğin Instagram, yalnızca 150 karakterlik biyografi alanına izin verirken, kişisel web sitenize veya hatta Facebook İşletme sayfanıza neredeyse istediğiniz kadar yazabilirsiniz. Fakat bir kez oluşturuldıklarında, bu biyografi izleyicilerinizin gözünde kim olduğunuzu temsil etmelidir.

2. Biyografinize adınız ve soyadınızla yazmaya başlayın

Okuyucularınız biyografiniz hakkında başka bir şey hatırlamasada, adınızı hatırladıklarından emin olabilirsiniz. Bu nedenle, adınız ve soyadınız, profesyonel bir biyografinin ilk iki kelimesi olması için iyi bir fikirdir.

Örneğin, eğer kendi biyografimi yazıyorsam, şöyle başlayabilirim:

Kaan Yıldırım
Kaan Yıldırım, Ogznet'te Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.

3. Kullanabileceğiniz ilişkili bir marka adını belirtin

Profesyonel biyografiniz kendinizi mi, yoksa çalıştığınız bir işi mi temsil edecek? İlişki belirtmek istediğiniz markanın, biyografinizde yer aldığından emin olun. Serbest çalışıyorsanız, belki de müşterilerinize iş yaptığınız kişisel bir işletme adınız veya takma adınız vardır. İşte birkaç örnek:

Kaan Yıldırım Pazarlama
SEO Kaan
Yıldırım Danışmanlık

Belki kendi şirketinizi kurdunuz ve işletme isminin gerçek isminizden ayrı olmasını istiyorsunuz. Basit tutmaktan korkmayın: "Kaan Yıldırım, Yıldırım Danışmanlık'ın kurucusu ve CEO'su."

4. Mevcut pozisyonunuzu ve ne yaptığınızı belirtin

Şirketinizin kurucusu veya orta seviye uzmanı olsanız da, bu pozisyonda ne yaptığınızı açıklamak için biyografinizin bir kaç satırını kullanın. Hedef kitlenizin, doğal olarak iş unvanınızın ne anlama geldiğini bileceğini varsaymayın. Öncelikli sorumluluklarınızı, okuyucu için bilinir, gün boyu kim olduğunuzu ve sektöre ne verdiğinize dair bir resim çizmelerine yardımcı olun.

5. En az bir profesyonel başarı ekleyin

Bir şirketin, müşterisi için yaptığı çalışmaların başarılarını vaka çalışmaları biçiminde göstermesi gibi, profesyonel biyografi de kendi hedef kitlenize ne başardığınızı bildirmelidir. Sizi, piyasadaki önemli bir oyuncu yapan değerlerin, başkaları için de neler sunacağı gibi.

6. Değerlerinizi ve kariyerinizi açıklayın

Neler yapıyorsun? Meslektaşlarınızdan farklı olarak pazara katkınız nedir ve sizi farklı kılan ne? Daha da iyisi, siz ve meslektaşlarınız, işinizi başkaları için değerli bir yatırım yapacak olan hangi değerleri paylaşıyor? İleride onları nelerin beklediğini açıklayarak, profesyonel biyografiniz tamamlamaya başlayın.

7. Okuyucularınıza, iş dışında kim olduğunuzu kısaca anlatın

İşteki değerleri tanımladıktan sonra, iş dışında kim olduğunuzu tanımlamaya geçiş şunları içerebilir:

 • Ailen
 • Memleketin
 • İlgilendiğin sporlar
 • Hobiler ve ilgi alanları
 • Favori müzik ve gezi yerleri
 • Üzerinde çalıştığınız yan dallar

İnsanlar diğer insanlarla bağlantı kurmayı sever. Kişisel olarak kim olduğunuzla ilgili ne kadar şeffaf olursanız, profesyonel olarak kim olduğunuzu okuyan insanlara o kadar sevimli görünürsünüz.

8. Profesyonel biyografiye tat katmak için mizah ya da kişisel bir hikaye eklemeyi düşünün

Profesyonel biyografinizi iyi bir notla bitirin, ya da daha spesifik olarak komik bir notla. İlginç ya da benzersiz bir bir şey ile hedef kitlenizi bırakmak, web sitenizi terk ederlerken onlara keyifli bir izlenim bırakmayı sağlayabilir.

Biyografi yazarken yukarıdaki adımları takip etmek önemlidir, ancak herhangi bir bölüme takıntı yapmayın. Unutmayın, biyografinizi okuyan insanlar bilgi yorgunluğundan muzdariptir. Onları etkileyemezsen, çabucak kaybedersin.

İyi ve profesyonel bir biyografi neden önemlidir?

Kaç kişi gerçekten profesyonel biyografi okuyor?

Cevap: Çok fazla insan. Ancak tam olarak kimin okuduğunu söylemenin bir yolu yoktur. Bu yüzden siz, her zaman doğru kişilerin karşısına çıkıncaya kadar hazırlıklı olmalısınız. Ve geldiklerinde, onları etkilemek istiyorsan iyi bir biyografiye sahip olmalısın.

Gördüğün gibi, özgeçmişin sadece belirli pozisyonlara aktif olarak başvurduğun zamanlar için faydalı olsa da, profesyonel biyografin çok daha fazla görünür. LinkedIn profilinizde, şirketinizin web sitesinde, konuk blog yayınlarınızda, konuşmacı profilleriniz, Twitter biyografiniz ve başka pek çok yerde yaşayabilir.

Ve en önemlisi, çevre kurarken en fazla yararlanabileceğiniz bir araçtır.

1
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın