Ogznet.com
Sale vector created by pikisuperstar - www.freepik.com

Black Friday (Kara Cuma) nedir? Black Friday indirimleri ne zaman?

Yıl sonu yaklaştıkça Black Friday yada Türkçe’si ile Kara Cuma nedir sorusu sorulmaya başlanır. Alışveriş çılgınlığı olarak geçen Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir.

Black Friday 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilen tüketim çılgınlığının bir parçasıdır aslında. Büyük mağazalar çok erken saatlerde açılır ve inanılmaz oranlarda indirimli satışlar gerçekleştirirler. Black Friday resmi tatil değildir. İlk olarak Amerika'da başlayan Black Friday Kanada ve İngiltere'de de vardır. Dünya genelinde Amazon, Türkiye' ise "Efsane Cuma" gibi adlarla Hepsiburada, Trendyol gibi internet üzerinden satış yapan çeşitli firmalar bu günde büyük indirimli satış yaparlar.

Black Friday yani Kara Cuma alışveriş gününe, tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde rastlanmıştır. O günde, Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve izdiham nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu bir sonuç doğurmuştur. Birçok ünlü mağaza her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmakta ve birçok indirimler uygulamaktadırlar.

Black Friday gününde, indirimli ürün almak pahasına aşırı kalabalıktan dolayı birçok kaza olmaktadır. Bu yüzden bu güne Kara Cuma denmektedir. 2006 yılında, ABD'nin Columbus, Ohio şehrindeki Wal-Mart müşterileri, kapılar açılır açılmaz içeri girip, çalışanların yaralanmalarına sebep olmuşlar, 2008'de ise, ABD'nin New York şehrinde sabah 5'deki açılışı bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girmeye çalışırken kapıları kırıp 34 yaşındaki bir çalışanı ezerek, ölümüne sebep oldular. Kısaca Black Friday yada Kara Cuma denmesinin sebebi bu alışveriş çılgınlığının yaralanmalara hatta ölümlere sebep olmasıdır. Black Friday günündeki şiddete rağmen, bu gün ABD'de çok meşhurdur.

Ancak son yıllarda sadece Amerika'da değil ülkemiz de dahil olmaz üzere birçok ülkede Black Friday gününde birçok üründe anormal indirimler uygulanmaktadır. Black Friday Türkiye 2021 indirimleri bu yıl 26 Kasım Cuma gününe denk geliyor. Türkiye’deki yüzlerce perakende ve online mağazada bu günde indirim ve kampanya yarışına katılacağı şimdiden belli oluyor.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz