Ogznet.com
Kadınlar İçin Kişisel Güvenlik Uygulamaları Paylaş:
Photo by Pan Yunbo on Unsplash

Kadınlar İçin Kişisel Güvenlik Uygulamaları

Dünya genelindeki kadınların yaklaşık %35’i fiziksel ve / veya cinsel şiddete maruz kalmıştır. Kadın güvenliği, özellikle kadınların uzun süre dışarıda kalmak zorunda olduğu metropollerde kadınlara yönelik olayların sayısı ve suç oranındaki artış göz önüne alındığında, günümüz dünyasında en önemli endişe kaynağıdır.

Bu yazının içeriği: Kapat

Cornell Üniversitesi'nin 2015 araştırma raporuna göre, kadınların yaklaşık yüzde 85'i gençlik yıllarından ayrılmadan önce bir tür tacizle karşılaşmıştı.

Kadınların bazen gece geç saatlerde seyahat etmeleri gerektiğinden, onlar için tetikte ve güvende olmaları önemlidir. Hükümet, kadınların güvenliğini sağlamak için düzenli olarak gerekli önlemleri alır. Bununla birlikte, bazı önlemler alabilmek adına kadınlar için güvenlik uygulamalarını indirmeniz yine de önemlidir.

1. KADES

KADES, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış Kadın Acil Yardım İhbar Uygulamasıdır. KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandığı için acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.
 
KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

2. Women Safety

 

Kadın güvenli uygulaması, güvensiz bir yerdeyseniz yakınlarınızı bilgilendirmenizi sağlayan uygulamadır. Uygulama, konumunuz ve diğer ayrıntılarla ilgili yakınlarınızı bilgilendirmenin en hızlı ve en kolay yoludur.

Uygulama, tek bir düğmeye dokunarak, konumunuz ve Google Haritalar bağlantısı ile birlikte önceden yapılandırılmış mail adreslerine bir mail gönderir. Uygulama aynı zamanda biri ön kamera, diğeri arka kamera olmak üzere 2 resim ve bir video veya ses klibi çeker ve uygulamanın sunucusuna yükler. Resim, ses veya video bağlantısı, önceden yapılandırılmış bir mail adresine gönderilir.

Uygulamada farklı konfigürasyonlara sahip 3 renkli düğme vardır. Sadece uygulamayı açın ve durumun ciddiyetine göre renge dokunun. Sadece durumunuzu sevdiklerinize bildirmek istiyorsanız, Yeşil düğmeye dokunun. Dikkatli olmak istiyorsanız Turuncu düğmeye basın. Tehlikede olduğunuzu bildirmek istiyorsanız, Kırmızı düğmeye basın.

3. bSafe

Ücretsiz kadın güvenlik uygulaması, velilere ve arkadaşlara kullanıcının canlı konumunu bilmeleri için bir bildirim vererek kadınların güvenliğini sağlamak için gerçekten iyi çalışıyor. Kullanıcı, tehlike durumlarında, mesajı GPS konumu ile birlikte tüm acil durum kişilerine gönderecek olan SOS hizmetini kullanabilir.

Uygulama, kullanıcının konumunu her zaman bilecek bir veliler ağı oluşturur. Dahası, uygulama kaydedip sesli ve görüntülü mesajları veli grubuna gönderir ve bilgilerin kaybolmamasını sağlar.

4. Life360 - Aile Konum, GPS Telefon Takip

Life360 Aile Konum Belirleyici, en doğru sonuçları almanızı sağlayan güçlü bir aile konum belirleme uygulamasıdır. Life 360 uygulaması, kişileri birbirine bağlama mantığı ile çalışır. Bu kadın güvenlik uygulaması, tüm aile üyelerini tek bir yerde senkronize eder ve böylece üyeler arasında birden fazla metin dizisini önler. Kadın güvenliği uygulaması ayrıca, bir kişi varış noktasına ulaştığında uygulama üyelerini bilgilendirir ve geç kalırsa, aile bulucu kullanıcıya tavsiyede bulunur.

Son teknoloji ürünü GPS konum teknolojisi, tüm üyelerin gerçek zamanlı olarak nerede olduğunu takip etmeye yardımcı olur. İzlemeyi basit tutmak için, her üye navigasyon haritasında benzersiz bir simge ile gösterilir. Harita özel ve kişisel olarak ayarlanabilir ve bu şekilde üyeler, diğer üyeleri izleyebilecek izleyiciyi sınırlayabilir.

5. Red Panic Button

Kırmızı Panik Düğmesi, bir kadın güvenlik uygulamasıdır. Bu uygulamanın adı, ne işe yaradığını gösteriyor. Acil bir durumda tehlike mesajı göndermek için kullanıcının bir numara veya mail adresi ayarlaması gerekir. Tehlike mesajı, kullanıcının adresini ve konumunu içerir.

Kadın güvenliği uygulamasını indirmek ücretsizdir, ancak ücretsiz sürümde özelliklerinin bir sınırı vardır. Premium sürüm için kullanıcının ödeme yapması gerekir. Ücretli sürümün özellikleri arasında reklamsız, sınırsız acil durum kişisi, Apple Watch entegrasyonu, fotoğraf / video uyarı mesajı, sesli uyarı mesajı ve daha fazlası bulunur.

6. Haven

Haven, kadınların güvende kalmak ve endişelenmeden dolaşmak için kullanabilecekleri başka bir güvenlik uygulaması. Fiziksel alanların izlenmesini ve korunmasını sağlamak için cihaz üzerindeki sensörlerden yararlanan bir Android uygulamasıdır. Uygulama, titreşimi, çığlıkları, sesleri, hareketi ve ışığı algılayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ek olarak, uygulama çevrenizdeki herhangi bir rahatsızlık için size bir uyarı verecektir.

Kadınların bu uygulama sayesinde mahremiyetlerinden ödün vermelerine gerek yok. Uygulama, kullanıcılara ekstra güvenlik sağlamak için cihaz üzerinde sensörler içerir. Haven, Signal ve Tor gibi en güvenli iletişim teknolojilerinden bazılarıyla oluşturulmuştur.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz