Bir işletme logosu nasıl oluşturulur - tasarım ipuçları

Yeni bir şirket kurarken, logosunun verdiği mesaj girişimci için çok önemlidir. Herkes logonun gerekli olduğunu bilir, ancak logonun verdiği mesaj tamamen farklı bir konu. İş hayatına yeni başlayan iş adamlarının büyük çoğunluğu marka üretmenin basit olduğunu düşünür ve bu bilgisizliklerinden dolayı hata yaparlar.

Bir işletme logosu oluşturmanın nasıl yapılacağını, logunun neyi temsil ettiğini ve logo tasarımının amacının ne olduğunu anlamaya çalışalım.

Logo nedir ve neden gereklidir?

Logo nedir ve neden gereklidir?
Photo by Chris Curry on Unsplash

Logo, belirli bir marka ile ilişkili bir ticari markadır. Bu sadece bir dizi kelime, harf veya resim değildir. Şirketin var olma amacını tam olarak açıklamalıdır. Logo tasarımında asıl amaç:

 • Marka popülaritesini ve müşteriler arasında bilinirliğini artırmak;
 • Reklam kampanyaları oluştururken dikkat çekici ve etkili bir araç oluşturmak.

Markanın kurumsal tabelası doğru bir şekilde oluşturulursa birçok önemli işlevi yerine getirebilmektedir.

Logoyu kullanarak rakipleriniz arasında öne çıkabilirsiniz.

Logoyu kullanarak rakipleriniz arasında öne çıkabilirsiniz.
Photo by Magda Ehlers from Pexels

Logo, potansiyel bir müşterinin, şirketinize ait bir ürün veya hizmet ile ilk "buluşmasıdır". Görünüşü, şirketin faaliyet alanı hakkında temel bir fikir edinmenizi sağlar ve satın alma, işbirliği ve sipariş hizmetleri konusundaki nihai kararı dolaylı olarak etkiler. Bu nedenle, iş için logo tasarım fikirleri, işletmenizle çağrışımlar uyandırmalı ve olumlu duygular üretmelidir.

Müşterinin işletmeye olan güvenini artırır.

Müşterinin işletmeye olan güvenini artırır.
Fotoğraf sahibi form PxHere

Şirketinize kalite, güven ve müşteri ilgisi rehberlik ediyorsa, işletme logosu nasıl yapılır sorusu önceliklerden biri olmalıdır. Müşterilerin belirli bir şirkete ait olduğunu düşündüğü işaretle işaretlenmiş ürünlere daha fazla güvendiğini unutmayın. Aynı zamanda kalitesinin ve güvenliğinin dolaylı bir teyidi olarak hizmet eder.

Markanın daha iyi tanıtılmasına yardımcı olur.

Markanın daha iyi tanıtılmasına yardımcı olur
Photo by Rachel Claire from Pexels

Bir işletme logosu oluşturmak aynı zamanda ürününüzü popüler hale getirmek ve kitlelere tanıtmak için iyi bir fırsattır. Bunun nedeni: şirket logosu birçok şeyin üzerine basılabilir:

 • ürün ambalajları;
 • kurumsal mağazaların tabelaları;
 • afişler;
 • kartvizitler;
 • çevrimiçi ve basılı medyada duyurular.

Bu nedenle basit, ezberlenmesi kolay, parlak ve geniş kapsamlı olmalıdır. Herkes şirket logosunu bir bakışta tanımalıdır.

Logo Türleri

Logoların resmi olarak kabul edilmiş iki sınıflandırması vardır. İlki, kullanılan unsurlara bağlı olarak tüm kurumsal tasarımları üç kategoriye ayırır:

 • birleşik: bunları oluşturmak için grafik öğelerin (resimler, görseller) ve yazıların bir kombinasyonu kullanılır;
 • yazı tipi: yalnızca şirketin adını veya sloganını ifade eden kelimeler, ifadeler veya kısaltmalardan oluşur;
 • grafik: şirket alanına ve üretiminin özelliklerine karşılık gelen bir resim, sembol veya görüntü.

Amerikalı gazeteci Hilda Morones tarafından yapılan başka bir sınıflandırmaya göre 7 tür logo vardır:

 1. Kısaltmalar. Şirket adınız birkaç uzun kelime içeriyorsa bu logolar mükemmel olacaktır. Birkaç harfi hatırlamanın uzun bir cümleden daha kolay olduğunu kabul etmelisiniz.
 2. Semboller ve hatıra işaretleri. Bunlar, kendilerini daha önce kanıtlamış olan büyük işletmeler için uygundur. Bunları oluşturmak için grafik tasarım kullanılarak oluşturulan piktogramları, simgeleri, sembolleri kullanın.
 3. Karakterler. Bunlar, genellikle son derece olumlu duygular uyandıran ünlü çizgi filmlerin kahramanları olan iyi hissettiren resimlerdir. Temel amaçları, hizmetiniz, satılan ürün hakkında konuşan bir "büyükelçi" olarak hareket etmektir.
 4. Soyutlama. Bu logoyu oluşturmak için, işletmenizin alanını kullanıcılara iletmesi gereken soyut figürler veya gölge grafikleri kullanın. Gelecekte uluslararası pazara girmeyi planlıyorsanız, bu tür seçenekler en iyi çözüm olacaktır.
 5. Bir ticari markayı belirten veya doğrudan tanımlayan kelimeler. Bu tür logolar herkes için uygun değildir. Kullanımları yalnızca geniş ve kısa adı olan şirketler için geçerlidir. Bu tür logoları oluşturmanın zorluğu, doğru tipografi seçimidir.
 6. Amblemler. Bunlar, içine harf veya kelimelerin yerleştirildiği çeşitli semboller veya işaretlerdir. Amblemler, mühürler, jetonlar şeklinde gerçekleştirilirler.
 7. Metin ve grafik işaretleri. Bu, resimleri ve kelimeleri (harfler, kısaltmalar) birleştiren evrensel bir seçenektir. Çoğu şirket, bir logo oluşturmak için bu tür bir logo kullanır.

Seçtiğiniz logo ne olursa olsun, hatırlanması kolay olmalı, kullanıcıların dikkatini çekmeli ve işletmenin faaliyet amacını tam olarak yansıtmalıdır.

Logo Tasarımın Temel Kuralları
Business photo created by freepik - www.freepik.com

Logo Tasarımın Temel Kuralları

Bir işletme logosunu düzgün bir şekilde geliştirmek için çeşitli özellikler üzerinde durmak önemlidir.

Yazı tipi, şirket hakkındaki izlenimin görsel algısından ve birincil oluşumundan sorumludur. Bunu seçerken, şu kurallara uymalısınız:

 • maksimum okunabilirlik ve genel stile uyması;
 • karmaşık desenler olmadan dik açılı ve çizgili yazı tiplerinin kullanımı;
 • sadece 1 yazı tipi kullanımı;
 • simge boyutu nedeniyle stil seçimi.

Renk, iş alanına göre seçilmelidir. Maksimum etkiyi elde etmek için logoda, üründe ve açılış sayfalarında kullanılmalıdır.

Ölçekleme bir diğer önemli noktadır. Unutmayın, logo hem cep telefonunda hem de bilgisayar ekranında eşit derecede iyi görünmelidir.

İş Logosu Nasıl Oluşturulur: Fikirler ve Örnekler

Bir işletme logosu geliştirmek, sabır gerektiren uzun, yaratıcı ve nispeten karmaşık bir süreçtir. Ayrıca, nihai tasarım, işinizin alanına ve uzmanlığına bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Bir restoran için logo nasıl oluşturulur?

Bir restoran için logo nasıl oluşturulur?
Photo by Kei Scampa from Pexels

Yemek firmaları kurumsal bir logo oluştururken, içinde bulunduğu yerel mutfağın motiflerini taşımalıdır. Ayrıca logo müşteriye şunları anlatmalıdır:

 • özellikler;
 • stil;
 • biçim;
 • restoranın alanı.

Çatal-bıçak, tabak, önlük veya aşçı şapkası, ocak, fırın vb. ikon olarak seçilebilir. Ancak, sonunda rakiplerinizin tabelasında zaten var olan ortalama bir logoyu almayacağınızdan emin olmak için seçim çok dikkatli yapılmalıdır.

Giyim Mağazası için Logo

Giyim Mağazası için Logo
Photo by Stephen Niemeier from Pexels

Giyim mağazanızı tanınır hale getirmek için logo oluştururken şu kurallara uymanız önemlidir:

 • hedef kitleyi göz önünde bulundurun; kurumsal tabelanızda sattığınız kıyafetlerin satın alınabilirliğini veya seçkinliğini vurgulayın;
 • müşterilerin cinsiyetini ve yaşını göz önünde bulundurarak amacı belirleyin;
 • renk skalasını ve mekanın genel stiline uygunluğunu düşünün.

İkonlar, insan figürleri, giysi, aksesuar ve yüzlerin gölge grafiklerine gelince, bunlar burada uygulanabilir.

Güzellik Salonu Logosu

Güzellik Salonu Logosu
Photo by Kader Duygun from Pexels

Bir iş logosu oluştururken fikirler şunlar olabilir:

 • kuaför malzemeleri;
 • kadın ve erkek yüzlerinin, saç stillerinin ve kesişimlerinin gölge grafikleri;
 • çiçek desenleri;
 • güzellik endüstrisine atıfta bulunulan aksesuarlar.

Renk şemasına gelince, onu iç mekanın genel stiliyle birleştirmek önemlidir, ancak yine de daha sakin tonlar hakimdir ve sonuçta sıcaklık ve güven verir. Ayrıca, yazı tipi seçimi ve diğer logo oluşturma özellikleri için daha önce açıklanan kurallar burada geçerlidir.

Oteller için Logo Nasıl Oluşturulur

Logonun otellere özgü özelliği, sadece tatilciler tarafından hatırlanmaması gerektiğidir. Sonuç olarak sadece olumlu duygular uyandırmalı, geri dönme ve tekrar dinlenme arzusu uyandırmalı, geçirilen dinlenme saatlerini hatırlatmalıdır. Logonun otellerde olmazsa olmaz bir unsur olduğunu unutmamak gerekir. Her öğeye yerleştirilir: bornozlar, terlikler, yatak takımları ve odaların tasarımında küçük dekor olarak.

Oteller için Logo Nasıl Oluşturulur
Photo by Mikhail Nilov from Pexels

Rahatlama ve dinlenme, birinci sınıf hizmet, konukseverlik, otelin konumu ve çevresindeki ilgi çekici yerler ile doğrudan ilgili unsurları logoda kullanmanız gerekir.

Adım adım Bir İş Logosu Nasıl Oluşturulur

İşletme logosu nasıl yapılır sorusunun yanıtı için online logo yapma sitesi olan Logaster'ı kullanalım (https://tr.logaster.com/logo/). Tüm işlevlerine erişmek için yapmanız gerekenler:

1. Gerekli alana şirket adını girin, minimum 3 sembol. Daha sonra “Bir Logo oluştur”a tıklayın.

Logaster - Bir Logo oluştur

2. Bir sonraki sayfaya geçtikten sonra sloganı (zorunlu değildir) girebilir ve işletme alanını ve renk şemasını seçebilirsiniz. “Oluştur” düğmesine basmak, yaratıcı sürece devam edecektir.

Logaster - slogan girişi

3. İş alanınıza atıfta bulunan seçili varyantlara bakın. En beğendiğiniz logo örneğinde “Ön İzle ve İndir” seçeneğine tıklayın.

Logaster - logo ön izle ve indir

4. Logo tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa “İleri”ye tıklayın. Ayrıca hizmet, düzenlemeyi, konturları düzeltmeyi, öğelerin düzenini, logonun rengini ve gölgesini gerçekleştirmeyi mümkün kılar.

5. Sonucu kaydedin, ancak yalnızca kendi hesabınızı oluşturduktan sonra.

6. İndirme sayfasına gidin. “İndir” butonu, uygun tarife planı seçerek oluşturduğunuz logo için farklı sayıda seçeneğe ulaşmanızı sağlar.

Ayrıca sosyal ağlarda kullanmak için logolu resimler ve markanız için kartvizitler de alacaksınız. Formlara ve favicon'a ihtiyacınız varsa, çevrimiçi desteğe yazmalısınız. Bu tür markalı ürünlerin geliştirilmesi ek ücretler karşılığında gerçekleştirilir.

Bu, şirket için markalaşmanın önündeki ilk engelin aşılmasını sağlar.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın