Ogznet.com
Image by syifa5610 on Freepik

iPhone Bluetooth çalışmıyor sorununa çözümler

Akıllı telefon sahibiyseniz Bluetooth, telefonunuzun Bluetooth uyumlu akıllı saatler veya kulaklıklar gibi diğer cihazlarla bağlantı kurmasını sağlayan bir donanımdır. Neredeyse tüm diğer teknolojik cihazlarda olduğu gibi, Bluetooth da belirli zamanlarda ve belirli koşullarda çalışmayabilir. Bir iPhone sahibi iseniz bu gibi durumlarda yapmanız gerekenler bu yazıda özetlenmiştir.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Bluetooth, akıllı telefondaki en büyük yeniliklerden biridir. iPhone'unuzu TV'den bilgisayara ve arabanızın müzik sistemine kadar her şeye bağlamanıza olanak tanıyan hızlı bir ağdır.

  Ancak, bir nedenden dolayı çalışmıyorsa, Bluetooth değersiz bir özellik olarak kalır.

  iPhone Bluetooth çalışmıyor: Sorun giderme ipuçları

  İşte iPhone Bluetooth çalışmıyorsa, bağlantısı sorunlarını gidermenin 8 yolu.

  iPhone Bluetooth'u açma

  Bluetooth sorunlarıyla karşılaştığınızda ilk adım, iPhone'unuzun Bluetooth sinyalini doğru şekilde ilettiğinden emin olmaktır.

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Bluetooth'a dokunun.
  3. Bluetooth'un yanındaki düğmenin yeşil olduğundan emin olun. Değilse, yeşile dönmesi için üzerine dokunun.

  Bluetooth'u, iPhone'unuzdaki Kontrol Merkezi'ni açıp Bluetooth simgesine dokunarak da maviye çevirerek açabilirsiniz.

  Cihazınızın Bluetooth'a bağlı olduğundan emin olun

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Bluetooth'a dokunun.
  3. Bluetooth menüsü açıldığında, daha önce bağlandığınız tüm cihazların bir listesini görmelisiniz. Bağlanmak istediğiniz belirli cihaz gösterilmiyorsa, listede görünmesi için cihazın eşleştirmeye ayarlandığından emin olun.
  4. Diğer Cihazlardan Cihazlarım'a geçmesi için cihaza dokunun.
  5. Ardından, Bağlı Değil'den Bağlı'ya dönüşmesi için cihaza dokunun.

  Bir Bluetooth cihazına hızlı bir şekilde bağlanmak için iPhone'unuzdaki Kontrol Merkezi'ni açın ve Bluetooth simgesine uzun basın. Ardından, bir cihaz listesi getirmek için Bluetooth simgesine tekrar uzun basın ve bağlanmak istediğinize dokunun.

  Bluetooth'tan diğer cihazları silin

  Bazen Bluetooth çok fazla cihazla bağlantı kurmakta sorun yaşayabilir, bu yüzden diğerlerini silmeniz gerekebilir.

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Bluetooth'a dokunun.
  3. Bağlantıyı kesmek için diğer cihazlara dokunun. Bir daha asla kullanmayacağınız bir cihazsa, sağdaki i düğmesine dokunun.
  4. Bu Cihazı Unut'a dokunun.

  Yazılımınızı en son iOS sistem yazılımı için güncelleyin

  Bluetooth dahil bazı işlevler, iOS'unuz güncel olmadığı sürece iPhone'unuzda düzgün çalışmayacaktır.

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Genel'e dokunun.
  3. Yazılım Güncelleme'ye dokunun. İçinde kırmızı bir daire varsa, bekleyen bir güncelleme var demektir.
  4. En son iOS güncelleme dosyasını indirin ve yüklemek için üzerine dokunun.

  Ağ ayarlarınızı sıfırlayın

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Genel'e dokunun.
  3. Alt kısımdaki Transfer veya iPhone'u Sıfırla'ya dokunun.
  4. Sıfırla'ya dokunun.
  5. Ağ Ayarlarını Sıfırla'ya dokunun. Devam etmek için şifrenizi girmeniz gerekebilir.

  Bluetooth aygıtını başka bir iPhone ile eşleştirmeyi deneyin

  Bluetooth sorununun iPhone'dan mı yoksa diğer cihazdan mı kaynaklandığını belirlemenin iyi bir yolu, cihazı başka bir iPhone ile eşleştirmeye çalışmaktır. Bu başarılı olmazsa, sorunun telefonunuz yerine Bluetooth cihazında olduğunu varsayabilirsiniz.

  iPhone'unu yeniden başlatın

  Bazen sorunları çözmek için iPhone'unuzun kapatılması ve tekrar açılması gerekir.

  Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, yazılımı yenilemek için iPhone'unu kapatıp tekrar açmayı denemelisiniz. Bunu yaptıktan sonra tekrar Bluetooth'a bağlanmayı deneyin.

  iPhone'u tamamen sıfırla ve geri yükle

  Atılacak son adım, esasen iPhone'unuzun fabrika ayarlarına sıfırlanması olan cihazınızı geri yüklemektir. Bu, iPhone'unuzu kutudan çıktığı gibi geri yüklemek için tüm içeriği ve ayarları siler.

  Ayarlar > Genel > Sıfırla'ya gidin ve Tüm İçeriği ve Ayarları Sil'i seçin. İşlemi başlatmak için iPhone şifreniz gereklidir. Önemli bilgileri iCloud'a yedeklediğinizden emin olun.

  iPhone Bluetooth cihaz eşleştirme

  Bluetooth teknolojisi genellikle iyi çalışır. Ama eninde sonunda bir sorun yaşama ihtimalin var. Bağlantınız çalışmıyorken bazı iPhone Bluetooth eşleştirme ipuçlarına ve çözümlerine bir göz atalım.

  Bluetooth kulaklıkları iPhone'a bağlama

  Çoğu Bluetooth kulaklığı kullanmadan önce bunları iPhone'unuzla eşleştirmeniz gerekir. İlk adım, kulaklıkları eşleştirme moduna geçirmektir. Bunun nasıl yapılacağı modele göre değişir, bu nedenle emin değilseniz kullanım kılavuzuna bakın. Eşleştirme modundayken iPhone'da Ayarlar > Bluetooth'u açın.

  Oradan sayfanın en altına gidin ve Diğer Cihazlar bölümünü bulun. İşlemi tamamlamak için kulaklığın adına dokunun. Kulaklıklar, bir cihazın iPhone'la geçerli bir bağlantısı olup olmadığını gösteren Cihazlarım bölümüne taşınacaktır.

  Eşleştirme tek seferlik bir işlemdir ve cihazları değiştirmediğiniz veya cihazı özellikle eşleştirilenler listesinden çıkarmadığınız sürece tekrar yapmanız gerekmeyecektir.

  Ayrıca, herhangi bir Apple AirPod modelinde bu süreçten geçmeniz gerekmeyecek. Basitleştirilmiş eşleştirme sürecini takip etmek için ekrandaki talimatları izleyin.

  AirPod'ları iPhone veya iPad'e bağlama

  Özel bir çip sayesinde AirPod'ları iPhone veya iPad'inize birkaç saniye içinde bağlayabilirsiniz.

  AirPods kutusunu açın ve her iki kulaklığın da içeride olduğundan emin olun. Onları iPhone veya iPad'inizin yanına getirin ve iOS aygıtının Ana Ekranda olduğundan emin olun.

  Ardından ekranda bir iletişim kutusu göreceksiniz. Bağlan'a basmanız yeterli. Bu kadar. Eşleştirme modu veya kurulum ekranlarına geçmenize gerek yok.

  iPhone'u araç Bluetooth'una bağlama

  Modele göre değişecek olan eşleştirme işlemini önce araç sisteminde başlattığınızdan emin olun.

  Ardından, yukarıda açıklandığı gibi telefonunuzun Bluetooth ayarlarına gidin ve araç sistemini seçin. Çoğu zaman, araç Bluetooth'u ile eşleştirirken, eğlence sisteminin ekranında 4 haneli bir kod girmeniz veya onaylamanız gerekebilir. Bu ekstra bir güvenlik önlemidir.

  iPhone'da Bluetooth adı nasıl değiştirilir

  Çok sayıda Bluetooth cihazınız varsa, aksesuarların adını daha tanınabilir bir adla değiştirmek çok yardımcı olabilir. Sadece bazı aksesuarların isim değişikliğine izin verdiğini unutmayın.

  Bluetooth cihaz adını değiştirmenin ilk adımı, cihazın açık olduğundan ve iPhone'la eşlendiğinden emin olmaktır. Ardından Ayarlar > Bluetooth'a gidin.

  Aygıt adının en sağındaki bilgi simgesini seçin. Ad bölümüne ilerleyin ve özel bir ad girin.

  Araba eğlence sistemi gibi diğer Bluetooth cihazlarında görünen iPhone'unuzun adını değiştirmek de mümkündür. Bu, bir sistemle eşleştirilmiş birden fazla iPhone olduğunda karışıklığı en aza indirmek için kullanışlıdır. Ayarlar > Genel > Hakkında'ya gidin ve ardından özelleştirmek için Ad'ı seçin.

  Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

  Yorumlar

   Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz