Instagram’da Birini Engelleme veya Kısıtlama: Hangi Seçeneği Kullanmalısınız

Gerçek hayatta görüştüğün birini Instagram’da engellemek garip bir hal alabilir. Örneğin, sevmediğiniz bir sınıf arkadaşınızı engellemek işleri daha zor hale getirebilir. Çünkü bu kişi onu engellediğinizi biliyor olacak. Bunu önlemek için Instagram kısıtlama özelliğini başlattı. Bu yazıda size Instagram’daki Engelleme ve Kısıtlama özellikleri arasındaki farkı anlatacağız.

Instagram, profiliniz üzerinden insanları engelleme özelliğini eklemiş olsa da, bu alınması kolay bir karar değil. Çünkü günlük hayatta devamlı karşılaştığınız birini engellemek daha farklı sorunlara yol açabilir. İşte Instagram kısıtlama özelliği tamda burada size yardımcı olabilir.

Öncelikle kısıtlama seçeneğinin profil, mesajlar ve yorumlar açısından engellemekten ne farkı olduğunu anlamak gerek. Ayrıca bu yazıda, Instagram'da insanların nasıl kısıtlanacağını ve engelleneceğini de göreceksiniz.

Instagram'da Kısıtlama Ne Anlama Geliyor

Zorbalık karşıtı bir özellik olarak kabul edilen Instagram'da kısıtlama, diğer kişinin bunu bilmesine izin vermeden istenmeyen etkileşimlerden kaçınmaya yardımcı olur. Kısıtlama, blok yeteneklerini sınırlı bir şekilde sunan bir alt engelleme türüdür.

Instagram'da birini kısıtladığınızda o kişinin yorum ve mesajları sizin profilinizde gizlenir. Kısıtlı kullanıcı, gerçek hayatta birini dış dünyayı görebildiği kapalı bir balonun içinde tutmak gibi bir durumdur, yani sizinle etkileşim kurabileceklerini düşünüyor olsalar bile size temas edemiyorlar.

Birini Kısıtladığınızda Instagram Profilinizde Ne Gibi Değişiklikler Olur

Birini Instagram'da engellerseniz, yayınınız ve hikayeleriniz engellenen kişiden gizlenir. Engellenen kişi profilinizi ziyaret ettiğinde, yalnızca takipçiler ve gönderilerin sayısı gibi en üstteki sayıları görürler. Herkese açık bir profiliniz olsa bile geçmiş veya gelecekteki yayınlarınızı göremezler. Bu birinin engellenip engellenmediğini anlamasının yollarından biridir.

Öte yandan, birisini kısıtladığınızda, paylaşımlarınız ve hikayeler açısından hiçbir şey değişmez. Kısıtlanmış kişi hikayelerinizi ve yayınlanan yayınları yine de görebilir. Aynı şey sizin tarafınızdan da geçerlidir. Yani onların hikayelerini ve paylaşımlarını görüntüleyebilirsiniz.

Eğer birinin sizi kısıtladığını veya engellediğini düşünüyorsanız webhakim.com sitesinde önermiş olduğumuz bu makaleye gidebilirsiniz ve kimin sizi engellediğini görebilirsiniz.

Kısıtlanan Kişi Paylaşımlarınıza Yorum Yapabilir mi?

Birini engellediğinizde paylaşımlarınıza yorum yapamazlar. Ancak, bir kişiyi kısıtladığınızda, ikiniz de birbirinizin gönderileri hakkında yorum yapabilirsiniz. Ancak burada değişik bir durum var. Kısıtladığınız kişi tarafından yapılan yorum, yalnızca yorum yapan kişi tarafından görülebilir. Ne siz, ne başka biri bunu göremez.

Temel olarak, kısıtlama özelliği ile kullanıcının yorum yapma hakkını kullanmasına izin veriyor, ancak karşı taraf veya bir başkası bu yorumu görmüyor. Diğer yorumlar kısıtlı kişi dahil, herkes tarafından normal akışında görünecektir.

Peki Kısıtlı Kişinin Yaptığı Yorumlar Nereye Gidiyor

Kısıtlı kullanıcının yaptığı yorumların nereye gittiğini merak ediyor olmalısınız. Gönderen kişinin yorum bölümünde görünür. Bildirim sekmenizde bu tür yorumlardan haberdar edilmezsiniz. Yorumu görmek için altındaki iletiye dokunarak açmanız gerekir.

Bu durumda yorumu olduğu gibi bırakabilirsiniz (yorum sizin ve diğerleri için gizli kalacaktır) veya birden çok işlem gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle, yorumun içeriği henüz size görünmediğinden, Yorumu Gör'e dokunarak görüntüleyebilirsiniz. Bunu yaparsanız, yorum herkes için değil, sadece sizin için görünür hale gelir.

İkinci olarak, yorumu silebilirsiniz. Bunu yaparsanız ve diğer kişi bu paylaşımı tekrar görüntülerse, yorumu kaldırdığınızı fark edecektir. Ayrıca yorumu onaylayabilirsiniz. Onayladığınızda, herkesin görebileceği normal bir yorum haline gelir. Yorum hakkında herhangi bir işlem yaptığınızda, kısıtlı kullanıcıya bildirim gönderilmez.

Kısıtlı Kişiler Size Mesaj Gönderebilir mi?

Engellenen bir kişi size mesaj gönderemez ve sizde bu kişiye mesaj gönderemezsiniz. Kısıtlama modunda durum daha farklıdır. Bir kişiyi kısıtladığınızda, size mesaj gönderebilir. Ancak, kısıtlı kişilerden gelen mesajlar İstekler klasörüne gider. Gelen kutunuzda mesaj listesinin üstünde bulunur.

Ayrıca kısıtlanan kişilerden gelen mesajlar İstekler klasörüne gönderildiğinden, bu mesajlar ile ilgili bir bildirim almazsınız. İsterseniz mesajları kontrol etmek için İstekler klasörünü manuel olarak kontrol etmeniz gerekecektir.

Mesajı görüntüleme ayrıcalığına sahip olursunuz. Kısıtlı kişiye gelen kutusundaki 'Görüldü' metni ile illgili bir bilgi verilmeyecektir. Yani, mesajları ne zaman okuduğunuzu bilmeyeceklerdir. Facebook Messenger'ın Yoksayma modu gibi.

Bu tür mesajlara cevap vermek ya da kısıtlı hesaba yeni bir mesaj göndermek istiyorsanız, aşağıda gösterildiği gibi Unrestrict (kısıtlamayı kaldır) yapmanız gerekir.

Instagram'da Kısıtladığınız Kişi Etkinlik Durumunuzu Görür mü?

Bir kişiyi kısıtladığınızda, Instagram'daki etkin durumunuzu göremezler. Aynı durum blok seçeneği için de geçerlidir.

Etiketler ve Bahsedilenler

Her iki durumda da, engellenen veya kısıtlanan kişi sizi etiketleyebilir ve bahsedebilir. Engellenmiş durumdayken, bu durumdan haberdar edilmezsiniz. Ancak aynı şey kısıtlama modu için geçerli değildir. Yani, kısıtlı kişi sizden bahsettiğinde size bilgi verilecektir. Temel olarak, kısıtlama etiket / bahsedilenlerde çalışmaz.

Engellendi̇ği̇nizde veya Kısıtlandığınızda Bi̇ldi̇ri̇m Alıyor Musunuz?

Engelleme her türlü etkileşimi kaldırır, bu nedenle herhangi bir bildirim durumu yoktur. Kısıtlama söz konusu olduğunda, fark ettiğiniz gibi, iki çeşit etkileşimden haberdar edilmezsiniz - mesajlar ve yorumlar. Ancak etiketlerden haberdar edilirsiniz.

Ki̇şi̇ Onları Engelledi̇ği̇ni̇zi veya Kısıtladığınızı Anlıyor Mu?

Engelleme özelliğinin en büyük dezavantajı gizli kalmamasıdır. Birinin sizi engelleyip engellemediğini bilmenin doğrudan bir yolu yoktur. Ancak, bu durumu onaylamanıza yardımcı olacak birçok yöntem vardır.

Neyse ki, kısıtlama durumunda işler daha farklı çalışıyor. Bunun nedeni, diğer kişinin kısıtlanıp kısıtlanmadığını asla bilmemesidir. Sonuçta her şey normal gözüküyor. Kısıtlansa bile yorum yapabilir, mesaj gönderebilir ve profilinizi diğer kullanıcılar gibi görebilir. Durum sadece kısıtlayan kişinin profilinde belli oluyor.

Instagram'da Bi̇ri̇ni̇ Nasıl Kısıtlayabi̇li̇ri̇m?

Bir kişiyi kısıtlamak için üç yöntem vardır.

 • Doğrudan yorumlardan
 • Ayarlardan
 • Profillerinden

1. Bir kullanıcıyı yorumlardan kısıtlama

Bu, bir kişiyi kısıtlamanın en kolay yoludur. Android telefonlarda, kısıtlamak istediğiniz kişiden gelen yoruma dokunun ve basılı tutun. Üstteki bilgi simgesine dokunun ve Kısıtla düğmesine basın.

iPhone'da, yorumu sola kaydırın ve bilgi simgesine tıklayın. Ardından Kısıtla'yı seçin.

2. Kullanıcıyı Ayarlardan Kısıtla

Bunun için şu adımları izleyin:

 1. Instagram'da profil ekranını açın ve sağ üstteki üç yatay menü çizgisine dokunup açılan menüden alttaki Ayarlar'a dokunun.
 2. Gizlilik üzerine dokunun ve Kısıtlı Hesaplar'ı tıklayın.
 3. Kısıtlamak istediğiniz kişiyi bulmak için aramayı kullanın. Ardından adlarının yanındaki Kısıtla düğmesine basın.

instagram kişi kısıtlama

instagram kişi kısıtlama menü

İpucu: Kısıtladığınız tüm hesapları bu seçenekte görüntüleyebilirsiniz.

3. Kullanıcıyı Profilinden Kısıtla

Bunu yapmak için, kısıtlamak istediğiniz profili açın. Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine basın ve menüden Kısıtla'yı seçin. Bir sonraki ekranda onaylayın.

Instagram'da Kısıtladığınız Birinin Kısıtlaması Nasıl Kaldırılır

Bunun için Instagram Ayarlar> Gizlilik> Kısıtlı Hesaplar bölümüne gidin. Burada kısıtladığınız tüm hesapları göreceksiniz. Açmak istediğiniz hesabın yanındaki Kısıtlamayı Kaldır üzerine dokunun.

instagram kısıtlamayı kaldır

Alternatif olarak, kısıtlı hesabın profilini açın ve Açma düğmesine dokunun.

Instagram'da Bi̇ri̇ni̇ Nasıl Engellersi̇ni̇z?

Bir kullanıcıyı engellemek için profilini açın ve üç nokta simgesine basın. Ardından Engelle'yi seçin.

instagram engelleme

Instagram'da Birinin Engelini Kaldırma

Instagram Ayarları> Gizlilik> Engellenen Hesaplar'a gidin. Engelini kaldırmak istediğiniz kullanıcıya dokunun. Engellemeyi kaldır düğmesine basın.

Instagram'da Hangi Engelleme Tipini Kullanmak Gerekir?

Kişinin yayınlarınızı veya hikayelerinizi görmesini veya hatta sizinle herhangi bir şekilde etkileşime girmesini istemiyorsanız, kişiyi engellemelisiniz.

Öte yandan, kişinin haberi olmadan ondan kaçınmak istiyorsanız, kısıtlamanız iyi bir seçenektir. Kısıtlama kullanırken, yayınlarınıza ve hikalerinize bu kişi tarafından erişilebilir. Sadece yorumlar ve mesajlar etkilenir. Kısıtlamayı yumuşak bir engelleme olarak görebilirsiniz.

1
0
0
1
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar (1)

 • avatar
  Dağhan

  Peki başka sayfalara attığım yorumları görebilir mi

  Cevapla
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın